Urząd Skarbowy chce odzyskać 52 mln euro od czołowych hiszpańskich klubów

Łukasz Lewtak

25 listopada 2016, 19:13

El Confidencial/Marca

24 komentarze

El Confidencial poinformował, że Hiszpański Urząd Skarbowy chce odzyskać 52 miliony euro od FC Barcelony, Realu Madryt, Atlético, Sevilli i Valencii. Fiskus krytykuje to, że wymienione kluby wypłacały prowizje agentom piłkarzy, których sprowadzały. Tymczasem powinni to zrobić sami zawodnicy.

Dla Urzędu Skarbowego takie honoraria stanowią w rzeczywistości pośrednie pensje, które piłkarze powinni wykazać w deklaracji podatkowej na takiej samej zasadzie jak swoje wynagrodzenie. Dlatego też Skarb Państwa będzie chciał odzyskać te pieniądze od klubów. W przypadku Barçy chodzi o 12 milionów euro, które fiskus stracił przez niesłusznie zastosowane ulgi podatkowe. Kataloński klub może też zapłacić grzywnę w wysokości 7 milionów. Od Realu Urząd Skarbowy chce odzyskać 11 mln. Królewskim grozi również 5-milionowa grzywna. W przypadku Atlético są to odpowiednio 4 i 2 miliony.

La Liga nie potwierdza tych informacji ani im nie zaprzecza, przypominając jednocześnie, że przez ostatnie trzy lata długi hiszpańskich zespołów zmniejszyły się z 650 do 230 mln euro. Według danych Deloitte w 2015 roku Real Madryt i FC Barcelona zanotowały największe przychody wśród europejskich klubów (577 i 560 mln euro). Hiszpański Urząd Skarbowy od lat walczy z optymalizacją podatkową, szczególnie w zakresie przychodów związanych z prawami do wizerunku.

Ostatnio fiskus i wymiar sprawiedliwości interesowały się Leo Messim, Javierem Mascherano, Adriano czy Alexisem Sánchezem. Ponadto w tym tygodniu prokuratura zażądała dziesięciu lat pozbawienia wolności i nawet 14,3 mln euro grzywny dla Samuela Eto’o.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

10 lat dla Czarnej Perły?? Łoo co on przeskrobał na taki wynik.
konto usunięte

Jestem przekonany, że to wina Pereza i Madrytu ;)

Ten urząd i ci ludzie byli by na bezrobociu gdyby nie La Liga :) bo taka prawda że z tej ligi są tony zysku.

Tak jak już wspomniano o Eto'o to wyobrażacie sobie ile w dzisiejszych czasach kosztowaliby taki Eto'o, Henry czy Ronaldinho?
W szczytowej formie oczywiście.

"długi hiszpańskich zespołów zmniejszyły się" - można dalej doić

Urząd Skarbowy jak by chytry nie był a jest w każdym kraju to ten hiszpański ma rację to piłkarze powinni płacić swoim agentom bo agenci piłkarzy nie są pracownikami KLUBU a PIŁKARZA.
W przypadku Barcelony tak jak innych zagrożonych klubów to piłkarze,agenci i prezydenci ze swymi zarządami powinni zapłacić te sumy bo to oni łamali prawo n ie klub bo klub to nie osoba fizyczna mogąca decydować sama za siebie tylko zarządzający ja ludzie którzy mają legitymizację do podpisywania.
PRECZ od instytucjo jaka jest FC Barcelona i proszę zajrzeć do kieszeni agentów,zarządów i piłkarzy.

Skwituje to krotko - niewazne jaki kraj, zawsze urzad skarobwy szuka "zasilku" dla rzadzacych. Z calej Katalonii splywa najwiecej siana do skarbu panstwa i to jest glowny powod dla ktorego Hiszpania nie chce zgodzic sie na niepodleglosc Katalonii.
Jakis czas temu jeden z profesorow okreslil Katalonie "hiszpanskim Monaco, zablokowanym w klatce z hienami" ... W tym przypadku te slowa maja swoje odzwierciedlenie.

Powiem jedno...
Urzędzie skarbowy....spier***aj !!!!
konto usunięte

Tez bym walki robil jak bym mial tyle kasy nierobom oddac w podatku

Te sprawy finansowe ciągną się dłużej niż "moda na sukces"

Powinni miec na koszulkach napis Hiszpanski Urzad Skarbowy zamiast Qatar Airways,bo jak narazie to tylko nasi pilkarze maja z nimi klopod.To jakas masakra znimi.

Oczywiście Barca musi zapłacić najwięcej-standard

Podobno Hiszpański Urząd Skarbowy po konsultacji z prezesem Ligi ustalili prosty wzór pokazujący ile ma oddać każdy klub. Brane będą pod uwagę liczby zdobytych mistrzostw w ostatnich dziesięciu latach tj. im więcej dany klub wygrał tym więcej ma zapłacić. Jeżeli natomiast jeden klub wygrał conajmniej o 4 mistrzostwa więcej niż pozostałe, będzie musiał zapłacić 100% kwoty.
konto usunięte

Hiszpański urząd skarbowy to jakaś parodia :D
konto usunięte

Ten urząd skarbowy w końcu rozpieprzy całą ligę. Jaki piłkarz będzie chciał grać w Hiszpanii z urzędem na głowie?