Efektowna Barcelona z kompletem punktów na inaugurację

Błażej Gwozdowski

15 sierpnia 2021, 18:56

530 komentarzy

Fot. Getty Images

FC Barcelona

FCB

Herb FC Barcelona

4:2

Herb FC Barcelona

Real Sociedad

RSO

• Gerard Piqué 19'
  • Martin Braithwaite 45', 59'
  • Sergi Roberto 90'
  • 82' Julen Lobete 
  • 85' Mikel Oyarzabal 
  • Barcelona pokonała Real Sociedad 4:2 w pierwszej kolejce LaLiga
  • Dwie bramki dla Barcelony zdobył Braithwaite, a po golu dołożyli Piqué i Roberto
  • Świetny mecz rozegrali Éric García oraz Memphis Depay

Przed startem sezonu więcej mówiło się o odejściu Leo Messiego, a później problem z rejestracją sprowadzonych przed sezonem zawodników, niż o samej taktyce czy potencjalnej wyjściowej jedenastce w pierwszych kolejkach ligowych. Można było jednak wyciągnąć już pewne wnioski po presezonie i powołania potwierdziły wiele z nich. W składzie zabrakło Umtitiego I Pjanicia, a także Alexa Collado. Znaleźli się natomiast Nico, Gavi oraz Rey Manaj. Jedynym poważnym zaskoczeniem w wyjściowej jedenastce na dzisiejszy mecz z Realem Sociedad był Éric García. Młody Hiszpan, który dopiero wrócił po dwóch kolejnych turniejach reprezentacyjnych, zajął miejsce obok Gerarda Piqué, natomiast Lenglet i Araujo zasiedli na ławce rezerwowych. Od pierwszej minuty zagrał także Braithwaite, choć można było przypuszczać, że to jednak Demir uzupełni linię ataku.

Barcelona rozpoczęła bardzo dobrze - dwójkową akcje Depay - Braithwaite celnym strzałem zakończył Duńczyk. Chwile później zza pola karnego uderzył Griezmann, ale piłka poszybowała ponad poprzeczką. W 3. minucie próbkę umiejętności technicznych pokazał Memphis, przerzucając piłkę nad rywalem, po czym został zatrzymany nieprzepisowo. Przewaga gospodarzy była absolutna, a Real Sociedad ograniczał się jedynie do defensywy. W 10. minucie świetnie uderzył z powietrza Griezmann, jednak obok bramki. Chwilę później ponownie Francuz wystąpił w roli głównej - tym razem strzelił głową, a piłka trafiła w poprzeczkę. Wreszcie w 19. minucie do rzutu wolnego podszedł Memphis. Dośrodkował ostro w pole karne, a do piłki pierwszy dopadł Piqué i nie dał szans Remiro - 1:0! 

W 24. minucie Depay był blisko gola po dośrodkowaniu Braithwaite’a, jednak między nim a bramkarzem nie było już przestrzeni na oddanie skutecznego strzału. W ostatnim kwadransie pierwszej połowy Barcelona trochę zwolniła, ale wciąż nie rezygnowała z pressingu, z którym goście mieli duży problem. W 41. minucie dobrze akcję Realu Sociedad rozwinął Silva, ale ostatecznie wszystko zakończył świetnym wślizgiem García. Kiedy już powoli czekaliśmy na przerwę, by podzielić się wrażeniami z meczu - Barcelona uderzyła po raz kolejny. Dobrze dośrodkował De Jong, a pewnie akcję wykończył Martín Braithwaite! Warto odnotować znakomity odbiór Garcíi, który zapoczątkował kontratak gospodarzy. Chwilę później sędzia zakończył pierwszą połowę.

Gospodarze zaraz po rozpoczęciu drugiej części spotkania wpakowali piłkę do siatki, niestety sędzia słusznie trafienie anulował. De Jong był na pozycji spalonej. W 50. minucie fatalnie spudłował w sytuacji sam na sam z bramkarzem Alba, choć powtórki pokazały, że najprawdopodobniej znajdował się w momencie podania na spalonym. W odpowiedzi w polu karnym znalazł się Oyarzabal, ale kolejną dobrą interwencję zanotował García, blokując Hiszpana. W kolejnej akcji znów uderzył Oyarzabal, jednak bardzo niedokładnie. W 59. minucie znakomicie akcję rozprowadził Depay, w pole karne wpadł Alba i dośrodkował, a piłkę po interwencji Remiro do siatki wpakował Braithwaite! Real Sociedad odpowiedział strzałem z dystansu, na szczęście Neto złapał piłkę uderzoną przez Merino. 

