Urząd Skarbowy chce odzyskać 52 mln euro od czołowych hiszpańskich klubów

Łukasz Lewtak

25 listopada 2016, 19:13

El Confidencial/Marca

24 komentarze

El Confidencial poinformował, że Hiszpański Urząd Skarbowy chce odzyskać 52 miliony euro od FC Barcelony, Realu Madryt, Atlético, Sevilli i Valencii. Fiskus krytykuje to, że wymienione kluby wypłacały prowizje agentom piłkarzy, których sprowadzały. Tymczasem powinni to zrobić sami zawodnicy.

Dla Urzędu Skarbowego takie honoraria stanowią w rzeczywistości pośrednie pensje, które piłkarze powinni wykazać w deklaracji podatkowej na takiej samej zasadzie jak swoje wynagrodzenie. Dlatego też Skarb Państwa będzie chciał odzyskać te pieniądze od klubów. W przypadku Barçy chodzi o 12 milionów euro, które fiskus stracił przez niesłusznie zastosowane ulgi podatkowe. Kataloński klub może też zapłacić grzywnę w wysokości 7 milionów. Od Realu Urząd Skarbowy chce odzyskać 11 mln. Królewskim grozi również 5-milionowa grzywna. W przypadku Atlético są to odpowiednio 4 i 2 miliony.

La Liga nie potwierdza tych informacji ani im nie zaprzecza, przypominając jednocześnie, że przez ostatnie trzy lata długi hiszpańskich zespołów zmniejszyły się z 650 do 230 mln euro. Według danych Deloitte w 2015 roku Real Madryt i FC Barcelona zanotowały największe przychody wśród europejskich klubów (577 i 560 mln euro). Hiszpański Urząd Skarbowy od lat walczy z optymalizacją podatkową, szczególnie w zakresie przychodów związanych z prawami do wizerunku.

Ostatnio fiskus i wymiar sprawiedliwości interesowały się Leo Messim, Javierem Mascherano, Adriano czy Alexisem Sánchezem. Ponadto w tym tygodniu prokuratura zażądała dziesięciu lat pozbawienia wolności i nawet 14,3 mln euro grzywny dla Samuela Eto’o.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

"długi hiszpańskich zespołów zmniejszyły się" - można dalej doić
« Powrót do wszystkich komentarzy