Media: Barcelona zwolniła Garcíę Pimientę!

Julia Cicha

11 czerwca 2021, 13:01

MD, RAC1, ESPN

75 komentarzy

Fot. Getty Images

Katalońskie media zgodnie podają, że FC Barcelona rozpoczęła rewolucję w futbolu młodzieżowym. Na początek zwolniono trenera Barçy B Francisco Javiera Garcíę Pimientę, który miał jeszcze rok kontraktu i którego w przeszłości przymierzano nawet do przejęcia pierwszego zespołu. Przyczyny takiej decyzji nie są ponoć finansowe.

José Ramon Alexanko odpowiedzialny za futbol młodzieżowy Barçy miał wg MD zapewnić szkoleniowca w tym tygodniu, że zostanie on na stanowisku, choć uzgodniono zmniejszenie zmiennych w jego kontrakcie. Wczoraj García Pimienta oglądał na żywo mecz juvenilu A, a na poniedziałek miał zaplanowane spotkanie w celu omówienia transferów na kolejny sezon. Tymczasem dziś rano wezwano go do Ciutat Esportiva, gdzie wiceprezydent Rafa Yuste oraz Alexanko poinformowali go o zwolnieniu, dziękując mu za dotychczasową pracę, ale nie uzasadniając zbytnio podjętej decyzji. Toni Juanmarti podaje, że klub będzie musiał zapłacić trenerowi milion euro, ponieważ miał on jeszcze rok kontraktu. Z drugiej strony zdaniem Mundo Deportivo milion to maksymalna kwota do zapłacenia, a rzeczywista suma wyniesie 20% tego.

To jednak nie koniec zwolnień. Z Barceloną pożegnają się także odpowiedzialny za dział skautów Alex García, szef 11-osobowych sekcji piłkarskich Aureli Altimira oraz szef sekcji młodzieżowych Jordi Roura. Niektóre źródła podają jednak, że przyszłość tego ostatniego nie jest jeszcze do końca pewna. Barça zwolni również Mario Ruiza zajmującego się mediami w rezerwach.

Na razie nie wiadomo, kto miałby zastąpić Garcíę Pimientę. Spekuluje się o Rafie Márquezie, ale zdaniem Moises Llorensa nie ma on jeszcze odpowiedniej licencji trenerskiej. Drugim z kandydatów jest Sergi Barjuan.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Qlbo z laporta albo przeciw.jak przeciw to wynocha

Ja rozumiem zapowiadana przez Laporte rewolucje, ale ta informacja jest tyle zaskakująca, co naprawdę niezrozumiała...

Nie wiem kto pamięta ale Laporta jak został prezesem pierwszy raz to też robił czystki w klubie i wywalał bez mrugnięcia.

Kolejne pożegnanie w stylu Bartolomeu, nic się na razie nie zmieniło
Komentarz usunięty przez użytkownika

Zwolnić to łatwo, koleś raczej był chwalony, raczej robił dobrą robotę, pytanie tylko czy mają realnego, lepszego kandydata i jakiś pomysł... Bo sama zmiana dla zmiany, to taki średni pomysł na budowę czegokolwiek.

Bardzo zła decyzja,nie znam zbytnio nowego trenera ale jestem pewien że nie da tyle co Garcia
konto usunięte
Komentarz usunięty przez użytkownika

Szczerze mówiąc - dla mnie totalnie nie zrozumiała decyzja!

Prędzej spodziewałbym się awansu na trenera pierwszego zespołu niż zwolnienia...

Kolesiowi zabierali przez dwa lata najlepszych ludzi. Jak była szansa nie oddano mu Fatiego/Puiga. Rok rocznie ociera się o awans. Widać, że brakuje mu po prostu goleadora na 9 i wszystko by poszło.
Nie jestem pewny czy zwonienie go to dobra decyzja. Ale mówiono że zarabia na poziomie topki Segunda. Wiec jednak to mógł być powód.

Czytając tytuł artykułu dosłownie wbiło mnie w fotel! Facet, który dobrze sobie radził w rezerwach Barcelony zostaje zwolniony z dnia na dzień. Przecież jego osoba była wielokrotnie łączona z pierwszą drużyną a tu taki news. Jestem ciekaw jaki był powód tak głośnej decyzji?

Barca od kilku lat zjeżdza powolutku w dół, więc nie ma się co dziwić. Tu potrzeba wstrząsu i czystek. Tak samo będzie z pierwszą drużyną. Jeśli nie znajdą chętnych na Umtitiego czy Roberto, to wywalą na zbity pysk! Tylko rewolucja a nie upiększanie trupa może pomóc. Tak trzymać!

