New York City zagiął parol na Xaviego

Adam Makowiecki

23 maja 2014, 14:00

sport.es

88 komentarzy

Xavi Hernández wydaje się być pewny co do tego, gdzie chciałby grać w przyszłym sezonie. Odrzucił wszystkie oferty, które wpłynęły do klubu w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Część z nich była bardzo kusząca, nie tylko pod względem finansowym.

Ferran Soriano, były wiceprezydent FC Barcelony, a obecnie dyrektor wykonawczy Manchesteru City, który pozostaje w znakomitych relacjach z kapitanem Dumy Katalonii, zaproponował Xaviemu szansę stania się kluczowym elementem nowego projektu realizowanego przez City w amerykańskiej Major League Soccer (MLS).

Działacze z Manchesteru wykupili prawo do grania w piłkarskiej najwyższej klasie rozgrywkowej USA. Drużyna ma mieć swoją siedzibę w Nowym Jorku i nosić nazwę tego miasta. Soriano, który osobiście spotkał się z Xavim w Barcelonie, był bardzo podekscytowany wizją tego przedsięwzięcia i przekonywał zawodnika perspektywą życia w jednym z najbardziej kosmopolitycznych miast na świecie. Zawodnik otrzymał propozycję trzyletniego kontraku, ważnego do 2017 roku - Xavi miałby wówczas 37 lat. Według Soriano to idealny wiek, aby zawiesić buty na kołku i kontynuować karierę w innych aspektach piłkarskiego biznesu, co City również jest skłonne mu zagwarantować. Piłkarz zareagował na tę ofertę bardzo pozytywnie, ale jednocześnie wyraził pragnienie pozostania na Camp Nou przez co najmniej jeszcze jeden sezon, co pozwoli mu dopisać do swojej historii spod znaku Blaugrana szczęśliwy epilog dzięki zdobyciu kolejnych tytułów. To oznacza, że najprawdopodobniej za rok temat odejścia Xaviego do New York City powróci.

Obecnie kapitan Barçy czeka z niecierpliwością na spotkanie z nowym trenerem, Luisem Enrique, aby bezpośrednio od Asturyjczyka dowiedzieć się, jaką ten ma wizję drużyny. Xavi jest przekonany, że Barcelona ma jeszcze wiele do zaoferowania piłkarskiemu światu, a on, jako lider, musi spełniać funkcję swoistego przedłużenia ręki szkoleniowca na boisku. Do tej roli 34-letni pomocnik jest już jednak przyzwyczajony - od prawie dwóch sezonów zastępował Puyola, którego kontuzje wykluczyły z większości spotkań. Z pewnością może on również liczyć na spory kredyt zaufania ze strony trenera, z którym swego czasu dzielił szatnię przez ponad pięć lat.

Sprawa jest zatem jasna - Xavi chce zostać w Barcelonie i obiecuje intensywnie pracować i walczyć o miejsce w podstawowym składzie na tych samych warunkach co inni zawodnicy. Wierzy, że drużyna znów będzie tworzyć zgrany kolektyw i spełni oczekiwania oraz pokładane w niej nadzieje, wznosząc się na poziom prezentowany jeszcze kilka lat temu. Xavi pozostanie bardzo istotnym elementem w układance Enrique, stanowiąc przykład zarówno dla weteranów drużyny, jak i młodszych zawodników, którzy dopiero wkraczają do pierwszego zespołu.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Nie wyobrażam Go sobie w innej drużynie europejskiej w New York City -czemu nie za konkretne pieniądze ,Pomoc Bussi-Pogba-kokie-Iniesta

to jego wybór .Szacunek to moje określenie

Xavi moim zdaniem powinien "zawiesić korki na kołku", będąc graczem FC Barcelony. Po prostu nie wyobrażam sobie, że mógłby gdziekolwiek indziej zakończyć tak wspaniałą karierę piłkarską. Jeśli żegnać tak wielkiego zawodnika to tylko z honorami mu godnymi. Tylko w klubie, który on przecież tak kocha.
Nie będę się wywodził na temat jego dyspozycji w tym sezonie, bo kto z naszych utrzymał ją do końca na odpowiednio zadowalającym poziomie? Kto, może poza Victorem, który do kontuzji grał niemal perfekcyjnie. Uważam jednak, że jako kibice Barcelony jesteście wobec Xaviego zbyt krytyczni, należy mu się znacznie więcej szacunku. Znacznie.

