Najważniejsze zmiany w projekcie nowego Camp Nou i Espai Barça

Łukasz Lewtak

17 października 2021, 14:30

Sport

7 komentarzy

Fot. Getty Images

Podczas dzisiejszego zgromadzenia socios compromisarios zarząd Joana Laporty przedstawi swoje proponowane zmiany w projekcie Espai Barça i przebudowy Camp Nou. Poniżej przedstawiamy najważniejsze modyfikacje, które zostaną zaprezentowane.

Brak zmian na pierwszym poziomie trybun

W ramach nowej propozycji nie zostanie wybudowany nowy pierwszy poziom, a zatem nie będzie możliwości przemieszczania się socios pomiędzy trybunami, tak jak w poprzednim projekcie. Pierwszy poziom będzie zoptymalizowany pod kątem dostępu z pierwszego piętra i wyjścia do miejsc siedzących na każdym poziomie. Dzięki temu znikną podziemne korytarze, będzie więcej miejsc i poprawi się ich dostępność. W niektórych strefach istnieje możliwość zmiany aranżacji miejsc siedzących, ale w wielu przypadkach możliwe będzie również poprawienie rozmieszczenia socios lub umożliwienie tworzenia stref dla całych rodzin.

Nowy trzeci poziom

Poprawi się dostępność i komfort, lepszy będzie rozkład funkcjonalny i operacyjny, będzie także więcej przestrzeni dla socios i klubu. Pozwoli to również na skoncentrowanie stref VIP, zamiast rozmieszczania ich po całym stadionie, co z kolei zminimalizuje negatywny wpływ na komfort socios.

Nowe miejsca i przestrzenie dla socios

W nowym układzie utrzymana zostanie pojemność 105 000 widzów, a także możliwe będzie pomieszczenie socios z listy oczekujących. Socios będą mieli większy komfort i szersze siedzenia, wszystkie pod dachem.

Podwójna strefa VIP pomiędzy drugim a trzecim poziomem

Tzw. pierścień VIP z pierwszego poziomu trybun będzie umieszczony wyżej, pomiędzy drugim i trzecim poziomem. Powstanie niezależna, podwójna strefa VIP, co znacznie zwiększy pojemność lóż VIP, a tym samym pozwoli na uzyskanie większych przychodów, które zostaną wykorzystane do sfinansowania projektu. Ten obszar nie będzie miał wpływu na miejsca dla socios, jak to było wcześniej w przypadku strefy VIP na pierwszym poziomie.

Nowy dach z fotowoltaiką

Konstrukcja dachu ulegnie zmianie w stosunku do poprzedniego projektu, tak aby zawierała więcej elementów sprzyjających zrównoważonemu rozwojowi. Zainstalowany zostanie system geotermalny oraz globalny system dystrybucji ciepła i chłodu (District Heating & Cooling), dzięki czemu Espai Barça ma stać się wzorcem zrównoważonego rozwoju. Dach zostanie pokryty panelami słonecznymi o powierzchni 30 000 metrów kwadratowych, które będą generować energię fotowoltaiczną.

Najnowocześniejsza technologia

Camp Nou będzie stadionem wykorzystującym najnowsze technologie dostępne na rynku, w tym ekran 360° wewnątrz niecki obiektu, który zaoferuje publiczności nowe doświadczenia. Zostaną ulepszone system bezpieczeństwa i kontrola dostępu pojazdów, a możliwości oferowane przez łączność 5G zostaną wreszcie w pełni wykorzystane.

Zrównoważony rozwój w DNA stadionu

Nowy projekt musi stawiać sobie zrównoważony rozwój za jeden z priorytetów, aby przyszłe Camp Nou stało się wzorem w tej dziedzinie. W nowym projekcie klub chce postawić na koncepcję z większą liczbą miejsc dla rowerów. Mimo to 2200 miejsc parkingowych na terenie przyszłego Camp Nou i nowego Palau Blaugrana zostanie zachowanych. Celem jest posiadanie większej liczby miejsc parkingowych dla samochodów elektrycznych i zapewnienie większej liczby rozwiązań dla zrównoważonej mobilności.

Skrócenie harmonogramu budowy

Jeśli nowe finansowanie zostanie zaaprobowane przez socios na zgromadzeniu, zostałoby ono zatwierdzone na początku 2022 roku, a prace rozpoczęłyby się latem. Przeniesienie meczów z Camp Nou, które jest rozważane (albo na Montjuïc, albo na stadion Johana Cruyffa), lub zmniejszenie pojemności skróciłoby czas prac budowlanych. Planuje się zakończenie prac do końca 2025 roku.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Przecież dopiero co Laporta opowiadał, że nie wszystkie miejsca będą pod dachem. Ech, nawet z takimi „detalami” bywają „niedopowiedzenia”. ;)

Czekam na mega projekt :)

DNA stadionu? Mam nadzieję, że nie będzie transgeniczny albo szczepiony.

Swoją drogą ciekawe jak to się na nas odbije jak już przenieslibysny się na inny stadion mam na myśli wpływy z biletów.. Ile strat to wyniesie przez kilka lat.