Znakomite statystyki Ivana Rakiticia w meczu z Napoli

Julia Cicha

8 sierpnia 2019, 09:00

Mundo Deportivo

80 komentarzy

Ivan Rakitić po raz kolejny pokazał się z dobrej strony w trakcie tegorocznego presezonu. Podczas gdy niektórzy widzą go poza Barceloną, on ponownie dodał argumentów tym, którzy uważają, że Chorwat wciąż może być niezastąpionym zawodnikiem dla Ernesto Valverde.

Pomocnik rozegrał w spotkaniu z Napoli pełne 90 minut. Oprócz niego cały mecz rozegrali jedynie Busquets, Firpo, Umtiti i Neto. Rakitić nie tylko strzelił w 79. minucie bramkę, która dała Barcelonie zwycięstwo, ale wyróżnił się również innymi, znakomitymi statystykami. Był graczem, który najwięcej razy uderzał na bramkę rywala (5), stworzył najwięcej okazji (3), najwięcej razy dotknął piłkę (88) i najwięcej podań wykonał (72). Mundo Deportivo przytacza te statystyki za organizatorem spotkania.

Wczorajsza bramka, która padła po dobiciu strzału Abla Ruiza, sprawia, że Rakitić jest razem z Carlesem Pérezem najlepszym strzelcem presezonu. Chorwat trafił bowiem do siatki również w starciu z Chelsea. Podczas gdy Barça czeka na oferty za niego, zawodnik zdecydował się przemówić na boisku. Według dziennika Rakitić jest jednym z niewielu graczy, którzy mają na razie zapewniony występ w pierwszym meczu sezonu na San Mamés.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

O tym kto będzie grał zdecyduje trener. Widzi zawodników codziennie na treningach i wie na kogo ma postawić. Kto jest niezbędny a kto zbędny w składzie.

Casus niechęci do Rakiticia to typowy przykład odwiecznego pragnienia kibiców do posiadania w składzie wirtuzów. W takim klubie jak Barca większość kibiców - zwłaszcza młodszych - pragnie mieć wybitnych techników w składzie, z parciem do przodu. Dlatego taki Rakitic jest tak niechętnie odbierany, rzuca mu się kłody pod nogi, wypomina błędy, nie daje drugiej szansy, tylko od razu krzyczy się "sprzedać", gdyż nie jest wirtuozem, a "jedynie" wybitnym na skale Europy wyrobnikiem, gościem od czarnej roboty (acz powtarzam - wybitnym, o czym świadczy że dla każdego trenera jest on nie do zastąpienia). Gwoli ścisłości - Rakitic jest bardzo dobrym technicznie piłkarzem. Oczywiście gdy weźmiemy pod uwagę właściwy sens tego słowa, czyli techniki użytkowej - dobrze podaje, crossuje, potrafi grać klepę, przyjmować, pójść w drybling. Niestety, to słowo zostało wypaczone i w potocznym laramblowym znaczeniu, każdy kto nie robi rabon, przekładanek, nie drybluje jak Messi, jest drewnem. A cules takich nie lubią. U nas każdy musi być wirtuozem. Przykład Sergiego B., który gdy kręci rywalami w środku samym balansem ciała stojąc w miejscu jest najlepszym DF, zaś gdy tego nie robi dla większości jego gra traci sens, a on sam staje się drewnem. Albo inny przykład: Ronaldinho. Człowiek, który na najwyższym poziomie gral raptem trzy lata, ale przez trzy lata robił to w sposób bardzo efekciarski, dla wielu kibiców jest najlepszym w historii, lepszym nawet od Messiego, co zakrawa jednak chyba na absurd zważywszy na to na jakim poziomie zawsze był i jest Messi i jak długo to już do cholery trwa i z jakim pożytkiem.

