Media: Barcelona zwolniła Garcíę Pimientę!

Julia Cicha

11 czerwca 2021, 13:01

MD, RAC1, ESPN

75 komentarzy

Fot. Getty Images

Katalońskie media zgodnie podają, że FC Barcelona rozpoczęła rewolucję w futbolu młodzieżowym. Na początek zwolniono trenera Barçy B Francisco Javiera Garcíę Pimientę, który miał jeszcze rok kontraktu i którego w przeszłości przymierzano nawet do przejęcia pierwszego zespołu. Przyczyny takiej decyzji nie są ponoć finansowe.

José Ramon Alexanko odpowiedzialny za futbol młodzieżowy Barçy miał wg MD zapewnić szkoleniowca w tym tygodniu, że zostanie on na stanowisku, choć uzgodniono zmniejszenie zmiennych w jego kontrakcie. Wczoraj García Pimienta oglądał na żywo mecz juvenilu A, a na poniedziałek miał zaplanowane spotkanie w celu omówienia transferów na kolejny sezon. Tymczasem dziś rano wezwano go do Ciutat Esportiva, gdzie wiceprezydent Rafa Yuste oraz Alexanko poinformowali go o zwolnieniu, dziękując mu za dotychczasową pracę, ale nie uzasadniając zbytnio podjętej decyzji. Toni Juanmarti podaje, że klub będzie musiał zapłacić trenerowi milion euro, ponieważ miał on jeszcze rok kontraktu. Z drugiej strony zdaniem Mundo Deportivo milion to maksymalna kwota do zapłacenia, a rzeczywista suma wyniesie 20% tego.

To jednak nie koniec zwolnień. Z Barceloną pożegnają się także odpowiedzialny za dział skautów Alex García, szef 11-osobowych sekcji piłkarskich Aureli Altimira oraz szef sekcji młodzieżowych Jordi Roura. Niektóre źródła podają jednak, że przyszłość tego ostatniego nie jest jeszcze do końca pewna. Barça zwolni również Mario Ruiza zajmującego się mediami w rezerwach.

Na razie nie wiadomo, kto miałby zastąpić Garcíę Pimientę. Spekuluje się o Rafie Márquezie, ale zdaniem Moises Llorensa nie ma on jeszcze odpowiedniej licencji trenerskiej. Drugim z kandydatów jest Sergi Barjuan.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Chyba jako jedyny na tej stronie brałem to pod uwagę przez kilka ostatnich miesięcy.
Jakby ktoś był zainteresowany konkretnymi argumentami przeciwko Pimiencie w kontekście współczesnych standardów szkolenia młodzieży to polecam moje archiwum. W trakcie wyborów przy Laporcie były głośne nazwiska w świecie futbolu młodzieżowego i to było kwestią czasu że Barcelona może pójść w skuteczniejszą stronę szkolenia młodzieży, bardziej w stylu BVB, gdzie "tworzeni" są zawodnicy na potrzeby pierwszej drużyny, a nie "tworzone są zespoły".
Patrząc na miniony sezon:
1) Nie może być tak że trener pierwszego zespołu zajmuje się szkoleniem młodzieży, a w zespole rezerw pierwszoplanowa jest pogoń za wynikiem sportowym.
2) Jak ma się coś wspólnego z futbolem młodzieżowym to widać że Pimienta to bardzo dobry trener, ale bardziej nadający się do prowadzenia dorosłego zespołu niż szkolenia młodzieży.
3) Zgodnie z kanonami współczesnego szkolenia młodzieży nigdy zawodnicy nie mogą mieć zmienianych pozycji boiskowych na całe sezony bo wynik sportowy jest ważniejszy niż szkolenie (patrz przykład Collado - zapowiadał się na geniusza linii pomocy - a teraz może być dobrym atakującym skrzydłowym - jest jeszce młody, wg mnie Koeman przywróci go do życia wraz z nowym trenerem drużyny rezerw)
4) Młodzi zawodnicy mogli wkopać Pimientę być może nieświadomie - w wywiadach np. dla BarcaTV czy to Moriba, czy to Gonzalez lub Collado niejednokrotnie mówili że pracują wg indywidualnie przygotowanego planu Koemana, mówili że co innego muszą robić na treningach w Barcelonie B, a czego innego wymaga od nich Koeman. Mówili to na długo jeszcze zanim Moriba dostał szansę w pierwszym zespole - no przecież to jest chore.

