55 lat temu Olympiakos pokonał Barcelonę

Julia Cicha

31 października 2017, 14:30

AS

Brak komentarzy

Barcelona rozegra dzisiaj pierwszy oficjalny mecz wyjazdowy z Olympiakosem. Nie będzie to jednak pierwsze spotkanie w Grecji między tymi drużynami. Kibice nie zapominają o pojedynku z 22 maja 1962 roku, kiedy to Olympiakos pokonał Barçę w meczu towarzyskim.

Jest to jedno z największych zwycięstw greckiego zespołu, choć rok wcześniej drużyna pokonała również Santos z Pelé w składzie (2:1). Ten sukces został uwieczniony w hymnie Olympiakosu: “chwała twoim dzieciom, Olympiakosie (...) wciąż pamiętam Santos i Pelé”.

Co ciekawe zwycięstwo nad Barceloną w 1962 roku miało miejsce na stadionie Panathinaikosu. Barça zagrała w tym meczu bez zawodników występujących w reprezentacjach narodowych. Kadra Hiszpanii poleciała do Santiago de Chile, gdzie przywitały ją tysiące kibiców. Stamtąd piłkarze przenieśli się do miejscowości Viña del Mar, gdzie rozpoczęli przygotowania do mundialu. Z tego powodu w spotkaniu w Grecji Blaugrana nie mogła liczyć na takich zawodników jak bramkarz Sadurni, obrońcy Rodri i Gracia, pomocnicy Segarra, Garay i Verge oraz napastnik paragwajskiego pochodzenia Eulogio Martínez.

Olympiakos wygrał 1:0 po golu Siderisa, który razem z Bebisem był najbardziej wyróżniającym się graczem. W zespole Barçy ważnym wydarzeniem był debiut Re. Niektórzy zawodnicy katalońskiej drużyny skarżyli się na zły stan murawy, który przyczynił się do utraty gola, oraz przede wszystkim na niedostateczną ilość światła. Inni, w tym Evaristo, chwalili grę rywali: „ci piłkarze są przygotowani do gry na każdym stadionie świata przeciwko każdej drużynie”. Następnego dnia kronika dziennika ABC podkreślała, że „arbiter był stronniczy i przerywał wiele akcji Hiszpanów”. Dziś, 55 lat później, Olympiakos ponownie spróbuje pokonać Barcelonę.

Olympiakos: Tsanakis, Plesas, Kampolis, Simintiris, Polikroniu, S. Papazoglou, Gavezos, Psihos, Bebis (Barbalias), Sideris, A. Papazoglou.

Barcelona: Pesudo; Olivella (Foncho), Gensana, Benítez; Villaverde, Fuster; Zaballa, Kocsis, Evaristo, Re i Vicente (Szalai).

Bramki: 1:0, Sideris (72').

Poleć artykuł