Nie rozumiem cules tego forum. Chorwat poczuł oddech konkurencji na karku, spełniły się wszystkie te slogany o tym, że miejsce sobie trzeba wywalczyć, a gość zakasał rękawy i walczy.
Choć nie jest optimum z charakterystyki do środka pola na wiele lat, to na razie przydatność udowadnia na boisku, mimo to jest wielu takich, którzy Coutinho dają kolejną szanse, a Chorwata skreślają bo tak.
Niech udowodni przydatność najlepsi i niech najlepsi grają. Nie dlatego że zapłacono za nich 80 ml, czy dlatego że mają łatkę "wielkiej nadziei bordowych". Na razie w środku pola najlepiej pracowali Rakitić, Puig i Roberto. Zaskakujące ale prawdziwe. Niech reszta dostanie swoje szanse, ale Ci gracze na razie najwięcej dają drużynie na podstawie presezonu.

Rakitić dobrze się ustawia, może grać piach przez 80 min. ale w końcówce wejdzie w odpowiedni timing i walnie precyzyjną bombę na bramkę. Tymi golami utwierdza swoją pozycję w klubie, przykre.

Niech odejdzie I tak

I tak źle i tak niedobrze.
Nikt z nas nie podważa roli Rakiticia w Barcelonie, jego wkładu w sukcesy drużyny, ale słusznie wielu twierdzi zespół wymaga gruntownej przebudowy nawet gdyby w najbliższym sezonie, dwóch drużyna nie osiągnęłaby sukcesów o jakich my kibice marzymy.
Rakitić, Vidal mają po 32 lata, Busqets 31 i żaden z nich już lepszy nie będzie. Klub przespał moment w którym sprzedaż Rakiticia była najkorzystniejsza. To okres po MŚ w Rosji, kiedy wartość Chorwata kształtowała się na poziomie 65-75 mln.
Podobnie z Busqetsem, którego forma od dwóch-trzech sezonów pikuje w dół, co potwierdza spadek jego wartości na portalu transfermarket ( w ostatnim półroczu 30 mln).
Jednak Busqets ma jedną przewagę nad Chorwatem, ma silniejsza pozycję w szatni, a do tego jest Katalończykiem, co przesądza, że władze klubu z dwojga tych piłkarzy raczej sprzedaliby Rakiticia, chociaż rzeczywiści oceniając miniony sezon grał on zdecydowanie lepiej od Sergio.
Jak już wspomniałem wyżej II linia Barcy wymaga przebudowy i to jak najszybciej zwłaszcza, że Barca ma w tej chwili naprawdę niezłych, młodych grajków w tej formacji: De Jong, Arthur, Alenia, Rafinia, Puig, S.Roberto no i jest Messi, który może tymi chłopakami pokierować. W II linii może też jak wiemy zagrać Coutinho, o ile tego piłkarza nie sprzedamy w tym okienku.
A zatem czy chcemy czy też nie zbycie przynajmniej dwójki z grona: Busqets, Rakitić, Vidal, Rafinia wydaje się nieuniknione.
Najlepiej przynajmniej trzech ale to zburzyłoby równowagę, gdyż np. taki Puig nie jest na chwile obecną fizycznie przygotowany do gry na wysokim poziomie przez cały sezon, a oprócz De Jonga raczej nikt inny na pozycji DP nie wypadałby za dobrze. A zatem jednak Busqets ze sworą młodych "wilczków"

Statystyki nieźle ale mecz przeciętny, o wiele lepiej zagrał Puig w pomocy

Wiem,że ten Firpo nawet nie trenował z drużyną,że to młodziak itd.Wiem też,że nigdy nie oceniałem transferów przed rozpoczęciem, czy na początku sezonu i nie zrobię tym razem wyjątku.Napiszę tylko,że mam nienajlepsze przeczucie.
W każdym razie nawet Lord Douglas miał lepsze wejście do drużyny.Mam też nadzieję,że nigdy już nie zobaczę obrony w takim zestawieniu jak w I połowie.
Dembele-jeździec bez głowy. Facet nic nie zmienia w swojej grze.Ciąg na bramkę,bez względu na wszystko,brak ochoty do współpracy z kolegami,jakby miał klapki na oczach,byle do przodu i byle uderzyć, w końcu któraś piłka wejdzie.Chłopak jest niesamowicie szybki,obie nogi do dyspozycji, ale taki Puig,Rafa,nawet młody Perez tzw. inteligencją boiskową biją Francuza na głowę.Ten chłopak stworzony jest do szybkiej gry z kontry,a nie do gry pozycyjnej,ale przecież chcieliśmy szybkiego skrzydłowego z golem...Mam nadzieję,że na koniec sezonu odszczekam to co tu napisałem.

