Podsumowanie pierwszych 100 dni Joana Laporty

Łukasz Lewtak

15 czerwca 2021, 17:00

L'Esportiu, Mundo Deportivo

40 komentarzy

Fot. Getty Images

Dziś mija sto dni od wygranych przez Joana Laportę wyborów na prezydenta FC Barcelony. Katalońskie L'Esportiu i Mundo Deportivo postanowiły podsumować najważniejsze wydarzenia w klubie z tego okresu w kilku punktach.

Całkowita zmiana w sekcjach

Z legitymacją w postaci 30 184 głosów, które uzyskał, Joan Laporta zabrał się do pracy, a obietnica rewolucji nie dotyczyła tylko pierwszej drużyny piłkarskiej, ale również innych sekcji. W ciągu 100 dni Laporta zmienił wszystkie osoby odpowiedzialne za sekcje. W koszykówce zrezygnował z Nacho Rodrígueza, by postawić na Juana Carlosa Navarro. W klubie pozostał Jasikevicius. W piłce ręcznej radykalne zmiany, z odejściem trenera Xaviego Pascuala i dyrektora sportowego Davida Barrufeta na czele. Nowym szkoleniowcem zostanie Antonio Carlos Ortega.

W futsalu również zmieniła się cała struktura. Odeszli Andreu Plaza i Txus Lahoz, który nie będzie dalej pełnił funkcji szefa sekcji. Laporta postawił na byłego gracza Jordiego Torrasa i trenera Jesúsa Velasco. Zmiana kierownika nastąpiła również w sekcji hokeja na wrotkach, z której odszedł Toni Miro.

Jedną z pierwszych decyzji, jakie podjął Joan Laporta, było zwolnienie koordynatora sekcji Alberta Solera i wprowadzenie na jego miejsce Xaviego O'Callaghana.

Rewolucja w piłce nożnej

W zeszłym tygodniu zmiany nastąpiły w sekcji piłki nożnej. García Pimienta zostanie zastąpiony przez Sergiego Barjuana. Zwolniono również Alexa Garcíę, szefa działu skautingu, a jego następcą może zostać ojciec Bojana Krkicia. Swojej pracy nie będą kontynuować także Jordi Roura, dyrektor sportowy futbolu młodzieżowego, oraz Aureli Altimira. Pozbyto się również Guillermo Amora, który przestaje być dyrektorem ds. relacji instytucjonalnych i sportowych FC Barcelony. Do klubu dołączył za to Alexanko. Wkrótce w jego ślady pójdą Albert Benaiges i Rafael Márquez, który obejmie juvenil A.

Pierwsze tytuły

W ciągu pierwszych 100 dni urzędowania Joan Laporta był już świadkiem zdobycia przez pierwszy zespół piłkarski Pucharu Króla po pokonaniu Athleticu w finale w Sewilli. Trzy dni później świętował zwycięstwo w lidze Asobal. Piłkarze ręczni zdobyli natomiast Ligę Mistrzów i krajowy puchar. W hokeju na wrotkach Laporta miał okazję świętować zdobycie tytułu mistrza Hiszpanii. Piłkarki sięgnęły natomiast po tryplet, po raz pierwszy w historii wygrywając Ligę Mistrzów.

Kontrola w toku

Laporta nadal oczekuje na wyniki audytu, aby podczas zgromadzenia socios compromisarios mieć jak najwięcej danych. W ciągu pierwszych 100 dni prezydent dokonał również wielu zmian w strukturze wykonawczej. Odeszli między innymi Pere Jansà, Roman Gómez Ponti, dyrektor generalny Oscar Grau oraz Bill Mannarelli, odpowiedzialny za Espai Barça. Najważniejsi nowi członkowie zarządu to nowy dyrektor generalny Ferran Reverter oraz dyrektor ds. piłki nożnej Mateu Alemany. Do obszaru sportowego dołączył także Jordi Cruyff.

