Joan Laporta: Miałem nadzieję, że Messi powie, że będzie grał za darmo

Julia Cicha, Dariusz Maruszczak

8 października 2021, 12:38

Marca, MD, RAC1, AS

167 komentarzy

Fot. Getty Images

Joan Laporta był dziś rano gościem radia RAC1 i odniósł się do wszystkich najważniejszych tematów dotyczących FC Barcelony. W wypowiedziach prezydenta nie zabrakło kontrowersji i nowości, m.in. na temat projektu Espai Barca.

Płatności dla dziennikarzy: Powtórzę to, co powiedział nasz dyrektor generalny. To transparentny człowiek. Powiedział, że istniały takie płatności, ale są na to faktury, płatności były legalne. Nie oceniam, czy to moralne, czy nie.

Pau Gasol i Leo Messi: Chciałbym zorganizować wydarzenie upamiętniające Leo, bylibyśmy zachwyceni, gdyby się zgodził. To samo dotyczy Paua. To niesamowite, ile można się nauczyć, słuchając go. Jego przesłanie było pełne emocji i motywacji. Po sukcesie, który odniósł, wciąż jest skromny i wdzięczny. Ma własną fundację i jest ambasadorem Barçy. Znajdziemy sposoby na współpracę. Nie zastanawialiśmy się jeszcze nad wycofaniem koszulki z jego numerem.

Jordi Cruyff: Odegrał ważną rolę w daniu Ronaldowi Koemanowi większego kredytu zaufania. Jest dyrektorem ds. futbolu, kwestiami piłkarskimi zajmuje się Mateu Alemany i jesteśmy z niego bardzo zadowoleniu. W zespole mamy też Planesa i Jordiego oraz zespół współpracowników takich jak Deco, który pracuje nad rynkiem brazylijskim i portugalskim.

Sergi Roberto: Jesteśmy w trakcie restrukturyzacji jego kontraktu. Pensja została obniżona, sprawy nie są jeszcze zamknięte, zostało kilka szczegółów.

Plan Koemana: Rozumiem to, nie mogę dyskutować z nikim na tematy szkoleniowe. Zawsze szanuję profesjonalistów, tak było z Rijkaardem, Guardiolą, a teraz chcę, by było tak z Koemanem. Wyraziłem swoją opinię, a on podał swoje argumenty szkoleniowe.

Gavi i Pedri: Jesteśmy w trakcie przedłużania umowy z Gavim, a on został powołany do reprezentacji. Jesteśmy zachwyceni, że zostanie w Barcelonie. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, w przyszłym tygodniu będą dobre wieści w sprawie Pedriego. Mam nadzieję, że niedługo ogłosimy przedłużenie kontraktu. Rozmowy z Fatim też przebiegają dobrze.

Xavi: Często z nim rozmawiam, bo przyjaźnimy się tak samo jak z Pepem. Lubię komentować różne rzeczy, a to osoby, które wiedzą więcej niż ja, więc chcę wiedzieć, co myślą. Naszym trenerem jest Koeman i jesteśmy z tego dumni. Musimy dać mu margines zaufania. Taka decyzja jest najbardziej odpowiednia. Dyrekcja sportowa nieustannie pracuje nad tematem trenerów i piłkarzy. Świetnie zna sytuacje wszystkich szkoleniowców i zawodników, którzy mogą być w orbicie naszych zainteresowań. Naszym trenerem jest jednak Koeman i wspieramy go do końca.

Koeman: Zostanie na stanowisku. Kiedy coś nie wychodzi tak, jak byśmy chcieli, jesteśmy rozczarowani, sam Koeman też był wkurzony. Wtedy zaczyna się myśleć, oceniać… Posłuchałem jednak rad wielu zaufanych osób i doszedłem do wniosku, że muszę działać tak jak z Rijkaardem, on zasługuje na zaufanie. Jest culé tak jak my, kocha Barçę, zdecydował się tu przyjść w niezwykle trudnej sytuacji instytucjonalnej i sportowej. Zapytałem go, czy wierzy w zespół, i odpowiedział, że oczywiście, że tak, ale musi odzyskać kontuzjowanych graczy. Mamy nadzieję, że z Valencią, Dynamem i Real zagra Dembélé, zobaczymy, kiedy wróci Kun, którego pozyskaliśmy, żeby strzelał gole… Danie Koemanowi takiego marginesu było sprawiedliwe. Jestem bardzo zadowolony z podjętej decyzji. Przedłużenie z nim umowy? Nieustannie pracujemy.

