Ronald Koeman: Nie można teraz wymagać od tego klubu tyle, ile w poprzednich latach

Mateusz Doniec

28 sierpnia 2021, 13:25

78 komentarzy

Fot. Getty Images

Na konferencji prasowej przed meczem z Getafe Ronald Koeman wyraził niezadowolenie ze zbyt szerokiej kadry i skomentował ostatnie ruchy na rynku transferowym.

[Marc Brau, Barça TV] Jutro mecz z Getafe, które w tym sezonie nie zdobyło jeszcze ani jednego punktu i ani jednej bramki. Czy uważasz, że to spotkanie będzie bardziej skomplikowane?

Uważam, że w tych pierwszych dwóch kolejkach Getafe pokazało się z dobrej strony. Niezasłużenie przegrało oba mecze. Z Sevillą zasługiwało na więcej. To drużyna, która lubi rywalizować i grać agresywnie. Musimy być bardzo skoncentrowani, aby wygrać mecz.

[Ramon Salmurri, Catalunya Radio] Czy uważasz, że kibice Barcelony mogą czuć się sfrustrowani tym, że wszystkie wielkie kluby dokonują dużych transferów, a Barça nie może?

Z jednej strony to rozumiem, każdy chce jak najlepiej dla klubu. To może być frustrujące. Z drugiej strony trzeba być realistą. Barcelona nie może pod tym względem rywalizować z innymi klubami, takimi jak PSG, Manchester City czy Manchester United. Trzeba to zaakceptować i pracować nad poprawą drużyny. To nie kwestia jednego dnia. Nie można wymagać od tego klubu teraz tyle, ile w poprzednich latach. Wprowadzamy młodzież, która potrzebuje czasu. Pamiętajmy też, że mamy 6-7 kontuzjowanych zawodników, którzy mogą wejść do wyjściowej jedenastki. Jesteśmy podekscytowani sezonem i będziemy ciężko pracować.

[Marta Ramon, RAC1] W tym tygodniu dowiedzieliśmy się, że Samuel Umtiti ostatecznie pozostanie w klubie. Jaką będzie pełnił rolę w tym sezonie?

Nie lubię mówić o nazwiskach. Klub wie, z kim chcę współpracować. Ja szanuję zawodników, którzy mają kontrakt. Każdy piłkarz wie, kto będzie grał, a kto będzie miał z tym trudności. Oczywiście musi być w zespole rywalizacja, ale niektórzy muszą wiedzieć, że są w bardzo, bardzo skomplikowanej sytuacji, co nie jest z korzyścią dla nich i dla klubu. Gdy wrócą kontuzjowani, będziemy mieli 31-32 zawodników. Jak trener ma pracować z tyloma piłkarzami? Przeszedłem kurs trenerski, ale nie z 32 zawodnikami.

[Santi Ovalle, Cadena SER] Coutinho wrócił do kadry, ale jest też w niej Rey Manaj. Kto będzie nosił na plecach „czternastkę”, a przede wszystkim „dziesiątkę”?

Nie wiem i nie jest to dla mnie ważne. To sprawa klubu.

[Helenda Condis, Cadena COPE] Znamy już terminarz fazy grupowej Ligi Mistrzów. Jak go oceniasz?

Nie interesuje mnie, czy pierwszy mecz gramy u siebie, czy na wyjeździe. To silna grupa z wielką historią. Szczególne będzie dla mnie spotkanie z Benficą, której byłem trenerem przez rok. To jeden z największych klubów na świecie. Znamy też z poprzedniego sezonu Dynamo Kijów.

[German García, RNE] Mówiłeś o wprowadzaniu młodych zawodników, których w tej kadrze jest mnóstwo, i o zbyt dużej grupie piłkarzy. Uważasz, że to będzie sezon przejściowy, czy dla Barcelony nie może być czegoś takiego?

Nie jestem zwolennikiem myślenia, że nie musimy wygrywać. Powinniśmy zawsze prezentować mentalność zwycięzców. Oczywiście trzeba być też realistą. Wiemy, że możemy mieć trudności z największymi klubami. To nie zależy jednak od najlepszego piłkarza na świecie, tylko od drużyny. Może nam brakować Messiego, ale musimy poprawić w takim razie inne aspekty. Aspirujemy do wygrania wszystkiego.

[Alejandro Segura, Radio MARCA] Co sądzisz o konflikcie europejskich lig, w tym LaLigi z CONMEBOL, i jak wygląda w tym kontekście sytuacja Ronalda Araujo?

Wiem, że są trudności. Dla mnie to szaleństwo, że nie ma tych samych dat na przerwy reprezentacyjne. To nie jest w interesie klubów, które płacą za tych zawodników. Myślę, że wszystkie kluby w Hiszpanii powinny stworzyć blokadę, ale zostawiam tę sprawę klubowi.

