Oficjalnie: Sandro Rosell uniewinniony!

Julia Cicha

24 kwietnia 2019, 12:09

Marca, El Pais, Sport, MD

108 komentarzy

Krajowy Sąd Karny i Administracyjny uniewinnił byłego prezydenta FC Barcelony Sandro Rosella. Wcześniej poprzednik Josepa Marii Bartomeu spędził 21 miesięcy w areszcie tymczasowym, co jest rekordem w Hiszpanii.

Sąd orzekł dziś, że nie udało się potwierdzić przestępstw zarzucanych przez prokuraturę. W przypadku takich wątpliwości należy kierować się zasadą in dubio pro reo, a więc działać na korzyść oskarżonych. Po zakończeniu przewodu sądowego prokuratura obniżyła wymiar kary, którego domagała się dla Rosella, z 11 do 6 lat pozbawienia wolności. Obecnie rozważana jest apelacja.

Obok byłego prezydenta FC Barcelony na ławie oskarżonych zasiedli również jego żona Marta Pineda oraz Joan Besolí, Shahe Ohannessian, Andrés Ramos i Josep Colomer. Byli oni oskarżeni o pranie pieniędzy i przynależność do organizacji przestępczej. Za pierwsze przestępstwo groziło im do sześciu lat więzienia, a za drugie - do ośmiu. Źródłem oskarżeń było podejrzenie o pranie pieniędzy z nienależnych prowizji za sprzedaż praw telewizyjnych do meczów organizowanych przez Brazylijską Konfederację Piłkarską (CBF). Dziś wszyscy oskarżeni zostali jednak uniewinnieni.

FC Barcelona od początku utrzymywała, że Rosell jest niewinny. Josep Maria Bartomeu już rok temu publicznie skarżył się na traktowanie swojego poprzednika: − Uważam za absolutnie niesprawiedliwe, że bez żadnych uzasadnionych podstaw Sandro przebywa od ponad roku w areszcie prewencyjnym bez wyroku. To barbarzyństwo, które musi się natychmiast skończyć. Mówię to po konsultacjach, jakie odbyłem w ostatnich tygodniach z prawnikami i ekspertami w tej dziedzinie. Nie ma żadnego dowodu na popełnienie przestępstwa ani żadnego działania, które mogło zostać uznane za czyn karalny. Wnoszę o wolność dla Sandro Rosella i oczekuję, że pomogą w tym zmiany, do których dochodzi w ostatnim czasie. Potrzeba sprawiedliwości i zdrowego rozsądku, żeby rozwiązać sytuację, w której od ponad roku znajduje się Sandro, oddzielony od swojej rodziny i przyjaciół.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Jak mozna czlowieka zamknac na 21 miesiecy bez wyroku a na koncu uniewinnic ? .... to jest skandal na skale swiatowa prokuratora ppwinni zamknac za takie niszcenie zycia czlowiekowi ...

@Barca1922: A no można. Powiem więcej. Można wsadzić zupełnie niewinnego. Następnie ten sam sędzia który go wsadził, będzie podejmował decyzje jakie odszkodowanie mu się należy :D Także nie trzeba daleko szukać, a na własnym podwórku mamy nie kiepsko
« Powrót do wszystkich komentarzy