Zadłużenie u Messiego: Nie, może coś zostało, ale zasadniczo temat jest zamknięty.

Złość na Messiego: Za bardzo go kocham, by być na niego złym. W pewnym momencie okazało się jednak, że jego pozostanie było niemożliwe, i obie strony były rozczarowane. On chciał zostać, ale otrzymał ofertę, która wywierała presję. Wiedział, że jeśli nie zostanie, trafi do PSG. Messi przejdzie do historii Barçy jako najlepszy piłkarz w historii, chciałbym zachować tę ideę. Wszystko wskazuje na to, że otrzymał ofertę od PSG, jeszcze zanim odszedł z Barcelony. Wiedzieliśmy o takiej propozycji w trakcie negocjacji. Kiedy przyszedł moment podjęcia decyzji, uważałem, że robię to, co najlepsze dla Barçy. Nikt nie może narażać instytucji. Miałem nadzieję, że to się zmieni, a Messi powie, że zagra za darmo, ale nie możemy myśleć, by taki zawodnik to zrobił. Myślę, że LaLiga by to zaakceptowała. Mamy bardzo dobre relacje, wiedziałem, że kiedy naprawimy sytuację finansową, zrekompensowalibyśmy mu wszystko, ale wymaganie gry za darmo, wiedząc o tym, co ma w Paryżu…

CVC: Ta umowa to cukierek oferowany przez prezesa LaLigi, żebyśmy myśleli, że spełnimy warunki finansowego fair play, by zarejestrować Leo Messiego. Nawet teraz nie mamy dokumentu, który mieliśmy podpisać, a Barça nie zobowiązuje się do niczego, jeśli nie zna dogłębnie operacji, jeśli nie przeczyta drobnego druku. Nie potrzebowaliśmy większego zadłużenia i powiedzieliśmy, że jeśli nie są to bezpośrednie przychody, to nas to nie interesuje. Widzę, że kluby LaLigi cierpią. Nie zamykamy się na porozumienie z CVC, ale trzeba je zaprezentować inaczej, zmienić. Nikt na nas nie wpływa, Real też nie.

Przesłanie do kibiców po audycie: Jesteśmy pewni, że naprawimy to, co napotkaliśmy. Mamy pięcioletni plan stabilizacyjny.

Kredyt 1,5 mld na Espai Barca: Nie ma prawdziwych gwarancji, to sam biznes zwraca ten kredyt, a Goldman nie ma kontroli ani możliwości decyzyjnych w tej operacji. Wierzą w nas. Zaufanie jest maksymalne, ale to Barça będzie rządzić. Ze względu na sfinansowanie inwestycji muszą jednak mieć swoje honorarium. Espai Barça jest konieczne dla teraźniejszości i stabilności klubu. Będzie generowało duże przychody. Myślę, że gdy zaprezentujemy nowy projekt stadionu, kibice zdadzą sobie sprawę z jego wpływu dla miasta i klubu. Poprzedni zarząd nie wykonał swojej pracy domowej, ale jest ona fundamentalna. Jeśli zgromadzenie socios upoważni nas do uzyskania kapitału na budowę nowego stadionu, Palau i Campusu Barca, latem następnego roku rozpoczną się prace. To nie jest stricte kredyt, ponieważ nie ma obowiązku zwracania go, dopóki nie będziemy mieli przychodów z tego, co wybudujemy. Nasi konkurenci już wykonali tę pracę i jesteśmy spóźnieni. Jeśli zgromadzenie socios compromisarios nie autoryzuje porozumienia z Goldman Sachs, będzie ciężko. Inni inwestorzy też są zainteresowani, ale Goldman bardzo dobrze zna ten projekt. Mówimy o 800-900 milionach, do czego trzeba dodać Palau i kampus. Łącznie zbliżymy się do 1,5 miliarda.

