Sport: Puchar Gampera bez udziału widzów kolejnym ciosem dla finansów Barçy

Łukasz Lewtak

29 lipca 2021, 12:00

Sport

7 komentarzy

Fot. Getty Images

Kataloński Sport publikuje dziś artykuł o konsekwencjach wczorajszej decyzji katalońskiego Departamentu Zdrowia o tym, że mecz o Puchar Gampera pomiędzy Barceloną a Juventusem 8 sierpnia nie może się odbyć z udziałem publiczności.

Starcie z Juventusem miało być wspaniałym świętem i powrotem kibiców na Camp Nou, jednak decyzja Departamentu Zdrowia całkowicie niszczy plany FC Barcelony. Wczorajsze postanowienie będzie miało nie tylko dotkliwe skutki finansowe dla Barçy, ale także może spowodować niezadowolenie socios i innych kibiców w perspektywie krótko- i średnioterminowej.

Nie ulega wątpliwości, że priorytetem jest zwalczenie pandemii, jednak, jak podkreśla Sport, od władz publicznych wymaga się, aby ich decyzje były spójne i podejmowane ze zdrowym rozsądkiem. Dotyczy to również świata piłki nożnej. I to właśnie ten aspekt wywołał niepokój w szeregach Barçy.

To tylko wierzchołek góry lodowej...

Mecz o Puchar Gampera bez udziału publiczności oznacza, że klub straci około 10 milionów euro. Gdyby trzymano się początkowych założeń i stadion mógł być wypełniony w 20%, przychody Barçy szacunkowo wyniosłyby od 1 do 1,5 mln euro. Wczorajsza decyzja Departamentu Zdrowia zapadła w momencie, gdy dostępne bilety zostały już sprzedane. Klub nie osiągnie ostatecznie żadnego dochodu z wejściówek i rozważa już przeniesienie Pucharu Gampera na stadion imienia Johana Cruyffa.

To może być jednak tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli weźmiemy pod uwagę, że prognozy zakładały rozegranie pierwszej kolejki ligowej 14 i 15 sierpnia przy wypełnieniu trybun w 70%. W tym momencie nikt nie wierzy już, że tydzień po Pucharze Gampera władze zezwolą na zapełnienie stadionu w 2/3. Sport przewiduje, że w najbliższym okresie klub będzie otrzymywał kolejne ciosy finansowe związane z restrykcjami sanitarnymi, a to może wygenerować również konflikt z socios, którzy już zaplanowali swój powrót na Camp Nou.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Szkoda że w Hiszpanii nie idzie się drogą Premier League, gdzie wiele wskazuje że na stadion będą mogli wejść albo kompletnie zaszczepieni albo z testem nie starszym niż 48h.
To Tebas powinien inicjować takie rozwiązania - na ten moment zarządczy La Ligi śpią i czekają na odgórne ochłapy.

@Pawel1985
A może czas zacząć żyć normalnie.

Decyzja Departamentu Zdrowia ma jeden cel. Aby klub nie dostał kasy. Nie ma innego wytłumaczenia. W całej UE kończy się temat Delty. To było do przewidzenia, skoro sierpień to miesiąc wakacyjny. Delta spełniła swoje zadanie - Delta może odejść.

Niech wpuszczą tylko zaszczepionych.
Ryzyko pandemiczne żadne, a wydaje mi się że ta grupa jest na tyle duża żeby mogła zrobić różnice.

Jeśli ktoś myśli, że sezon 21/22 odbędzie się przy pełnych trybunach to jest wielkim optymistą.

Może ligi przesunąć na wakacje wtedy kibice mogą uczestniczyć.

A La lidze nie powinno zależeć na naciskaniu na Departament Zdrowia, aby kibice mogli pojawić się w jak największej, bezpiecznej ilości? Przecież to straty dla ligi, a nic nie słychać o tym, żeby coś z tym robili