Wg mnie Pimienta osiągnie sukces trenerski, ale w dorosłym futbolu - genu sportowca nie da się oszukać - facet chce wygrywać za wszelką cenę - to olbrzymia zaleta, ale nie w drużynie rezerw, która ma przygotowywać zawodników do gry w pierwszym zespole.

dobra decyzja laporty

gdy ktos interesuje sie pilka mlodziezowa w barcelonie a nie patrzy tylko na medialna papke to powinien wiedziec ze piementa zwyczajnie jest trenerem ktorego rozwoj pilkarzy totalnie nie interesuje. nie spodziewalem sie ze lapcio zdecyduje sie taki ruch, bo to ruch troche anty-mormonowy, bo mormoni ktorzy umowmy sie, bystrzy nigdy nie byli, im sie wydaje ze piementa to niewiadomo jaki specjalista. w klubie takiem jak barca druzyna rezerw musi przede wszystkim rozwijac graczy. natomiast piementa to dokladna odwrotnosc tego - on gral ale zawsze na wynik. i najgorsze: wszyscy gracze pod jego okiem cofaja sie w rozwoju.
przykladow mozna mnozyc, ale zacznijmy od najbardziej jaskrawego: jakim cudem piementa nigdy nie dostrzegl skali talentu minguezy? to trzeba bylo czlowieka z dalekiego kraju aby przyszedl i wyciagnal gracza z rezerw rezerw i dal mu szanse w pierwszej druzynie - a ten odplacil sie tym ze dzis juz jest podstawowym graczem hiszpanskiej under21. przypomne ze zimą tego roku gdy zapytali piemente o ten dziwny fakt, gadal glupoty w stylu ze owszem widzial talent oskara ale chronil go (niczym kurwa mourinho).
drugi przyklad rownie bolesny to collado. pilkarz stworzony do gry w srodku pola, tymczasem niszczony przez piemente na skrzydle. w tym sezonie dochodzilo do tak kuriozalnych historii jak koeman krzyczal z trybun do colllado: atakuj jak pomocnik! atakuj jak pomocnik! a piementa wystawial go uparcie na skrzydle.
kolejny przyklad: kondrad. gosc pod okiem piementy zalicza spektakularny zjazd do tego stopnia ze z niegdys czolowego skrzydlowego la masia staje sie dla alemanego pierwszym do odstrzalu.
nastepny to balde. jeszcze rok temu zanim trafil do piementy mowilo sie o nim jako o najlepszym lewym obroncy la masia a niektorzy wspominali go nawet jako nastepce alby juz w nowym sezonie. dzis jest to totalnie chaotyczny gracz ktory do pierwszej druzyny ma hektar kilomentrow.

planas z koemanem ogladali wielokrotnie mecze barcy B, dochodzilo w trakcie tych meczow do historii kuriozalnych. a aby dolac jeszcze wiecje oliwy do ognia, gracze B wypowiadali sie wielokrotnie w barca TV ze gdy przychodza na treningi pierwszej druzyny to jest tam zupelnie inny poziom taktyczny, tam sie uczą grac w pilke.

dobrze sie stalo ze piementa zostal zwolniony.

@T^L Bez wielkich liter i przecinków nie zrozumiałeś tekstu?
Odnieś się do tego co napisał a nie jak napisał

La Rambla chciała go na pierwszego trenera, a zarząd nie widzi go nawet na stanowisku rezerw. :D

@T^L nie mam polskiej klawiatury w telefonie

@JarekS o collado i o treningach napisalem podobnie w komentarzu nizej, cieszy mnie to, ze nie tylko ja to zauwazylem

@CTLM Proponuję zagłębić się w temat, a nie rzucać takie teksty znając sprawy klubu powierzchownie.

Czytając tytuł artykułu dosłownie wbiło mnie w fotel! Facet, który dobrze sobie radził w rezerwach Barcelony zostaje zwolniony z dnia na dzień. Przecież jego osoba była wielokrotnie łączona z pierwszą drużyną a tu taki news. Jestem ciekaw jaki był powód tak głośnej decyzji?