W ciągu pierwszych 100 dni Joan Laporta miał również fantastyczny tydzień, w którym mógł podpisać kontrakty z Kunem Agüero i Erikiem Garcíą, a także ogłosić dołączenie do drużyny Emersona. Ponadto Laporta zdążył już potwierdzić, że Ronald Koeman pozostanie trenerem w przyszłym sezonie.

Przyłączenie się do Superligi

Nie można również zapomnieć o tym, że Barça Laporty opowiedziała się za Superligą, "po raz kolejny jako pionierski klub, który poprowadzi wielkie zmiany, jakich wymaga świat futbolu". UEFA była wściekła, dziewięciu z pierwotnych 12 członków wycofało się, a federacja zagroziła Realowi Madryt, Juventusowi i Barcelonie postępowaniem dyscyplinarnym. To te kluby jako jedyne twardo obstają przy projekcie Superligi i z całą pewnością jest to jednym ze znaków rozpoznawczych Joana Laporty po pierwszych stu dniach jego urzędowania. Kto wie, być może prezydent Barçy będzie górą w starciu z UEFA, ponieważ europejska federacja niedawno bezterminowo zawiesiła postępowanie dyscyplinarne przeciwko Barcelonie, Realowi i Juventusowi.

Praca dla rodziny

Warto także wspomnieć, że 4 czerwca Joan Laporta mianował swoją siostrę Maite na nowe stanowisko, które ma zapewnić przestrzeganie standardów integracji i różnorodności kulturowej (więcej o tym możecie przeczytać tutaj). W tym celu zarząd musiał zmienić kodeks etyczny. Kuzynka prezydenta Marta Segu zamierza natomiast kierować Fundacją (co robiła już w 2008 roku) w miejsce Maríi Vallés.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

To już 100 dni? XD

To juz 100 dni ale to zleciało ale wiecej zrobił niz Josep Maria Bartomeu przez cały czas kiedy siedział na stołku

100 dni? Uh, przysięgam dopiero co starał się o finansowanie XD

Laporta to najlepsze wzmocnienie dla Barcy :)

Laporta przyszedł i robi porządki, ale niektóre jego decyzje są bardzo dziwne lub wręcz kontrowersyjne. Chodzi mi głównie o zwolnienie trenera Barcy B, który wykonywał bardzo dobrą pracę oraz zatrudnianie rodziny w klubie. Wielkim minusem jest też zachowanie wobec Koemana. Duże słowa uznania natomiast za przechwycenie trzech zawodników za których nie zapłacimy ani euro (wliczam w to Depaya, którego wiele źródeł już mianuje zawodnikiem Barcelony). Jeśli chodzi o aspekt finansowy to trzeba poczekać na oficjalne dane o stanie klubu.

@FCBKasza co takiego już zrobił?

Ale szybko to minęło, oczywiście oceniam te 100 dni bardzo pozytywnie. Robi porządki,wspierał mocno drużynę na finiszu rozgrywek,nie daje wysokich i długich kontraktów dla nowych zawodników,rządzi twarda ręką. Jestem pewny że przywróci Barcy blask ;)

Ło Cię panie już 100 dni minęło

@AntekGriezmann a gdyby Bartek byl swiadkiem wygrania PK i zakupil dokladnie tych samych pilkarzy to tez bys tak napisal ?

Jak ten czas szybko leci.... Już 100 dni, kto by pomyślał

Superliga to dobry ruch dla Barcy a i zmiana Espai Barca to także trafna decyzja ( miliard za ten projekt aż przypomina mi wały z naszym basenem narodowym za który można było 2-3 stadiony wybudować)

