Bartra: Dzięki Barçy trafiłem do jednego z największych klubów w Europie

Julia Cicha

30 grudnia 2016, 16:00

Mundo Deportivo

29 komentarzy

Marc Bartra jest jedną z rewelacji Bundesligi. Ma niepodważalne miejsce w pierwszym składzie Borussii Dortmund i nie żałuje odejścia z Barcelony. Wczoraj wrócił do domu, gdzie zaprezentował swoją szkółkę piłkarską.

Jak przebiegła twoja adaptacja w Niemczech?
Prawdę mówiąc, bardzo dobrze, jestem zadowolony ze zmiany i z tego, jak wszystko wyszło. W ostatnich meczach straciliśmy trochę punktów, ale mam nadzieję, że po Nowym Roku znów wejdziemy na dobre tory.

Twoja adaptacja przebiegła bardzo szybko…
Tak, styl gry jest podobny do tego, który poznawałem przez wiele lat w Barçy, to mi pomogło.

Dobrze ci w Bundeslidze?
To jedna z najlepszych rzeczy, jakie mogły mi się przytrafić. Tu gra się intensywnie i trzeba dawać z siebie wszystko w każdym meczu.

Żałujesz, że nie udało ci się odnieść sukcesu w Barçy?
Nie, myślę, że miałem tam dobre momenty. Ludzie mogą myśleć, że więcej było tych gorszych, ale to dzięki grze w Barcelonie trafiłem tu, gdzie jestem. Mogę grać w jednym z największych europejskich klubów.

Jakie wspomnienia z Barçy zostaną z tobą?
Myślę, że sezon Taty Martino był dobry, ale nie zdobyliśmy trofeów, choć niewiele zabrakło. Dużo wtedy grałem. Z Tito również dobrze mi szło przez pół roku, także pierwsze miesiące z Luisem Enrique oceniam pozytywnie.

Co znalazłeś w Niemczech, czego nie miałeś w Barcelonie?
Przede wszystkim mogę często grać, co trzy dni. Wiem, że muszę dać z siebie wszystko, żeby drużynie dobrze szło. Przebywanie tutaj sprawia, że dojrzewam.

Spodziewałeś się, że tak szybko staniesz się ważną częścią zespołu?
Taki był mój cel – być na boisku w ważnych momentach, gdy drużyna mnie potrzebuje. Nie jest lekko, bo łatwo można się zdekoncentrować.

Wcześniej grałeś głównie z Piqué, teraz z Sokratisem. Tęsknisz za nim?
To zupełnie różni piłkarze, ale dobrze mi się gra z Sokratisem, tak samo jak z Ginterem. To dobrzy piłkarze, wspierają mnie, a to bardzo ważne.

Tuchel ma w sobie styl gry Barçy, o którym tyle się mówi?
Nasz styl bardzo przypomina ten Barçy, treningi też są podobne. Dzięki temu łatwiej zyskałem zaufanie trenera, ale uważam, że na nie zasługuję.

Tuchel odnalazłby się jako trener Barçy?
Ma do tego predyspozycje, ale nie wiadomo, jak by to wyszło.

Co sądzisz o tym, że musiałeś odejść, by dostać szansę na boisku?
To wszystko są etapy w karierze i musiałem podjąć taką decyzję, by dalej się rozwijać i zmierzać w kierunku, w którym chcę. Taki klub jak Dortmund mógł mi to dać.

Myślisz o powrocie do Barçy?
Nie, teraz myślę jedynie o dobrej grze w Borussii. Myślenie o innych rzeczach nie wyszłoby mi na dobre.

Kiedy zdecydowałeś się odejść z Barçy?
Nie był to konkretny moment, ale w moim ostatnim sezonie w miarę upływu czasu myślałem o tym. Po tylu latach nie myśli się, że taki moment może nadejść, ale jeśli jest się ambitnym, to najlepsze, co można zrobić.

Rozmawiałeś z Luisem Enrique o swojej przyszłości?
Nie, widziałem moją sytuację i zrobiłem to, co było najlepsze dla mojego rozwoju.

Co myślisz o Luisie Enrique?
To ambitny trener, zawsze pokazywał mi tę ambicję, co mi pomogło.

Co pamiętasz o Guardioli?
Szczegóły, był bardzo dokładny w kwestiach techniki i taktyki, chciał wszystko robić perfekcyjnie.

A Tito?
Dobrze mi się z nim grało, ale niestety nie miałem wielu okazji. On również dbał o szczegóły.

Co dał ci Tata?
Dobrze nam się układało, poza tym chęć gry i posiadania piłki sprawiała, że bardziej chcieliśmy rywalizować, a to przypominało południowoamerykańską piłkę.

Co sądzisz o sytuacji Barçy w lidze?
Mieli lepsze i gorsze momenty. Być może brakuje im regularności z poprzednich lat, ale mają świetny skład z wielkimi piłkarzami. Mają szansę na odwrócenie tej sytuacji.

Myślałeś o grze przeciwko nim?
[Śmiech] Tak, ale wolę w finale.

Co sądzisz o Weiglu? Pasowałby do Barçy?
To bardzo dobry piłkarz, na tej pozycji najlepszy na świecie jest Busquets, ale Weigl też ma cechy wielkiego zawodnika. Mimo młodego wieku ma świetny charakter i bardzo dobrze, że niedawno przedłużył z nami kontrakt.

Co myślisz o Dembele, którego również chciała Barcelona?
To dobry piłkarz, szybki i dobry technicznie, gra prawą i lewą nogą. Będzie o nim głośno, ale chciałbym jak najdłużej cieszyć się grą z nim w Dortmundzie.

Messi przedłuży kontrakt?
Tak. Nie wiem tego na pewno, ale dla dobra Barçy jest ważne, by najlepszy piłkarz w historii z nimi został. Będzie tak jak zdecyduje, ale myślę, że zostanie.

Ty odszedłeś, ale przyszedł Umtiti. Co o nim myślisz?
To dobry piłkarz i mimo młodego wieku ma odpowiedni charakter, by być w Barçy przez wiele lat.

Zaskoczyła cię jego szybka adaptacja?
Sytuacja stopera Barçy jest zupełnie inna niż w pozostałych zespołach. Widać, że Umtiti radzi sobie bardzo dobrze.

Stadion Borussii robi na tobie wrażenie?
Jest niesamowity. Jeśli chodzi o widowisko, jest najlepszy ze wszystkich, jakie widziałem. Od rozgrzewki do samego końca, wygrywamy czy przegrywamy, kibice są z nami, to godne podziwu.

Ucieszyłeś się, kiedy wybrano cię na piłkarza kolejki po meczu z Bayernem?
Bardziej ucieszył mnie sam mecz przeciwko liderowi. To ważne spotkanie. Dzięki temu jestem zmotywowany do dalszej gry.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

No własnie... dzięki FC Barcelonie trafił do najlepszyj drużyny w Europie...
pierwszego składu FC Barcelony :D

@FCBarcelona15: Nigdy nie był pierwszą ani nawet druga opcją w środku obrony Barcy i cieszę się że gra w Dortmundzie bo byłby następcą Pique czy Puyola.......ale tylko z Pepem lub Tito na ławce i na pewno nie z R.Fernandezem i bartomeu za sterami klubu

@CruyffLaportaPep: Nie chodziło mi że grał w wyjściowej XI, czy drugą opcją tylko, że trenował i sporadycznie grał w pierwszym składzie FC Barcelona :)

@CruyffLaportaPep: Laporta wynająl Cie do pisania tych bzdur?
« Powrót do wszystkich komentarzy