W 70. minucie na boisku pojawili się Emerson i Roberto, zmieniając odpowiednio Desta i De Jonga. Trzy minuty później groźnie uderzył Pedri, ale jeszcze lepiej interweniował Remiro. Barcelona trochę się cofnęła, co wykorzystał Lobete, wyprzedzając Emersona i trafiając do siatki. Chwilę później było już 3:2, po tym jak cudowną bramkę z rzutu wolnego zdobył Oyarzabal! Ronald Koeman szybko zareagował - w 90 minucie Depaya zmienił Lenglet. Niedługo później było już jednak po meczu. Griezmann wyprowadził kontratak, Braithwaite dośrodkował, a Sergi Roberto podwyższył na 4:2! W ostatnich minutach Real Sociedad próbował jeszcze zaatakować, ale bezskutecznie. Barcelona zdobyła komplet punktów i zaprezentowała dziś na Camp Nou kawał dobrego futbolu.

FC Barcelona: Neto, Dest (min. 70, Emerson), Piqué, Éric García (min. 83, Araujo), Jordi Alba, Busquets (min. 83, Nico), Pedri, Frenkie de Jong (min. 70, Roberto), Griezmann, Braithwaite, Memphis (min. 90, Lenglet).

Real Sociedad: Remiro, Zaldua (min. 66, Gorosabel), Aritz (min. 81, Pacheco), Le Normand, Aihen, Zubimendi, Merino, Silva (min. 46, Bautista), Januzaj (min. 46, Barrenetxea), Portu (min. 66, Lobete), Oyarzabal.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Naprawdę niektórzy myślą ze Brait czy Roberto są dalej piłkarzami Barcelony ze względów poza sportowych? Jajko próbuje być mądrzejsze od kury. Nie widzicie treningów, nie widzicie odpraw czy rozmów pomiędzy sztabem a piłkarzami. Oceniajmy i komentujmy, ale z szacunkiem, bo na pewno każdy piłkarz grający w Barcy, daje z siebie wszystko :)

Symboliczne rozpoczęcie przez pique. I ta cieszynka miazga. Pokazał kto kocha barce.

Brak Araujo mnie nie dziwi bo ma problem z nogą, ale zaskoczenie z Garcią - szok wręcz, musiał się świetnie prezentować na treningach, powodzenia Eric, powodzenia Barcelono!
Demir na podmęczonego rywala to świetne rozwiązanie bo zawsze z początku grają bardzo agresywnie i szybko się wypompowują. Dobrze że Koeman dba o to żeby jego debiut w LaLidze był możliwie dobry, aby złapał jeszce większą pewność siebie.

Tylko mi sie wydaje że z Messim wyglądałoby to tak jak sezon temu? Piłka do niego i "może się coś uda", tutaj natomiast każdy chce, każdy się stara, gra 11 zawodników, nikt nie stoi.

"Lenglet wchodzi, żeby wzmocnić linię obrony" - komentatorowi niechcący wyszedł niezły żart.

Pedri 95 min. Trochę przesada chłopak jest mega, ale dajmy mu trochę odpocząć. Mecz ogólnie na plus

Martin 2 gole i asysta
Who needs Messi?

Odejscie Messiego odblokowalo wiecej niz nam sie moglo przyśnić

Wychodzi na to, ze Araujo nasz najlepszy obrońca w tym sezonie jest rezerwowym.

A Pedri to nie wiem skąd ma te siły? O ile ma.

No i ten Brajlet kosztem Demira :(

@formentera2017 Wciąż jednak ty.

@Alberto1031 grizman zagrał świetny mecz! Co pracuje w obronie to świetna sprawa. Bramkę też prawie walnął :)

Duński El fenomeno, dawać mu 10 na plecy xd

Nie spodziewałem się Erica ale lepszy on niż Lenglet. VAMOS!