Koeman został tylko ze względu na wysokie odszkodowanie w kontrakcie ale dobrze że Laporta dał mu do zrozumienia że musi stawiać bardziej na La Masie ( patrz Piuq), zmienić styl na bardziej ofensywny ( mniej zależny od Messiego) i lepszy taktycznie by zespół był konkurencyjny w Europie ( play off LM) i w Hiszpanii ( Gran derby czy mecze z Atletico) no i lepiej fizycznie przygotowany do sezonu ( mają ciężko trenować a nie obijac się ).
Dobrze że Laporta obcina pensje to już raz zadziałało (2003) bo motywowało to zawodników którym zależy ( tym co nie zależy OUT) ponieważ było wiele bonusów za sukcesy przekraczających swoją wielkością kontrakty.
OUT - Neto, Lenglet, Dest ( wolę Bellerina z Arsenalu),Umtiti,Tobibo,Firpo,Wangue,M.Fernandes,Pjanić,Coutinho,De La Fuente,Dembele,Trincao,Griezmann,Braithwite,Emerson
transfery- Pena (Barca B),E.Garcia (JEST),Laporte ?,Minqueza ( nowy kontrakt),A.Balde (Barca B),S.Roberto (nowy kontrakt),Moriba i N.Gonzalez (Barca B),Akhomach (Barca B),Aguero,Depay, Adama Traore i Dani Olmo,oczywiście Messi i spróbowałbym powrotu Thiago. Haaland za rok.
Pique,Busquets ( jego następcą N.Gonzalez i Moriba) i Alba ( Grimaldo z Benfica) niech zagrają ostatni sezon i zostaną godnie z honorami pożegnani bo na to zasłużyli.
A co by nie zdecydował Laporta to będzie dobre dla klubu.

Jego siostra i kuzynka mają takie doświadczenie i CV że miliony osób na świecie mogą pomarzyć. Kompetencje ogromne i już z sukcesami pracowały w obszarze Barcy i to będzie praca z sukcesami . No i koniec robienia z Fundacio Barcelona przykrywki do brudnych interesów jak to robił B.

Jeżeli chodzi o La Masię to tu rewolucja jest potrzebna bo niewielu wychowanków dobiło się do pierwszej drużyny i niewielu a w zasadzie żaden nie stał się jej filarem w czasach B. Do tego wielu odeszło bo nie mieli perspektyw ( np. Simons) w rywalizacji z Douglasami czy Marlonami ( wielkie przekręty B.)
Dzięki legendom takimi jak Marquez ( z Pep Teamu i zastosowanie modelu Ajaxu) oraz ochronie Laporty ( kontrakty N.Gonzalez,A.Balde,Minqueza,Moriba,Collado,Puiq) la Masia odżyje i będziemy świadkami wygrywania LM Youth, awansu do Segunda A a do 5 lat ( kadencja Laporty) kilku mistrzostw oraz LM i to z Messim w składzie oraz wychowankami któzy będą stanowić 60-70% kadry .

Od 2003 roku zawsze byłem zwolennikiem JOANA LAPORTY!!! Od 2011 roku byem tu największym KRYTYKIEM pary rosell-b za co dostawałem bany zwłaszcza za mariovebusia. Już w 2011 rou wieściłem że ta para zniszczy wizerunek Barcy i MIAŁEM RACJĘ. Teraz Laporta musi po nich posprzątać i popieram go w 100%. On to zrobi i Barca znów będzie WIELKA!!!!!
Dobrze że robi rewolucje w strukturach sekcji sportowych bo w wielu przypadkach zespoły osiągają wyniki poniżej oczekiwań np. RUGBY tylko półfinał ligi, hokeiści na trawie tylko 6 miejsce czy siatkarze którzy spadli z Superligi.
Oczywiście miłym zaskoczeniem było mistrzostwo hokeistów na lodzie ale teraz trzeba zbudować zespół aby regularnie wygrywał ligę a co więcej powalczył o jak najlepsze miejsce w LM hokeja na lodzie.
Hokej na wrotkach potrzebuje radykalnych zmian bo przez kryminalistę B. już nie dominuje w Europie a i w Hiszpanii idzie mu ciężko. Tęsknię za czasami Panadero i Morera.
Futsal co prawda zdobył mistrzostwo ale w frajerski sposób nie wygrał LM no i brakuje w nim wychowanków. Juan Velasco to dobry ruch ponieważ stworzył potęgę Interu Movistar a i we Włoszech osiągał wielkie sukcesy a Torras jest gwarancją sięgania po La Masię.
Piłkarze ręczni zdominowali wszystkie rozgrywki ale czas na zmianę pokoleniową by nie popełnić błędu jaki był udziałem piłkarzy nożnych.Ortega to trener który ma ogromne doświadczenie (6 lat w Antaquera) i wielkie sukcesy z Veszprem w tym LM i 5 lat w lidze niemieckiej a do tego jako gracz medalista olimpijski i europy. Także tu nalezy odmłodzic skład i stawiać na La Masię by kontynuować ścieżkę sukcesów.
Koszykarze wygrali ligę z Gasolem w składzie ale nie wygrali Euroligi i dlatego należy także zmienić skład i postawić na wychowanków takich jak Arbines i wtedy Euroliga jest nasza.
sekcja kobiet w piłce nożnej stała się potęgą i aby to utrzymać należy mocniej sięgnąć po La Masie ( choć i tak dużo jest wychowanek w składzie) no i trochę transferów np. Samantha Kerr z Australii.