Nazwa stadionu: Trzeba zrozumieć, że nowy stadion będzie generatorem przychodów. Będzie miał sponsora tytularnego, ponieważ trzeba wykorzystać wszystkie aktywa. Kluby państwowe mogą sobie pozwolić na więcej.

Prace: Trzecia i pierwsza trybuna będą musiały zostać zrównane z ziemią. Podczas pierwszego roku budowy publiczność będzie mogła oglądać mecze, ponieważ Estadi Johan Cruyff zostanie rozszerzone. Projekt mówi o trzech latach prac, ale ja liczę cztery. Nowe Camp Nou pomieści 110 tysięcy widzów i będzie miało większą przestrzeń dla VIPów.

Zmiana projektu: Poprzedni stał się dość przestarzały, doszło do zmian na lepsze. Projekt jest spektakularny. Przyprawił mnie o gęsią skórką, kiedy mi go przedstawiono. Może mieć wpływ na miasto jak igrzyska olimpijskie, światowy punkt odniesienia dla wypoczynku i rozrywki. Część trybun zostanie osłonięta, żeby kibice nie mokli, gdy będzie padać. Projekt nie zmienił się pod względem estetycznym, ale będzie lepiej wykorzystany. Socios będą dumni z tego projektu.

Gdzie zagra Barcelona?: Pomysł obecnie jest taki, żeby podczas prac udać się na Estadi Johan Cruyff, tylko na jeden sezon. Rozważamy rozszerzenie go do 50 tysięcy kibiców, a z tego, co nam powiedziano, trybuny nie będą trwałe. Socios będą musieli się rotować. Jest też opcja Montjuic, ale mi podoba się Johan.

Messi a finanse: W jego przypadku nie mieliśmy miejsca w finansowym fair play. Nie było wtedy marginesu, aby umieścić go w zespole. Mieliśmy też pierwsze wyniki audytu, a ta inwestycja mogłaby nas narazić na ryzyko. Barça jest ponad każdym piłkarzem. Nie było marginesu, choć podjęliśmy wysiłek. Zaproponowano nam operację z CVC, ale była ona nie do wykonania.

Zainteresowanie Neymarem: Nie mieliśmy wyników audytu, a gdy Komisja Zarządzająca przedstawiła nam liczby, myśleliśmy, że będzie margines na sprowadzenie go. Powiedziano nam, że chce przyjść, że nie będzie dalej grał w PSG i odstąpił od propozycji paryżan, ale ostatecznie go przekonali. Nie byłem rozczarowany. Takie jest prawo futbolu, pulę zbiera ten, kto składa najlepszą ofertę. Neymar mógłby wygenerować duże przychody, to punkt odniesienia jako zawodnik. W rezultacie braku transferu był jednak dobry, operacja nie stanowiłaby rozwiązania naszej obecnej sytuacji.

Możliwość przeprowadzania transferów: Tak, sprowadzenie istotnych zawodników jest możliwe, ponieważ mamy aktywa, aby uzyskać środki w formie inwestycji czy kredytu. Nie chcemy jednak większego zadłużenia. Chcemy świeżych pieniędzy i inwestycji, aby stawić czoła potrzebom klubu, a to oznacza też pozyskiwanie nowych zawodników.

Ferran Reverter: Klub jest w dobrych rękach, Reverter jest świetnie przygotowany. Powiedział, że musimy odwrócić tę ujemną wartość netto opiewającą na 450 milionów, ale to nie znaczy, że nie będziemy generować zysków, które mogą posłużyć inwestowaniu w zawodników. Celem na ten pierwszy rok jest zerowy deficyt, a potem spłata zadłużenia. Ostrożność dyrektora generalnego jest w porządku, ale czasem, jak w 2003 roku, można przyspieszyć proces naprawy.

Rosell: Nie rozmawiałem z nim od wyborów. Jeśli będziemy musieli spotkać się ponownie, nie będzie żadnego problemu.

Bartomeu: Nie rozmawiałem od dłuższego czasu ani z nim, ani z nikim z poprzedniego zarządu.

