La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj. By Użytkownikom La Rambli ułatwić korzystanie z tego działu w zgodzie z regulaminem, stworzyliśmy dla Was Kodeks La Rambla. To zbiór sugestii i wskazówek, które pozwolą Wam poruszać się po La Rambli bezpiecznie, bez narażenia na blokadę konta. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z Kodeksem!

La Rambla

Online: 756 Culés

89

Widzę, że modne jest bycie antyunijnym. Ok, a zastanowiliście się kiedykolwiek dlaczego Polska dzisiaj (pomijam ostatnie 5 lat, które są naszym dramatem) wygląda jak wygląda? Dlaczego status życia jest znacznie lepszy niż 20 czy 30 lat temu? Dlaczego w końcu to jakiś inny naród przyjeżdza do nas do pracy, a nie tylko od nas exodus na zachód? Gdyby nie ta straszna Unia, która oczywiście ma masę wad, to dzisiaj dalej byśmy byli na poziomie Ukrainy albo Białorusi. Granica Europy dalej przebiegała by przez Odrę, a nie jak teraz przez naszą wschodnią granicę. Unia Europejska jest tworem dalece niedoskonałym, ale zapewniła przede wszystkim bezpieczeństwo na Starym kontynencie. Powiązania gospodarcze sprawiły, że nie ma sensu walczyć jak można inny kraj wykorzystać. Dokładnie tak. Wykorzystać. W negatywnym i pozytywnym znaczeniu tego słowa. Idealna demokracja tak jak utopijny idealny komunizm istnieje tylko w podręcznikach. Zawsze to silniejszy ma więcej do powiedzenia. Doceńcie to co macie, popytajcie ludzie starszych, a przede wszystkim zainteresujcie się trochę zamiast być modni.

8

@arasz1819 Świetnie napisane, gratulacje.

5

@arasz1819 brawo! Trafione w punkt. Nic dodać nic ująć :)

3

@arasz1819 fajnie to napisałeś, o to chodzi, brawo.

11

@arasz1819 Nikt nie zaprzecza, że teraz żyje się lepiej, bo się żyje.
Znaczna część tych zmian jest dzięki funduszom europejskim. No właśnie. Europejskim.
Te pieniądze będzie trzeba prędzej czy później zwrócić.
Druga rzecz jest taka - co oddaliśmy w zamian. Zastanawiałeś się nad tym?

Jeśli budujesz dom i bierzesz kredyt na 30 lat, to nie chwalisz się tym, jak to Ci się powodzi i w jakich wspaniałych warunkach żyjesz. W tyle głowy masz świadomość, że to wszystko jest nie dzięki Twojej ciężkiej pracy, tylko dzięki zdolności kredytowej, którą masz.

4

@michal26 poniekąd przyznałeś mu nieświadomie racje. Każdy człowiek jak chce żyć lepiej/modniej/fajniej bierze kredyt i podwyższa swoj status i cieszy się z tego bo ma po prostu lepiej. Wiec cieszmy się ze żyjemy fajniej zamiast zawsze narzekać i porównywać się do Niemca.
Pozdrawiam.

11

@Mat_Cat No i tak i nie. Kolega wypisał trafne przyczyny, ale wnioski wysnuł złe. Dzięki UE szybciej odbiliśmy się od komuny, a właściwie postkomuny. Dzisiaj bliżej nam do zachodnich i południowych sąsiadów, niż do wschodnich i to cieszy. Smuci jednak fakt, że to samo byśmy osiągneli dzięki własnym mądrym rządom, których jeszcze nie doświadczyliśmy.

0

@arasz1819 Haha poprawiłeś mi humor dzięki xD Miłego popołudnia!

7

@michal26 nie mogę się z tym zgodzić. Poniekąd to jest wabik Unii. Chcecie osiągnąć pewien poziom, to my wam na to damy kasę, ale oczywiście w zamian czegoś. Sami my nawet z najgenialniejszym rządem byśmy jeszcze kilkadziesiąt lat to budowali, a i tak nie wiadomo czy byśmy zbudowali.

