Zadania Barçy na 2017 rok

Dariusz Maruszczak

31 grudnia 2016, 12:08

AS

47 komentarzy

Jutro rozpocznie się 2017 rok, w którym na Camp Nou będzie wiele do zrobienia. Żaden z poniższych obszarów nie może zostać zaniedbany.

Terminarz

Już w pierwszym miesiącu nowego roku Barcelonę czeka przynajmniej sześć spotkań w 24 dni (cztery w La Lidze i dwa w Pucharze Króla), a jeśli awansuje do ćwierćfinału Copa del Rey, to nawet osiem. W lidze Blaugrana nie ma już marginesu błędu ze względu na możliwą sześciopunktową przewagę Realu Madryt (obecnie Los Blancos mają trzy punkty więcej od Barçy, ale jeden mecz rozegrany mniej). Puchar Króla również będzie miał znaczenie w odpowiednim przygotowaniu się do pojedynków z PSG w Lidze Mistrzów.

Przedłużenie kontraktów

Najważniejszą sprawą będzie podpisanie kontraktu z Leo Messim. Barcelona będzie mu oferowała 35 milionów euro za rok gry. Zobaczymy, czy przed Messim umowy podpiszą Marc-André ter Stegen i Andrés Iniesta, z którymi dojdzie w styczniu do rozmów. Ivan Rakitić i Gerard Piqué również czekają na wyznaczenie terminu rozpoczęcia negocjacji.

Luis Enrique

Trener Barçy musi zdecydować, co będzie chciał robić w następnym sezonie. Josep Maria Bartomeu chce, żeby Lucho nadal dowodził drużyną i tak jak kiedyś w przypadku Guardioli, klub czeka na decyzję szkoleniowca.

Budżet

Sprowadzenie nowych piłkarzy może okazać się bardzo trudnym zadaniem. Budżet transferowy na zimowe okienko wynosi 0, natomiast w lecie będzie do wydania tylko 25 milionów euro. Oczywiście jeśli dojdzie do sprzedaży poszczególnych piłkarzy, budżet może wzrosnąć, ale nie może zostać naruszona stabilność finansowa klubu.

Sponsorzy

Na mocy nowych umów podpisanych w ostatnich miesiącach współpraca z Rakutenem i Nike rozpocznie się od lipca. Powinna ona przynieść klubowi zastrzyk gotówki, który nie pokryje jednak wszystkich wydatków.

Skarbówka

W lipcu Messi został skazany na 21 miesięcy pozbawienia wolności za przestępstwa podatkowe. Prawnicy piłkarza złożyli odwołanie, które powinno zostać rozpatrzone przed końcem sezonu. Środowisko Messiego jest optymistyczne w tej sprawie.

Neymar 2

Po zawarciu ugody pomiędzy prokuraturą a Barçą (Sandro Rosell i Josep Maria Bartomeu zostali oczyszczeni z zarzutów, a FC Barcelona zapłaciła grzywnę w wysokości 5,5 miliona euro) znów wraca sprawa Neymara. Fundusz inwestycyjny DIS, który posiadał 40% praw do zawodnika, doniósł o oszustwie Neymara, jego rodziców i byłego prezydenta Rosella. Brazylijczyk mówi, że sprawa nie ma na niego wpływu, ale jednak jego dorobek bramkowy jest znacznie słabszy niż w poprzednich latach. Kluczowe w przyszłym roku będzie odblokowanie się Neymara pod względem strzeleckim.

Espai Barça

Przebudowa stadionu i jego otoczenia miała rozpocząć się latem przyszłego roku, ale tak się nie stanie. Brakuje konkretnych pozwoleń od miasta i rozstrzygnięć w kwestiach finansowania (założeniem początkowym było 600 milionów euro), co może być problemem.

Katar

Klub zamierza kontynuować współpracę z rządem tego kraju. Niewykluczone, że np. linie lotnicze mogą otrzymać prawo do nazwy nowego stadionu.

Życzenia

Wygrać wszystko, kontynuując projekt, który od dekady zapewnia Barcelonie sukcesy.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Obyśmy wszystkie te zadania spełnili w nowym roku :)

Żadne wyzwania. Ten sezon Lucho przegrał przez nieodpowiedzialne decyzje i nietrafione transfery exept Lewy obrońca Umi.. Drużyna gra bezbarwnie i przypomina mi to grę za czasów T Martino. Nie chcę być złym prorokiem ale jest jakiś smród w szatni a problem to Neymar. Obym się mylił a często moje przypuszczenia się sprawdzają.
Zadania Barçy na 2017 rok.zn-życzenia,OBY omijały BARCĘ kontuzje,by forma była zawsze super!!! ,by nie trzeba było kupować nowych piłkarzy-liczę na talenty ze szkółki Barcy,co jeszcze...,tak wiem WSZYSTKIEGO CO NAJLEPSZE!!!

ja mam tylko jedno marzenie, aby Barcelona zagrala w lidze Katalonskiej...

