UEFA nie poddaje się i dąży do zlikwidowania Superligi

Julia Cicha

27 września 2021, 18:15

The Guardian

49 komentarzy

Fot. Getty Images

Superliga wciąż żyje. Mimo że 9 z 12 klubów wycofało się z tej inicjatywy, Barcelona, Real i Juventus trwają przy swoim, a pozew złożony w sądzie w Madrycie jest w trakcie rozpatrywania. UEFA nie składa jednak broni i, jak podaje The Guardian, wysłała do klubów specjalne pismo, określając rozgrywki jako trwające zagrożenie dla fundamentów i przyszłości europejskiej piłki.

Wspomniany pozew złożyło wszystkie 12 klubów, oskarżając UEFA o monopol w rozgrywkach europejskich. Mimo że aktywne w tym temacie pozostają tylko trzy drużyny, to formalnie Superliga wciąż posiada 12 akcjonariuszy. City, Chelsea, Arsenal i Tottenham odmówiły komentarza dziennikowi. Liczne źródła miały jednak informować, że te cztery zespoły chciałyby formalnie rozwiązać Superligę lub zwołać zebranie zarządu, by wycofać pozew. To z kolei wywołało podejrzenia, jakoby Liverpool i Manchester United wciąż wspierały inicjatywę, mimo że publicznie mówią co innego. Nie zapominajmy też, że sąd w Madrycie zakazał na razie prób zlikwidowania Superligi, podczas gdy rozpatruje sprawę.

We wtorek UEFA musi odpowiedzieć na zarzuty złamania wspomnianego postanowienia sądu. Organ został oskarżony o bezprawne działania i aktywne promowanie antykonkurencyjnych praktyk poprzez nałożenie sankcji na Real, Juventus i Barçę oraz pójście na ugodę z innymi klubami, nakładając na nie kary finansowe. UEFA będzie prawdopodobnie argumentować, że ostatecznie dopuściła wszystkie kluby do udziału w europejskich pucharach.

W piśmie przesłanym niedawno do europejskich federacji piłkarskich UEFA ostrzega natomiast: „Ciągłe dążenia projektu Superligi i powiązane z nimi sprawy sądowe są zagrożeniem dla podstaw i przyszłości europejskiego futbolu i europejskiego modelu sportu. To wybór między solidarnością a samolubnym zaspokajaniem swoich potrzeb. Superliga jest motywowana przede wszystkim chciwością i próbą uniknięcia konkurencji. Brak działania, samozadowolenie i/lub zbytnia pewność siebie w związku z rządowym I prawnym odrzuceniem projektu Superligi byłoby niebezpiecznie naiwne i stwarzałoby ryzyko zniszczenia europejskiego modelu sportu przez agresywne interesy komercyjne”.

Tymczasem przedstawiciele Liverpoolu i Manchesteru United oświadczyli, że kluby te nie są już zaangażowane w projekt ani w powiązany pozew, więc nie chcą komentować sprawy.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

UEFA rezygnuje z działań prawnych przeciwko Realowi Madryt, Barcelonie i Juventusowi w związku z Superligą. Pozostałe dziewięć zaangażowanych klubów w ten projekt – w tym Arsenal, Chelsea, Liverpool, Man City, Man United i Tottenham – nie musi dodatkowo już płacić żadnych grzywien.

niech ta superliga wypali! Byłoby pięknie

Mam nadzieję że cały ten niedorzeczny pomysł upadnie

Guzik prawda bo kasa nie będzie się zgadzała !

SuperLiga to dużo lepszy pomysł niż Liga MIstrzów z ffp ułożonym pod szejków. Ja nie rozumiem jak kibic Barcelony może być za rozgrywkami UEFA skoro przepisy uderzają w kluby które są własnością socios. Aby Barca mogła konkurtować w nowej Lidze Mistrzów wymagane będzie założenie spółki SA i znalezienie bardzo bogatego właściciela który będzie w stanie przebijać oferty szejków.
W dobie najwiekszego kryzysu finansowego w historii piłki, Man City, PSG, Chelsea wydawało kasę bez problemu... a specjalnie dla PSG zawieszono FFP i mają Messiego.

Tak rozgrywki UEFA to piękno, romantyzm, równe szanse. Raz na parę lat taki Legiopodobny klub wskoczy do fazy grupowej i wow! Są emocje, nieważne że od wielu lat rozgrywki wygrywają kluby założyciele SL, ważne że wydaje nam się że LM jest zaskakująca :-)

Mam wielką nadzieję, że superliga wypali !!!
Oczywiście w innej formie niż ta pierwsza wersja. Mam dość tej jeb.....nej mafii z ueffy i fiffy, którzy myślą że wszystko mogą.

Zagrożeniem jest. Dla ich mafijnych kieszeni, do których mniej pieniędzy będzie wpadać.

Naprzód Floro! Naprzód Superligo!

To kwestia czasu. Im szybciej, tym lepiej.

A niech sobie grają w trójkę w tej Superlidze ;)

Precz z supersyfem :))

ehh superliga, piękne tematy xD