Marca: Podstawowi pomocnicy Barçy są wyczerpani po sezonie klubowym i reprezentacyjnym

Łukasz Lewtak

1 lipca 2021, 14:45

Marca

8 komentarzy

Fot. Getty Images

Marca podkreśla, że podstawowi pomocnicy FC Barcelony zakończyli sezon klubowy mocno zmęczeni. W ostatniej fazie rozgrywek grali już praktycznie na rezerwach paliwa. Rzadkie rotacje Ronalda Koemana w środku pola spowodowały, że Sergio Busquets, Pedri i Frenkie de Jong mogli czuć się wyraźnie wyczerpani. Teraz dodatkowo cała trójka wystąpiła lub nadal występuje na EURO 2020. A przed Pedrim jeszcze igrzyska olimpijskie...

Sezon naznaczony przez pandemię charakteryzował się dużą intensywnością. Skąpe wakacje po zakończeniu rozgrywek 2019/20, mało czasu na regenerację między meczami i napięty terminarz, który ma swoją kulminację w turniejach reprezentacji tego lata. Większość piłkarzy Barçy gra w Copa América lub w mistrzostwach Europy. To wszystko powoduje, że niektórzy zawodnicy, którzy już po sezonie klubowym byli nadmiernie obciążeni, teraz muszą włożyć kolejny wysiłek w mecze swoich drużyn narodowych. A jeśli Busquets, De Jong i Pedri są ważni dla klubu, to również dla federacji. Co prawda Kanaryjczyk i Holender mogli cieszyć się odpoczynkiem w ostatnich kolejkach LaLigi (Pedri miał nieco wcześniejsze wakacje, a w przypadku De Jonga sankcja pozwoliła mu na niespodziewany odpoczynek), jednak to nie pomogło w pełnej regeneracji.

Rekordowa liczba minut De Jonga

Najbardziej znamienny jest przypadek Frenkiego de Jonga. W Barcelonie odetchnęli z ulgą po wyeliminowaniu Holandii z EURO 2020. Piłkarz, którego w trakcie sezonu Ronald Koeman rozstawiał po różnych pozycjach, występował praktycznie we wszystkich meczach w tej kampanii, zarówno w klubie, jak i w reprezentacji. Pojechał na wakacje po rozegraniu 5651 minut w 64 meczach. Średnio grał ponad 88 minut na spotkanie. Zarówno Koeman, jak i De Boer uważają go za niezastąpionego piłkarza i statystyki to potwierdzają.

Niestrudzony Busquets

Nie był to również spokojny rok dla dwóch Hiszpanów, którzy tworzą linię pomocy Barcelony. Zarówno Busquets, jak i Pedri odegrali w tym sezonie znaczące role. Ten pierwszy nie mógł grać na początku EURO 2020 z powodu koronawirusa, jednak gdy tylko ponownie mógł pojawić się na boisku po przejściu zakażenia, Luis Enrique zdecydowanie na niego postawił.

Sergio Busquets jest prawdopodobnie zawodnikiem, który daje Luisowi Enrique największy spokój. Ponieważ Hiszpania wciąż jest w grze, pomocnik Barçy rozegra jeszcze więcej minut podczas EURO 2020. Do tej pory w sezonie 2020/21 Sergio Busquets spędził na murawie 4065 minut w 57 rozegranych meczach.

Rok Pedriego

Na szczególne wyróżnienie zasługuje Pedri. Sezon zaczynał jako debiutant, który dopiero co przybył z Las Palmas, a teraz jest niekwestionowanym piłkarzem wyjściowej jedenastki dla Koemana i Lucho. Mimo że jest jednym z zawodników z najmniejszym doświadczeniem w reprezentacji Hiszpanii, rozegrał wszystkie możliwe minuty na EURO 2020. W sumie w tym sezonie spędził na boisku 4238 minut w 63 meczach... a przed nim jeszcze igrzyska. Mimo że Barça starała się, aby nie jechał do Tokio, federacja odpowiedziała, że na niego liczy i nie planuje dać mu odpoczynku.

Statystyki De Jonga, Pedriego i Busquetsa w oficjalnych meczach w tym sezonie.

Statystyki/piłkarz De Jong Pedri Busquets
Mecze 64 63 57
Minuty 5651 4238 4065
Gole 7 4 0
Asysty 9 8 5

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

"Zarówno Koeman, jak i De Boer uważają go za niezastąpionego piłkarza i statystyki to potwierdzają."

Pechowo dla De Jonga, jego trenerem nie jest @Rewolucja123 bo miałby może 1000 minut łapiąc ogony w sezonie, jak Puig, a teraz w reprezentacji sam mógłby grać na 4 pozycjach po 120 minut w meczu a i tak, byłby wypoczęty :)
« Powrót do wszystkich komentarzy