CIES: Barcelona drugim klubem z największą liczbą minut młodych zawodników

Julia Cicha

28 września 2021, 09:41

Sport, CIES

12 komentarzy

Fot. Getty Images

CIES wyliczyło, że FC Barcelona jest obecnie drugą drużyną pod względem minut gry piłkarzy do 21. roku życia. W sumie tacy gracze rozegrali aż 22,7% możliwych minut, a Barça ustępuje pod tym względem jedynie Bayerowi Leverkusen (23,5%).

Za Katalończykami znalazły się cztery francuskie kluby: Nicea (18,7 %), Rennes (17,3 %), Olympique Marsylia (15,5 %) i Reims (15,1 %). Czołową dziesiątkę kompletują Genoa (14,8 %) na siódmym miejscu, Mallorca (14,7 %) na ósmym, Montpellier (14,5 %) na dziewiątym i Monaco (14,2 %) na dziesiątym.

Jeśli chodzi o podstawowe jedenastki, to najmłodsze jak do tej pory były te wystawiane przez Monaco (średnia wieku 24,3). Najmłodszym pierwszym składem w LaLidze może pochwalić się Real Sociedad (25,5). W Anglii prowadzi Arsenal (25,01), a we Włoszech Spezia (24,8). Barcelona jak dotąd zanotowała średnią wieku 26,78. Pokazuje to duży kontrast między młodymi wychowankami a weteranami, którzy wciąż mają miejsce w składzie.

Co ciekawe, z 1041 drużyn wziętych pod uwagę aż 89 nie wystawiło do tej pory żadnego piłkarza poniżej 21. roku życia. Są wśród nich Atlético, Rayo Vallecano, Juventus, Newcastle United, West Ham i Wolfsburg.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Tylko za jaki to okres? Jeśli za tamten sezon, to czy znaczną część tych minut nie wyrobił Pedri? Umówmy się, Koeman wcale gdy ma opcje bardzo chętnie z młodych nie korzystał w kluczowych meczach. W tym sezonie, to jeszcze mały materiał poglądowy i Barcelona momentami ma niewielu piłkarzy na niektórych pozycjach do wyboru, więc też sięga po młodych, ale czy taki Balde przekonał Koemana, czy raczej sprzedano Juniora i Emersona, więc alternatyw Koeman tez nie ma.

Liczba klubów francuskich w tym zestawieniu jest powalająca !!!

Nie da się ukryć że 22,7% dla zawodników do 21 roku życia robi wrażenie, szczególnie że Araujo, Mingueza czy Puig nawet nie łapią się do statystyki. Śmiało można powiedzieć że na takim poziomie futbolu to ewenement bo Leverkusen stara się obniżać wiek zespołu od 4-5 sezonów i zmienił model szkolenia młodzieży na bardziej nowoczesny już dawno temu, ale w Barcelonie mowa o robocie zrobionej w kilkunaście miesięcy.
Najbardziej godna uwagi jest jednak rozbieżność pomiędzy procentem gry młodych zawodników, a średnią wieku całego zespołu. Świetnie że mamy sporo młodzieży, ale to też pokazuje że mamy mało zawodników w wieku 25-29 lat - czyli w najlepszym piłkarsko wieku - na niemal 30 zawodników tylko 6 wpisuje się w tę grupę wiekową (Lenglet, Umtiti, Ter Stegen, Depay, Roberto, Cou - jak wyjąć z tej grupy zawodników którzy nie grają i bramkarza to dysproporcja wiekowa jest gigantyczna).
PS: okoliczności finansowe z jakiego powodu stawiamy na młodzież nie mają tak dużego znaczenia - statystyki nie przyjmują tych aspektów, a jak Barcelona ma wyższy procent od klubów francuskich to jest wręcz szokująca informacja.

Wolałbym gdyby udział tych młodych byl zamierzonym działaniem a nie działaniem wynikającym z fatalnej polityki finansowej,transferowej i kontuzji

Gdyby nie kontuzja Fatiego to było by 1 miejsce. Fajnie to wygląda :)

Tak sobie myślę, czy z 1041 drużyn te 89 to naprawdę aż, czy tylko tyle...
Komentarz usunięty przez użytkownika

Jakiś powód do dumy jest. Pytanie tylko czy stawialibyśmy na tych wychowanków gdyby w klubie byli starsi i bardziej doświadczeni. Mimo wszystko jestem zadowolony że w końcu Barcelona tak stawia na młodych i La Masie.

Jeszcze nie tak dawno był problem, bo który treneiro by nie przyszedł to obiecywał stawianie na młodych, a kończyło się tradycyjnie +30.