El Confidencial: Superliga nie umarła

Julia Cicha

31 maja 2021, 14:00

El Confidencial

18 komentarzy

Fot. Getty Images

Choć powszechnie mówi się, że idea Superligi już upadła, El Confidencial publikuje dzisiaj informacje mówiące, że żaden z dwunastu klubów założycieli nie wycofał się jeszcze formalnie z projektu. Wszystkie kluby podpisały 17 kwietnia porozumienie komercyjne, które wciąż obowiązuje.

Manchester United, Arsenal, Chelsea, Tottenham, Manchester City, Liverpool, Real Madryt, Barcelona, Atlético, Inter, Milan i Juventus zgodziły się utworzyć spółkę Super League Company, której są równymi udziałowcami i która miała zarządzać Superligą. Następnie, pod naciskami UEFA i FIFA, dziewięć z wymienionych klubów wycofało się z tego pomysłu, który zresztą nie został dobrze zaprezentowany. El Confidencial podaje jednak, że żaden z tych klubów nie sprzedał jeszcze swoich akcji we wspomnianej spółce. Porozumienie z inwestorami wciąż istnieje i nie zostało rozwiązane, nikt nawet nie próbował go rozwiązać.

Oprócz tego nikt nie podał jeszcze porozumienia o Superlidze do sądu, co oznacza, że wszystkie kluby są pełnoprawnymi członkami Superligi, nawet jeśli mówią coś innego. Wszystko wskazuje też na to, że groźby UEFA i FIFA są nieuzasadnione, ponieważ sąd nakazał im wstrzymanie się z sankcjami do czasu ogłoszenia wyroku, a do tego takie działania mogłyby zostać uznane za próbę ochrony własnego monopolu, co jest nielegalne. Ostateczna decyzja sądu powinna zapaść jak najszybciej, w ciągu maksymalnie ośmiu miesięcy, ponieważ każda zwłoka sprzyja potencjalnym groźbom ze strony europejskich organizacji. Prawnik Miguel Becerro mówi: „dla mnie jasne jest, że europejski wymiar sprawiedliwości nie orzeknie na korzyść monopolu UEFA i FIFA i nie zabroni firmie rozwijać legalnej działalności. Logiczne jest, że sędzia zatwierdzi istnienie Superligi”. Jeśli tak się stanie, będzie to bezprecedensowy wyrok mogący zmienić układy sił w piłce nożnej, podobnie jak 25 lat temu prawo Bosmana.  

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Za chwile się okaże, że mały Napoleon z Madrytu oskarży wszystkie kluby o niedotrzymanie warunków umowy i nie zdziwi mnie jak będzie chciał jakieś kosmiczne odszkodowanie. Wszyscy się z Flora śmiali, a żeby on nie śmiał się ostatni.

Jeden prawnik mówi jedno, inny powie coś innego. UEFA nie dopuści renegatów do Ligii Mistrzów i się skończy kozaczenie. Nakaże federacjom krajowym relegację zespołów dwie ligi w dół. I te to zrobią. W Organizacji musi być porządek i respektowanie zasad. Albo dyscyplina sportu upadnie.

Faktem jest, że powstanie Superligi spowodowało ruszenie 4 liter w FIFA i UEFA. Zamiast gadania, wzięli się do roboty.

Superliga to przyszłość. Skończą się kary za gwzdanie w czasie odtwarzania jakiejś piosenki, kary za zwracanie uwagi na błędy ludzi, którzy biorą kasę żeby ich nie robić no i nikt nie będzie robił mistrzostw świata w kraju gdzie jest 100 kibiców. Szejk i jego ochrona

FIFA powinno dostać po tyłku jeśli te groźby w stronę klubów założycielskich okażą się bezpodstawne. Albo w końcu coś się zmieni i FIFA oraz UEFA zmienią swoją politykę, albo powstanie Superliga i skończy się monopol.

I bardzo dobrze. Czekam na rozwój wydarzeń.