Wyższe tempo gry, piłkarze biorą na siebie ciężar i nie pamiętam piłkarza, któremu tak by się chciało jak Depay

Świetny mecz - były emocje, były gole, było zaangażowanie. Czuję że podobnie do poprzedniego sezonu nie będzie nudnych meczów!
Co do kontroli nad meczem - to bardziej uwaga dla mniej uważnych kibiców - zobaczcie do jakiej rangi w naszym zespole urośli de Jong i Dest - fundamentalna postać box-to-box Holendra oraz ciągłe zaangażowanie i wsparcie linii pomocy przez Desta to będzie nowy klucz do dominacji przeciwnika - olbrzymie pozytywne dla mnie zaskoczenie. Już teraz gołym okiem widać że to będzie ich sezon oraz mogą być absolutnie kluczowi z perspektywy dominacji przeciwnika czy budowania przewagi w zbliżającym się sezonie.
Nie ma co narzekać na jakieś niuanse - pierwszy mecz w sezonie trzeba było wygrać i to się udało, z perspektywy wyjazdu do Bilbao martwi jedynie gra nogami Neto oraz Emerson przypominający nieco Semedo.
Brawo Barcelona, świetna robota, długimi momentami gra wyglądała jakby to była 10-15 kolejka, a nie pierwsza, zatem cieszy że zespół dobrze przygotowany jest do sezonu.

Niesamowite, jak świetnym piłkarzem okazuje się Pedri. 18 lat i chyba już nikt z nas nie może mieć wątpliwości, że ten diamencik przez długie lata będzie rządził w nasz j pomocy.

trzeba tez podkreslic piekna asyste DeJonga, idealna pilka

na taką Barcelonę czekałem 10 lat, pressing, walka, technika, nieprzewidywalność, wszyscy atakują i wszyscy bronią, 0 uzależnienia od jednej osoby

Emerson fatalna zmiana dzisiaj, trochę jakby zestresowany tym że wszedł na boisko

Ciekawi mnie ten Garcia. Skoro Koeman od razu go wystawia, to nie ma w tym przypadku i coś musi być na rzeczy.

O ! Zaczęli grać w piłkę ! W 2 minucie już były dwa strzały i gra do przodu !
p.s. przestańcie już ryczeć po Messim . Z niewolnika nie ma zawodnika. Gdyby tak bardzo chciał zostać, podpisałby kontrakt w czerwcu i nie było by problemu z la ligą. Chciał odejść już w zeszłym sezonie ale wszyscy o tym zapomnieli...
Wtedy był odpowiedni czas na odejście. Klub dostałby kasę i zaczął wcześniej budować drużynę.

Mam nadzieję, że tak będą wyglądały mecze w tym sezonie, zaangażowanie, walka, ruchliwość, wysoki pressing.

Cieszy brak Lengleta, mam nadzieję że Garcia będzie się dobrze prezentował i wygryzie Francuza

Roberto amatorzy! Haha brawo, uwielbiam tego chlopaka. Moze nie jest mega pilkarzem ale zawsze serducho zostawia.

Jej
Wnioski są proste
Benzema odblokował się po odejściu Cerka
Martin odblokował się po odejściu Leo

Brawo Barcelona!

3pkt !!

Pierwszy krok zrobiony jesscze 37 :D

Pique..... należała się pierwsza w sezonie bramka jak nikomu innemu.... BRAWO PIQUE

Griezmann w obronie KOZAK!!
Gdzie Messiemu do takiej gry w defensywie..

czemu braithwaite a nie demir?.. ubolewam nad tym...

Brawo!
Gramy w 11, a nie w 10+1, czy jak niektórzy uważali 1+10.
Jest DRUŻYNA!

Barcelona strzela dwie bramki z głowy w pierwszej połowie. Niebywałe!

Czemu nie Araujo ?

@ToJa79 Odszczekaj!!

Kurła, dawać mnie to PSG na nich. Dla wyrównania szans niech sobie jeszcze Crystianu jako 12 dokoptują do składu.

Brawo Barcelona!! Brawo chłopaki!! Martin świetny mecz i jest przykładem tego że ciężka praca popłaca.Morale +10000!!!jedziemy dalej ,Monolit! This is BARCA!!!