Dziwna decyzja naprawdę, fajnie chłopaki grali, oglądałem pare meczy. Wiadomo awans się nie udał, ale i tak uważam ze dobrą robotę wykonywał Pimienta. Nie wiem czemu Laporta podjął taką decyzje ale jeśli teraz będzie zatrudniał koleżków na stanowiska to marnie widzę nasz los i „odbudowę”

@scotti Nim coś napiszesz pomyśl 2 lub nawet 3 razy.

Niektórzy chcieli go na trenera pierwszej drużyny jak facet nie potrafi sobie poradzić z Barcą b. Hahaha.

Jeśli to prawda co donoszą media, to jest to dla mnie bardzo zaskakująca decyzja. Pimienta jest bardzo szanowany i wysokiej klasy trenerem drużyn młodzieżowych. Takich ludzi nie usuwa się tylko dlatego że nie doprowadził drużyny do awansu. Bardzo nieładne posunięcie Laporty, nie spodziewałem się tego po nim. Pan Laporta zaczyna robić swoje ,,czystki" i powoli zaczyna mi to cuchnąć taką dyktaturą jak u Nuneza.

Laporta po prostu potwierdza czynami swoje słowa - „Koniec z postawą, że nic się nie dzieje, jeśli przegrywamy”.
Cieszy mnie wiadomość o tej zmianie i taka postawa klubu, to jest jasny sygnał dla wszystkich że w Barcelonie liczy się nie tylko efektowność ale i efektywność.

@T^L Mimo tych wszystkich błędów to napisał same mądre rzeczy, argumenty. Ciebie było stać na napisanie: jest Barcelonistą i więź między sekcjami. Ja też jestem Barcelonistą i uważam, że więź między sekcjami jest ważna i teraz mogę być trenerem Barcy B? Zanim kogoś zaczniesz pouczać to sam zobacz co nabazgrałeś. Ostatnim swoim zdaniem sam sobie w sumie pocisnąłeś.

@Magicc89PL Amen - zgadzam się - chociaż uważam że dobrze się stało że Barcelona B nie awansowała poziom wyżej z 3 powodów:
1) za każdym razem gdy Barcelona była na wyższym poziomie rozgrywek - połowę zespołu nie stanowiła już młodzież - na tym poziomie rozgrywek nie ma możliwości spokojnego przygotowywania zawodników do gry w pierwszym zespole, bo rywale walczą o prawdziwe pieniądze i prawdziwe cele sportowe - tutaj nie ma już zabawy.
2) wyższy poziom rozgrywek to prestiżowa droga zabawka - utrzymanie zespołu szczebel wyżej kosztowałoby klub pewnie z 20-30mln euro więcej i wiązałoby się z zakupem zawodników niemłodzieżowych aby nie dostać spektakularnego łomotu i nie spaść po roku - idea awansu dla mnie to mżonka i zaprzeczenie idei współczesnego szkolenia młodzieży.
3) Łatwiej uczyć młodzież na niższym poziomie rozgrywek - nasza młodzież jest techniczna, a rywale bardziej siłowo-szybkościowi - to idealne warunki do nauki. Warto zauważyć również że rywale są bardziej różnorodni, grający różnymi stylami co też dobre jest ze szkoleniowego punktu widzenia bo młodzież nie uczy się gry szablonowo, jak w wyższej lidze gdzie profile zawodników są mocno sprofesjonalizowane i można mówić o "hiszpańskim schemacie gry" większości zespołów tego poziomu rozgrywek.
Podsumowując: moim zdaniem Laporta nigdy tego głośno nie powie, ale uważam że kamień mu z serca spadł ze względu na koszty i brak potrzeby kupowania doświadczonych zawodników do zespołu rezerw.

@T^L sorry, ale w tej wymianie to Ty wypadłeś na osobę pozbawioną rzeczowych argumentów, zmuszoną do ataku ad personam, byleby dać upust frustracji na niewygodną opinię

Xaviemu robią miejsce :D

Ciekawe czy ci co piszą poniżej obejrzeli chociaż z pięć meczów drużyny rezerw. Czy zwrócili uwagę po ile lat mają ci chłopcy i jakie rewolucje kadrowe zachodzily przed każdym sezonem oraz dostawał zawodników którzy mieli grać.