Pozytywne rzeczy:
1) Zakontraktowanie darmowych zawodników
2) Utrzymanie ciągłości szkoleniowej w pierwszym zespole
3) Kompetentne osoby z nowego rozdania (autorytety, specjaliści w swoich dziedzinach, a w nepotyzm nie wierzę, prześledziłem karierę Marta Segu jak i Maite Laporta i posiadają większe kwalifikacje niż stanowiska które obejmą, a aspekt zaufania też ma swoją wartość)
4) Porządek w sekcjach młodzieżowych (powrót ludzi którym zawdzięczamy poprzednie złote pokolenie piłkarzy, nowi ludzie specjalizujący się w szkoleniu młodzieży oraz zarządzaniu sportem młodzieżowym)
5) Barça Corporate - szukanie partnera biznesowego, dzięki któremu więcej zarobimy, a nie tylko sprzedaż udziałów.

Negatywne:
1) Brak ochrony piłkarzy przed spekulacjami obniżającymi ich wartość na rynku transferowym
2) Brak spójnego przekazu medialnego niemal do początku czerwca
3) Brak zakontraktowania Wijnalduma - wg mnie temat został rozegrany bardzo słabo - teraz będziemy musieli wydać olbrzymie pieniądze na pomocnika, a cały rynek wie że mamy lukę w kadrze jak po bombie i nikt nam tanio dobrego zawodnika nie sprzeda. Ktoś powie że Gini wybrał pieniądze - oczywiście, ale wg różnych doniesień wychodzi na to że przez ostatnie 3 miesiace nikt się z nim nie kontaktował (tylko 1 kurtuazyjne spotkanie), a Barcelona wykonała prawdziwy ruch dopiero wtedy gdy Laporta przejrzał na oczy jak każda możliwa osoby z pionu sportowego czy piłkarz mu powiedział że Koeman musi zostać (gdzie bez względu na to i tak potrzebujemy pomocnika). Szkoda że w międzyczasie nie były dementowane liczne doniesienia prasowe, np: że Laporta nie jest przekonany co do Wijnalduma, było też kilka wypowiedzi lekceważących zawodnika. Wg mnie finał tego wszystkiego mógł być inny, bo piłkarz chciał grać w Barcelonie.

Podsumowując oceniam 100 dni Laporty BARDZO POZYTYWNIE - bo o ile pozytywy które wymieniłem są niepodważalne, to w przypadku negatywnych kwestii nie znamy szczegółów. Być może miał jakąś strategię medialną która nie wypaliła, a być może zbyt duże ego - z pewnością będzie miał kolejne 100 dni bardzo pracowite, zatem trzymajmy kciuki.

To co zastanawia to zwolnienie trenera Barcy B.ana plus że pewnie na pensji zaoszczędził.
Minus to końcówka ligi.
Brak zakontraktowania holendra z psg
To czy nowi pracownicy się sprawdzą zobaczymy na pewno pensje zostały zredukowane.