8

@Lishen Bardzo merytoryczna wypowiedź :D
@michal26 Każdy mówi o tych mądrych rządach utopijnych. Wskażesz mi jakiś gabinet rządowy na świecie z ostatnich lat, który spełniłby te warunki bycia mądrym rządem? :D

2

@michal26 komu te pieniadze masz zwrócić? Co to za dyrdymały.

5

@Bykunn Przeciez glowny post nie jest zupelnie merytoryczyn, wiec nie musisz braku merytorki zarzucac @Lishen

"Wskażesz mi jakiś gabinet rządowy na świecie z ostatnich lat, który spełniłby te warunki bycia mądrym rządem? :D

To tez nie jest argument.

7

@michal26 Wątpię czy byśmy to sami osiągnęli, ponieważ trzeba sobie powiedzieć brutalną prawdę, że na tym przełomie XX i XXI wieku, to my nie byliśmy sami w sobie państwem z jakimś ogromnym potencjałem, którego trzeba tylko obudzić i byłaby druga Skandynawia. W naszym regionie już bardziej Czechy byłyby potencjalnie dobrym lub nawet równym partnerem dyplomatycznym (i do handlu) dla Europy Zachodniej, bowiem ich przedsiębiorstwa nie był aż tak zadłużone, zmasakrowane przez uczestnictwo w komunistycznym typie gospodarki.

1

@michal26 niestety ale z ostatnim zdaniem się nie mogę zgodzić.

0

@michal26
A raty kredytu to spłacasz uśmiechem czy dzięki swojej ciężkiej pracy, pchając przy okazji w kieszeń bankowcom, finansistom?

0

@Colon Nie, to jest pytanie.
A nie wiem też co w głównym poście jest niemerytorycznego

2

@Bykunn i do not believe you :)

0

@Colon napisałeś tak wiele, a jednocześnie nic :] to też sztuka

4

@arasz1819 Twoj post jest skrojony na merytoryczny, ale jest populistyczny. To opnia, ze jest nam dobrze. Na poczatku PiS tez bylo dobrze - jak pisze money.pl

Sam poczatek - "moda" - moda, bo kilka osob o tym mowi, czy dlatego, ze na dole zobaczyles nowy avatar @lucas/catalan ?
potem - "gwarant bezpieczenstwa"

Ja nie kwestionuje tego, ze jestes za Unia, ze poziom zycia jest inny. Ten post akcepuje jak wyraz aporbaty dla Unii oraz ulepszenia jej niektorych elementow.

Wsrod uniosceptykow tez sa wlasnie ludzie, ktorzy chcieliby Unii, ale nie w tej formie.

3

@arasz1819 Czyli od 89 do 2004 Polska się nie rozwijała?

2

@Colon ciekawa argumentacja. Drugiego akapitu nie rozumiem, ale chyba nie jest najistotniejszy. W takim razie nic nie może tutaj być merytoryczne, bo to przypuszczenia. Musielibyśmy się cofnąć, nie wejść do Unii i zobaczyć jak by było. Według mnie widać po sąsiadach. Jechaliśmy na tym samym wozie.

@CZaras rozwijała się, ktoś mówi, że nie?

2

@arasz1819 "to, czego nie widac"

3

@arasz1819 Ty. Skoro cały "sukces" Polski, to że nie jesteśmy na poziomie Ukrainy czy Białorusi uzależniasz od obecności w Unii, czyli okresu od 2004 do 2020, to jawnie deprecjonujesz całą pracę, którą Polska wykonała od roku 89 do 2004. Niewolno tak robić. Kwestie rozwoju kraju nie jest tak banalny jak mówisz. Opiera się on na drodze jaką wykonał kraj po upadku bloku wschodniego, a nawet nie tylko. Białoruś i Ukraina były w o tyle gorszej sytuacji, że ich powiązanie z Rosją było znacznie większe ze względu na bycie republikami radzieckimi za czasów ZSRR. Gdy, więc mówisz, że dzisiejszy lepszy stan gospodarki Polski, niż Ukrainy czy Białorusi wynika tylko z obecności w Unii od 2004 to zwyczajnie podajesz ignoranckie, ogólne, populistyczne tezy.

