Frenkie de Jong: Mamy bardzo dobrą kadrę i będziemy walczyć o wszystko

Dariusz Maruszczak

2 sierpnia 2021, 10:23

Sport

32 komentarze

Fot. Getty Images

Frenkie de Jong udzielił wywiadu dla dziennika Sport, w którym opowiedział m.in. o przygotowaniach Barcelony do sezonu, adaptacji Memphisa Depaya, postawie młodszych zawodników czy decyzji o pozostaniu Ronalda Koemana na Camp Nou.

Sport: Jak się czujesz pod względem fizycznym?
De Jong: Obecnie czuję się bardzo dobrze. Przygotowujemy się na LaLigę i myślę, że rozwijamy się z każdym dniem i z każdym tygodniem.

To twój trzeci sezon w Barcelonie. W czym się polepszyłeś?
Trudno powiedzieć, ale myślę, że bardzo się polepszyłem jako osoba i piłkarz. Chcę nadal to robić.

Twoje znacznie w szatni również wzrosło.
Nie wiem, nadal robię to samo, co wtedy, kiedy tu przybyłem. Jestem tą samą osobą i nie zamierzam zbyt wiele zmieniać w tym zakresie.

Co ci mówi bycie w jedenastce najbardziej wartościowych piłkarzy wg Transfermarkt?
Dla mnie to nie ma takiej wartości. Wartość ma to, co pokazujesz na boisku.

Podczas twojej kariery w Barcelonie brakowało trofeów. Czego brakuje zespołowi, aby je zdobywać?
Myślę, że w tym sezonie poprawiliśmy kadrę i rozwijamy się jako drużyna. To też drugi sezon trenera, a w drugich rozgrywkach zazwyczaj się poprawiasz. Wierzę, że w zbliżającej się kampanii będziemy mieli szanse na walkę i zdobycie ważnych tytułów.

Podejrzewam, że właśnie tego chcesz najbardziej.
Tak, oczywiście, jak wszyscy.

Puchar Króla sprawił, że drużyna się rozwinęła?
Uważam, że atmosfera jest obecnie bardzo dobra. Jest dużo jakości, utalentowanych młodych graczy, a kadra jest w tym sezonie bardzo silna. Będziemy walczyć o wszystko.

Barcelona ma kadrę, aby walczyć do końca o wszystko?
Tak.

Ze względu na mieszankę młodości i doświadczenia?
Ta mieszanka jest bardzo ważna, mamy graczy o dużym doświadczeniu i jakości, a młodzi mają wielki talent i chcą to udowodnić.

Odważysz się powiedzieć, gdzie będzie drużyna na koniec sezonu?
Trudno powiedzieć, ale mamy bardzo dobrą kadrę i będziemy walczyć o wszystko.

Widzę, że jesteś optymistą.
Tak, zawsze trzeba być optymistą. Cule też może nim być.

O co prosił cię Koeman w drugim sezonie?
Moje relacje z trenerem są bardzo dobre, znam go z reprezentacji Holandii i prosi mnie o przejęcie odpowiedzialności i poprawianie się co roku.

To dla ciebie coś naturalnego.
Staram się grać tak, jak grałem przez całe życie. Oczywiście chcę się rozwijać, ale mój piłkarski styl pozostaje taki sam.

Ulżyło ci po ogłoszeniu decyzji o pozostaniu Koemana?
Jestem z tego bardzo zadowolony, tak.

Trzeba dać czas projektom.
Projekty się poprawiają, kiedy jest więcej czasu, tak.

Twój kolega Memphis rozegrał świetny mecz.
Moim zdaniem Memphis jest piłkarzem o dużej jakości, może nam wiele dać, ponieważ ma drybling, umiejętność zdobywania bramek, asystowania, a ponadto pracuje dla zespołu. Myślę, że poprawi kadrę.

A ty musisz pomóc mu w integracji.
Memphis czuje się świetnie w zespole, drużyna zachowuje się dobrze względem niego i wiem, że dobrze się zaadaptuje. Ponadto łatwiej jest, gdy przy tym grasz dobrze, to bardzo pomaga.