Niepokojące prowizje dla pośredników przy Espai Barca: Niektóre kwoty są zbyt wysokie, a niektóre operacje zorientowane na określonych pośredników. Niepokoją nas też kwestie dotyczące dostawców usług.

Sytuacja finansowa: Spodziewaliśmy się, że będzie zła. Była jednak dużo gorsza niż zakładaliśmy. Jak powiedział Ferran Reverter, to było zarządzanie oparte na improwizacji, przeprowadzaniu transferów, za które nie można było zapłacić… Zarządzanie było fatalne. Po wynikach zamknięcia budżetu 2020/2021 można było złapać się za głowę, ale zakasaliśmy rękawy i zabraliśmy się do pracy.

Śledztwo ws. finansów i pociągnięcie poprzednich władz do odpowiedzialności: Rozpoczęliśmy audyt kryminalistyczny. Posłuży zbadaniu nieprawidłowego zachowania. Pociągnięcie do odpowiedzialności to otwarta opcja, ale istnieje jeszcze domniemanie niewinności. Czekamy na wyniki. Gdy będziemy je mieli, będziemy mogli określić, czy spróbujemy pociągnąć kogoś do odpowiedzialności, jeśli będą ku temu oznaki. Droga sądowa? Tak, jest taka możliwość, ale to określi śledztwo. Myślę, że przed końcem roku powinniśmy mieć tę informację.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

A w ogole z jakiej paly mial grac za darmo - dembele, coutinho, roberto, alba, lajtlajt czy de jong maja dostawac krocie , a on ma grac za dsrmo mimo ze jedyny gral na mega poziomie

Brzmi jak gość bez planu i to jest w tym wszystkim najgorsze. A większość ruchów jednak pokazuje że żadnego planu od początku nie było.
Był jeden - „wygrać wybory a potem jakoś będzie”.

Te słowa o Messim zupełnie niepotrzebne, szkodzą absolutnie wszystkim oprócz mediów.

Po tej wypowiedzi prezydenta wydaje mi się, że relacje pomiędzy Nim a Leo i jego otoczeniem ulegną dalszemu ochłodzeniu a druga strona niebawem, przedstawi swoją szczegółową wersję wydarzeń czego dotychczas nie chciała robić.

BŁASZCZYKOWSKI >>> Messi

Dajcie człowiekowi czas . Trudno jest przyjść i przejąć stery w po takim ujowym zarządzaniu klubem . A co do Mesiego. Mógł postąpić jak Pique. Wszyscy piszą ile to Messi dał Barcelonie . Tylko nikt nie pisze że Messi też zawdzięcza Barcelonie bardzo dużo !!! Począwszy od głupiego leku na wzrost , rozwojowi i ukształtowaniu go jako świetnego piłkarza . Już nie wspomnę o ogromnej pensji przez tyle lat

Nadzieja matką głupich, a po drugie co by dawał na boisku Messi grając za free

Trzeba być odklejeńcem żeby tak sądzić. To ile Messi dawał przez te lata nie tylko pod względem sportowym jak i marketingowym jest czymś niesamowitym. A teraz cwaniak Laporta szuka wytłumaczenia swojego kłamstwa. Sam mówił że sytuacja z Messim idzie dobrze. Obiecał że Messi pozostanie a teraz mówi "myślałem że Messi będzie grał za darmo". Trzeba być wyjątkowo beszczelnym żeby tak mówić tym bardziej w stosunku do klubowej legendy.

Moze i trochę nieeleganckie te słowa skierowane do Messiego apropo grania za free, ale może trochę otworzą oczy na to mało romantyczne zakończenie kariery u nas tego wspaniałego piłkarza... choć możliwe że większości jednak nie otworzy ;-)
No szkoda Panie Laporta że Messi tak nie powiedział... to by była dopiero LEGENDA

P.s Laporta totrafi czarować ale przy tym ma jaja by powiedzieć co myśli i to mi się w nim najbardziej podoba. Myśle ze w tym momencie kopie się z koniem, ale wierzę że jeszcze wyprowadzi klub na prostą.
VeB

debil, po prostu debil

Gość jest kompletnie niewiarygodny. Ciężko uwierzyć choć w jedno słowo. Przecież jutro może się okazać, że zmienił zdanie, albo o czymś nie wiedział.