Jeśli to prawda co donoszą media, to jest to dla mnie bardzo zaskakująca decyzja. Pimienta jest bardzo szanowany i wysokiej klasy trenerem drużyn młodzieżowych. Takich ludzi nie usuwa się tylko dlatego że nie doprowadził drużyny do awansu. Bardzo nieładne posunięcie Laporty, nie spodziewałem się tego po nim. Pan Laporta zaczyna robić swoje ,,czystki" i powoli zaczyna mi to cuchnąć taką dyktaturą jak u Nuneza.

Xaviemu robią miejsce :D

No i słusznie, dosyć gry na lagę

Laporta po prostu potwierdza czynami swoje słowa - „Koniec z postawą, że nic się nie dzieje, jeśli przegrywamy”.
Cieszy mnie wiadomość o tej zmianie i taka postawa klubu, to jest jasny sygnał dla wszystkich że w Barcelonie liczy się nie tylko efektowność ale i efektywność.

Nie będę oceniał zwolnienia trenera ale cieszę się na czystki w klubie, na wielu płaszczyznach działy się rzeczy niepożądane.

Ciekawe czy ci co piszą poniżej obejrzeli chociaż z pięć meczów drużyny rezerw. Czy zwrócili uwagę po ile lat mają ci chłopcy i jakie rewolucje kadrowe zachodzily przed każdym sezonem oraz dostawał zawodników którzy mieli grać.

Nie byłbym taki pochopny w ocenie tego ruchu. Trzeba pamiętać że zatrudnił go Bartomeu który jest imbecylem, więc z tym trenerem też mogło być coś na rzeczy. Laporta niejednokrotnie pokazywał że się na piłce zna, więc gość musiał sobie mocno nagrabić, a wyniki nie są najważniejsze, tym bardziej jeśli mówimy o młodzieży.

Może i dobra decyzja. Pora na doświadczenie w dorosłej piłce i ewentualny powrót do Barcelony za kilka lat.

Chyba jako jedyny na tej stronie brałem to pod uwagę przez kilka ostatnich miesięcy.
Jakby ktoś był zainteresowany konkretnymi argumentami przeciwko Pimiencie w kontekście współczesnych standardów szkolenia młodzieży to polecam moje archiwum. W trakcie wyborów przy Laporcie były głośne nazwiska w świecie futbolu młodzieżowego i to było kwestią czasu że Barcelona może pójść w skuteczniejszą stronę szkolenia młodzieży, bardziej w stylu BVB, gdzie "tworzeni" są zawodnicy na potrzeby pierwszej drużyny, a nie "tworzone są zespoły".
Patrząc na miniony sezon:
1) Nie może być tak że trener pierwszego zespołu zajmuje się szkoleniem młodzieży, a w zespole rezerw pierwszoplanowa jest pogoń za wynikiem sportowym.
2) Jak ma się coś wspólnego z futbolem młodzieżowym to widać że Pimienta to bardzo dobry trener, ale bardziej nadający się do prowadzenia dorosłego zespołu niż szkolenia młodzieży.
3) Zgodnie z kanonami współczesnego szkolenia młodzieży nigdy zawodnicy nie mogą mieć zmienianych pozycji boiskowych na całe sezony bo wynik sportowy jest ważniejszy niż szkolenie (patrz przykład Collado - zapowiadał się na geniusza linii pomocy - a teraz może być dobrym atakującym skrzydłowym - jest jeszce młody, wg mnie Koeman przywróci go do życia wraz z nowym trenerem drużyny rezerw)
4) Młodzi zawodnicy mogli wkopać Pimientę być może nieświadomie - w wywiadach np. dla BarcaTV czy to Moriba, czy to Gonzalez lub Collado niejednokrotnie mówili że pracują wg indywidualnie przygotowanego planu Koemana, mówili że co innego muszą robić na treningach w Barcelonie B, a czego innego wymaga od nich Koeman. Mówili to na długo jeszcze zanim Moriba dostał szansę w pierwszym zespole - no przecież to jest chore.

Wg mnie Pimienta osiągnie sukces trenerski, ale w dorosłym futbolu - genu sportowca nie da się oszukać - facet chce wygrywać za wszelką cenę - to olbrzymia zaleta, ale nie w drużynie rezerw, która ma przygotowywać zawodników do gry w pierwszym zespole.

Ktos mi fajnie wytłumaczy czemu tak się stało? Nie interesuje się zbytnio rezerwami.

