Cesc Fàbregas: Gavi ma niespotykaną pewność siebie i zapał jak na swój wiek

Łukasz Lewtak

29 września 2021, 17:00

Mundo Deportivo

4 komentarze

Fot. Getty Images

Były znakomity pomocnik Barçy, a obecnie piłkarz Monaco Cesc Fàbregas udzielił wywiadu dla Mundo Deportivo, w którym wypowiedział się na temat odejścia Leo Messiego do PSG oraz występów młodych talentów w FC Barcelonie, takich jak Gavi, Nico González, Pedri czy Riqui Puig.

Czy byłeś zaskoczony tym, że Messi opuścił Barçę?

W piłce nożnej wszystko może się zmienić w ciągu kilku sekund. To są takie momenty w życiu, które trzeba przezwyciężyć w najlepszy możliwy sposób. Leo jest bardzo silny i potrafi rywalizować. Nie będzie miał żadnych problemów z przystosowaniem się.

Kilku światowej klasy piłkarzy opuściło Barcelonę w nieoczekiwany sposób. Co się dzieje?

Leo odszedł w momencie, w którym klubowi brakuje stabilności, ale ostatecznie będzie najlepszym zawodnikiem w historii Barçy i to niczego nie zmieni. Kiedy przejdzie na piłkarską emeryturę, będzie można go pożegnać jeszcze raz. Legendy powinny odchodzić w sposób, na jaki zasługują ze względu na wszystko, co dały futbolowi i klubowi.

Jak oceniasz trzy sezony, które rozegrałeś w Barcelonie (2011-2014)?

To doświadczenie było bardzo dobre. Zawsze byłem dość niezależny, wyjechałem z Barcelony, gdy miałem 15 lat. Nie musiałem być specjalnie chroniony, żeby wiedzieć, czego chcę. Zmiana otoczenia nigdy nie była dla mnie problemem.

Barcelona w końcu zdecydowanie wygrała w ten weekend (3:0). Jak postrzegasz nowe pokolenie La Masii?

Aby wychować wielkie talenty, trzeba dawać im szanse. Jestem przekonany, że w Hiszpanii są wielkie talenty, które często się traci. W piłce nożnej brakuje cierpliwości. Ja akurat trafiłem na Arsène'a Wengera, który wystawił mnie do gry, gdy miałem 16 lat. W normalnej sytuacji Barça nie postawiłaby na 17-letniego Gaviego czy Nico Gonzáleza w wyjściowym składzie w niedzielę. Są też Pedri, Puig... Oni mają na swoich barkach odpowiedzialność za wyniki w bardzo dużym klubie w trudnych momentach.

Który z nich podoba ci się najbardziej?

Nie chodzi o to, kogo lubię bardziej czy mniej, ale Gavi ma niespotykaną pewność siebie i zapał jak na swój wiek. Biega, jest agresywny, widać, że chce dobrze wypaść. Jeśli tak dalej pójdzie, przyszłość zapowiada się dobrze.

Kogo uważasz za najważniejszego trenera ostatnich 20 lat?

Pep Guardiola, José Mourinho i Carlo Ancelotti. Oni jako pierwsi przychodzą mi na myśl.

Dwóch z nich było twoimi trenerami (Guardiola w Barcelonie i Mourinho w Chelsea).

Miałem wielkie szczęście, że trenowali mnie najlepsi i grałem przeciwko najlepszym.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

"Były znakomity pomocnik Barçy..."
( ͡° ͜ʖ ͡°)