[Joan Poquí, Mundo Deportivo] Nie martwi cię, że Kylian Mbappe może trafić do Realu Madryt?

Nie. Jak Real ma pieniądze, niech kupuje. To jeden z najlepszych zawodników na świecie. Też chciałbym go mieć w swojej drużynie. Każdy klub chce wzmacniać skład.

[Sergi Capdevila, Sport] Czy Ansu Fati będzie gotowy do gry po przerwie reprezentacyjnej?

Myślę, że jeszcze wiele mu brakuje do pełnej sprawności. Nie grał przez 7-8 miesięcy i nie odzyska tego w 2-3 tygodnie. Nie chcę ustalać żadnej daty. Media pisały o spotkaniu z Sevillą… Zapomnijcie o tym. Musi więcej potrenować, nabrać siły i rytmu. Mówimy o zawodniku, który będzie nam potrzebny przez wiele lat. Nie zamierzamy ryzykować.

[Carles Ruipérez, La Vanguardia] W poprzednim sezonie Barça zdobyła więcej punktów u siebie niż na wyjeździe. Czy w tym sezonie to się zmieni?

Zawsze ważne jest wygrywanie meczów u siebie. W poprzednim sezonie straciliśmy wiele punktów w meczach, które mogły wydawać się łatwe, ale teraz nie ma łatwych meczów. Musimy być silną ekipą na Camp Nou, tym bardziej z kibicami, którym trzeba dać radość. Pierwszy mecz ligowy był bardzo dobry i chcemy podążać dalej tą drogą.

[Albert Nadal, ARA] Myślisz, że Ilaix Moriba odejdzie już w tym okienku czy na ten sezon zostanie w klubie?

Nie chce już mówić więcej o Ilaixu. Znacie już moja opinię. To już sprawa pomiędzy nim, jego otoczeniem a Barçą. Są zainteresowane kluby, które muszą zapłacić tyle, ile za niego oczekujemy. To tyle ode mnie w tym temacie.

[Laura Brugués, TV3] Na jutrzejszy mecz powołany został Miralem Pjanić. Uważasz, że w tych ostatnich dniach uda się pożegnać któregoś zawodnika, jak np. Pjanicia, czy podchodzisz już do tego pesymistycznie?

Pozostało jeszcze kilka dni dla zawodników, którzy chcą grać w innym klubie. Pjanić jest jednym z tych zawodników, którzy szukają klubu. Jego nastawienie jest bardzo dobre, więc został powołany. Brak powołania dla niego byłoby brakiem szacunku.

[Albert Hernández, TVE] Co sądzisz o kwotach, jakie teraz wydaje się na piłkarzy?

Dla mnie to absurd. W tym momencie każdy klub na świecie ma swoje problemy finansowe. Płacenie tyle pieniędzy za zawodników to szaleństwo.

[Jordi Blanco, ESPN] Mówiłeś, że brak powołania dla Pjanicia byłby oznaką braku szacunku. Czym więc różni się sytuacja na przykład Alexa Collado od Pjanicia?

Nie ma różnicy. Alex zna doskonale swoją sytuację. Na jego pozycji jest duża rywalizacja. Musi poszukać opcji do gry.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

RK powiedział prawdę:

1. ma około 10 zawodników dla których nie ma miejsca w składzie - więc mówi, ze jest brak miejsca dla kilku z nich.
2. chce transferów - napastnika i pomocnika - mówi, ze barca nie ma kasy i przegrywa z innymi - prawda.
3. mówi, ze kadra jest słabsza od wielu innych zespołów zwłaszcza z Anglii i PSG - prawda.
Mamy wielu świetnych graczy na papierze - realnie to są gracze wypaleni, spaleni, na końcu kariery i to mocno przepłaceni.
4. Z kolei mamy wielu bardzo młodych graczy z ogromnym potencjałem - moze największym w Europie w 1 składzie - ale nie mamy balansu zespołu.
5. Będzie walczył o wszystko - co z tego wyjdzie - to sie zobaczy.
6. Jako pierwszy trener od dawna ma jaja i mówi co go otacza. Nie mówi nam, ze ma w zespole jednorożca który da nam 6 pucharów - prawda boli chyba sporo osób.

Na co mozna liczyć:
1. walkę
2. szlifowanie talentów
3. czyszczenie powolne kadry z graczy co odcinają kupony
4. tworzenie zespołu po erze podaj do Messiego
5. budowanie kolektywu - patrz Chelsea
6. Tworzenie fundamentów pod projekt z Pedr, Fati, De Jonge, Gavi, Demir, Dest, Oscar ...... na kolejne 10 lat. to wszystko perły jeszcze - ale potrzeba tego 1 kroku aby stworzyć z nich zespół na miarę LM - to zajmuje 1-2-3 sezony. To gracze do 21 roku poza De Jonge.

