Ansu Fati: W 15 dni z juvenilu A do pierwszego zespołu Barcelony

Julia Cicha

25 sierpnia 2019, 13:00

Mundo Deportivo, AS

29 komentarzy

Jeszcze 15 dni temu Ansu Fati strzelił dwie bramki w meczu juvenilu A Víctora Valdésa z rezerwami Zenitu Sankt Petersburg. 10 dni temu trafił do siatki w wygranym przez Barçę B finale turnieju l’Estany w Figueres. Dziś 16-latek ma szansę zadebiutować w pierwszej drużynie FC Barcelony pod wodzą Ernesto Valverde.

Zawodnik znalazł się bowiem na liście powołanych na mecz z Betisem. Ansu po raz pierwszy trenował z drużyną w środę, kiedy to odbyły się dwie sesje treningowe. Następnie został zaproszony również w piątek i w sobotę. Jego młody wiek nie przeszkodził ekspresowemu przeskoczeniu etapów, dzięki czemu Fati może stać się drugim najmłodszym graczem Barçy debiutującym w LaLidze.

Ansu ma dziś równo 16 lat i 300 dni, a więc jest o 20 dni starszy od Vicenca Martíneza, który zadebiutował w katalońskim zespole w sezonie 1941/42. AS wymienia kilku innych, jeszcze młodszych piłkarzy, którzy jednak zadebiutowali w innym niż ligowe spotkaniu. Mowa np. o absolutnym rekordziście Barcelony Armando Martínezie Segim, który w dniu debiutu miał 14 lat, 6 miesięcy i 5 dni. Z kolei legendarny Paulino Alcântara zadebiutował w wieku 15 lat, 4 miesięcy i 18 dni.

Mimo że Ansu Fati jest nieco starszy od wspomnianych zawodników, już samo powołanie jest dla niego ogromnym sukcesem. Urodzony w Gwinei Bissau gracz trafił do La Masii na etapie alevinu. Ansu może grać na obu skrzydłach, a nawet na pozycji dziewiątki lub fałszywej dziewiątki. Jeśli Valverde da mu dzisiaj szanse, będzie to prawdopodobnie na lewym skrzydle. Fati jest prawonożny i bramkostrzelny. Jego umowa z klubem obowiązuje do 2022 roku z możliwością przedłużenia o kolejne dwa lata.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Ale bym się śmiał, jakby ten chłopak był spadkobiercą Leo, chociaż zdaję sobie sprawę że ktoś taki jak Messi pojawia się raz na kilkadziesiąt lat, jeśli pomyślimy o Pele czy Maradonie.

@cyron1 ktoś taki jak Messi pojawi się za15 lat i będzie to mój syn hehe

@Mroziu Trzymamy kciuki :)
« Powrót do wszystkich komentarzy