Barcelona obserwuje cztery perły Ajaksu

Dariusz Maruszczak

26 listopada 2016, 14:51

Mundo Deportivo

13 komentarzy

Barcelona wykorzystała czwartkowe mecze Ligi Europy do obserwacji piłkarzy, którzy pasują stylem gry do Blaugrany. Nic więc dziwnego, że jednym z obiektów, na jakie udali się przedstawiciele Barçy, była Amsterdam Arena, gdzie Ajax mierzył się z Panathinaikosem w Lidze Europy (2:0). 

Wysłannicy Barçy często odwiedzają Holandię, ale tym razem zrobili to nie tylko w celu obserwacji Davinsona Sáncheza, który nie zagrał w spotkaniu z grecką drużyną. Kolumbijski środkowy obrońca jest poważnym kandydatem do wzmocnienia defensywy Barcelony, ale tym razem mecz Ajaksu wykorzystano do obserwacji innych pereł klubu z Amsterdamu. 

Jak donosi Mundo Deportivo, przedstawiciele Barçy oglądali ze szczególną uwagą grę Donny'ego Van de Beeka, Vaclava Cernego, Abdelhaka Nouriego i Matthijsa de Ligta. Tych czterech piłkarzy mimo młodego wieku otrzymało z Panathinaikosem szansę na grę. Po zwycięstwie z Celtą w poprzedniej kolejce Ligi Europy Ajax był bezdyskusyjnym liderem grupy i trener Peter Bosz miał swobodę w doborze składu.

Dzięki temu okazję do występu miał 17-letni Matthijs de Ligt. Holender urodził się 12 sierpnia 1999 roku w Leiderdorp i jest najmłodszy z grona obserwowanych przez Barcelonę zawodników. Występuje na środku obrony, jest obunożny i świetnie operuje piłką. Zdobył nawet bramkę w Pucharze Holandii, a na co dzień występuje w drużynie Ajaksu do lat 21. Starcie z Panathinaikosem było dla niego okazją do debiutu w Lidze Europy.

Abdelhak Nouri jest starszy od de Ligta o dwa lata i ma już na koncie występy w trzech rozgrywkach, w których startuje Ajax. Urodził się w Amsterdamie 2 kwietnia 1997 roku. Gra w środku pomocy bliżej lewej strony boiska, mimo że jest piłkarzem prawonożnym. Do tej pory rozegrał dla Ajaksu jeden mecz w Eredivisie, jeden w Lidze Europy i dwa w Pucharze Holandii. W klubie doceniają jego szybkość, świetną technikę i drybling.

Te same umiejętności ma drugi środkowy pomocnik Van de Beek, który urodził się 18 kwietnia 1997 roku w Nijkerkerveen i cieszy się nieco większym zaufaniem trenera niż jego rówieśnik Nouri. Obecny sezon rozpoczął od występu w kwalifikacjach Ligi Mistrzów, a później zagrał jeszcze w czterech spotkaniach ligowych, jednym Pucharu Holandii i dwóch Ligi Europy. W Ajaksie U-21 ma na koncie po cztery gole i asysty.

Vaclav Cerny jest z kolei napastnikiem. Urodził się w czeskim Pribramie 17 października 1997 roku. Nie jest wysoki, ale wyróżnia się szybkością i instynktem snajperskim. Już w poprzednim sezonie otrzymał kilka szans na grę w pierwszym zespole Ajaksu, a w pojedynkach z Celtikiem w Lidze Europy i z Twente w Eredivisie zdobył nawet po bramce. W obecnych rozgrywkach zaliczył jedno trafienie w Pucharze Holandii, a w barwach Ajaksu U-21 strzelił osiem goli w Jupiler League.

Można mieć pewność, że wszyscy wyżej wymieni zawodnicy byli dokładnie obserwowani także przez wysłanników innych drużyn. Amsterdam Arena należy do najbardziej monitorowanych stadionów w Holandii ze względu na mnogość talentów wywodzących się ze szkółki Ajaksu.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Klassen - jedyny zawodnik Ajaxu który mógłby coś wnieść do naszej gry
konto usunięte

Jeszcze dwa lata fascynowałem się grajkami Ajaxu typu Kishna, Fischer, El Ghazi, Bazoer, i wiele innych młodych talentów. I jeszcze Milik :D
teraz tak przeciętnie

Myślałem że Kasper Dolberg. To jest dopiero talent czystej wody. Szybkość, technika, instynkt. W każdym meczu Ajaxu jaki oglądałem prezentował się rewelacyjnie. Mam nadzieję, że go obserwują.

Kluiverta niech ściągają do Barcy B :P

Nie znam żadnego z nich,ale skoro już grają w Ajaxie to widać że mają duży potencjał

Szkółka Ajaksu dzięki Rinusowi Michelsowi i Johanowi Cruyffowi prędzej od La Masii była bardzo ceniona na świecie i do dziś jest kuźnią talentów. To właśnie na szkółce Ajaksu, Cruyff się wzorował tworząc podwaliny pod obecną Barcelonę.
Do dziś żałuję, że Barca kilka lat temu mocniej nie powalczyła o Christiana Eriksena. Pomocnik o bardzo dobrej technice użytkowej i świetnemu przeglądowi pola. To w dużej mierze dzięki Duńczykowi obecnie Tottenham jest w tym miejscu, w którym jest.

A co z Bozoerem?

Ajax ma znakomitych młodych zawodników, warto tam śledzić ich poczynania.
konto usunięte

A już myślałem że chodzi o Tima Krula, Lasse Schone, Daviyego Klassena i Nemnję Gudelja :) Czuję się rozczarowany :D

To jasne, że Ajax ma jedną z najlepszych szkółek na świecie, do czasu pokolenia Messiego, Pique, Iniesty, Xaviego itp uchodzili za najlepszą szkółkę, teraz razem z Barceloną są uznawani za najlepiej szkolący młodzież klub, nic dziwnego, że Barca szuka tam diamentów do szlifowania.

Akurat mnie to nie dziwi, w Holandii rodzą się praktycznie najlepsze talenty na świecie. Tuż za Hiszpanią :D

Ajax nie od dziś uchodzi za jedną z największych piłkarskich kuźni talentów dlatego warto obserwować tamtejszą szkółkę. Niestety nie kojarzę żadnego z wyżej wymienionych graczy. Jestem ciekaw jak potoczą się ich kariery ich koleje losów zaprowadzą ich do Barcelony.