AS: Heatmapa zdradza problem Antoine'a Griezmanna

Radek Koc

16 października 2019, 22:00

AS

56 komentarzy

Fot. Getty Images

Ostatnie mecze reprezentacji Francji z Islandią i Turcją potwierdziły, że rola Griezmanna w drużynie narodowej bardzo różni się od tej pełnionej w Barcelonie. Chodzi tutaj przede wszystkim o ustawienie na boisku i główne strefy działania piłkarza.

Mapy ciepła pokazują, że w ekipie dowodzonej przez Deschampsa Griezmann cieszy się pełną swobodą we wszystkich strefach determinujących ofensywne poczynania Les Bleus. Status i rola byłego zawodnika Atlético Madryt we francuskiej reprezentacji przypominają przywileje, którymi może się cieszyć Leo Messi w Barcelonie. 

Heatmapa stworzona na podstawie pierwszych spotkań rozegranych w barwach Barcelony udowadnia natomiast, że Francuz ma przykazane trzymanie się lewej strony pola gry, bardzo blisko lewego narożnika. Griezmann występuje jako fałszywy skrzydłowy i ma mocno ograniczone szanse na zbliżenie się w okolice środka pola karnego przeciwnika. Mimo to udało mu się do tej pory zdobyć trzy gole w lidze. 

Ustawienie na boisku i rola Griezmanna w drużynie Barçy są przedmiotem ożywionej debaty już od kilku tygodni. Nikt nie kwestionuje jego dotychczasowych dokonań i klasy piłkarskiej, ale można się było spodziewać, że adaptacja w nowym i tak wymagającym środowisku nie będzie łatwa. Ernesto Valverde decyduje się ustawiać Griezmanna z lewej strony nawet wtedy, kiedy na boisku brakuje Messiego. To ma uzmysłowić zawodnikowi, że w katalońskim klubie powinien się przyzwyczaić właśnie do tej konkretnej pozycji. Możliwa zmiana może nastąpić w przypadku absencji Luisa Suáreza lub zmiany taktyki z przejściem na system 4-2-3-1. 

Dziennik AS uważa, że Griezmann robi dobrą minę do złej gry i w rzeczywistości nie jest zadowolony z decyzji trenera. Chciałby mieć możliwość penetracji innych stref ataku, zwiększenia pola działania i w rezultacie "uwolnienia" swojej gry. Jednocześnie dziennikarze zauważają, że francuski gracz robi wszystko, aby przyzwyczaić się do wykonywania powierzonych mu zadań. Rozumie także, że w Barcelonie cała gra kręci się wokół Messiego. 

Spekuluje się, że być może powrót do gry Jordiego Alby w jakiś sposób pomoże Griezmannowi. Boczny obrońca dostanie do dyspozycji całą lewą stronę boiska i Francuz będzie mógł wówczas przesunąć się nieco bardziej do środka. 

Powiązane artykuły

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Nie umiał wykorzystać potencjału i umiejętności Cou, nie umie bądź nie chce mieć efektywnego Griezmanna-cały Valverde. Gra nie może opierać się na geniuszu Messiego. Griez musi dostać większą swobodę, bo inaczej po jednym sezonie się po prostu tu udusi...

Co to dla Ernesta stłamsić takiego zawodnika.. On jest specjalistą w niszczeniu talentów

Zarząd powinien postarać się o jakąś 10,bo nie ma komu grać na tej pozycji. Do kompletu powinni zakupić Neymara,Hazarda i może jeszcze tego Viniciusa ,do tego ściągnąć Coutinho z powrotem,to już na lewe skrzydło Valdkowi nie braknie.
A tak bez głupkowatych ironii,to w klubie znajdziemy piątkę zawodników mogących grać na 10. Jest Leo,który ma tam plac,jest Gryzak,Alenia też najlepiej wypada na 10,jeśli weźmiemy pod uwagę Cou to jest już czwarty,no i Rakitic przecież jak odchodził z Sevilli,grał na 10. Ale co ten biedny Ernest ma zrobić ? Przecież Leo placu nie odda, gdzieś więc musi upychać tych grajków. Antoni w RSSS grał na lewym i może dziwne się wydawać,że nie radzi sobie teraz tak,jak byśmy sobie tego zyczyli,ale z biegiem czasu gracz ewoluuje,dostaje inne zadania , więc wcale mnie to nie dziwi.Tak czy inaczej piłkarz na ławce siedzieć nie może.