Ja mam tylko nadzieje, ze ten sezon pozwoli na około 50-60% kibiców na stadionie. Jesli by się tak udało moze uda się ocalić ten sezon finansowo jeszcze i w kolejnym powalczyć o klasowego napastnika do tych młokosów.

Czego oczekiwać:
1. wyczyszczenia kadry do konca
2. zabezpieczenia młodych graczy na 4-5 lat kolejne
3. sprawdzenia 2-3 kolejnych młodych bardzo zdolnych graczy do zespołu
4. nie szukanie w RK na siłę winy za problemy klubu
5. trener musi pasować do gry młodych - na teraz nie ma innych opcji które by przypominały podejście RK do zespołu - takiego na kogo by zespół było stać.

Dzień bez narzekania rudego dniem straconym - jak zawsze musi mu cos nie pasowac, byc ciezko i jak zwykle znajduje juz po pierwszych 2 meczach sezonu usprawiedliwienie ze nic nie wygra - jakos nie widzialem takiego placzu w innych klubach co rez nie maja wesolej sytuacji. Jeszcze tylko jeden sezon sie z nim przemeczyc

Koeman mówi niewygodną prawdę , to co Laporta cukruje , Koeman mówi wprost jak jest , ale możliwe że dzięki takeij postawie zaczniemy sie poprawiać....ale znowu wychowankowie muszą wziąć na barki odpowiedzialność za barce ... wiadomo to może nie bedzie złote pokolenie jak te z xavim iniestą puyolem...i messim ale napewno jesteśmy w stanie wychować młodych zdolnych KONKURENCYJNYCH zawodników

Koeman - ciężko się na niego patrzy ale dobrze słucha

Można. Fc Barcelona zawsze będzie Barcelona (z Messim czy bez), ktoś kiedyś ( ???? ) wyrzucił ze składu Ronaldinho, Ibrahimovicia itd i to było szalone. Efekty znamy. To przyjdzie. Więc MY zawsze będziemy mieć wysokie wymagania. Bo Barca to nie popierdółka.

"Wymagania" wymagamy równej gry a nie strachu przed każdym meczem na wyjeździe bi champions league

Wymagania, były, są i będą takie same. To, że wykonawcy są gorsi, budżet się nie spina itd. Nie zmienia faktu, że to jest FC Barcelona i ma walczyć o każdy punkt. Nie może być usprawiedliwień. Można przegrać po walce, ale nie oddawać punktów na stojąco.

"Szczególne będzie dla mnie spotkanie z Benficą, której byłem trenerem przez rok"
Ileż tu można podstawić innych klubów zamiast Benfici żeby to zdanie było nadal prawdziwe. :)

Ma ktoś dobrego streama do meczu Barcy B?

Stegen Dest Arauhjo Umtiti Alba
De Jong Busi Pjanic
Griezmann Depay Coutinho
Co powiecie panowie ?

Nasz Mariusz Max Kolonko mówi jak jest. To się chwali...
Niestety od paru lat posuchy w europejskich pucharach, czas by coś się zmieniło, a tu trzeba dłuuugo czekać.
Trudne czasy dla ludzi którzy oglądali przebojowo grającą Barcę Ronaldinho i Samuela Eto'o, a następnie najlepsze pokolenie Barcelońskiej orkiestry pod wodzą maestro Guardioli.

Jak zawsze Koeman bez ściemniania mówi jak jest, bardzo ważne słowa dotyczące Fatiego - może część dzieciaków przestanie marzyć o bajkach związanych z grą od razu po meczach reprezentacji - szkoda że dziennikarze produkują nierealne artykuły, a laramblowcy łykają wszystko jak pelikany.
PS: szkoda że część komentujących nie czyta artykułów, a komentuje - widzę zdziwienie jakby niektórzy pierwszy raz usłyszeli o kryzysie finansowym, a już nie mówiąc o tym że konkurencja zbroi się na potęgę ponad stan, bo na kredyty.

tak na marginesie, czy Laporta nadal chce zatrudnić Artetę? po dzisiejszym meczu chyba będzie do wzięcia...