Zwłaszcza z takimi asystami, jak ta z meczu ze Stuttgartem.
Mam nadzieję, że będzie mógł dać ich dużo więcej w tym sezonie. Ma jakość i mam nadzieję, że wiele razy będzie mógł ją udowodnić.

Wydaje się, jakby grał w Barcelonie od trzech lat.
Myślę, że jego adaptacja będzie bardzo szybka, to zawodnik o dużej jakości. Będzie świetny.

Zaskoczyła cię pewność siebie młodych graczy? Znałeś któregoś z nich?
Znałem trochę Nico, ponieważ widziałem kilka meczów Barcelony B, ale wszyscy młodzi mają dużo jakości.

Gavi ma tylko 16 lat i rozegrał imponującą pierwszą połowę.
Kiedy masz jakość, możesz grać we wszystkich drużynach. Oczywiście z wiekiem się rozwijasz, poprawiasz, ale młodzi mają dużo jakości i widzę ich grających już w pierwszym zespole.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Pompowanie balonika... czas start!

Moim zdaniem ten sezon będzie bardzo piękny i chłopaki w końcu pokazą tyle serca, na ile zasługuje Barcelona. Czuć az ten pozytywny nastrój i cieszę się, że Koeman był w stanie tak odbudować nasz zespół. A to również dzięki wierze w młodych, którzy mają zupełnie inną mentalność i całą karierę przed sobą i ten głód.

A ja powiem tak, że z Messim w składzie drużyna zatrzyma się w rozwoju.
OK. Leo jest potrzebny ale nie bez przesady. Niech już ten sezon będzie przeznaczony na tworzenie drużyny na kolejny już bez Leo, Pique, Busqetsa i kilku innych.
A swoją drogą może warto już obecnie postawić na lewej obronie na Balde zamiast na Albą, który w ostatnim meczu był bardzo słaby.

Przyszłość Barcelony:
Dest 22 lat
Emerson 22 lat
Araujo 22 lat
Mingueza 22 lat
Garcia 21 lat
Arnau Comas 21 lat
Alex Balde 17 lat
Pedri 18 lat
Nico Gonzalez 19 lat
Ilaix Moriba 18 lat
Puig 22 lat
Gavi 17 lat
Yusuf Demir 18 lat
Fati 19 lat
Peque 19 lat
Hiroki Abe 22 lat
Nils Mortimer 20 lat
Alex Collado 22 lat (wypożyczony na rok )
De Jong 24 lat

Z tym trenerem to beda walczyc o 3 miejsce w lidze.

W tym roku już w pełni mam nadzieję na wygranie La ligi.

No jest takie powiedzenie że atak wygrywa mecze a obrona trofea, a patrząc na naszą obronę mam wątpliwości czy jesteśmy w stanie powalczyć jak równy z równym z topowymi przeciwnikami. No i do pomocy przydałby się ktoś niezły do rotacji.

Z reguły nie wychodziło mi kiedy komuś kibicowałem ale tym razem po cichu liczę na Nico i Gaviego. Nico ma takie opanowanie zbliżone do Busiego a Gavi przypomina trochę Xaviego. Jeśli dalej się rozwijają jak do tej pory to ....nie chcę dokończyć zdania bo boję się, że znów mi nie wyjdzie. Do nich jeszcze mamy Pedriego, Demira to byłoby i...nie. Nie potrzebny żaden Moriba czy coś w tym rodzaju. Jak ś.p. Johan powiedział: jak zastanowisz się czy grasz w Barcelonie to już nie jesteś Jej potrzebny.

"To twój trzeci sezon w Barcelonie. W czym się polepszyłeś?
Trudno powiedzieć, ale myślę, że bardzo się polepszyłem jako osoba i piłkarz. Chcę nadal to robić."

Co to za miganie się? Konkretnie proszę wskazać w czym się poprawiłeś. Kolega @Rewolucja123 nie będzie tolerował takich odpowiedzi.

Uwielbiam Frankiego!
A takie pytanko co się dzieje z Dembele?

Możemy walczyć o wszystko tylko i wyłącznie z Leo Messim.

Patrząc na to co mieliśmy rok temu i jak od początku wiedzieliśmy, że nic z tego nie będzie, tak w tym roku wygląda to już zdecydowanie lepiej przynajmniej na papierze.