Nagelsmann: Odejście Messiego jest dla innych piłkarzy Barcelony szansą na przejęcie odpowiedzialności

Dariusz Maruszczak

13 września 2021, 15:43

AS, Marca, MD

9 komentarzy

Fot. Getty Images

Trener Bayernu Julian Nagelsmann i bramkarz Manuel Neuer podczas konferencji prasowej przed meczem z Barceloną byli pytani m.in. o różnice w grze katalońskiego klubu po odejściu Leo Messiego, znaczenie pojawienia się publiczności na Camp Nou oraz przygotowanie Bawarczyków do jutrzejszego starcia. Szkoleniowiec potwierdził, że Robert Lewandowski będzie mógł wystąpić w pojedynku z Blaugraną.

Jaka jest sytuacja zdrowotna piłkarzy Bayernu?
Julian Nagelsmann: Serge Gnabry i Coman polecą z nami, zobaczymy, jak zareagują po dzisiejszym treningu. Przed meczem dowiemy się, czy Serge będzie mógł zagrać. Sytuacja Lewandowskiego jest dobra, ściągnęliśmy go z boiska w pojedynku z Lipskiem, bo jest dla nas bardzo cenny. Będzie z nami jutro. W Monachium zostanie tylko Tolisso, reszta leci z nami do Barcelony.

Spodziewasz się innej Barcelony bez Messiego?
Barcelona jest inna, nie wiem, czy silniejsza, czy słabsza. Messi jest nadzwyczajnym piłkarzem i oczywiście będzie go brakowało. Wcześniej wszyscy go szukali, ale dla innych, np. dla De Jonga czy Pedriego, to szansa na wyjście z jego cienia i przejęcie odpowiedzialności. Barça zmieniła strukturę obrony, ma młodych graczy, atakuje wysokim pressingiem. Zmieniła też ustawienie, teraz gra 4-3-3, ale może wracać do innego schematu. Nie zaskoczyłaby nas taka zmiana. Nie powiedziałbym, że na pewno będzie gorsza w porównaniu do poprzedniego sezonu. To będzie bardzo trudne spotkanie i żeby wygrać, trzeba będzie rozegrać perfekcyjny mecz.

Czy Bayern znów zagra czterema obrońcami?
Jeszcze nie podjęliśmy decyzji. Zobaczymy, jak zawodnicy będą się czuli, kto będzie dostępny. Sule dużo grał w reprezentacji przed odpoczynkiem w spotkaniu z Lipskiem, a Stanisić spisał się dobrze. Jutro zdecydujemy z moim sztabem zgodnie naszymi planami.

Sabitzer może wystąpić od pierwszej minuty?
Każdy, kto jest w kadrze, może wystąpić. Każdy musi być gotów na wyjście na boisko od pierwszej minuty. Sabitzer musi się jeszcze przystosować, niedawno zaczął z nami trenować. Dobrze spisał się jednak z Lipskiem, grał tam 6 lat, a został wygwizdany, to nie było dla niego łatwe. Jest bardzo podekscytowany tym spotkaniem, a ja jestem pozytywnie nastawiony co do niego.

Co oznacza dla ciebie Liga Mistrzów?
Piękne trofeum. Bayernowi udało się je wygrać dwie edycje temu i musimy to powtórzyć. To najwyższy poziom dla klubów międzynarodowych. Ważne jest rozpoczęcie fazy grupowej od zwycięstwa. To będzie trudne spotkanie, ale jesteśmy bardzo zmotywowani do gry na tym wspaniałym stadionie przeciwko wspaniałemu klubowi. Mam nadzieję, że osiągniemy dobry wynik.

