Ernesto Valverde: Będzie trudno, żeby Leo Messi zagrał z Borussią

Julia Cicha

13 września 2019, 18:08

14 komentarzy

Na dzisiejszej konferencji prasowej Ernesto Valverde opowiedział głównie o wypowiedziach Leo Messiego oraz o kontuzji Argentyńczyka.

[Marc Brau, Barça TV] Valencia jest jedną z niewielu drużyn, których nie udało wam się pokonać w poprzednim sezonie. Za nią trudny tydzień ze zmianą trenera. Czy spodziewasz się podobnego meczu do tych z poprzedniej kampanii?

Tak, myślę, że to spotkanie będzie podobne, bo trener zmienił się dwa dni temu i nie było za dużo czasu na przeprowadzenie zmian. Ostatnie wyniki Valencii były dobre, więc nie ma też za dużo do zmieniania. W poprzednim sezonie mieliśmy problemy z tym zespołem, Valencia bardzo dobrze gra z kontry, stosuje klasyczne 4-4-2 z liniami blisko siebie. Zawodnicy szybko ruszają z piłką, było to widać w finale Pucharu Króla. Jutro oczekujemy świetnego meczu.

[Ramon Salmurri, Catalunya Radio] Zakładam, że przeczytałeś wywiad Messiego. Uważasz, że można z niego wywnioskować, że istnieje jakiś konflikt między nim a zarządem?

Nie czytałem tego wywiadu. Leo zawsze wypowiada się bardzo naturalnie, a ludzie mają tendencję do nadinterpretowania jego słów.

[Marta Ramon, RAC1] Messi powiedział, że przed meczem z Betisem lekko odnowiła mu się kontuzja. Jak wygląda sytuacja? Czy jest szansa na występ Leo z Borussią?

Nie jestem lekarzem, ale wydaje się, że rzeczywiście uraz nieco się odnowił. To sprawia, że podchodzimy teraz do tego z większym spokojem. Wiemy, że już niedługo będzie mógł wrócić. Wtorek? Nie wiem, być może trochę później. Nie chcę wywoływać oczekiwań.

[Adrià Albets, Cadena SER] Prosiłeś prezydenta o transfer Neymara? Czy uważasz, że Barça zrobiła wszystko, co mogła, w tej sprawie?

Rozmawialiśmy o Neymarze przez tyle czasu, już wystarczy. To świetny piłkarz, trenowałem go przez 15 dni. Teraz gra w innym zespole. Tutaj wszystko jest relacjonowane na żywo, co według mnie jest złe dla klubu. Każdy ma swoją opinię. To wewnętrzne sprawy i nie ma powodu, by je upubliczniać.

[Germán García, Radio Nacional] Teraz czeka was 7 meczów co 3-4 dni. Jak zamierzasz do tego podejść? Spotkanie po spotkaniu, w zależności od odczuć, od tego, co powiedzą lekarze?

Mamy nadzieję, że zawodnicy, w szczególności napastnicy, będą powoli wracać do gry. Będziemy robić to, co uznamy za najlepsze. Przed nami ważny mecz z Valencią, a za 3 dni mierzymy się z Borussią. Musimy korzystać z usług wszystkich graczy. Myślę, że mamy wystarczający skład, by sobie poradzić.

[Helena Condis, Cadena COPE] Martwisz się, że Messi może za rok odejść za darmo, czy w ogóle się nad tym nie zastanawiasz?

Nie, nie martwi mnie to. Każdy decyduje o swojej przyszłości. Ludzie starają się dojrzeć więcej, niż tak naprawdę w tym jest.

[Carles Escolán, Radio Marca] Rozmawiałeś z Piqué na temat jego podróży do USA? Uzgadniasz z nim, kiedy może wyjechać, czy jest ci to obojętne?

W poprzednim sezonie Gerard trochę podróżował, ale kampania okazała się dobra. Mam nadzieję, że teraz też tak będzie. Jeśli chce obejrzeć mecz tenisa w swoim czasie wolnym, to nic nie poradzimy. To nic złego.