Antoni w Barcelonie czeka na egzekwowanie rzutów roznych

Nie wiem jak można czytać bezrefleksyjnie takie tendencyjnie teksty. Nagle pojawiają komentarze o złym ustawieniu, niedopasowaniu. Czy nie lepiej sprawdzić jak to jest z artykułem i jego"rewelacjami"? Czy ktoś sprawdził heatmapy griezmana? Ja sprawdziłem i nie wiem skąd wziął tą mapę ale w ostatnich czterech meczach griezman najczęściej w ataku poruszał się środkiem i w ataku zajmował obie strony boiska i skrzydła. Autor wziął tendencyjnie jakieś 20 minut z specjalnie wybranego spotkania aby dopasować pod swoją tezę. Griezman gra bliżej linii bocznej ale gdy broni lub na początku akcji ofensywnej, potem schodzi bliżej środka a nie narożnika boiska. Nie gra typowego skrzydłowego bo nieźle tą strefę uzupełnia Alba, nawet Firpo a ostatnio Nelson. Radzę wejść na whoscored i popatrzeć na heatmapy griezmana a nie wylewać wiadra pomyj na Valverde i zarząd.

Mysle, ze Griezmann zdawał sobie sprawę, ze w Barcelonie moze byc mocno ograniczony w swojej ofensywnej wolności zajmowania każdego miejsca z przodu. Zdawał sobie sprawę, ze to przywilej Messiego i dlatego w zeszłym sezonie nam odmówił. Niemniej skoro juz zdecydowaliśmy sie na ściągnięcie Francuza za gruba kase to wydawać by sie mogło, ze znając i diagnozując ten problem nasi włodarze i sztab trenerski maja pomysł jak to wszystko ułożyć. Na chwile obecna wyglada to tak jakbyśmy ściągnęli gwiazdę dla samego ściągnięcia gwiazdy, bez pomysłu na gre z nim.

Wina Valverde XD!

Tak czysto teoretycznie, co myślicie o tym żeby Messi grał na prawym skrzydle a Griezmann na lewym? Wiem że dość szalony pomysł, ale w sumie czemu nie. Wiem że Messi lewonożny itd. ale z drugiej strony czasem mam wrażenie że gdziekolwiek ten gość zagra, będzie świetny. Szkoda że w presezonie nie było okazji przetestować takiego ustawienia, jestem ciekaw jakby to wyszło.

No przeciez to bylo jasne przed transferem. Czy Bartek jest slepcem? Czy nic sie nie uczy od kiepskich transferow Cou, ktory jest podobnym graczem, penetrujacym srodek i szukajacym rozegranie? Kolejny klops? Zobaczymy ale dawnym Neyem nie bedzie.
Ps. A co tu ma trener zrobic? Wszystko na niego jak zwykle...

Ewidentnym błędem zarządu i chyba Varvelde jest ten transfer.
Kupować takiego zawodnika jak Griezmann należy tylko do 1 składu albo w ogóle.
Identyczna sytuacja jak z Coutinho.Nie można kupować zawodników którzy lubią luz w ofensywie na boisku i kazać im grać tak aby nie wchodzili w drogę Messiemu.
A że Messi będzie królował jeszcze kilka lat na swojej pozycji w FCB to należy kupować klasycznych skrzydłowych,klasyczne 9.Każdy inny crack będzie się gryzł na boisku z naszym" wszechmogącym".

Kaprys bartka i znowu bedzie klops. Co oni od niego.chca, ciekawe jak gralby messi gdyby mu kazano grac z.lewej strony. Griezmann t super pilkarz ale padl ofiara Bartka i braku zmian w taktyxce

Lewonożny napastnik na lewej flance w Barcy. To nie miało prawa wypalić.

Bez wątpienia świetnie poradziłby sobie u wuja Brzęczka - "Antoine próbuj".

To już od 2 lat jest powtarzane. Pisali to użytkownicy na tej stronie i ja również o tym wspominałem. Kupno Griezmanna to strata pieniędzy bo on jest zbyt podobny profilem do Messiego. To tak samo jakbyśmy Dybale kupili. Ci którzy uważali kiedyś bądź teraz że ci panowie mogą grać z Messim niestety nie znają się na piłce. Zawodnik o takim profilu jak Leo może być tylko jeden na boisku

Idiotyzmem jest wystawianie lewonożnego zawodnika na lewej stronie ataku. Na skrzydle absolutnie nic nie daje. To zawodnik który lubi grać w okolicy środka, najlepiej na środkowym napastnikiem. Mam nadzieje, że Valverde to zrozumie wreszcie bo szkoda marnować potencjału francuza.

to nie jest zawodnik zadaniowy , umówmy sie :)

Heatmapa wielu zawodników znacznie różni się od tego co grają w reprezentacji i klubie.