@RO1991 o jakie miłe zaskoczenie:) serio nawet nie czytałem wcześniejszych komentarzy bo nie spodziewałem się że są na tej stronie ludzie bardziej interesujący się piłką młodzieżową :)
Ja od miesięcy poruszałem ten temat, ale nie było zbyt dużej przestrzeni do dyskusji, bo kłucenie się na argumenty "nie masz racji u ch#j" było jak walenie głową w ścianę.
Łap plusika bo dobrze prawisz :)

Laporta ewidentnie chciał zwolnić trenera dla efektu nowej miotły. Nie udało się z Koemanem, więc w bezsensowny sposób ucierpieli niewinni... Wierzę w Koemana, ale ten ruch jest kontrowersyjny... Tym bardziej, że Garcia Pimienta spędził kilkanaście lat w Barcy i widziałbym go jako następcę Koemana, tylko jeszcze nie w tym roku. Ale niech teraz pójdzie do jakiegoś klubu, który wygra jakiś ważny mecz z Barceloną i zobaczymy... Może wróci... Życzę mu sławy jako trenerowi jakiejś pierwszej drużyny, nie rezerw. A obecnie może go zastąpić Marquez bez doświadczenia...

@RO1991 Kocham jak ktoś wylewa taką papkę znaków, bez przecinków, kropek, wielkich liter czy też zasad ortografii. To wszystko krytykując kogoś i kreując się na znawcę tematu. Ot taka trochę nasza dzisiejsza dziennikarska rzeczywistość w wersji LR. Bzdury, błędy, ale napisze, bo mogę.

Widzę że w tym zarządzie nie ma już mądrych głów tylko sami imbecyle...
Niech zaczną sami siebie zwalniać a nie tego człowieka

Nie wiem kto pamięta ale Laporta jak został prezesem pierwszy raz to też robił czystki w klubie i wywalał bez mrugnięcia.

@Pawlak1992 Oooo jak merytorycznie. Nie wytężaj się tak, bo synapsy puszczą.

@Pawlak1992 Bo inne są priorytety pierwszej drużyny, a inne drużyny rezerw. Jak nie kumasz, to po co się wypowiadasz?

Bardzo zła decyzja,nie znam zbytnio nowego trenera ale jestem pewien że nie da tyle co Garcia

@Greenalley Ciągle czytam Twoje komenarze niosące awersję do Koemana - ale może zamiast szukać na siłę sposobu aby pocisnąć naszej legendzie może warto by było czytać ze zrozumieniem artykuły na stronie?
1) Alexanko powołany przez Laportę jest odpowiedzialny za futbol młodzieżowy - było mówione że zapozna się z działaniem sekcji młodzieżowych aby pozbyć się największych problemów - zapoznał się i działa.
2) Yuste to wiceprezydent kontrolujący obszar sportowy
3) Była podana informacja że to decyzja w obszarze sportowym - Alexanko i Yuste poinformowali Pimientę o zakończeniu współpracy.
4) Jaki był powód? - pomyśl - czym zajmował się Alexanko zanim trafił do Barcelony? Stworzył najlepiej funkcjonującą szkółkę Barcelony na świecie (nie licząc tej w Barcelonie bo ocenie podlegały tylko zewnętrzne szkółki). Stosował w niej nowoczesne metody szkoleniowe zgodnie z trendami i osiągał fenomenalne wyniki na płaszczyźnie sportu młodzieżowego. Do świetny specjalista w kwestii zarządzania na płaszczyźnie sportu młodzieżowego.
5) Koeman, Pique, Babka Kiepska czy All Bundy - absolutnie każdy mógł na licznych ostatnio spotkaniach powiedzieć wszystko - że Pimienta w ch#ja wali i realizuje się jako trener zamiast szkolić, ale nie ma to tak dużego znaczenia - Alexanko widząc jaki burdel panuje w Barcelonie B i innych sekcjach pewnie złapał się za głowę - trenerska wolna amerykanka, bezsensowne planowanie kadrowe, wykorzystywanie zawodników pod cele sportowe zamiast szkoleniowe itd.
6) Tak jak pisałem od dawna - przyjdzie specjalista znający się na robocie - zobaczy jakie chore rzeczy się dzieją w drużynie rezerw to jedyną rekomendacją będzie zwolnienie trenera oraz budowa struktury edukacyjno-szkoleniowej. Barcelona B to ma być klasyczna drużyna rezerw - ma szkolić i przygotowywać zawodników do gry w pierwszym zespole - nikogo nie interesuje w jakiej lidze grają.

