Ronald Koeman: Nie można teraz wymagać od tego klubu tyle, ile w poprzednich latach

Mateusz Doniec

28 sierpnia 2021, 13:25

78 komentarzy

Fot. Getty Images

Na konferencji prasowej przed meczem z Getafe Ronald Koeman wyraził niezadowolenie ze zbyt szerokiej kadry i skomentował ostatnie ruchy na rynku transferowym.

[Marc Brau, Barça TV] Jutro mecz z Getafe, które w tym sezonie nie zdobyło jeszcze ani jednego punktu i ani jednej bramki. Czy uważasz, że to spotkanie będzie bardziej skomplikowane?

Uważam, że w tych pierwszych dwóch kolejkach Getafe pokazało się z dobrej strony. Niezasłużenie przegrało oba mecze. Z Sevillą zasługiwało na więcej. To drużyna, która lubi rywalizować i grać agresywnie. Musimy być bardzo skoncentrowani, aby wygrać mecz.

[Ramon Salmurri, Catalunya Radio] Czy uważasz, że kibice Barcelony mogą czuć się sfrustrowani tym, że wszystkie wielkie kluby dokonują dużych transferów, a Barça nie może?

Z jednej strony to rozumiem, każdy chce jak najlepiej dla klubu. To może być frustrujące. Z drugiej strony trzeba być realistą. Barcelona nie może pod tym względem rywalizować z innymi klubami, takimi jak PSG, Manchester City czy Manchester United. Trzeba to zaakceptować i pracować nad poprawą drużyny. To nie kwestia jednego dnia. Nie można wymagać od tego klubu teraz tyle, ile w poprzednich latach. Wprowadzamy młodzież, która potrzebuje czasu. Pamiętajmy też, że mamy 6-7 kontuzjowanych zawodników, którzy mogą wejść do wyjściowej jedenastki. Jesteśmy podekscytowani sezonem i będziemy ciężko pracować.

[Marta Ramon, RAC1] W tym tygodniu dowiedzieliśmy się, że Samuel Umtiti ostatecznie pozostanie w klubie. Jaką będzie pełnił rolę w tym sezonie?

Nie lubię mówić o nazwiskach. Klub wie, z kim chcę współpracować. Ja szanuję zawodników, którzy mają kontrakt. Każdy piłkarz wie, kto będzie grał, a kto będzie miał z tym trudności. Oczywiście musi być w zespole rywalizacja, ale niektórzy muszą wiedzieć, że są w bardzo, bardzo skomplikowanej sytuacji, co nie jest z korzyścią dla nich i dla klubu. Gdy wrócą kontuzjowani, będziemy mieli 31-32 zawodników. Jak trener ma pracować z tyloma piłkarzami? Przeszedłem kurs trenerski, ale nie z 32 zawodnikami.

[Santi Ovalle, Cadena SER] Coutinho wrócił do kadry, ale jest też w niej Rey Manaj. Kto będzie nosił na plecach „czternastkę”, a przede wszystkim „dziesiątkę”?

Nie wiem i nie jest to dla mnie ważne. To sprawa klubu.

[Helenda Condis, Cadena COPE] Znamy już terminarz fazy grupowej Ligi Mistrzów. Jak go oceniasz?

Nie interesuje mnie, czy pierwszy mecz gramy u siebie, czy na wyjeździe. To silna grupa z wielką historią. Szczególne będzie dla mnie spotkanie z Benficą, której byłem trenerem przez rok. To jeden z największych klubów na świecie. Znamy też z poprzedniego sezonu Dynamo Kijów.

[German García, RNE] Mówiłeś o wprowadzaniu młodych zawodników, których w tej kadrze jest mnóstwo, i o zbyt dużej grupie piłkarzy. Uważasz, że to będzie sezon przejściowy, czy dla Barcelony nie może być czegoś takiego?

Nie jestem zwolennikiem myślenia, że nie musimy wygrywać. Powinniśmy zawsze prezentować mentalność zwycięzców. Oczywiście trzeba być też realistą. Wiemy, że możemy mieć trudności z największymi klubami. To nie zależy jednak od najlepszego piłkarza na świecie, tylko od drużyny. Może nam brakować Messiego, ale musimy poprawić w takim razie inne aspekty. Aspirujemy do wygrania wszystkiego.

[Alejandro Segura, Radio MARCA] Co sądzisz o konflikcie europejskich lig, w tym LaLigi z CONMEBOL, i jak wygląda w tym kontekście sytuacja Ronalda Araujo?