Hahaha i co? Pisałem o tym przy ewentualnym transferze, w trakcie i po!
Zarząd jakieś jaja robi sobie albo sabotuje. Jak można kupować za 120 mln kogoś, kto gra na pozycji Messiego? Grając na pozycji Leo trzeba być jak Leo - liderem. Francuz nim nie będzie bo jest nim nasz kapitan. Na skrzydle drugim powinien grać prawonożny gość z motorkiem w dupie i pokrętłem w nodze, a nie "pracuś". Suarez jest wciąż mocny, wiek przestał mieć znaczenie. Leo coraz doskonalszy tak samo. Wymienić go na Mbappe i po temacie.

Gosc sie marnuje tak samo jak Coutinho się marnował , nasz trener jest taki tępy czy ja już nie rozumiem ? Cały świat wie ze Grizzi jest lewonożny i jest bardziej rozgrywającym ewentualnie kończącym ale nie skrzydłowym , pownien być blizej prawej strony boiska obok Suareza a za nimi powinien operować Leo

Griezmann z tego co pamietam nie został sprowadzony, żeby zastąpić Leo (oczywiście niemożliwe), tylko żeby odciążyć nieco Suareza. Wydaje mi się, że z momentem powrotu Alby, Dembele Suarez dostanie nieco więcej okazji dla odpoczynku, a Griezmann będzie bardziej przydatny w środku. W tej formie transfer może okazać się dość, albo nawet bardzo przydatny. Acz, pożyjemy, zobaczymy.

Kij z griezmannem, dawać fatiego na próbę!

Jak widać na mapie z gry w Barcelonie, Griezmann przebywa blisko narożnika boiska i lini końcowej, jak wróci Alba i dostanie całą lewą stronę, to Griz wyleci poza boisko, bo zabraknie mu miejsca ;)

A może warto by było odciążyć Messiego dać go na prawe skrzydło i niech gra jako skrzydłowy. A nie messi jak gro to rozgrywa, podaje i strzela, wszystko Messi i Messi. w pewnym sensie przez Messiego cierpi cały atak

Pchanie pomocnika/napastnika na lewe skrzydło epizod 1374

LAAAAAAAAAAAAAAAAAL! Zaskakujace...

Jakby to ku.... nie było wiadome przed jego transferem!!! Brawo zarząd!!!!!!!

Porażka... Może warto by spróbować 4-2-3-1? Nie twierdzę, że taka formacja ma być wykorzystywana zawsze i wszędzie, ale widząc jaki mamy potencjał i jak jest on niewykorzystywany, to może warto przynajmniej sprawdzić taki wariant z jakimś ogórkiem i wyciągnąć z tego jakieś fakty?

Semedo - Pique - Langlet - Alba
Arthur - De Jong
Messi - Griezmann - Dembele/Ansu
Suarez

Żeby on ludzi posłał na kolana w tych meczach Francji, tu grał wszędzie w ataku, u nas tylko na lewej flance i w obu przypadkach wypada słabo. Koleś nie ma kompletnie formy.

Wymienić na Neymara i po problemie. Od dawna wiadomo, ze Griz do nas nie pasuje

No dziwne, z Dybalą w Argentynie jest to samo. Kto by pomyślał...

Na razie powtarza na się historia z Coutinho, znowu kupiony piłkarz na pozycje Messiego za grube pieniądze na siłę pchany na lewe skrzydło.

Czy kogokolwiek powinno to w ogóle dziwić?
Od samego początku oczywistym było, że dwóch wolnych elektronów jednocześnie biegać po boisku nie może. Cierpi na tym Griezmann i tak naprawdę cała drużyna, bo ten, nie umniejszając jego klasy, będzie grał z powodu nazwiska i wyłożonych pieniędzy. My potrzebujemy tam typowego skrzydłowego, a nie kolejny, przemianowany wynalazek, który się dusi, musząc wykonywać swoje nienaturalne zadania.

O, znowu na lewe skrzydło kupili nie skrzydlowego, ale zwrot akcji

jednym slowem jest to co bylo oczywiste? Griezmann musi grac tam gdzie Messi. a to ci niespodzianka. nalezalo kupic LEWEGO NAPASTNIKA a nie klona Messiego. Chocby Sane byl na rynku. Albo Sona. Bo jakie jest teraz wyjscie? mamy poswiecic Messiego, najlepszego pilkarza w historii futbolu, aby mogl Griezmanna grac dobrze? jaki to sens?