– Pieniądze pozwalają na lepsze życie, ale nie to się dla mnie liczy. W piłkę mógłbym grać za darmo, bo nie pieniądze, ale futbol jest dla mnie najważniejszy – powiedział Messi w rozmowie z „The Mirror”, 2009.
W internecie nic nie ginie.
W 2021 nastał czas próby.
konto usunięte

Laporta out. Nie kompromitujsie

2/3 ludzi cna LR w sierpniu " Messi powiedział że kocha klub, to powinien grać za darmo"
Ci sami ludzie dziś "Laporta odpływa, bo powiedział, ze w pewnym momencie się zorientował, ze jedyna opcja żeby Messi został, to żeby grał za darmo, ale nie mógł go prosić o takie rzeczy"
:D

Czyli wychodzi na moje i jednak Laporta i Messi nam opowiadali bajeczki dla naiwnych o wielkim złym Tebasie i La Lidze xD

Dobrze, że Laporta nie słyszał o Błaszczykowskim, bo jeszcze zacząłby oczekiwać, że Messi będzie dopłacał za grę w Barcelonie...

Panie Laporta za darmo to teraz się w pysk nie dostaje !!!

Za darmo to ja moge pograc w Barcelonie.
konto usunięte

Mela prosto w twarz... Wstyd...

O Matko Boska, poświęciłem chwilę by przeczytać ten wywiad dwukrotnie, bo po pierwszym razie myślałem, że go nie zrozumiałem, ale jednak nie...Lapcio już po kilku miesiącach swojej kadencji zaczyna totalnie "odpływać" i to w każdej sferze, co bardzo martwi. Zrzucanie winy za wszelkie zło na poprzedni zarząd niestety nie stanowi remedium na nasze obecne problemy. Niestety, ale niesamowicie to trąci typową polityką krajową, gdzie za wszelkie złe decyzje, które się obecnie zastanie obarcza się poprzednią ekipę. Fajnie jakby w końcu Pan Laporta zaczął się chwalić co zmienił by było lepiej, zamiast skupiać się na tym co skopał poprzedni zarząd.

Wierzę, że uda się mu odbudować Barcę tak jak zrobił to dawno temu.
Jak zaczęło zatrybiać w 2004 tak nie puściło długo - masa pucharów. Może uda się w tej beznadziei złowić tekiego Ronaldinho i Eto'o, którzy odwrócą losy Naszego Klubu.
Trzymajmy kciuki, po Leosiu już nic nie będzie takie samo.

Laporta zaczyna jak Bartomeu konczyl. Zastanawiam czy pali jakies smieci czy slonca za duzo xD

Ten wywiad idealnie pokazuje że Laporta zatracił umiejętność komunikacji medialnej. Od początku jego kadencji widać niekończącą się serię błędów - niestety wypowiedź o Messim wypowiedział niepotrzebnie, teraz będzie to cytowane na całym świecie w szyderczy sposób, a komentatorzy będą szykować pociski. Oby facet się ogarnął, bo cyrk robi z naszego ukochanego klubu.

Laporta o Messim: '' Mieliśmy też pierwsze wyniki audytu, a ta inwestycja mogłaby nas narazić na ryzyko. Barça jest ponad każdym piłkarzem.'' Absolutna zgoda, że klub jest nad każdym piłkarzem, także nad Messim, tylko szkoda, że tak nieudolnie to wszystko rozegrano. O gigantycznych długach Barcy media w Katalonii, Hiszpanii i na całym świecie, huczały znacznie wcześniej, wiadomo też było jak kosmiczny kontrakt ma Leo, to można było chociaż wstępnie, lepiej się do tego przygotować.

boję się, że Laporta będzie gorszym od Bartomeu.
Kto może nawet myśleć o budowie stadionu na ponad 100 tyś kibiców. To utopia i głupota. Ale dla wlodarzy klubu szansa na dużą kasę pod stołem