Xavi nigdy nie będziemy w stanie Ci się odwdzięczyć ani nigdy nie zapomnimy co zrobiłeś dla tej koszulki ale Twój czas już nadszedł... mam nadzieję.

szkoda :/

Zapomniałem dodać, że mniejsza "eksploatacja" Xaviego wpłynie na jego dłuższą "żywotność", czyli brak kontuzji, przeciążeń i będzie cały czas zdrowy i sprawny.

Xavi... i tyle. Oby tak jak Puyol skończył karierę będąc (juz na ten moment) legendą tego klubu. Z pewnością jego rola będzie ograniczona, i będzie "jokerem". Jego bezcenne doświadczenie i szósty zmysł przyniesie jeszcze wiele dobra, jednak jego rola na boisku w kolejnym sezonie powinna być mniejsza, a w kolejnym jeszcze mniejsza. Łzy same pchają się do oczu widząc, jak legendy schodzą ze sceny. Jestem pewien, że Xavi jeszcze co najmniej 2 sezony będzie naszym kapitanem i ogłosi, że kończy karierę zawodnika i kontynuuje ją jako działacz w klubie i w ciągu dalszym będzie bezcennym klejnotem Barcy. Kto jak nie osoby pokroju Puyol i Xavi mają zaszczepiać młodzieży gen fenomenu FC Barcelony?

"... Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść
Niepokonanym
Wśród tandety lśniąc jak diament
Być zagadką, której nikt
Nie zdąży zgadnąć nim minie czas."

www.youtube.com/watch?v=pBG4RsGtguM

Xavi powinien mieć postawiony pomnik, a w jego miejsce należy znaleźć następce.
Nie oznacza to wcale że w tym roku ma opuścić klub. Przeciwnie, powinien zostać by owemu zastępcy przekazać swoje doświadczenie. Tak genialny piłkarz na pewno to potrafi.
A potem może spokojnie zarabiać kasę na emeryturę.

Właśnie dlatego należy kupic Kroosa. Chciałbym żeby Generał tutaj zakończył kariere ale jednak już teraz powinni zacząc szukac nastepcy
konto usunięte

Jeśli to prawda i za rok Xavi odejdzie, trzeba się postarać o Koke. Chyba nie ma piłkarza tak podobnego do Xavi'ego jak gracz Atleti.

Xavi musi zakonczyc tutaj kariere ! Najlepiej gdyby dostal tutaj jeszcze jakas fuche, bo ja sobie nie wyobrazam tak wielkiej ikony poza klubem. Dla mnie to jest niesamowity gosc.

Xavi mimo iż niedługo skończy 35 lat jest lepiej przygotowany fizycznie niż Cesc i Busquets moim zdaniem, a traktowany jest przez was niesprawiedliwie. Czemu nie wieszacie psów na Fabregasie, który nic nie pokazuje a na dodatek gra gorzej od Xavi'ego nawet gdy ten jest bez formy...

Trochę nie na temat ale chyba Luiz w PSG (goal.com)

W sumie z USA lubie Cosmos,wielki klub z wielką historią.Fajnie jakby wrócili na szczyt,to byłoby dobre dla promocji futbolu bo nie oszukujmy się,jest tam kilka popularniejszych sportów niż soccer..
konto usunięte

lepiej gdyby jednak odszedł już na tą emeryturę i dał pograć młodszym a nie tylko nabijać podania podając do tyłu .

Byl bardzo dobry teraz jest spoko ale za 60mln bym sie nie zastanawial mozna za to Pogbe lub Koke

Xavi musi zostać. Mam wrażenie że on jeszcze nie jest skończony tylko potrzebuje nowego impulsu i wierzę że Enrique sprawi że tak właśnie będzie. Poza tym nikt inny nie potrafi tak wychodzić z pod presji jak właśnie nasz generał.

Przykro sie patrzy jak niektorzy nie szanuja Xaviego. Szanujecie tylko tych co sa pod forma , przykre.

Po co Xavi zostaje na nastepny rok nie dość że gra padakę to będzie grzał ławę .Sorry Xavi jesteś zasłuzony dla Barcelony ale twój czas minął jak Puyola .Odejdz bo tylko będziesz mieszał w składzie i nic dobrego nie będzie

Czyli już powoli klaruje się sytuacja. Nasz wspaniały zarząd sprzedaje najlepszego pomocnika Cesca, a grać będziemy starzejącym się Xavim, który ma 2-3 asysty w całym sezonie.
konto usunięte

Sam sobie robi krzywdę.