Wiem, że są trudności. Dla mnie to szaleństwo, że nie ma tych samych dat na przerwy reprezentacyjne. To nie jest w interesie klubów, które płacą za tych zawodników. Myślę, że wszystkie kluby w Hiszpanii powinny stworzyć blokadę, ale zostawiam tę sprawę klubowi.

[Joan Poquí, Mundo Deportivo] Nie martwi cię, że Kylian Mbappe może trafić do Realu Madryt?

Nie. Jak Real ma pieniądze, niech kupuje. To jeden z najlepszych zawodników na świecie. Też chciałbym go mieć w swojej drużynie. Każdy klub chce wzmacniać skład.

[Sergi Capdevila, Sport] Czy Ansu Fati będzie gotowy do gry po przerwie reprezentacyjnej?

Myślę, że jeszcze wiele mu brakuje do pełnej sprawności. Nie grał przez 7-8 miesięcy i nie odzyska tego w 2-3 tygodnie. Nie chcę ustalać żadnej daty. Media pisały o spotkaniu z Sevillą… Zapomnijcie o tym. Musi więcej potrenować, nabrać siły i rytmu. Mówimy o zawodniku, który będzie nam potrzebny przez wiele lat. Nie zamierzamy ryzykować.

[Carles Ruipérez, La Vanguardia] W poprzednim sezonie Barça zdobyła więcej punktów u siebie niż na wyjeździe. Czy w tym sezonie to się zmieni?

Zawsze ważne jest wygrywanie meczów u siebie. W poprzednim sezonie straciliśmy wiele punktów w meczach, które mogły wydawać się łatwe, ale teraz nie ma łatwych meczów. Musimy być silną ekipą na Camp Nou, tym bardziej z kibicami, którym trzeba dać radość. Pierwszy mecz ligowy był bardzo dobry i chcemy podążać dalej tą drogą.

[Albert Nadal, ARA] Myślisz, że Ilaix Moriba odejdzie już w tym okienku czy na ten sezon zostanie w klubie?

Nie chce już mówić więcej o Ilaixu. Znacie już moja opinię. To już sprawa pomiędzy nim, jego otoczeniem a Barçą. Są zainteresowane kluby, które muszą zapłacić tyle, ile za niego oczekujemy. To tyle ode mnie w tym temacie.

[Laura Brugués, TV3] Na jutrzejszy mecz powołany został Miralem Pjanić. Uważasz, że w tych ostatnich dniach uda się pożegnać któregoś zawodnika, jak np. Pjanicia, czy podchodzisz już do tego pesymistycznie?

Pozostało jeszcze kilka dni dla zawodników, którzy chcą grać w innym klubie. Pjanić jest jednym z tych zawodników, którzy szukają klubu. Jego nastawienie jest bardzo dobre, więc został powołany. Brak powołania dla niego byłoby brakiem szacunku.

[Albert Hernández, TVE] Co sądzisz o kwotach, jakie teraz wydaje się na piłkarzy?

Dla mnie to absurd. W tym momencie każdy klub na świecie ma swoje problemy finansowe. Płacenie tyle pieniędzy za zawodników to szaleństwo.

[Jordi Blanco, ESPN] Mówiłeś, że brak powołania dla Pjanicia byłby oznaką braku szacunku. Czym więc różni się sytuacja na przykład Alexa Collado od Pjanicia?

Nie ma różnicy. Alex zna doskonale swoją sytuację. Na jego pozycji jest duża rywalizacja. Musi poszukać opcji do gry.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Stegen Dest Arauhjo Umtiti Alba
De Jong Busi Pjanic
Griezmann Depay Coutinho
Co powiecie panowie ?

@kro323 Pjanic i Umtiti to zawodnicy "widmo". Nie powinni zabierać minut młodzieży.
Neto
Emerson Araujo Lenglet Alba
FDJ Busi Puig
Griez Depay Martin

po przerwie Cou w pomocy. Mats świeżo po kontuzji.

@kro323 cou to nie skrzydłowy!!!!!juz grał na początku w barsie tak i kaszana była
Pjanic jest najgorszym pomocnikiem teraz w barcie,na wylocie.
Grizz to jest super"defensywny"napastnik,mało wnosi do araku
konto usunięte

@kakusus a brajt gdzie

@barca87f Martin napisałem:-)
konto usunięte

@kakusus ty tak ale kro323 zapomniał o naszym kilerze
« Powrót do wszystkich komentarzy