Cóż ... szkoda że Messi tego nie zrobił. I na tym można zakończyć temat. Laporta nie potrzebnie to powiedział a Messi ... faktycznie jakby to zrobił to byłby chyba najwększą legenda tego klubu wszech czasów pewnie by mu pomnik postawili przy nowym Camp Nou. Bo co by nie mówić taki gest w takiej sytuacji w jakiej zostawił ten klub poprzdni zarząd byłby czystym złotem. Niewielu graczy na to stać ale zdażały się takie jednostki w historii futbolu.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale czy ma być zupełnie nowy projekt stadionu, niż ten który znanmy od lat i do tego trybuny nie będą kryte w 100%??

To już chyba było by lepiej żeby Bartomeu został niż ten pajac Pinokio

Panie laporta ku**a ośmieszyłeś się, przed wyborami wiedziałem że jesteś politykiem a co za tym idzie populistą i teraz utwierdziłem się w tym przekonaniu na dobre!!!, mówisz to co ludzie chcą usłyszeć gorzej z czynami, tutaj wijesz się jak wąż

Laporta to jest zwykły picer już dawno przestałem mu wierzyć

Alez to jest klamca... Nieprawdopodobne do jakiego stopnia mozna byc bezczelnym. Bylby idealnym ministrem w rzadzie PiS - o niczym nie mam pojecia i na niczym sie nie znam, ale wejde na fali obrzydzenia poprzednikiem. Sam byl prawie pierwszym i jedynym, ktorego odwolano ze stanowiska, ale ludzie maja krotka pamiec... Szkoda, ze nie tlumaczy czemu najpierw nie wypozyczyli Griezmanna (skoro i tak sie nie miescil w budzecie), a potem nie rozmawiali z Messim.

Nie uwierze mu w zadne slowo. Jestem na to kurde zbyt inteligentny.

Przysłowie na dziś - Laporta to kawał czorta.

Za darmo to ci nawet zona dupy nie da

Wszyscy wiemy że mógł rzucić hasło "gram za darmo" a i tak odebrałby to sobie w przyszłości. Teraz nie wiadomo czy nie zostanie ambasadorem szejkow

Piękny wywiad szczególnie w kontekście co się wylewało dzisiaj na LR odnośnie "grania za darmo". A te komentarze o Neymarze czy innych transferach świadczą, że ludzie czytają tylko nagłówki albo wybrane z artykułów teksty.

Tyle już oburzonych fanbojów Messiego w komentarzach tu (wiedziałem, że tak będzie kiedy to wyjdzie na jaw, a spodziewałem się tego od początku), tymczasem Laporta zwyczajnie powiedział brutalną prawdę, której nie chcą słyszeć ślepi fanboje Messiego, którzy zawsze bardziej kibicowali jemu, niż samej Barcelonie. Te słowa mówią same za siebie : ''Wszystko wskazuje na to, że otrzymał ofertę od PSG, jeszcze zanim odszedł z Barcelony. Wiedzieliśmy o takiej propozycji w trakcie negocjacji. (...) Miałem nadzieję, że to się zmieni, a Messi powie, że zagra za darmo, ale nie możemy myśleć, by taki zawodnik to zrobił. Myślę, że LaLiga by to zaakceptowała. Mamy bardzo dobre relacje, wiedziałem, że kiedy naprawimy sytuację finansową, zrekompensowalibyśmy mu wszystko, ale wymaganie gry za darmo, wiedząc o tym, co ma w Paryżu…''. Czyli sprawdza się to, o czym pisałem już od dawna, jeszcze kiedy negocjacje z Messim były w toku - jako nieliczny na tej stronie - że sprawa się przeciąga i dlatego nie wszystko jest różowo i nie wszystko jeszcze dopięte. Po prostu dopuszczałem możliwość, że Messi odejdzie, to było widać od razu. Oczywiście, że gdyby Messi zdecydował się zostać to by mógł, a La Liga by mu poszła zawsze na rękę, tak jak tu mówi Laporta, bo dla La Ligi pozostanie Messiego to zawsze świetny interes, a oni już wielokrotnie udowodnili, że potrafią naginać zasady dla potrzeb samej ligi i największych klubów. Dlatego mogli się zgodzić na pozostanie Leo na wyjątkowych warunkach, gdyby tylko on wyraził taką szczerą chęć. Nie wyraził, bo jak widać już wcześniej miał bardzo intratną ofertę z Paryża, a jego ojciec jak zwykle pogrywał ze wszystkimi, on jest w tym mistrzem. Także jak pisałem od dawna - Messi nie chciał wcale tak bardzo zostać, a priorytetem Laporty był ratunek finansowy klubu, tak jak tu mówi przy okazji odejścia Argentyńczyka : '' Kiedy przyszedł moment podjęcia decyzji, uważałem, że robię to, co najlepsze dla Barçy.''. I bardzo dobrze, nikt nie jest większy od klubu, kropka!