To nie jest tak jak mówicie, że Rakitić błyszczy jak ma koło siebie młodszych kolegów. Rakitić błyszczy jak nie ma na boisku Messiego.
Ktoś tutaj robił ciekawą analizę gry Rakiticia jak Messi jest na boisku.

W defensywie Ivan musi łatać dziury po Messim, a w ataku zazwyczaj Messi schodzi do środka boiska zabierając Chorwatowi możliwość podłączania się do akcji. W dodatku Chorwat ma przede wszystkim zadania defensywne, zabezpieczające. A czy dobrze się z nich wywiązuje? Jest czasem lepiej, a czasem gorzej.
I teraz taka ciekawostka, jak jeszcze raz obejrzałem wczorajszy mecz i porównałem do tej swobody pozycji którą miał grając w Sevilli mogę śmiało stwierdzić, że to ten sam piłkarz, który przy Messim ma inne zadania na boisku. Tyle ode mnie.

I na koniec drogie koleżanki i koledzy, ciekaw jestem kogo widzielibyście na pozycji Rkiticia łatającego dziurę po Messim?
Czy De Jong zgodzi się na taką rolę w zespole i jaka będzie Wasza reakcja gdy Holender będzie "spowalniał grę, ograniczał się do defensywy, brak goli/asyst" ?

Pozdrawiam i liczę na merytoryczną rozmowę :)

Dzięki czemu jest nadzieja, że nabywca znajdzie się i to cieszy, pomoc musi się zredukować, Vidal, Busi, Rakieta, Alena ktoś tu musi stety niestety odejść, a nawet 2 z 4, Alene wypozyczylbym, Busi slaby, ale wychowanek, więc.....jak nie odejdzie ktoś zacznie się syf i marudzenie czemu to ktoś nie gra

No proszę, coś tam Ivan zagrał w presezonie i już wszyscy zapomnieli jaki piach grał w zeszłym sezonie. Wisi nad nim widmo sprzedaży to się stara. Z trójki Busi-Vidal-Rakitic to Katalończyk ma najwięsze szanse zostać bo jest "nasz", tak mi się wydaje. Chyba tylko to go u nas trzyma bo gra fatalnie. Myślę, że Vidal lub Rakitic odejdą, jak nie obaj to na pewno jeden z nich.

No właśnie - i tak to jest z byciem piłkarzem, że jednego dnia wszyscy Cię krytykują, bo cały sezon miałeś średni, nazywają Cię betonem, a przychodzi nowy sezon, wszystko Ci na boisku wychodzi i nagle jesteś idolem :)

Statystyki kłamią!!! :P

Zaangażowania, uczciwości, pracowitości i profesjonalizmu nikt Mu nie może odmówić, jedyne co to tempo jego zagrań, biegu troszkę obsiadlo i to może być ten minus, przy nie których akcjach w meczu z Chellsy było widać że Ivan jest o tempo do tyłu. Po za tym szacun za to co zrobił i pewnie jeszcze zrobi.
konto usunięte

Rakieta to obecnie top 5 najlepszych pomocników świata i ponoć gra u nas za 5 mln rocznie...

Zdecydowanie najlepszy zawodnik presezonu, w każdym meczu top.

Pokażcie mi kto miał tyle siły co on w ubiegłym sezonie i grał tak dobrze jak on przez większość sezonu :) Napisze jak już jednemu koledze wyżej.... Jak Real grał chujowo to było o bo modric po ME nie ma siły...... W tym samym czasie rakitić grał bardzo dobrze do samej końcówki sezonu... Ale jak się mecze Barcy zaczyna oglądać od 1/8 LM to potem rakitić Słaby dla każdego :) :)

Ivan - z jednej strony jeden z moich ulubionych piłkarzy w Barcelonie, tak za całokształt go lubię (i gdyby był wybór to zostawiłbym jego a podziękował Bussiemu). A z drugiej strony mając Arthura, De Jonga, Cou, Alena, Puiga my pewnie będziemy grali Bussim, Rakietą i Vidalem. Może nie każdy mecz, może nie przez całe 90 minut ale ta trójka znowu będzie miała znowu najwięcej minut. A to jest złe! ZŁE! :]
konto usunięte

Nie ma to jak cisnąć Ivana, który spisuje się dobrze, a o Busim, który nie zagrał nic dobrego od 3 lat to już nie mówicie? A może by zostawić Chorwata, a sprzedać Sergio? Bo jak na razie to ten pierwszy daje nam o wiele więcej, niż ten drugi, ale jakoś się Rakiety uczepiliście.

