Spiegel: Nowa ofensywa Superligi przeciwko UEFA

Mateusz Doniec

27 sierpnia 2021, 19:45

Spiegel, As

59 komentarzy

Fot. Getty Images

Jak podaje niemiecki tygodnik Spiegel, FC Barcelona, Real Madryt i Juventus zatrudniły firmę doradczą Flint, aby uzyskać poparcie stowarzyszeń, polityków i dziennikarzy w sprawie projektu Superligi.

Niemiecki Spiegel donosi, że trzy kluby, które są głównymi pomysłodawcami europejskiej Superligi, a więc FC Barcelona, Real Madryt i Juventus, planują nową ofensywę przeciwko UEFA i zatrudniły do tego firmę konsultingową do spraw publicznych Flint. Celem jest uzyskanie poparcia stowarzyszeń, europejskich polityków i dziennikarzy. Tygodnik miał dostęp do przedstawionego klubom przez konsultantów dokumentu zatytułowanego „Przygotowywanie drogi dla Superligi – strategie odbudowy; restart i triumf”.

W treści tego dokumentu Flint obiecuje rozpocząć „kuloodporną” kampanię przeciwko krytycznym atakom przeciwko Superlidze i zaleca, aby jego klienci zrezygnowali z działań takich jak te, które podjęto na wiosnę. Jak rozumie Spiegiel, plan brukselsko-londyńskiej firmy konsultingowej polega na zdyskredytowaniu UEFA jako opiekuna rozgrywek europejskich. Jednym z głównych przesłań jest zdanie: „Europejski futbol potrzebuje nowego modelu biznesowego, a nadużycie monopolu UEFA musi zostać zlikwidowane”.

Firma zaleca zainteresowanym klubom organizowanie wydarzeń i spotkań informacyjnych z politykami, urzędnikami Unii Eurpejskiej i wybranymi dziennikarzami, których Flint umieścił na liście. Jak dodaje Spiegel, chodzi o przekazanie im poczucia „uprzywilejowanego dostępu” do Superligi.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Ten supersyf to trzebA ZAORAĆ.

Każdy wie że reforma Rozgrywek Europejskich jest potrzebna. Monopol UEFA jest szkodliwy. Kluby wiele na tym tracą. Ale trzeba dażyć do tego dialogiem i konsensusem. Takie raptowne działania nic nie dadzą. Jak widać w projekcie SL zostały 3 kluby. To jest bez sensu. Wydaje mi się jakby UEFA odpowiednio dzieliła szmal to nie byłoby tematu SL

Mam nadzieję, że Barca, Real i Juventus sobie tam zostaną sami. I wtedy mogą sobie do końca świata grać Superligę z trzema zespołami :) Nie wiem jaka jest szansa na to, że Anglicy już w to nie wejdą, ale trzymam za to kciuki niesamowicie.

Hahaha, zero szans. Tu okoniem musiałyby stanąć wszystkie Kluby występujące w LM. Musieliby zdyskredytować te rozgrywki i pokazać, że nie chcą tam grać. Patrząc na wyczyny pastuchów z psg sytuacja jest idealna. Bojkot LM w postaci oddania walkowerem każdego spotkania z paryskim gównoklubem, albo wyjście na murawę i siedzenie na niej przez 90 minut. Takie totalne rozjebanie LM w ramach protestu. Jedynie coś takiego mogłoby poskutkować.

Barca w takich brudnych akcjach ma.juz doświadczenie...