Dlaczego nie rozumiecie dzieci, że takich długów nie da się pozbyć w pięć minut i że Laporta patrzy na większą perspektywę, niż tylko jeden rok czy dwa następne lata - bo to była realna perspektywa z punktu widzenia Messiego, gdyby wszystko pod niego było robione. Tu nie może chodzić o jednego piłkarza, a o cały klub. Poza tym, Laporta nigdzie nie powiedział, że oczekiwał grania Leo za darmo, powiedział wręcz coś przeciwnego, że nie można tego było oczekiwać od takiej legendy klubu, może to było tylko taka naiwna nadzieja, ale nie powiedział nigdzie, że oczekiwał czy żądał tego, Laporta wie, że to by było niestosowne! Ale z drugiej strony, nie można kłamać, że Messi tak kochał ten klub, że zrobił wszystko żeby zostać - i to trzeba tylko nazwać po imieniu i tyle, i zrozumieć! Przestańcie wszystko rozważać w kategoriach czarno-białych, bo świat taki nie jest! Tu były różne interesy i już po prostu rozbieżne wizje a propos tego, co jest priorytetem dla starzejącej się legendy (przecież też Messi nie będzie tu wiecznie czekać na polepszenie się sytuacji) a co jest lepsze dla klubu, który musi wyjść z długów, co będzie trudnym i długim procesem, ale jeśli ów proces zakończy się pomyślnie, to ten klub właśnie będzie mieć przyszłość!

W roli prezydenta bylo przynajmniej próba naprowadzenia Messiego do myśli o grze za darmo, propozycji poza płacowej która była by kuszaca, np stanowi w klubie po zakończeniu kariery. A tu słyszę ze Laporta nic nie zaproponował tylko informacje ze nic nie mogą zrobićm

Wielu ludzi pisze o tym, że Leo Messi nie mógłby grac za darmo przy tuzach typu Umtiti czy Dembele. Jednak prawda jest taka, że Leo Messi zawdzięcza Barcy całą swoją karierę, wiarę, pieniądze wpompowane w jego leczenie i wielką markę. Gdyby nie Barca, nigdy by nie został tym kim jest, a może faktycznie kopał by piłkę w jakimś klubie za darmo, jak kiedyś sam mówił...

Pomijając grę za darmo, gdyby Leo kochał Barcę i przedłużył rok wczesniej kontrakt. Nie byłoby tematu. On po prostu nie chciał tu grać patrząc na indywidualne sukcesy itp.

Bardzo niepotrzebny tekst o tej pracy za darmo, wprowadza tylko ferment i brzmi absurdalnie, nawet jeśli tak uważa, to powinien zostawić to dla siebie. Wątpię żeby Laporta nie zdawał sobie sprawy jak to zostanie odebrane. Nadal jestem bardziej za Joanem niż przeciw niemu, ale coraz bardziej mi się to nie podoba.

Laporta dobrze gada, gdyby serio Messi za wszelką cene chciał grac dla Barcy to by grał za darmo.

A ja miałem nadzieję, że masz większe jaja.

Kłamie, miał nadzieję, że Św. Mikołaj przyniesie dla niego pensję.