Na stadionie będzie 45 tysięcy kibiców. Musisz specjalnie przygotować piłkarzy na to spotkanie ze względu na wsparcie fanów rywala i brak waszych sympatyków?
Myślę, że żaden piłkarz nie boi się atmosfery. Zawodnicy muszą być na to przygotowani. Wszyscy chcą grać na takich stadionach, od takich weteranów jak Neuer, po najmłodszych, jak Musiala. Nawet bez fanów Bayernu to świetnie, że publiczność będzie na Camp Nou. Jedziemy na świetny stadion, do wspaniałego miasta, niewiele jest na świecie takich obiektów, które wytwarzają taką atmosferę, ale to nie jest problem dla moich piłkarzy. Przypomnę, że drużyna grała już na stadionach z taką atmosferą jak ta w Dortmundzie czy w Stambule, więc zawodnicy są przyzwyczajeni. 

Oliver Kahn mówi, że Bayern i jego trener są w czołowej trójce w Europie. Wywiera na ciebie presję? 
Wszyscy w drużynie chcą, żeby Bayern był w top3. Chcemy dokonywać wielkich rzeczy w Europie. Nie wiem, czy Bayern Nagelsmanna jest w top3, ale liczy się zespół, żebyśmy byli w stanie dobrze zarządzać meczami i je wygrywać. Musimy dobrze wyprowadzać piłkę i zadawać ciosy. Chcemy grać atrakcyjny, ale i inteligentny futbol.

Uważasz, że jesteście faworytami?
To temat dla mediów. Nie ma znaczenia, kto jest faworytem, mamy do czynienia z dwoma świetnymi zespołami. Oba chcą rozegrać świetny mecz. Wynik może zależeć od dnia czy motywacji, a my wyjdziemy na boisko bardzo zmotywowani.

Jak na wasze planowanie mogłaby wpłynąć gra Barcelony trójką środkowych obrońców?
Zobaczymy, jak zagra Barcelona. Dobrze spisywała się z trzema stoperami. Nie zaskoczy nas. Mamy pomysł, w jaki sposób chcemy być efektywni. Na takie spotkania trzeba przygotować zmiany i alternatywy w zależności od tego, jak zagra rywal. Mamy jednak własną filozofię i nie będziemy zbyt mocno patrzeć na Barcelonę, chcemy grać swój futbol.

Myślisz, że Barcelona jest lepsza czy gorsza bez Messiego?
Myślę, że jest inna, tylko to się liczy. Jeśli masz Messiego, zawodnicy go szukają i zależą od jego rozwiązań, a teraz inni będą mieli tę odpowiedzialność. Teraz kluczowym piłkarzem jest Depay, Barça ma też De Jonga. Drużyna ma zupełnie inną strukturę, nie wiem, czy lepszą, czy gorszą, ale inną. Messi był decydującym zawodnikiem, a teraz to wszystko się zmieniło. Barcelona dobrze sobie jednak radziła w tym sezonie.

Czujesz zdenerwowanie przed tym spotkaniem?
Czuję się dobrze. Spotkania Ligi Mistrzów zawsze są wyjątkowe, słuchanie hymnu tych rozgrywek. Każdy jest trochę nerwowy, bo nie wiadomo, jak się zaprezentuje, ale dobrze sypiam. Postaram się połączyć te lekkie nerwy z motywacją.

Czy potrzebujesz lewonożnego gracza na półlewym stoperze?
To zależy od planu na mecz. Chcę, żeby piłkarze używali obu nóg, Bayern potrzebuje takich zawodników. To zależy od tego, jak atakuje przeciwnik, jak sam chcesz zaczynać akcje.

Barcelona może być uznawana za kandydata do tytułu?
Uważam, że obie drużyny będą walczyć o trofea. Można produkować negatywne nagłówki, a to, co się dzieje, może mieć wpływ na wizerunek zespołu, ale niekoniecznie na to, co będzie się działo na boisku. Spotkanie z Barceloną jest dużym wyzwaniem. Jutro nie wygramy ani nie stracimy szansy na trofeum, ale chcemy uzyskać dobry rezultat. Liga Mistrzów nie jest maratonem, ale nie jest też biegiem na 100 metrów.