Reszta na plus.To co bym dodał to odświeżenie projektu Barcy.Budowa restauracji w budynkach Barcy.

Na razie blado! Najlepiej mu wychodzi zatrudnianie rodziny i zwalnianie poprzedniej ekipy. Czekamy wciąż na nową jakość! Najtrudniejsze problemy wciąż nie rozwiązane: Messi, Pique, Umtiti i Depay. Przegrana sprawa Wijnalduma.

@Ireneuszp po prostu nie zrozumiałeś aluzji xD Dobranoc :D

@hazo428 Rób to zanim napiszesz!

Dobrze że te 100 dni wybiło przed pozbywaniem się zawodników bo jestem pewien że odbiór byłby trochę mniej pozytywny.

@Ireneuszp domyśl się, myślenie nie boli ...

@halfnolife bełkoczesz!

@ghost9612 Tylko jego wina! Rozpoczął serial pt. Koeman zostaje lub nie - dajcie mi 2 tygodnie i wygenerował kontrofertę PSG. Amatorszczyzna!

Za ten okres 100 dni można mu chyba wystawić ocenę pozytywna, natomiast nie do końca rozumiem te zmiany na sile w sekcjach w których wydawało się, że wszystko funkcjonuje jak należy np sekcja piłki ręcznej.

Jesli uda mu sie sprzedac(pozbyc) Dembele, Coutinho i kilka innych pozbawionych sensu transferow to szacun.

@Ireneuszp chyba na pozycji psychicznej która jest istotna

Zawsze sa plusy i minusy. Jak na razie widac te pierwsze. Nalezy poczekac dluzszy okres z pierwsza ocena, ale jednak jego pozytyw jest dobrze odbierany. Tylko jak to zostanie zakonczone z rozpisem kadry to nieco inna sprawa.
No i kwestia audingu i przyszlego pozwu na Bartka. To sie bedzie ciagnelo latami. Laporta wykorzysta go jako jokera prawie, mowiac ze wszystkiemu on jest winien itd...
Ciekawy tez bedzie projekt przebudowy stadionu. Kiedy ruszy i jak zostanie zorganizowany.
Wiele przed nim.

@AntekGriezmann nie rozumiem tego jak za takie cos mozna wychwalać

@Pawlak1992 po to bo ludzie uwazaja ro za wyczyn... skoro kupienie 33letniego Aguero to cos super to serio jest cos nie halo. Ja wiem ze budzet i te sprawy ale to Laporta akurat mogl najpierw Depaya zakontraktowac a pozniej bawic sie z Aguero...

@Ireneuszp na najtrudniejsze sprawy jest jeszcze czas. Za brak kontraktu z Wijnaldumem nie ma co winić Laporty. To nie przez niego finanse klubu wyglądają jak wyglądają. Holender wybrał większy hajs i moim zdaniem nie można mieć mu tego za złe.
konto usunięte

@Ireneuszp jeden powód źle podany, z pięciu! Faktycznie bardzo duży błąd -_-

@AntekGriezmann Tak, jego wkład w wygranie pucharu Króla był faktycznie decydujący! Brawo za przenikliwość!

@hazo428 Na której pozycji?

Jeszcze jak przekona Leo do pozostania w Barcelonie, to nie dam na niego złego słowa powiedzieć.

@FCBKasza A on coś zrobił?
konto usunięte

@Tomek54321 Chyba nie rozumiesz sensu tego.

@Tomek54321 Tylko, że Bartek by tych piłkarzy nie kupił, więc po co takie pytanie?
konto usunięte

Ogólnie te pierwsze 100 dni Laporty oceniam pozytwynie, wygrany z nim na pokładzie puchar króla, zrobienie dobrych transferów, wprowadzenie dobrej atmosfery do drużyny oraz chce sprzedać zawodników nam nie potrzebnych, więc ja jestem zadowolony z jego pracy.
konto usunięte

@ElKamil ja mam wrażenie że z jakieś 50 dni.