Laporta zaczyna mnie coraz bardziej irytować rozczarowywać kręci. a z Kumanem to już przegięcie nawet kosztem 12 ml to jest Barca anie holenderski klub doświadczalny

Vamos Laporta Koeman Barca!

wielka korporacja chciala przerzucic odpowiedzialnosc za swoje bledy i zle decyzje na pracownika. stare, znalem

Kurde, niech mi to ktoś wyjaśni: mamy 1.4 mld długu, w tym roku wzięliśmy ponad 0.5 mld kredytu, a teraz jeszcze projekt za 1.5 mld... Kiedy i jak my to wszystko spłacimy??

Mam wrażenie, że osoby na tym forum w 2/3 nie zdają sobie sprawy co oznacza obecna sytuacja finansowa i co mówi Laporta i Reverter.

Nawet gdyby Messi tak powiedział i nawet gdyby chciał grać za darmo, to nie może.
Po pierwsze dlatego, że zgodnie z hiszpańskim prawem piłkarskim piłkarz, któremu przedłuża się umowę, wynagrodzenie nie może być niższe niż 50% poprzedniego wynagrodzenia. Jest to zabezpieczenie zarówno dla piłkarza (może być tak, że zachęcą kogoś wysokimi zarobkami a po roku czy dwóch zrobią nową umowę już na znacznie niższych warunkach) oraz dla klubu, który musi racjonalnie podchodzić do składania ofert. Dzięki temu są w stanie zachować odpowiednie regulacje w LaLiga i wdrożyć odpowiednią konkurencję i równowagę.
Po drugie, urząd skarbowy by się nie zgodził i to z kilku powodów. Dwa najważniejsze to:
- brak opłat podatkowych
- żeby zarejestrować piłkarza w klubie sportowym, trzeba podpisać umowę. Żadna umowa nie może być sporządzona w ten sposób, że tylko jedna strona ma korzyści. Jest to niezgodne z literą prawa

Z tygodnia na tydzień kompromituje się coraz bardziej, i tak przeczytałem artykuł.

Praca za darmo... Serio? Mamy 21 wiek....

Messi straciłby kolejny sezon i jeszcze obrywałby odpowiedzialnością za błędy Koemana. Żeby grać za darmo w projekcie, który w swoich założeniach jest zły i krótkowzroczny. Nie oszukujmy się, że Koeman to jest przyszłość tego klubu.

Jakoś zbytnio nie przepadam za Laporta i to odczucie ciągnie się od czasu poprzednich jego rządów. Nas kibiców bardzo zabolała decyzja o odejściu naszej legendy, ale chyba prawda jest taka, że obie strony nie były do końca zainteresowane współpracą w Barcelonie. Szkoda.

Za darmo to nawet w ryj nie można dostać. Bezczelny typ.

Jak można nawet sugerować coś takiego i zrzucać odpowiedziałność na piłkarza za to, że nie można spełnić wyssanych z palca obietnic wyborczych, Nie spodziewałem się, że można tak nisko upaść. Widać tylko jaka dramatyczna sytuacja musi być w klubie skoro padają takie słowa
konto usunięte

Zero bez klasy. Prezydent powinien wiedzieć jak się zachować. Wstyd laporta

A tu jak zwykle wysyp zero-jedynkowców, którzy wszystko wiedzą, mają wszędzie wgląd i opinie na każdy temat wypracowaną na bazie niczego.

I pierdolenie ze Messi musiał podpisać kontrakt minimum 50% mniejszy tego co zarabiał bo inaczej nie mógłby grać to wymysł kogo się pytam???Okazuje się ze mógł zejść z pensji nawet o 75 % a potem mogli mu to zrekompensować.Okazuje się ze jednak arabskie petrodolary zrobiły swoje czy się nie mylę.Piszcie co myślicie?

Ale chłop naiwny jest ... Też uwierzył , że Messi to bóg...
Druga prawda jest taka, ze jakby Messi przedłużył kontrakt wcześniej, nie było by problemu...

Miałem nadzieje, że nigdy nie usłyszę tej wymówki z jego ust i aż tak nisko nie upadnie…

Facet w jednym wywiadzie mówi, że chciał aby Leo grał za darmo i nie było pola do negocjacji a w innym miejscu gada o ściąganiu Neymara. Ten człowiek jest niepoważny...