PS: Zobacz jak działają szkółki wykorzystujące współczesne metodologie działania i zobacz czym się interesują obserwatorzy - np: w takim BVB nikogo nie interesuje czy zespół rezerw wygrywa/przegrywa - interesują się czy dany zawodnik się rozwija, czy poprawił się w takich czy takich elementach gry, czy może lepiej wymienić się z innym zespołem młodzieżowym bo pomiędzy tymi zawodnikamie nie ma chemii i może tam lepiej się odnajdzie - to są tematy do rozmów w drużynie rezerw a nie pitolenie czy wygywają playoffy!!!! Alexanko czy Yuste to poważni ludzie - chcą dobrych, przygotowanych do wielkich wyzwań w pierwszej drużynie młodych piłkarzy, a nie radości z tłuczenia 3-ligowych ogórków.

Szczerze mówiąc - dla mnie totalnie nie zrozumiała decyzja!

Prędzej spodziewałbym się awansu na trenera pierwszego zespołu niż zwolnienia...

Kolesiowi zabierali przez dwa lata najlepszych ludzi. Jak była szansa nie oddano mu Fatiego/Puiga. Rok rocznie ociera się o awans. Widać, że brakuje mu po prostu goleadora na 9 i wszystko by poszło.
Nie jestem pewny czy zwonienie go to dobra decyzja. Ale mówiono że zarabia na poziomie topki Segunda. Wiec jednak to mógł być powód.

@Aristocrate_7 Szkoda, że za poprzedniej kadencji jak przegrywali, to nie za wiele robił

Barca od kilku lat zjeżdza powolutku w dół, więc nie ma się co dziwić. Tu potrzeba wstrząsu i czystek. Tak samo będzie z pierwszą drużyną. Jeśli nie znajdą chętnych na Umtitiego czy Roberto, to wywalą na zbity pysk! Tylko rewolucja a nie upiększanie trupa może pomóc. Tak trzymać!

@JarekS moim zdaniem Pimientę najmocniej pogrążyło właśnie to granie na wynik i jednoczesny brak tegoż. Poszedł va banque, stawiając na pierwszym miejscu ambicje, a nie dobro piłkarzy i na tym się przejechał. Drużyna rezerw a nawet już drużyny młodzików mają w obecnym futbolu podstawowe zadanie - produkować piłkarzy gotowych wejść do pierwszej drużyny z marszu. Sztaby wszystkich sekcji muszą dostosować się do taktyki, założeń i filozofii kadry A, nawet kosztem celów krótkoterminowych.

No i słusznie, dosyć gry na lagę

@VenoM Moim skromnym zdaniem to nie jest argument poważnych ludzi znających się na piłce, wątpię aby Laporta mógł w przestrzeni medialnej użyć takiego argumentu bo to ośmieszałoby klub.
Znając życie - Barcelona ładnie podziękuje za współpracę i zakomunikuje że idzie nowe bez wchodzenia w detale bo nikt na tym dobrze nie wyjdzie.

@swiergol2 - Ewidentnie musi przepracować sobie w głowie ten temat, nie ma co się śmiać - chłopak przeżywa dramat i widać że ciężko to znosi. Nawet nie chcę wiedzieć jak reaguje np gdy totek nie wejdzie, albo poważniejsze tematy życiowe nie idą po myśli... pozdróweczki:)

@JarekS No jeden niżej jako argumenty za Pimientą podaje to, że jest Barcelonistą i jeszcze "ciśnie" innych :D

@JarekS Z drugiej strony słychać głosy, że został zwolniony, bo nie zrobił wyniku, czyt. nie awansował do drugiej ligi. Teraz pytanie na co faktycznie miał się nastawić. Czy na szkoleniu młodzieży czy na robieniu wyniku? Hm

@SzahMatt On był w Barcelonie dużo wcześniej przed Bartomeu
Jeszcze przed Pierwsza kadencją Laporty a za młodu był piłkarzem Barcelony w grupach młodzieżowych

@scotti puszczając takiego pierda sam stajesz się imbecylem!!

niestety Laporta zwalnia wszystkich, którzy nie są od niego. Nieważne, czy masz sukcesy czy nie. Jesteś w poprzedniego rozdania to out. Słabe to, a zatrudnia siostrę.
kolesiostwo, jak zawsze.