Manuel Neuer

Czego oczekujesz od Barcelony, w której doszło do kilku zmian od czasu waszej wygranej 8:2?
Manuel Neuer: Nie da się zapomnieć o takim meczu, ale teraz to zupełnie inny zespół. Obecni piłkarze będą musieli przejąć większą odpowiedzialność po odejściu Messiego. Myślę, że musimy brać pod uwagę, jak rywale będą zarządzać meczem, jak zagrają. Czy Barça będzie grała bardziej defensywnie, szybciej. Spróbujemy kontrolować posiadanie piłki, grać zespołowo. Mecz w Lizbonie był jak finał, był bolesny dla Barcelony, ale teraz mamy dwa spotkania.

Jak oceniasz te zmiany w obu zespołach?
Mamy nowe wzmocnienia, tak samo Barcelona, nasze drużyny się zmieniły. Na ławce trenerskiej też były zmiany. Dlatego nie można porównać tego, co działo się wtedy z dzisiejszym spotkaniem, to nie będzie ten sam mecz. Obie drużyny będą chciały dobrze zacząć Ligę Mistrzów.

Myślisz, że Barcelona może mieć przewagę ze względu na brak gry w weekend i obecność kibiców?
Przede wszystkim to fantastyczne, że na stadionie będzie tylu kibiców, w takich warunkach atmosfera jest genialna. Teraz trudno jest oceniać Barcelonę. Jesteśmy na początku nowego sezonu i trudno powiedzieć, jak radzą sobie zespoły. Nie wiemy też, jak drużyna zareaguje po meczach reprezentacji. Czasem potrzebujesz odpoczynku, były też podróże reprezentacyjne, a czasem kiedy grasz więcej, jesteś w lepszym rytmie. Zobaczymy, jak będzie.

Jesteś spokojniejszy ze względu na brak Messiego?
To trochę dziwna sytuacja dla wszystkich klubów, które będą mierzyć się z Barceloną. Wcześniej wszyscy koncentrowali się na Messim. Barcelona ma jednak świetnych napastników, jak Depay, którzy będą próbowali przejąć za niego odpowiedzialność. To będzie trudny mecz. W starciach z Barceloną nigdy nie można być spokojnym, trzeba być skoncentrowanym.

Barcelona jest słabsza niż wcześniej po odejściu Griezmanna i Messiego?
Barça nigdy nie będzie słabym zespołem. Każdy zawodnik w drużynie jest na wysokim poziomie. Nie spodziewamy się, że ekipa będzie słabsza. Musimy szanować graczy rywali.

Nie będzie kibiców Bayernu, czy dla młodych piłkarzy gra na Camp Nou może być stresująca?
Dla każdego zawodnika granie tam jest wyjątkowe, również dla Musiali. To nie jest optymalna sytuacja, lubimy czuć wsparcie naszych fanów, ale każdy marzy o grze na Camp Nou.

Ronald Koeman będzie motywował swoich piłkarzy w oparciu o zemstę za 8:2?
Skupiamy się na meczu, a nie na takich rzeczach. Minęło dużo czasu, wiele się zmieniło i my nie myślimy już o tym pojedynku. Nie sądzę, żeby Barça to robiła, wiele się zmieniło, my też się zmieniliśmy.

Staniesz naprzeciwko twojego kolegi z reprezentacji Ter Stegena, który nie pojawił się na ostatnim zgrupowaniu. Będzie miał jutro dużo pracy?
Zobaczymy, postaramy się, żeby tak było. Chcemy atakować i pokazać, że mamy świetną drużynę. Mam nadzieję, że wróci do reprezentacji.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Niemce to nawet wywiadu udzielają z głową

narazie widzę że tylko depay tą odpowiedzialność przejął a tak poza nim to nikt w to nie idzie dalej...

Jeden Francuzik próbował ale nie wyszło.

Życzę aby Bayern dostał baty od nas a jak nie uda się to aby dostał baty od PSG

Jasne, szkoda tylko, że jedynie kto ją przejmuje do Frenkie i Depay.