Pamiętam jak orły co myślą że Koeman jest słabym trenerem proponowali żeby Arteta przyszedł do klubu :) jak słabym trenerem jest Hiszpan to bardziej kumaci wiedzieli od dawna ale jak się kończy implementowanie piłki Guardioli w klubach które nie mają nawet namiastki Xaviego, Iniesty czy młodego Messiego widać dzisiaj, to jest parodia piłki

To jest skandaliczne jak ludzie nie czytają artykułu, tylko nagłówek. Ja tu widzę "nie można oczekiwać tego co w poprzednich latach" w kontekście finansów (nie zrobimy transferu takiego jak np. Suarez - nie ściągniemy Haalanda, Mbappe ani nikogo innego tej klasy, co jeszcze kilka lat temu było możliwe).
Ale widzę też: "Aspirujemy do wygrania wszystkiego." To co wam nie pasuje?

Bardzo clickbaitowy tytuł, który wyciągnięty z kontekstu zupełnie zmienia swoje znaczenie. Najpierw czytajcie cały artykuł, potem komentujcie

Czuję, że to ostatni sezon Koemana

Hahahhahaha czyli juz skapitulowal i gra żeby na nich nie gwizadc - wstyd - Barcelona ma zawsze obowiazek grac o wszystko bo nad jej wartosc i grajacych pilkarzy jest wieksza od 75% klubow la liga razem wzietych - sam depay jest tyle wart co cala mallorka - po takich wypowiedziach powinna byc natychmiastowa dymisja rudego

Ma racje jesteśmy w trudnym położeniu i żeby naprawić taka machinę wymaga to lat żeby znów być na szczycie jak dawniej. Dajmy czas niech Koeman pracuje z ta drużyna ja mu ufam, lecz nie możemy oczekiwać od niego cudów skoro mówi ze potrzebuje pomocnika i go nie dostaje, mówi ze potrzeba napastnika nie dostaje. Wiec klei co może z tej ekipy, myśle ze z meczu na mecz będzie lepiej trzeba z tej ekipy zrobić drużynę bo co niektórzy na boisku za bardzo przyzwyczaili się ze wystarczy podać piłkę do Leo a reszta się zrobi. Mamy Depaya świetny zawodnik (o którego Koeman prosił rok temu) mamy Grizziego mamy Pedriego, teraz tylko cierpliwość i będzie dobrze

Niestety na Fatiego jeszcze poczekamy... szkoda, ale niech się kuruje i wróci w pełni zdrowy bo liczę na tego gościa jak na nikogo innego u nas.

Jeśli Koeman jest dobrym trenerem to ten sezon w pełni pokaże jego możliwości, ma drużynę może nie najlepszą kadrowo ale w porównaniu do poprzedniego sezonu, nie ma Leo który wyrastał ponad klub i w pełni może zaprowadzić swoje założenia taktyczne. Nie oczekuje od Niego zwycięstwa w LM ale powinien zbudować piłkarzy ( którzy będą mieli więcej możliwości po odejściu Leo) również w obronie a poza tym powinniśmy zauważyć rękę trenera w zespołowej grze drużyny. Osobiście liczę na to że Laporta sprowadzi nam w przyszłości Kloopa, bo tylko problemy finansowe sprawiły że Holender został na ławce trenerskiej.

Tak tak a w styczniu sezon przejściowy. Drugi Frank Lampard, który mówił dokładnie te same słowa po czym przychodzi Tuchel i wygrywa z jego kadrą LM. Koeman ma graczy typu Depay, Pedri, Garcia, FDJ, Fati, Araujo, Busi, Alba, Cou gdzie każdy z nich to siła reprezentacji kraju. Do tego ma dostep do najlepszej szkolki na swiecie. Nigdy nie miał lepszej kadry i lepszej nigdzie mieć nie będzie, dodatkowo nie jeden trener chciałby mieć tak szeroki wachlarz wyboru jaki ma on. No ale tak on będzie mówił, że potrzeba czasu i kadra nie jest kompletna...

Nie, nie, nie... Panie Koeman jest różnica. Tamten sezon miał być przejściowy, okej, zaakceptowałem to jak pewnie większość La Ramlbi. W tym sezonie, po okresie przygotowawczym chciałbym widzieć zarys drużyny, jakieś pomysły, przemyślane zmiany (a nie z góry ustalone które będą w 75') i promyk nadziei na przyszłość, a nie tylko gadkę, że mamy młodych zawodników. Zobaczymy co ulepi Koeman jeśli nic ciekawego to niech Lapcio rusza po Lucho :D

Słowa Koemana w nagłówku są odpowiedzią na ruchy transferowe i odpowiedź na pytanie, "czemu inne kluby mogą dokonywać dużych ruchów transferowych, a Barca nie?"

Trzeba się już za wczasów tłumaczyć z tego 4go miejsca w tabeli końcowej i odpadnięcia z fazy grupowej LM.
No można i tak.

I tymi słowami potwierdził, że wracamy gdzieś do okresu 2000-2003 :-(

"Ronald Koeman: Nie można teraz wymagać od tego klubu tyle, ile w poprzednich latach" -xD