@JohnnyBarca bo po pierwsze żadna drużyna la ligi nie ma swoich rezerw w 2. lidze, po drugie celem Barcy B nie jest awans a dostarczania młodych zawodników i po trzecie, Pimienta radził sobie bardzo dobrze bo do pierwszego zespołu w ostatnich sezonach trafili Puig, Araujo, Moriba czy Mingueza. W dodatku mimo, że nie awansował to w obu sezonach był bardzo blisko.

@JohnnyBarca Ano dziwi. W ostatnich latach druga drużyna nie stanowiła realnego zaplecza pierwszego zespołu. Dlatego nikt w nią nie inwestował. W krytycznym momencie wyrywano drugiej drużynie żeby i przenoszono chłopaków do jedynki. W tym burdelu facet nie zrobił awansu, ale robił dobra robotę. Dodatkowo zawsze medialnie podkreślał jak ważna jest więź między sekcjami, a samego siebie ukazywał jako zaangażowanego barcelonistę. Laporta niestety zamiast precyzyjnych cięć skalpelem zaczął machać siekiera i głowy lecą. Tak jak z osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie motoryczne i stronę medyczną mogę się zgodzić, tak niektóre "trupy" osobiście mnie dziwią. Jeżeli na koniec okaże się, że jego pomysł to była jedna wielka prowizorka, to jeszcze może pozazdrościć "Bartkowi". Dostał wielki kredyt zaufania, jeżeli to spieprzy dostanie jeszcze większego kopa.

Czyżby XAVI na trenera Barcy B?!

Że co k***a ?!? (15 znaków)

Żart?? serio???

Dla Xavi-ego miejsce?

@cules100pro osobiście odczytuje tę decyzję jako błąd, jednak czas pokaże.

Qlbo z laporta albo przeciw.jak przeciw to wynocha

@Lukkkas nie jest niezrozumiała a prawidłowa

Ja rozumiem zapowiadana przez Laporte rewolucje, ale ta informacja jest tyle zaskakująca, co naprawdę niezrozumiała...

@Czarny_ck No właśnie, na niższych szczeblach sobie radził, ale już w drugiej drużynie nie potrafił pogodzić szkolenia młodzieży z wynikami. Barcelona B to nie jest zwykły zespół, tutaj oprócz wyników trzeba też rozwijać młodych, a u Pimenty to wyglądało słabo.

@MarioVeB! Wysiliłeś się tym komentarzem. Na chłopski rozum: Pimenta dostał awans który go w końcu przerósł. Mógł sobie dobrze radzić na niższych szczeblach, ale przyszła druga drużyna i nie potrafił pogodzić wyników ze szkoleniem młodzieży.

Kolejne pożegnanie w stylu Bartolomeu, nic się na razie nie zmieniło

@daniel32778 szkoda ,że ty sie do tego nie stosujesz.

@SzahMatt co ty bredzisz?

@Baros1990 O co ci chodzi, koleś?

@SzahMatt mi się wydaje że to osobisty wybór Laporty bo gościu prawie 20 zajmował się szkoleniem dzieciaków w Barcelonie w której sam też grał za młodu. Od wielu lat był chwalony za pracę z dziećmi, z młodzieżą. Mam nadzieję że znajdzie sobie klub w LaLiga ewentualnie poziom niżej

@MJW Na razie to można wysnuć wniosek, że nieważne czy jest dobry, ważne żeby był Laporty. Bo zwolnienie Pimienty tak wygląda, że chce mieć kogoś mianowanego przez siebie, zresztą gdyby Koeman był zatrudniony przez Laportę to też nie było by tego cyrku z pierwszym trenerem.

@Zagorzały Fan F.C.B Zerknij na profil @JarekS wytłumaczył jak to wyglądało. Same wyniki w piłce młodzieżowej to nie wszystko.
Komentarz usunięty przez użytkownika

Zwolnić to łatwo, koleś raczej był chwalony, raczej robił dobrą robotę, pytanie tylko czy mają realnego, lepszego kandydata i jakiś pomysł... Bo sama zmiana dla zmiany, to taki średni pomysł na budowę czegokolwiek.