Pierwszy rok Pedriego w Barcelonie w liczbach

12 września 2021, 15:30

FCBarcelona.cat, Sport

27 komentarzy

Dziś mija rok od debiutu Pedriego w koszulce Barcelony w meczu towarzyskim z Nàstikiem Tarragona na Estadi Johan Cruyff (3:0). Z tej okazji na oficjalniej stronie internetowej Barçy ukazało się podsumowanie pierwszych 12 miesięcy rewelacyjnego Kanaryjczyka.

75 meczów

Po występie w finale Igrzysk Olimpijskich 2020 w Tokio przeciwko Brazylii, w którym rozegrał pełne 120 minut, Pedri został zawodnikiem z największą liczbą spotkań w sezonie w ligach europejskich, przebijając 72 mecze rozegrane przez Portugalczyka Bruno Fernandesa z Manchesteru United.

Pedri zagrał 37 razy w LaLidze (opuścił tylko ostatni mecz z Eibarem), 6 razy w Copa del Rey, 2 razy w Superpucharze Hiszpanii, 7 razy w Lidze Mistrzów i 21 razy w reprezentacji Hiszpanii - U-21, olimpijskiej i seniorskiej. Ponadto już w sezonie 2021/22 Pedri wystąpił w meczach przeciwko Realowi Sociedad i Athleticowi w dwóch pierwszych kolejkach LaLigi.

57 występów w pierwszym składzie

Z tych 75 spotkań Pedri rozegrał 57 od początku. To pokazuje znaczenie kanaryjskiego pomocnika w planach Ronalda Koemana, a także w reprezentacji Hiszpanii w różnych kategoriach. Od momentu debiutu Pedri rozegrał łącznie 5273 minuty.

4 gole

Pedri w swoim pierwszym sezonie w barwach Blaugrany trafił do siatki cztery razy. Po raz pierwszy zdobył bramkę w meczu z Ferencvárosi w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Uczynił to w wieku 17 lat i 330 dni. Stał się dzięki temu trzecim najmłodszym zawodnikiem, którzy strzelił gola w Lidze Mistrzów dla Barçy. Mecz z Węgrami był pierwszym spotkaniem, w którym dwóch niepełnoletnich graczy zdobyło bramki w pojedynku Ligi Mistrzów, ponieważ jednym ze strzelców był również Ansu Fati.

Pedri strzelił także gola w starciu przeciwko Betisowi na Camp Nou (5:2). Zawodnik z Wysp Kanaryjskich zdobył bramkę na 5:2 w 89. minucie, dzięki czemu stał się czwartym najmłodszym zawodnikiem Barcelony, który strzelił gola w krajowych rozgrywkach. Pod tym względem rekordzistą jest Ansu Fati, a za nim znajdują się Bojan Krkić i Leo Messi. Pozostałe gole Pedriego padły w meczach z Athletikiem i Levante w LaLidze.

2 tytuły i nagrody indywidualne

Wspaniały sezon Pedriego został zwieńczony zdobyciem Copa del Rey z Barçą i wywalczeniem srebrnego medalu z reprezentacją Hiszpanii na igrzyskach w Tokio. Kanaryjczyk został również wybrany najlepszym młodym zawodnikiem mistrzostw Europy i znalazł się w najlepszej jedenastce turnieju.

Pierwszy rok Pedriego zostanie zapamiętany również z powodu rekordów, jakie pobił 18-latek. Wystąpił on w 52 meczach Barçy i był zawodnikiem najczęściej wykorzystywanym przez Ronalda Koemana, co pozwoliło mu zostać drugim najmłodszym piłkarzem, który rozegrał 50 spotkań w koszulce Barçy. Rekord wciąż należy do Bojana Krkicia, który osiągnął 50 gier w wieku 18 lat i 3 dni, podczas gdy Kanaryjczyk zrobił to w wieku 18 lat i 5 miesięcy.

Koeman: "Pedri imponował mi od pierwszego dnia"

Specjalnej wypowiedzi dla Barça TV z okazji rocznicy debiutu Pedriego udzielił Ronald Koeman. - Pedri imponował mi od pierwszego dnia. Jest młodym, skromnym zawodnikiem, który słucha i ciężko pracuje. On ma przed sobą wielką przyszłość. Jest silny psychicznie, ponieważ to był wymagający rok i gdyby nie był silny psychicznie, nie byłby w stanie tego wytrzymać - podkreślił holenderski szkoleniowiec.

- Jeśli pojawiają się talenty, trzeba otworzyć im drogę. Pedri wykorzystał swoją szansę i poprawił się. Ma bardzo dobry charakter, wygląda, jakby grał tu o wiele dłużej. Widać, że jest inteligentnym graczem - dodał Ronald Koeman.

Pedri świetnie kontroluje Piłkę, super pokazuje się do gry ułatwiając życie innym graczem. Potrafi dobrze przytrzymać piłkę, zagrac z klepki czy przyspieszyć grę. Z nim o wiele trudniej nas zdominować w środku. Jednak jeśli chodzi o kreowanie sytuacji kolegom to tu narazie jest słabo. Oby z czasem to przyszło. Ma wrażenie ze taki Puig wchodząc na 10 minut czasami jest w stanie wykreować lepsza sytuacje

Tak dla porównania, w swoich pierwszych 4 sezonach w LaLiga Iniesta zagrał łącznie 87 meczów, strzelił 3 gole, zaliczył 11 asyst.

Barca ma w pomocy jednego z najlepszych na świecie czyli deJonga, przyzwoitego Bussiego. Skoro Pedri jest tak zajebisty, to nie powinniśmy dominować w srodku? A ja odnosze wrazenie, ze byle wybiegany przecietniak europejski nas miazdzy.
Poza tym niech ten diament sie szybciej szlifuje, bo 4 gole w 75 meczach dupy nie urywa.

Zapomnieli o najmłodszym strzelcy samobója na Me...
No i to jaki urodziwy gol!

Absolutny geniusz piłki - gole i asysty przyjdą z biegiem lat, ale niech mi ktoś znajdzie innego zawodnika który tak fenomenalnie porusza się po boisku - słaba linia pomocy w Barcelonie to nie wyznacznik, ale jak w reprezentacji się pojawił wśród poważnej konkurencji to wszedł w pierwszy skład dzik w żołędzie.

Ech, boję się, że będzie prawdziwą gwiazdą i macie zawodnika na dekadę.