O sobie

  • Zainteresowania Brak informacji
  • Ulubiony zawodnik Messi, Neymar, Aguero
  • Ulubione zespoły Barca, City
  • Barcelonie kibicuję od Brak informacji

Statystyki

  • Dni w serwisie 1375
  • Liczba komentarzy 3028
  • Polecenia 4052

Komentarze

1

@patataj ale ja popieram!

1

@patataj wpis o Stryjenskiej na LR, nowe nie znalem, kto mastepny? Zbigniew Libera :D

2

@pax Niestety nie pamiętam dokładnie jaki jest status prawny palestyńczyków na terenie Izraela, na pewno nie mogą głosować. Izrael stosuje politykę często określaną apartheidem i biorąc pod uwagę to jak zmienia się - czy precyzyjniej poszerza się - dyskusja na temat kolonializmu, nie jest to nadużyciem, czy dużą przesadą.
De facto mamy do czynienia z wojną domową, tak tą sytuację określają nawet takie źródła jak wikipedia.
Osadnicy działają pod całkowitym przyzwoleniem rządu, a także ochroną wojska. Ich agresja ma charakter etniczny i rasowy, a także jak najczęściej o tym się mówi religijny. Rasizm nie jest nie tylko z mojej perspektywy przesadzonym określeniem.
Zbrodni wojennych nie udowodniono - oczywiście nie mam całkowitej wiedzy na ten temat, ale chyba w 2009 czy 2010 Izrael zrzucał na Strefę Gazy biały fosfor. W normalnych warunkach, kraj na bardziej cenzurowanym miałby bez cienia wątpliwości zarzuty o zbrodnie wojenne na cywilach. Aparat państwowy Izraela i jego polityka wspiera osadników w ich jednak etnicznej, rasistowskiej i religijnej agresji, która w dużej części skierowana jest na zwykłe cywilne rodziny.
Stąd mi bliżej do tych cięższych zarzutów niż bardziej neutralnych i pokazujących to państwo w lepszym niż faktycznie świetle.

4

@pax Mimo to, trzeba trochę energii i woli, aby syntetycznie przedstawić ten problem.
Żyję tym konfliktem, odkąd byłem - jeśli się nie mylę w strefie H1 czy H2 - w Hebronie ok 2008 roku.
Po tym doświadczeniu i nabyciu niezbędnej wiedzy, przeprowadziłem trochę mniej lub bardziej przypadkowych rozmów z ludźmi, nie tylko z Polski. Temat jest tak trudny, że w większości przypadków rozmówcy nie chcą przyjąć do wiadomości nawet dość ogólnych faktów, próbują wysnuć interpretacje nieco mniej jednoznaczną, albo doszukują się symetrii. W Polsce jest to jeszcze o tyle ciekawsze, że w większości tych rozmów antysemityzm przybierał łagodniejszą formę niż islamofobia.
W sposób jaki Ty to przedstawiasz - ale też forma pisemna oczywiście - nie budzi wątpliwości, zestawienie najistotniejszych faktów. To niezwykle istotne w tym przypadku. Organizacje walczące o złagodzenie okupacji w tej chwili starają się nie używać słowa konflikt, gdyż wprowadza on pewien znak równości, a jest to dość mylna interpretacja.

Ciekaw jestem jaką masz w tym zakresie opinię, "konflikt", "zamieszki" czy bardziej zbrodnie wojenne, rasizm i opresję państwową wobec palestyńskich obywateli i rezydentów?

edit: takich głosów w mediach jest bardzo mało
https://jacobinmag.com/2021/05/media-press-palestine-israel-gaza-violence-hamas

9

@pax świetna robota pax

Zobacz wszystkie

43

chlopak wygladal przed strzalem ze nie bedzie gola
szkoda

40

tego konfliktu akurat nam nie potrzeba, bez wzgledu na przyszlosc Cou

30

@BarcaInfo bardzo to zabawne, ze akurat Tusk Ci przeszkadza, a cala masa fake newsow, szowinistyczno rasistowsko homofobicznych tresci juz nie. A to zdaje sie jest blizsze ideom sportu, walka z uprzedzeniami, nienawiscia itd. Zwlaszcza w przypadku takiego klubu jak FC Barcelona ktora przez faszystowsko kapitalistyczny rezim Franko byla przesladowana - jak i cala Katalonia.
Chcesz tu za moderacje robic, a sam nie raz homofobie rozsiewales. Straszysz uzytkownikow usunieciem ze strony, to jakis czarny humor jest czy kompletnie nie rozumiesz regulaminu?

30

bardzo dobry mecz, Messi król, ale najbardziej sie jaram Semedo, jak pieknie wychodzil z obu ról i defensywnych i ofensywnych, widac w nim niesamowita jakosc, mam nadzieje ze to nie tylko obraz ale takze prawdziwy talent tego gracza, po Danim chyba nikt tak prawej obrony dobrze nie obstawil
Dembele tez pieknie wszedl

teraz 3:0 z Juve i ogolnie dobry tydzien

29

jedna z wielu refleksji ale ktora przyswiecala mi wiekszosc meczu to bardzo zalowalem ze Paulina nie strzelil bramki, napracowal sie na nia, byl w polu karnym a nasteonie pare sekund pozniej w srodku pola, to jest boiskowe zwierze chce strzelac ale wraca do pomocy zawsze
szkoda jego glowki ktora poszla prosto w bramkarza
niesamowity w ofensywie i pewny obronie, wciaz jednak szokuje na plus
gra o niebo lepiej niz Ivan, ktory mam nadzieje ze jednak wroci do formy