[Alfredo Martínez, Onda Cero] Ivan Rakitić gra w tym sezonie bardzo mało, z powodu zamknięcia okienka transferowego nie pojechał też na zgrupowanie reprezentacji. Uważasz, że jego morale zostało nadszarpnięte?

Nie, nie widzę powodu. Mamy wielu pomocników i kiedy nie zagra Rakitić, jest to tak samo wielką wiadomością w mediach jak wtedy, gdy nie zagra Arthur czy ktoś inny. W tym sezonie będzie dużo takich pytań, bo przy tak dużej konkurencji trudno, by grali wszyscy.

[BeIN Sports] Luis Suárez trenował już z grupą. Możesz jutro na niego liczyć?

Wczoraj wziął udział w całym treningu, dziś też tak będzie i mamy nadzieję, że dołączy do zespołu.

[Jordi Grau, TV3] Masz wąską, 21-osobową kadrę, ale aż siedmiu pomocników.

To prawda, że na konkretnych pozycjach mamy większy wybór. Postaramy się poradzić sobie z tym z czasem, będziemy mieli więcej możliwości rotacji.

[Jordi Blanco, ESPN] Martwi cię tak długa nieobecność Messiego i to, w jakiej formie może wrócić do gry?

Nie zaprzeczam, nieobecność Leo zawsze ma dla nas znaczenie. W poprzednim sezonie doszło już do takiej sytuacji i daliśmy sobie radę. Mówię o czasie, kiedy miał problem z ręką i pauzował przez 3-4 mecze. Leo jest bardzo ważny, szczególnie w spotkaniach z zespołami, które zamykają się na własnej połowie. Jest najlepszy na świecie. Mamy nadzieję, że wróci szybko, ale przede wszystkim zdrowy.

[Marcelo Bechler, Esporte Interativo] Messi powiedział, że piłkarze wyrazili swoją opinię na temat transferów Neymara i Griezmanna. Barça zawsze była demokratycznym klubem. Jak wygląda ten proces zbierania opinii od zawodników i sztabu szkoleniowego?

To sprawy wewnętrzne. Jako trener mam swoją opinię, piłkarze też ją mają, a to, czy zostaną zapytani o zdanie, jest sprawą wewnętrzną.

[Joan Poquí, Mundo Deportivo] Ważne mecze bez Messiego powinny być oceniane jako szanse dla innych, by mogli wziąć na siebie ciężar gry i odpowiedzialność?

Nieobecność Leo zawsze będzie zauważalna, ale wtedy inni piłkarze muszą zrobić krok do przodu. Wiemy, że trudno jest zastąpić Leo, ale reszta musi sprawić, że zespół będzie w stanie rywalizować na takim samym poziomie.

Fot. Богдан Заяц / CC BY-SA 3.0

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Nie dziwie się dla Neymara, że po 15 dniach treningu z Valverde uciekł do PSG jak zobaczył, co ten trener wyprawia, to mu się nie dziwię :))

,,Trenowałem go przez 15 dni''-to mówi wszystko o tym nieudaczniku.

Ja bym go wystawił na sprzedaż

To co, bawimy się w proroka? Jutro 0:2 i to była ostatnia konferencja wuefisty?

Zawsze można postawić na 4-4-2 że względu na kontry Valencii ;)

Co ten Messi wyprawia na tych treningach, że ciągle mu się uraz odnawia.

Japa konie. Baczność

Bez Leo ciężko będzie z Borussią . Remis biorę w ciemno . Ciekawe czy przez tą kontuzje Leo zaliczy słabszy sezon czy wręcz przeciwnie wróci i będzie bardzo wypoczęty . Dawno nie był przez kontuzje tak długo po za grą więc nie wiadomo jak ta kontuzja na niego podziała .

Nudne jak zawsze

Nawet lepiej jeśli Leo nie zagra. Czas zobaczyć jak będą wyglądać mecze z topowymi drużynami bez Messiego..

Mając taką kadrę i bez Messiego powinniśmy sobie radzić. No, ale z tym trenerem to różnie bywa...