Szczęśliwego Nowego Roku ,szczęścia a przede wszystkim zdrówka:)

Blaugrana al vent un crit valent tenim un nom al SAP tothom BARCA BARCA BARCAAAAAA

Mam tylko jedno życzenie DIMISION bartomeu

ja bym to opisał jednym zdaniem wygrac tryplet :D

Te 25 mln na transfery to pic na wodę. Jeśli budżet na transfery był taki ograniczony, to dlaczego Barca składała ofertę 90 mln za Dybalę? Jeśli będzie potrzeba kupienia piłkarza z topu np. Coutinho, to taki przyjdzie nawet za te 80 baniek. Nie po to podpisuje się takie kontrakty z Nike czy Rakutenem. Na budowę stadionu i tak będzie musiał być zaciągnięty kredyt, więc czy to będzie 500 czy 550 mln to nie ma znaczenia. I tak będzie to spłacane 20 lat. A poziom sportowy musi być zachowany, bo nie wierze w to, że kosztem pięknego stadionu będzie brak transferów i co za tym idzie pucharów. Chyba, że La Masia znowu wyda generację Xavich, Iniest i Busquetsów naraz, w co wątpię.

Kutinjo, przejdz do nas za darmo bo my biedni xD

głupio by wyglądała nazwa stadionu z czym w stylu "Quatar"... póki co nie identyfikują nas w Europie z szejkami tak jak PSG czy ManCity ale po takiej nazwie moze sie to zmienic. Szacunek sie szanuje poki sie go ma.

Ostanie najlepsze ;)

Zaskakuje mnie pośpiech wokół Rakiticia. Chorwat ma już 28 lat, potężną obniżkę formy i jeszcze dwa i pół roku do końca kontraktu. Czy naprawdę musimy się tak śpieszyć? Lubię gościa. Był świetny jako człowiek od noszenia fartepianu, na którym swoje dzieła tworzy tridente i dyrygent Iniesta, ale ostatnio wydaje się wypalony pod względem fizycznym jak i samym pomysłem na niego. Do dawnej formy może nie wrócić, latem kupców z okazałymi ofertami może nie brakować.

Liczę w tym roku też na równą rywalizację z Realem Madryt, by nie obrzucać się wzajemnie oskarżeniami, nie snuć teorii spiskowych, próbować podchodzić z maksymalnym szacunkiem i uznaniem dla utytułowanego rywala oraz uznawać wyroki piłki :-). Niech za 5 miesięcy wygra lepszy i w w miarę przyjemnej atmosferze zaciętej rywalizacji :-).

Skoro budowa stadionu ma wynieść zawrotne 600 milionów euro (pamiętajmy, że to założenie POCZĄTKOWE, więc koszty najprawdopodobniej znacznie wzrosną) to logiczne, że z każdym kolejnym okienkiem transferowym nie będzie kwot większych niż 25 mln euro na transfery (+ część zysków ze sprzedaży zawodników). Opłacenie tak karkołomnego przedsięwzięcia jest bardzo kosztowne, więc odbije się to na płynności finansowej klubu i pewnie ograniczy budżet na transfery do minimum. Wszystko wyjaśnia oczywiście współpraca z Katarem i wieloma firmami, która mają dostać (jak w przypadku Kataru) prawa do nazwy, czy (inne firmy) prawa do logo na koszulkach itp. W dzisiejszych czasach stadiony są coraz częściej komercjalizowane (patrz: chińska firma Wanda w nazwie nowego stadionu Atletico, czy choćby z naszego podwórka: PGE Narodowy czy rok temu Pepsi Arena).

Niepewny jest także dalszy byt Enrique w Barcelonie, co nie jest najlepszym prognostykiem, gdyż wg mnie ten trener jest póki co najlepszy dla Barcy, a na rynku nie widzę ewentualnego zamiennika tej samej klasy co Hiszpan (pamiętajmy, że w FCB najlepiej sprawdzali się trenerzy, którzy mają coś wspólnego z klubem - Guardiola czy Vilanowa są tego przykładami).

''Jeśli dojdzie do sprzedaży poszczególnych piłkarzy, budżet może wzrosnąć,''

Czyli nie liczcie na wiele.
konto usunięte

Z tymi 25 milionami to nie poszalejemy. Latem będziemy musieli wzmocnić kadrę bezwarunkowo o rozgrywającego i prawego obrońcę. W najgorszym wypadku jeszcze stopera, jeśli Mascherano będzie chciał odejść a klub tym razem go nie zatrzyma.

Śmieszne 25 mln będzie na transfery w Lato, no nie dziwie się, skoro kupujemy takich przeciętniaków jak Gomes czy Paco za 30-40 mln, to później po takich niewypałach nie ma kasy na następne wartościowe transfery...