1

@CZaras my jesteśmy ludźmi, a nie danymi czy statystykami. To nie były informacje z rocznika statystycznego tylko ogólne odczucia. Mam swoje lata i widzę jak się sytuacja rozwijała. To teraz powiedz czy była wielka różnica między nami, a wspomnianym krajami w latach 90? Wg mnie nie i to też jest prosty dowód że przyspieszylismy znacznie po 2004.

0

@arasz1819 Po czym wnosisz, że to dzięki Unii się tak rozwinęliśmy?

6

@CZaras Wystarczy podać jako przykład Rumunię, która też była państwem satelickim ZSRR, do Unii weszła później niż my, a rozwija się szybciej niż Polska głównie dzięki liberalnej polityce fiskalnej, a nie obecności w eurokołchozie. Unia to ogromne koszty biurokracji plus fundusze, które są wykorzystywane najczęściej w taki sposób, że można byłoby każdą z inwestycji zrealizować dwa razy taniej w normalnych warunkach gdyby ich nie było.

0

@Borneo Nie, no co Ty. Nikomu nie trzeba nic zwracać. To wszystko za darmo. Spytaj Niemców:)

2

@arasz1819 Oczywiście, że były. Polska już w latach 70 rozpoczęła transakcje z zachodem. To prawda, kraj się zadłużył, nie można co do tego przeczyć, ale już wówczas tworzone były korelacje zagraniczne, nie tylko skierowane na wschód. Potem w latach 80 USA aktywnie wspierało Solidarność w myśl doktryny Reagana. Z kolei w latach 90 przeszła dekomunizacja w myśl sławnego planu Balcerowicza. Tu też mamy wiele "ale", bo powiększenie bezrobocia, bo spadek stopy życiowej, ale wówczas kładzione były podstawy pod rozwój naszego państwa. Dla porównania Białoruś czy Ukraina były do 91 republikami radzieckimi, bez polityki zewnętrznej, a nawet z wewnętrzną bardzo okrojoną, a nastawioną na karmienie ZSRR. W związku z tym gdy my wyszliśmy z bloku wschodniego w 89 roku mieliśmy spory problem, bo duża część gospodarki oparta była na wymuszonych zależnościach z państwami komunistycznymi, szczególnie Związkiem Radzieckim, ale jednak mieliśmy relacje i grunt do interesów prowadzonych na zachód. Tymczasem Białoruś i Ukraina przestając być republikami radzieckimi obudziły się właściwie z ręką w nocniku, bo ich zależność z kiedyś ZSRR, potem Rosją była tak duża, że rozerwanie tych relacji i dążenie na zachód mogło doprowadzić do całkowitego załamania eksportu i importu, a także po prostu upadku gospodarki. W związku z tym nie chcąc podejmować decyzji wywołujących ogromny kryzys kolejni politycy utrzymywali dużą ścisłość relacji z Rosją. To nie są kwestie z rocznika statystycznego, tylko kwestie poczytania o sytuacji i realiach politycznych w jakich znalazły się poszczególne kraje po upadku bloku wschodniego. My ze względu na naszą pewną niezależność od ZSRR oraz poniekąd dziwaczne działania Gierka mieliśmy znacznie łatwiejszy start. Podsumowując mój wywód... Tak, różnica między Polską, Węgrami, Czechami i innymi państwami bloku wschodniego, a Białorusią czy Ukrainą, czyli byłymi republikami w latach 90 była naprawdę duża. Mogła być ona trudna do zauważenia, bo procesy dekomunizacyjne oraz zrywania zależności z Rosją wywołały w tych krajach kryzys, ale tak to jest w polityce, że czasem, aby się rozwinąć najpierw trzeba wpaść w dołek.

