Światowa Konfederacja Klubów Kibica sprzeciwia się reformie statutu FC Barcelony

Dariusz Maruszczak

8 października 2021, 10:45

Sport

3 komentarze

Fot. Getty Images

  • Światowa Konfederacja Peñas (Klubów Kibica) sprzeciwia się propozycjom zmian w statucie FC Barcelony
  • Prezes tej organizacji uważa, że obecne władze Blaugrany dążą do przejęcia kontroli nad klubami kibica, co oznacza powrót do relacji z ubiegłego wieku 
  •  Antoni Guil broni obecnej demokratycznej struktury

Barcelona przedstawiła niedawno propozycje zmian w statucie klubu, które podda pod głosowanie socios compromisarios podczas najbliższego zgromadzenia 17 października. Reforma w dużej mierze odnosi się do artykułu 16, regulującego stosunki peñas z Blaugraną i ich strukturę organizacyjną. Spotkało się to ze zdecydowanym protestem Światowej Konfederacji Klubów Kibica. – Zarząd chce nie uznawać najbardziej demokratycznej struktury organizacyjnej, jaką kiedykolwiek miał ruch peñas barcelonistas, która stała się punktem odniesienia dla kibiców piłkarskich z całego świata – powiedział prezes Światowej Konfederacji Antoni Guil.

Władze FC Barcelony opowiadają się za nadaniem osobowości prawnej każdemu klubowi kibica, aby utrzymywać z nimi bezpośrednią i indywidualną relację. Guil twierdzi jednak, że w ten sposób peñas staną się bardziej podległe Blaugranie. – W miejsce obecnego regulaminu uzgodnionego z klubami kibica, przekaże się je do nowego jednostronnego zatwierdzenia przez zarząd i w związku z tym odpowiadającego kryteriom określonym wyłącznie przez niego. To oznacza, że wracamy do paternalistycznej relacji klub-peña, podatnej na arbitralność i faworyzowanie. Wracamy do ubiegłego wieku.

Barcelona planuje też zlikwidować artykuł 23.1, który przyznaje status socios compromisarios prezesom poszczególnych federacji wybieranych demokratycznie przez ich kluby kibica. Guil broni obecnego modelu. – Twierdzą, że to przywilej i dyskryminacja w stosunku do reszty socios, ale zapominają, że prezesi są wybierani co cztery lata i reprezentują 18 500 penistas, którzy są socios klubu.

– Podczas kampanii wyborczej prezydent podpisał zobowiązanie z naszą organizacją, którego nie dotrzymał, przytaczając powody finansowe, podczas gdy w rzeczywistości chodzi o chęć zlikwidowania naszej organizacji, przejęcia kontroli nad klubami kibica i uniemożliwienie im stania się swego rodzaju siłą mogącą się przeciwstawić – stwierdził Guil. Przypomnijmy, że Barcelona zwróciła się do Światowej Konfederacji o wyjaśnienie, na co przeznaczała środki otrzymane przez klub.

Dzień przed zgromadzeniem socios compromisarios odbędzie się spotkanie Rady Konfederacji Peñas. W jej trakcie 30 prezesów poszczególnych federacji uzgodni strategię na to wydarzenie, na którym podkreśli korzyści, jakie Konfederacja wnosi do barcelonismo, a także całkowitą komplementarność z klubem. Przedstawi też budżet na sezon 2020/2021.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.
konto usunięte

Nie rozumiem po co zmiana statutu. Quo vadis laporta

Myślałem że Laporta chce uprościć współpracę Barcelony z klubami kibica - zastanawia mnie aspekt forsowanej osobowości prawnej, którą chce nadać Barcelona każdemu klubowi kibica - pytanie zasadnicze po co? Liczba klubów kibica spadnie o połowę bo nikt nie będzie chciał bawić się w papierologie niczym w firmach - trochę to zabija romantyczne kibicowanie.

Jak to się mówi w niektorych krajach - świnie ryczą bo zabiera się je od koryta?