FC Barcelona rozpoczyna dziś swoją dziewiątą wizytę w Stanach Zjednoczonych

Dariusz Maruszczak

5 sierpnia 2019, 10:05

Mundo Deportivo

2 komentarze
  • Barcelona dziś o 13:00 czasu polskiego wyleci na tournée do Stanów Zjednoczonych
  • Barça po raz trzeci z rzędu udaje się do Ameryki Północnej w przerwie między sezonami
  • Klub liczy na umocnienie swojej marki w USA i znalezienie nowych sponsorów

Jak podaje Mundo Deportivo, Barcelona wyleci do Stanów Zjednoczonych po raz dziewiąty w swojej historii (pierwszy raz miało to miejsce w 1937 roku), aby odbyć minitournée po Ameryce Północnej. Tydzień po wizycie w Japonii drużyna Ernesto Valverde jest już kompletna. W niedzielę do zespołu wrócili piłkarze, którzy występowali w Copa América, czyli Leo Messi, Arturo Vidal i Philippe Coutinho. Dodatkowo Barcelona sfinalizowała transfer Juniora Firpo.

Katalońska drużyna wyleci dziś do Miami, gdzie w czwartek o 1:30 w nocy czasu polskiego zmierzy się z Napoli. Z włoskim klubem zagra także drugi mecz podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych, a odbędzie się on w sobotę o 23:00 na University Michigan Stadium. Będzie to dla Barcelony ostatni test przed pierwszą kolejką LaLigi, w której podopieczni Ernesto Valverde zmierzą się z Athletikiem na San Mamés. Do tego spotkania prawdopodobnie dojdzie w sobotę 17 sierpnia o 20:45.

Po wizytach w Stanach Zjednoczonych w ostatnich dwóch latach tym razem Barcelona nie planowała udać się do Ameryki Północnej. Uwaga katalońskiego klubu skupiała się na Japonii, w celu wypełnienia zobowiązań wobec Rakutenu. Ostatecznie jednak Barça wykorzystała lukę w terminarzu, powstałą na skutek przesunięcia Superpucharu Hiszpanii na styczeń, aby umocnić swoją markę w Stanach Zjednoczonych. Barcelona za rozegranie dwóch meczów towarzyskich otrzyma bezpośrednio 4 miliony euro, ale celem klubu jest też dalszy rozwój na rynku o tak wielkim potencjale. Kolonia południowoamerykańska, liczna w Stanach Zjednoczonych, coraz bardziej identyfikuje się z Blaugraną. Klub chce to wykorzystać i stać się punktem odniesienia dla miejscowej społeczności.

Barcelona potrafi wykorzystywać tournée do znajdowania nowych sponsorów. Tak było rok temu, gdy firma Stanley została sponsorem na koszulkach zespołu żeńskiego. Barça otworzyła też biuro handlowe w Nowym Jorku w 2016 roku, obecnie prowadzone przed byłego piłkarza ręcznego Blaugrany Xaviego O’Callaghana. Podczas tournée Barcelona będzie poszukiwać kolejnych sponsorów, aby zrealizować cel związany z osiągnięciem miliarda euro przychodów w budżecie. Został on wyznaczony dwa lata temu przez zarząd Josepa Marii Bartomeu, a w poprzednim sezonie było już do niego bardzo blisko, ponieważ Duma Katalonii oszacowała swoje przychody na 990 milionów. Dlatego też Barcelona nie zamierzała odpuścić okazji do udania się do Stanów Zjednoczonych, choć pojawiły się spekulacje, że podróże mogą mieć negatywny wpływ na formę piłkarzy.    

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

3 raz z rzędu za dużo.

Chętnie poczytałbym o pierwszym tournee w stanach, są jakieś artykuły ?