Umarł król, niech żyje król. Król Martin :D

Zagrali fenomenalne spotkanie po odejściu Leo, widać było że piłkarze chcą, trzeba wierzyć i jestem pewny że będziemy walczyć o wszystko! Visca El Barca! Visca Catalunya!

Jest powiew nadziei w tej drużynie, dobrze to się oglądało :-)

@ToJa79 zly moment kolego

Emerson cieniutki jak w sparingach...

Odejście Messiego obudziło potwora ????????

Za szybko wyciągacie wnioski, wygląda to dobrze ale to tylko 45 min. Z przeciwnikiem, który zagra wyższym pressingiem mecz mógłby wyglądać kompletnie inaczej.

Mnie sie wydaje ze oni teraz zamiast Messiego to poprostu widza bramkę i tam podążają :)

Godzina do meczu,a tu już widzę że Barca przegrała mecz. Więcej wiary!

@kwizatz spokojnie, uważam, kadra jest silniejsza niż rok temu. Messi w Barcelonie to już był ślepy zaułek.

Gorzki smak ostatnich dni powoli znika i nie mogłem się doczekać tego meczu, ciekawość mnie zżerała.
Zdecydowanie napawa optymizmem, choć to dopiero pierwszy mecz, oraz RSSS ewidentnie nie w formie.
Podoba mi się swoboda gry Depaya, gość wie jak szybki i dobry technicznie jest i chce to zaprezentować, poza tym sporo widzi i rozgrywa, mam nadzieję że szybko znajdzie wspólny język z pozostałymi, na dzień dzisiejszy wygląda to obiecująco.
Griezmann zagrał naprawdę dobrze, odpowiedzialnie i kreatywnie, znów zniknął na dużą część meczu, ale to był moment, w którym cała drużyna trochę przygasła, praca w obronie jak zwykle przydatna. Cóż, skoro Leo już nie ma, to dla Antoine'a wymówki się skończyły, ostatni sezon żeby pokazać się na miarę swoich możliwości.
Znakomity mecz Braithwaite'a, dużo pracy, biegania i świetne ustawianie się.
Moim zdaniem wszyscy pokazali się z dobrej strony, no może prócz Gonzaleza i Emersona, ale faul Nico był dyskusyjny, a Emerson miał mieszany występ.
Według mnie po tylu perturbacjach to świetny sposób na rozpoczęcie sezonu.

Może i Messi był bogiem futbolu, ale Thorowi do pięt nie dorasta

Dodam tylko że w dwóch meczach bez Messiego Barca strzeliła 7 goli

Depay też ładnie pykał dzis. Grizu na plus jak cała drużyna.

@bulecznikX z tym Paryżem to się nie zapędzaj, bo trochę pompujesz balonik. Bardzo fajny mecz, ale poczekajmy. Zeszły sezon też zaczął się pięknie.

piękny mecz tylko emerson bardzo słabo tak to każdy na +

No
No
Podoba mi się ta nowa era
Oby tak dalej

Lenglet, mam zawał

Depay kozak widac,ze bedzie z niego mega pozytek.

Mnie osobiście podoba się w drużynie to, że mają głowę podniesiona do góry. Każdy z zawodników wie doskonale, że zaczyna się nowe rozdanie i każdy ma szansę w nim wywalczyć sobie miejsce. Ronald jest bardzo bezpośredni. Grają Ci, którzy są najlepsi w danym momencie. Memphis świetnie gra tyłem do bramki. Jest ruchliwy, jak reszta drużynę. Jeśli miałbym na coś narzekać, to troszku brakuje mi szybkości z przodu, na skrzydle, bo trójka się tasuje z przodu i ani Grizi i Duńczyk tego nie dają. Ogólnie bardzo duży plus. Nie zapominajmy, że Real Sociedad to dobra drużyna.

@Manypijany według mnie na razie gra ok

Mówcie co chcecie ale Nazario dzisiaj daje radę. Obiektywnie

Gerard opoka!!!

Siedzi piła w siatce! PIQUUEE! jedziemy dalej!

Pique!!! Karma zawsze wraca, tym razem dobra