Media: FC Barcelona osiągnęła porozumienie w sprawie pożyczki w wysokości 595 milionów euro

Mateusz Doniec

20 sierpnia 2021, 16:00

Mundo Deportivo, Sport

70 komentarzy

Fot. Getty Images

FC Barcelona osiągnęła wczoraj porozumienie z doradcą finansowym Goldman Sachs w sprawie pożyczki w wysokości 595 milionów euro z oprocentowaniem 1,98% na 10 lat.

Na konferencji prasowej, która odbyła się w ostatni poniedziałek, Joan Laporta zdążył już odnieść się do niskoprocentowej pożyczki, którą FC Barcelona sformalizowała wczoraj, osiągając porozumienie z międzynarodowymi inwestorami na 10 lat przy oprocentowaniu wynoszącym 1,98%. Jak donoszą Sport i Mundo Deportivo, plan został zagwarantowany prawami telewizyjnymi.

Wchodząc w szczegóły operacji, kwota wynosi 455 milionów euro plus 140 milionów euro do renegocjacji części dotychczasowego zadłużenia klubu na bardziej sprzyjających warunkach. Umowa została zatwierdzona przez zgromadzenie socios compromisarios 20 czerwca na Camp Nou. Ponadto osiągnięte porozumienie pozwala na emisję nowego zadłużenia do 70 milionów euro na wypadek, gdyby FC Barcelona potrzebowała tego w przyszłości.

Goldman Sachs pełnił funkcję doradcy finansowego przy operacji, która, jak powiedział sam prezydent Joan Laporta, na półtora roku da klubowi oddech. Prezydent przypomniał także na konferencji prasowej, że poprzednie oprocentowanie wynosiło 6%. W ten sposób finansowanie długoterminowe pozwoli na wypełnienie zobowiązań Barcelony i zapewni realizację nowego Planu Strategicznego.

Jednocześnie FC Barcelona kontynuuje prace nad określeniem kolejnego porozumienia finansowego potrzebnego do realizacji projektu Espai Barca, którego koszt wg wyliczeń nowego zarządu ma sięgnąć około 1,2 miliarda euro. Konieczna jest do tego zgoda socios uzyskana na kolejnym zgromadzeniu, prawdopodobnie jesienią. Klub chce zatwierdzić nowy plan, tak aby został sformalizowany na początku 2022 roku i żeby prace na Camp Nou rozpoczęły się pod koniec sezonu.

Zarząd i obecny zespół wykonawczy nie kryją zadowolenia z zaufania, jakie klub nadal wzbudza na międzynarodowym rynku finansowym, głównie dzięki sile marki Barcelony, ale też dzięki innym trudnym sytuacjom, które klub na przestrzeni 122 lat istnienia zdołał przezwyciężyć.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Oprocentowanie niby 2%. Żeby nie było że gdzieś małym druczkiem napisane jest 20%

CVC chcieliście wydymać Laportę i Barcelonę? to Laporta i Barcelona Was wydymała.

Zwykłe rolowanie długu i tyle, albo jak kto woli refinansowanie.

Ee czegoś nie rozumiem. Kredyt na spłatę zobowiązania i kolejny Kredyt na Espai Barca? Sorka ale jak dla mnie to lekkie harakiri. Najpierw ogarnijmy finansowe, a za 2-3 lata dopiero można myśleć o Espai Barca.

Zrobiliśmy wszystko żeby zakontraktować Leo :)

Czyżby teraz była na Messiego?

oprocentowanie stałe czy zmienne? jak stałe to super, jak zmienne, to taki kredyt jest bombą zegarową, inflacja w USA rośnie bardzo i szybko, niedługo pewnie znacznie podniosą stopy procentowe i będzie dramat.

To jest dobry news.

Biorąc pod uwagę, że realna inflacja wynosi więcej niż 2% to w teorii Barcelona odda mniej niż wzięła.

Zmniejszyli oprocentowanie z 6 na 2%. To jest duza roznica. Brawo Laporta. Dlatego sprzedaz praw CVC nie mialo najmniejszego sensu dla Barcy. Inne kluby nie maja takiego wsparcia na rynku.

Niecale 2% brzmi uczciwie

Spłacają długi długiem ...

Rozumiem, że pożyczka jest na spłatę części długów, których terminy spłaty będą mieć miejsce w ciągu najbliższego 1,5 roku. Tym samym Barcelona zwiększyła swoje zadłużenie o "niewielką" sumę, ale odroczyła spłatę długu o 10 lat. Zakładając, że pieniądze z nowej pożyczki nie pójdą w większości na Espai Barca (moim zdaniem powinni to odłożyć na kilka lat, do czasu większej stabilizacji), to uważam że był to dobry ruch.
Teoretycznie mogliby też sprzedać na kilka lat prawa do nazwy stadionu, żeby było "Camp Nou coś tam...". To też pomogłoby załatać dziurę w budżecie.
Lepsze to niż sprzedaż ważnych zawodników, do jakiej możemy być zmuszeni w przyszłości.

A na konferencji w poniedziałek mówił, że poprzednie było 9%. Spadło o 3% w 5 dni czy źle kojarzę?

Z jednej strony to bardzo duża pożyczka, ale z drugiej Laporta byłby debilem gdyby ją wziął dla samego wzięcia. Na pewno ze swoim zarządem odpowiednio się do tego przygotowali.

Gościu robi co może na chwilę obecną

Dobra wiadomość 10 lat niskie oprecentowanie nie jak cvc na 50 lat splata 270 milionów ????????

Bartomeu już by miał za to na oku 3 piłkarzy dublujących swoje pozycje, każdy w promocyjnej cenie 200% wartości rynkowej

To co lecimy po 2 miliardy długu?

Wiem, że to Espai Barca się wleczeei wlecze, ale nie mogli go odwlec jeszcze trochę, a za tą kasę zakontraktować Messiego? Wiem, że Goldman Sachs daje pieniądze na konkretny cel, a nie tak sobie, ale Messi jest na tyle ważny, że pewnie by się zgodzili...

Nie trzeba być orłem aby jednoznacznie stwierdzić że to rewelacyjne warunki kredytu.
Sam fakt że musimy brać tak wysoki kredyt na spłatę zobowiązań mocno smuci, ale oprocentowanie jest bardzo korzystne.
Nawet nie ma co porównywać do pożyczki z CVC, która przy tym co wynegocjował Laporta wydają się niesmacznym żartem.
konto usunięte

ale słabo, że taki klub jak Barcelona wpadł w takie długi ogromne. Jeszcze 10 lat temu niewyobrażalne.

Goldman Sachs Group, Inc. – jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie, założony w 1869 z siedzibą w Nowym Jorku.

Goldman Sachs działa jako doradca finansowy dla największych przedsiębiorstw, rządów i najbogatszych rodzin na świecie. Działa jako bezpośredni dealer w kontaktach z Bankiem Federalnym w Stanach Zjednoczonych.

ile będzie trwać remont? 5 lat?

Świetna informacja Visca el Barca!