José Mourinho: Samuel Eto'o zasługiwał na Złotą Piłkę

Radek Koc

20 września 2019, 14:45

Radio Camerún

23 komentarze

José Mourinho udzielił wywiadu w Radio Camerún i sporo czasu poświęcił osobie Samuela Eto'o. Portugalski szkoleniowiec wyznał, że były napastnik Barcelony był jednym z najlepszych w swoim czasie i zasłużył na zdobycie Złotej Piłki. 

- Ciężko jest pojąć fakt, że Samuel Eto'o nigdy nie zdobył Złotej Piłki. Miał niesamowitą karierę. Grał w najlepszych klubach świata i w najlepszych ligach na świecie, w których odnosił sukcesy. Zdobył niesamowitą liczbę bramek. 

- Zagrał w trzech finałach Ligi Mistrzów i dwa z nich wygrał z Barceloną. W każdym strzelił po golu. Wygrał te rozgrywki również z Interem. Poza tym zdobył wiele tytułów mistrzowskich w ligach. Był najlepszym napastnikiem na świecie przez wiele lat i uważam, że zasługiwał na Złotą Piłkę. Na te kwestie nie mamy jednak żadnego wpływu. 

- To był absolutnie fantastyczny zawodnik. Najważniejszą rzeczą w przypadku wielkich piłkarzy jest ich wkład w zwycięstwa drużyny. Samuel był wielki z indywidualnego punktu widzenia, ale był również piłkarzem grającym dla zespołu. Zawsze dawał z siebie wszystko, aby drużyna wygrywała. Był zdobywcą trofeów.

- Pamiętam mecz półfinałowy Ligi Mistrzów z sezonu 2009/2010. Graliśmy z Interem rewanżowe spotkanie na Camp Nou. Zostaliśmy w 10 na boisku i Samuel zagrał cały mecz niemal na pozycji prawego bocznego obrońcy. Poświęcił się dla drużyny i zagrał na tamtej pozycji, aby zapewnić nam awans do finału. Właśnie tego potrzebowaliśmy w tamtym momencie. W Mediolanie wygraliśmy 3:1 i na Camp Nou nawet nie musieliśmy strzelić gola. Musieliśmy po prostu dostać się do finału. Eto'o świetnie to zrozumiał. Zrobił to, co było wtedy potrzebne. Jako piłkarz był niemal nie do powstrzymania, ale jego ludzkie wartości sprawiły, że był jeszcze ważniejszy. Był dobrym kolegą i mógł zrobić wszystko, aby tylko jego zespół odniósł zwycięstwo. To wielka wartość i jestem pewny, że Eto'o odniesie sukces również po zakończeniu kariery piłkarskiej. 

Steindy/CC BY-SA 3.0

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Mou i jego mądrości... xD ciekawe niby w którym roku zasługiwał na ZP ?? :D

co prawda to prawda

LUDZIE w piłce nożnej jeśli porównujemy który zawodnik jest najlepszy, powinniśmy wziąć pod uwagę oczywiście statystyki, ALE najważniejsza jest przydatność dla druzyny

Szkoda ze nie ma 4 zlotych balonow. Dla bramkarza, obroncy, pomocnika i napastnika. Byloby duzo latwiej w podejmowaniu decyzji.

Mi ciężej pojąć, że Xavi nie dostał Złotej Piłki...

Samu to był świetny napastnik. Turbo szybki, biegający z gracją pantery, z niesamowitym ciągiem na bramkę, a jednocześnie sporo asystujący. Non stop biegał z przodu, był pierwszym, który po stracie piłki zakładał pressing na rywala. Trochę brakuje obecnie kogoś takiego w Barcelonie, ale prawdę mówiąc to na świecie nie ma obecnie podobnego napastnika. Trochę przypomina mi go Ansu Fati, ale przed Ansu jeszcze wiele godzin treningów i wiele meczów do rozegrania, aby osiągnąć to co Eto'o.

A mi się kojarzył z tego meczu jako lewoskrzydlowy

Zlota pilka nalezala sie calej druzynie jesli chodzi o sezon 2009

Kryteria dla zdobycia Złotej Piłki są bardzo subiektywne. Osobiście niespecjalnie rozumiem dlaczego niektórzy wymagają aby zawodnik musiał wygrać LM czy Mistrzostwo Świata aby tą nagrodę zdobyć. LM czy MŚ to nagroda dla drużyny i w moim przekonaniu jest zupełnie czym innym niż indywidualne nagrodzenie. Bywa przecież tak, że w danym sezonie zawodnik wspina się na niebotyczny poziom, swoja grą wciąga swoją słabszą drużynę do załóżmy półfinału danych rozgrywek i odpada na tym etapie. Zamiast więc docenić takiego zawodnika szuka się na siłę kogoś z drużyny triumfatora danych rozgrywek i jemu daje się Złotą Piłkę. Dla mnie to jest kompletnie bez sensu.

Chyba za dużo się wywiadów Samuela naczytał, w sumie jak sam przyznał był lepszym piłkarzem od Messiego i sam ratował dupę Guardioli

W złotej piłce wystarczy zrobić szum koło siebie i wygrać LM.

INDYWIDUALNE statystyki w tej INDYWIDUALNEJ nagrodzie są zupełnie bez znaczenia