Superliga jako rozgrywki tylko europejskie mam nadzieję, że nie przejdą...to powinna być inicjatywa stworzenia rozgrywek np. dla 32 drużyn z całego świata. 12 drużyn założycieli powinno być ok, bo dołączenie założycieli do Superligi to nie jest kwestia braku możliwości przez nich spadku, tylko działa to z zupełnie innej strony - braku możliwości wyjścia. Wielki biznes buduje się na solidnych podstawach. Do tego powinni corocznie zapraszać mistrza MLS, Brazylii, Argentyny, Meksyku, Chin i Japonii. Poza tym zwycięzców LM ze wszystkich 6 federacji regionalnych. To razem 24 drużyny. Do tego z 3 miejsca z jakiś interkontynentalnych kwalifikacji, a pozostałe 5 drużyn to będą drużyny, które były najlepsze w poprzednim sezonie spośród drużyn nie-założycieli (20 drużyn). Format rozgrywek do ustalenia, ale fajnie by było, jakby np. utworzyli 4 grupy po 8 zespołów, zespoły grałyby ze sobą tylko 1 raz (3 mecze u siebie, 3 na wyjeździe, 1 mecz na neutralnym terenie - byłoby tutaj typowane 1 miasto dla całej grupy, np. Nowy York, Tokio, Szanghaj czy Dubaj). A co do argumentów, że ktoś będzie samymi juniorami grał...to by źle wpływało na całe rozgrywki, więc reszta założycieli powinna mieć w takiej sytuacji prawo pozbawienia takiego zespołu statusu założyciela i tyle.

Chyba największa wadą superligi jest to, że większość klubów nie ma szans się do niej dostać, a do LM teoretycznie może każdy...

Super Liga wygra z UEFA, kwestia czasu. UEFA za dużo nie widzi co się dzieje w sporcie. $$ jej oczy zasłaniają, coś musi się zmienić bo to jest chore.

Może trzeba było od tego zacząć ? Od napisania projektu, który miałby ręce i nogi, od konsultacji z ekspertami ze środowiska i od zabiegania o poparcie, prawda? A tak to wyskoczyli przed szereg, konkretnie to Perez, z ''projektem'' bez ładu i składu, bez żadnych żelaznych zasad, bez konsultacji, tylko z jakimiś populistycznymi hasełkami, wymamrotanymi o dwunastej w nocy, w propagandowym programie tv. Ale to właśnie jest ''geniusz'' Pereza. Co ten facet miał w głowie, że myślał, że coś tak nieprzygotowanego przejdzie - tego chyba nikt nie odgadnie. Jak bardzo ''poważny'' był ten projekt, udowadnia chociażby fakt, jak szybko cała ta inicjatywa się posypała. Teraz pewnie będą w końcu próbowali to zrobić od A do Z, co z tego wyjdzie to się okaże, ale szkoda, że dopiero teraz poszli po rozum do głowy. Niby tacy doświadczeni prezesi, a wyskoczyli z czymś tak populistycznym, nieprzygotowanym i po prostu amatorskim. Czy drugie podejście będzie sukcesem? Może, ale na pewno nie w najbliższym czasie. Na zbudowanie takich nowych rozgrywek, od początku do końca, i żeby jeszcze to weszło w życie, trzeba długich lat.

Jesteśmy w superlidze bo nam się należy!!!!

Jak to w życiu jedna mafia chce pogonić druga easy;)

Fajna ta Superliga, możemy cały czas grać drużyną złożoną z 16 latków a i tak nie spadniemy. Ważne że hajs będzie sie zgadzał

Walczą o Super Lige a ciekawe ile drużyn w niej zagra, by to miało sens to nawet tych 12 czy 15 które mieli nie zrobiło by roboty, Liga mistrzów to historia, szkoda ze w UEFie i FIFie jest pełno korupcji, ale co zrobić. City i PSG od początku powinny mieć zakaz gry w LM za FFP

pomijając dyskusje czy SL to dobry pomysł, z taką taktyką miną lata zanim coś się ruszy
jak tak bardzo chcięli to zrobić to powinni na samym początku lepiej to zaprezentować, nie teraz jak cały świat ich za to zhejtował i wszystkie kluby z anglii się wycofały (bez nich SL i tak nie ma szans powstania)

Od czegoś takiego to trzeba bylo zacząć.

Byłem sceptyczny ale wole to niz UEFA.

I brawo. Superliga musi powstać to przyszłość futbolu :)

Gdy czytam o tej mafii UEFA i FIFA, To faktycznie superliga to może być Dl nas wybawienie