FC Barcelona dołącza do LaLiga Genuine, wyjątkowych rozgrywek dla osób z niepełnosprawnością

Łukasz Lewtak

1 sierpnia 2021, 15:30

FCBarcelona.cat

11 komentarzy

Fot. Getty Images

W tym sezonie FC Barcelona będzie miała drużynę składającą się z osób z niepełnosprawnością intelektualną. Stworzenie tego zespołu było jednym z pierwszych celów nowego zarządu w sferze społecznej.

Nowy zespół jest inicjatywą klubowego obszaru Różnorodności i Integracji rozwijaną we współpracy z La Masią. Utworzenie drużyny jest promowane przez Fundację Barçy, a FC Barcelona będzie również współpracować z różnymi organizacjami, które zajmują się osobami z niepełnosprawnościami, w celu poprawy jakości ich życia poprzez integrację społeczną i zawodową.

W klubie powstanie drużyna składająca się z 30 zawodników (kobiet i mężczyzn) i 6-osobowego sztabu szkoleniowego, którego wszyscy członkowie mają duże doświadczenie w zarządzaniu zespołami osób z niepełnosprawnościami. Nową ekipę będą również wspierać wolontariusze.

Drużyna weźmie udział w kolejnej edycji LaLiga Genuine Santander, nowych rozgrywkach opracowanych przez Fundację LaLigi, która została powołana do życia w sezonie 2017/18. Zawody te, w których w ubiegłej kampanii wzięło udział 36 zespołów należących do LFP, mają na celu coraz większe integrowanie i włączanie osób z niepełnosprawnością do świata sportu.

Wyjątkowy system rozgrywek

Warto zwrócić uwagę na system rozgrywek LaLiga Genuine Santander, w którym premiowane są nie tylko bramki, ale również, i to w sposób szczególny, sportowa postawa, fair play, praca zespołowa, szacunek oraz samodoskonalenie zawodników, sztabu szkoleniowego i kibiców. Przyznawane są dwa tytuły ligowe - jeden dla mistrza sportowego, a drugi dla mistrza fair play. Rozgrywki LaLiga Genuine Santander, które zostały zawieszone w marcu 2020 roku z powodu pandemii, mają wystartować w styczniu 2022.

Warto podkreślić, że Fundacja Barçy od 2015 roku realizuje program na rzecz różnorodności w Katalonii przy wsparciu Fundació Bancària La Caixa, w kilku szkołach w Nowym Jorku oraz w Japonii. Program ten skierowany jest do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością, które dzięki metodologii FutbolNet mają możliwość dostępu do aktywności fizycznej i sportu.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

W lidze mistrzów jesteśmy tam od lat

A po co to komu?

Brawo! W takim właśnie działaniu Barcelona wciela w życie motto klubowe "mes que un club", którego niektórzy nie rozumieją a inni z niego drwią chcąc wbić szpilę. Visca el Barca!

czy w tej lidze wezmie udział Riqui Puig?