Mogą pomarzyć sobie Xavi zostaje.
Dobra wiadomość. Taka postawa Xaviego pozwala sądzić, że sam gracz dołoży wszelkich starań w przyszłym sezonie aby grać na jak najwyższym poziomie aby dać drużynie jak najwięcej dobrego. Na razie wszystko jest jasne. Reszta okaże się po nowym sezonie.

Prawdziwy kapitan!

Niech zostanie do końca kariery nie mam nic przeciwko, ale powinien coraz częściej siadać na ławce rezerwowych, niech inni grają, a Generał będzie planem b. Było kilka meczów w tym sezonie gdy po wejściu Xavi'ego drużyna grała lepiej.

Jak to mówia stary ale jary :))

Statystyka na dziś,
4 - tyle asyst zaliczył Xavi w słynnym 2:6 z Realem w sezonie 08/09
2 - tyle asyst zaliczył Xavi w GD w sezonie 09/10
2 - tyle asyst zaliczył Xavi w 30 meczach sezonu 13/14

Myślę, że Xavi dalej może grać na najwyższym poziomie, takim jaki prezentował kilka lat temu, jednak już nie we wszystkich spotkaniach. Jednak jego umiejętności mogą się przydać podczas stosowania różnych taktyk. Dlatego uważam, że taka legenda powinna być w klubie do końca kariery :)

Barcelona chce kupić pomocnika Atletico Koke latem tego roku. Ma on klauzule wykupu 60€, Barcelona ma nadzieje że kupi go za 40€. [sport]

W tym sezonie pod koniec to akurat Xavi był jednym z nielicznych w tej drużynie, któremu jeszcze chciało się grać. Wydaje mi się swoją drogą, że nie za dobrze dogadywał się z Martino i do tego nie miał jakiejś wielkiej formy, ale i tak dawał więcej drużynie niż reszta gwiazdek. Liczę, że Xavi u nas zakończy swoją karierę, nie teraz, nie za rok, może za 2 lata.

Jak odejdzie, to będzie porażka, bo przecież posiadanie...

OFICJALNIE: W sobotę 9 sierpnia Barcelona zagra w Helsinkach z lokalnym HJK.

Podobno jutro Barcelona może ogłosić jakiś transfer. Marquinhos i Benatia wśród kandydatów. Oj żeby :)

szkoda ze wiekszosc stanela na epoce Guardioli i wydaje im sie ze Xavi to ten sam Xavi co kiedys a lata stanęły mu w miejscu ;)))

Ja bym go zostawil na jeszcze jeden sezon, jego doswiadczenie moze okazac sie kluczowe w nowym sezonie. Oczywiscie trzeba ograniczyc jego role.

oczywiście my wszystkich sprzedany xavi , cesc , w pomocy będziemy mieć sergi roberto, bzdury i ploty heheh

musi zostać do końca

Każdy kiedyś musi odejść. Mam nadzieje ze jednak zostanie i weźmie przykład ze Stevena Gerrarda z Liverpoolu, który w tym sezonie przeżywał drugą młodość. Takie doświadczenie z taka formą zrobi różnice, inaczej powinna czekać go ławka.

Xavi nigdzie się nie wybiera
konto usunięte

Jasne, sprzedajmy Alves'a, Pinto, Xavi'ego, Busquetsa, Fabregas'a i Pedro, a grajmy samymi rzemieślnikami.

ja tam bym chciał żeby odszedł

Xavi musi zostać, takiego piłkarza ciężko będzie zastąpić.

Cholera... Jeśli za rok trzeba będzie żegnać się z Xavim, to... Nie...
konto usunięte

,,Założenie innej koszulki byłoby jak zdrada'' - Xavi.

I dobrze ,że zostaje ,a z Enrique na pewno znajdzie wspólny język.

Kapitan, generał nie opuszcza tonącego statku!!!
Odbudowac siłę i pozostac wiernym tradycji i barwom!

Xavi zakończy karierę w Barcelonie.

konto usunięte

Bo to nasz generał a przywódca musi pozostać na straży :)