Laporta ewidentnie chciał zwolnić trenera dla efektu nowej miotły. Nie udało się z Koemanem, więc w bezsensowny sposób ucierpieli niewinni... Wierzę w Koemana, ale ten ruch jest kontrowersyjny... Tym bardziej, że Garcia Pimienta spędził kilkanaście lat w Barcy i widziałbym go jako następcę Koemana, tylko jeszcze nie w tym roku. Ale niech teraz pójdzie do jakiegoś klubu, który wygra jakiś ważny mecz z Barceloną i zobaczymy... Może wróci... Życzę mu sławy jako trenerowi jakiejś pierwszej drużyny, nie rezerw. A obecnie może go zastąpić Marquez bez doświadczenia...

Dziwna decyzja naprawdę, fajnie chłopaki grali, oglądałem pare meczy. Wiadomo awans się nie udał, ale i tak uważam ze dobrą robotę wykonywał Pimienta. Nie wiem czemu Laporta podjął taką decyzje ale jeśli teraz będzie zatrudniał koleżków na stanowiska to marnie widzę nasz los i „odbudowę”

dobra decyzja laporty

gdy ktos interesuje sie pilka mlodziezowa w barcelonie a nie patrzy tylko na medialna papke to powinien wiedziec ze piementa zwyczajnie jest trenerem ktorego rozwoj pilkarzy totalnie nie interesuje. nie spodziewalem sie ze lapcio zdecyduje sie taki ruch, bo to ruch troche anty-mormonowy, bo mormoni ktorzy umowmy sie, bystrzy nigdy nie byli, im sie wydaje ze piementa to niewiadomo jaki specjalista. w klubie takiem jak barca druzyna rezerw musi przede wszystkim rozwijac graczy. natomiast piementa to dokladna odwrotnosc tego - on gral ale zawsze na wynik. i najgorsze: wszyscy gracze pod jego okiem cofaja sie w rozwoju.
przykladow mozna mnozyc, ale zacznijmy od najbardziej jaskrawego: jakim cudem piementa nigdy nie dostrzegl skali talentu minguezy? to trzeba bylo czlowieka z dalekiego kraju aby przyszedl i wyciagnal gracza z rezerw rezerw i dal mu szanse w pierwszej druzynie - a ten odplacil sie tym ze dzis juz jest podstawowym graczem hiszpanskiej under21. przypomne ze zimą tego roku gdy zapytali piemente o ten dziwny fakt, gadal glupoty w stylu ze owszem widzial talent oskara ale chronil go (niczym kurwa mourinho).
drugi przyklad rownie bolesny to collado. pilkarz stworzony do gry w srodku pola, tymczasem niszczony przez piemente na skrzydle. w tym sezonie dochodzilo do tak kuriozalnych historii jak koeman krzyczal z trybun do colllado: atakuj jak pomocnik! atakuj jak pomocnik! a piementa wystawial go uparcie na skrzydle.
kolejny przyklad: kondrad. gosc pod okiem piementy zalicza spektakularny zjazd do tego stopnia ze z niegdys czolowego skrzydlowego la masia staje sie dla alemanego pierwszym do odstrzalu.
nastepny to balde. jeszcze rok temu zanim trafil do piementy mowilo sie o nim jako o najlepszym lewym obroncy la masia a niektorzy wspominali go nawet jako nastepce alby juz w nowym sezonie. dzis jest to totalnie chaotyczny gracz ktory do pierwszej druzyny ma hektar kilomentrow.

planas z koemanem ogladali wielokrotnie mecze barcy B, dochodzilo w trakcie tych meczow do historii kuriozalnych. a aby dolac jeszcze wiecje oliwy do ognia, gracze B wypowiadali sie wielokrotnie w barca TV ze gdy przychodza na treningi pierwszej druzyny to jest tam zupelnie inny poziom taktyczny, tam sie uczą grac w pilke.

dobrze sie stalo ze piementa zostal zwolniony.

Niektórzy chcieli go na trenera pierwszej drużyny jak facet nie potrafi sobie poradzić z Barcą b. Hahaha.

La Rambla chciała go na pierwszego trenera, a zarząd nie widzi go nawet na stanowisku rezerw. :D

Trzeba zbierać na pensje depaya

czemu ludzi dziwi że zwolnili gościa który nie potrafił dwa razy z rzędu awansować do kolejnej ligi?

Czyżby XAVI na trenera Barcy B?!

Że co k***a ?!? (15 znaków)

Widzę że w tym zarządzie nie ma już mądrych głów tylko sami imbecyle...
Niech zaczną sami siebie zwalniać a nie tego człowieka

Żart?? serio???

Dla Xavi-ego miejsce?