Smieszne jest to ze "kibice" tutaj oredzej go docenia i pochwala jak odejdzie niz za dobry mecz (a zaryzykowalbym stwierdzenie ze nawet niz za gola w finale lm)

Statystyki nie grają ale niech je nabija, żeby lepszy hajs za niego wszedł na konto klubu :)

Ernesto kocha to.

Jestem pewien, że gdyby De Jong grał 90 minut, to ten artykuł byłby właśnie o nim. Nie mam nic do Ivana, ja po prostu chciałbym żeby grali najlepsi, niezależnie od doświadczenia, wieku, nazwiska itp.

No bylby przypal jakby ktos wykrecul lepsze licxby ktore zostaly wyroznione, skoro byl jedynym obok Busiego ktory rozegral 90 min...

Ogólnie cały presezon ma super, ale i tak wiem, że gdy przyjdą potem kluczowe dla sezonu mecze to Ivan znów będzie głównym hamulcowym bo tak jest co roku.

Bardzo dobrze, ze ma fajne statystyki. Za lepsze pieniadze Barca go sprzeda. Trzeba stawiać na mlodych: De Jong, Arthur, Alena, Puig, a nawet S. Roberto.
Komentarz usunięty przez użytkownika

Wczorajszy mecz dobitnie udowodnił, że z dwójki Ivan-Sergio to ten drugi jest do natychmiastowego odstrzału. Jeśli ktoś gra w pomocy za zasługi to właśnie On, a nie świetny Chorwat.
Zgadzam się natomiast, że Rakitic najbardziej błyszczy jak ma koło siebie dwóch młodszych, bardziej przebojowych zawodników. I tak widziałbym optymalne zestawienie środka na przyszły sezon Rakitic, De Jong/Arthur/Alena/Roberto/Puig (na słabszych rywali) i Busi w odwodzie

Bardzo dobrze, więcej za niego weźmiemy. W zeszłym sezonie też na początku miał przyzwoite statystyki, ale ważne jak się kończy. W jego przypadku końcówka była mizerna, więc nie ma co ryzykować i sprzedawać póki coś można za niego dostać. Z nim cudów nie ugramy a na ogony go po prostu szkoda, lepiej wtedy dawać szanse młodym.

Ivan to dobry zawodnik choc nie wybitny. Pod koniec sezonu siada, ale to normalne kiedy gra sie wszysto. Byl na ten temat artykol na poczatku roku.

Rzeczywiście miał świetne statystyki, ale to nie one grają. To samo tyczy się Busiego. Najlepszym zawodnikiem w pierwszej połowie był Puig, a w drugiej de Jong. Dembele również pozytywnie.

A kto w ogóle wymyślił, żeby się go pozbywać, wszechwiedzący hejterzy?

"i najwięcej podań wykonał (72)" Yoda rozbawił.

Cały mecz zagrali nie tylko Rakieta z Bussim ale jeszcze Firpo i Neto...
A co do Rakiety to zagrał fajny meczyk okraszony soczystą bramką tak że się go nie czepiajcie bo akurat w tym przypadku nie ma do czego.

i co w związku z tym? W zeszłym sezonie przyszedł mecz z Liverpoolem i Naby Keita zrobił z niego kobietę, wtedy nie miał fantastycznych statystyk

Najlepszy czas zeby dostac dobrą kase za niego , dał duzo naszej drużynie , ale jego czas juz dobiegł konca ...

Ivan powinien grać z de Jongiem i Arthurem w pierwszej 11 i tyle.

Chłop gra dobrze, a i tak wszyscy po nim jeżdżą. Ahhh

Ma kisiel w gaciach, że odejdzie to i statystyki kręci :)

Jeszcze Firpo chyba zagrał 90 min

I cyk, pierwszy skład do końca sezonu. Brawo :)