0

@arasz1819 dokladnie tak kolego. Tylko prawicowcy od Korwina marudza ze Unia to Unia tamto. No ale oni jeszcze mlodzi i nie pamietaja jak to bylo wczesniej bez UE. Im wystarczy ze Bosak pomacha szabelka powie jaka jest Polska mocna i wszyscy sie nas beda bac i juz ma glos.

3

@(L)iBarca Czekaj. Rumunia rozwija się szybciej a ma PKB na osobę mniejsze o 3tysiące dolarów? Coś mi się tu nie za bardzo dodaje.
A różnica w czasie bycia w UE to raptem niecałe 3 lata także też nie jakoś dramatycznie długo...

3

@(L)iBarca W 2016 czy tam '17 może miałbyś racje, ale szybko się okazało, że to tylko chwilowy wzrost (dodatkowo okupiony wysokim deficytem budżetowym) i wszystko tam wraca "do normy". Natomiast sam poziom życia obywateli Rumunii nie wzrósł mocno.
Dużo o tym jest chociażby tutaj:
https://www.parkiet.com/Gospodarka---Swiat/301249944-Koniec-rumunskiego-cudu.html

1

@michal26
"Smuci jednak fakt, że to samo byśmy osiągneli dzięki własnym mądrym rządom, których jeszcze nie doświadczyliśmy."

Wg. mnie i tak i nie :) Osiągnęlibyśmy, ale myślę że w dużo większym odstępie czasowym. Dlatego że tak powiem: Unia zrobiła nam wszystkim dobrze. Tak jak napisał @arasz1819 , coś za coś. A w pełni mądrych rządów, z których moglibyśmy być w pełni dumni jeszcze nie mieliśmy, choć znowu podkreślę: dla mnie rządy Platformy były nieco lepsze niż rządy PiSu. Tak czy siak, ciężko będzie o "mądre rządy" w następnych latach. Myślę, że to trochę jest nasza mentalność, która swoje fundamenty ma w całym XX wieku. Bardzo ciężko jest ją zmienić. Myślę, że dopiero następne pokolenia będą w stanie coś z tym zrobić, kiedy XX wojna światowa i szczególnie komuna odejdą trochę z naszej świadomości, odejdą w ramy historyczne. Bo rządy wykorzystują to, że wciąż część ludzi komunę doskonale zna i w pewien sposób są do niej przyzwyczajeni jakkolwiek paradoksalnie by to nie brzmiało. Stąd m.in. taka polityka PiSu, stąd elektorat starszy, stąd propaganda etc. Dlatego dobrze, że np. Konfederacja celuje w młodość, mimo że mam trochę zastrzeżeń. Ale jest szansa, że dzięki takim partiom, w końcu kiedyś będzie normalnie... oby nasze dzieci, wnuki i prawnuki żyły już w innym kraju. Nie tylko pod względem gospodarczym, ale głównie mentalnym.

1

@(L)iBarca akurat studiowałem ue na koźminie przez 1 rok i wiem jak wygląda kwestia doplat i wkladów z ue.Doplata do wkladu jest bezwrotna.Akurat niemcy czy Fracja mają największy wklad do ue i to nie porównywalny z całą resztą.

0

@michal26 Tak z ciekawości zapytam uważasz że dopuścili by nas do strefy Schengen nie zakładając że za kilka lat Polska wchodzi do Unii. Bo bez strefy Schengen twoje założenia to mrzonki.

0

@arasz1819 Dobrze, tylko Unia z wartościami sprzed lat i powstająca w celu wspólnoty, a dzisiejsza Unia to jednak dwa inne twory. Jak by reforma był możliwa, to spoko, mogę zostać w Uni, ale jednak wątpię, że cokolwiek się zmieni.

0

@Gall Racja.
Przypuszczam, że dopiero w okolicach 2015 byśmy weszli do Schengen

2

@Colon Come on Colon... Pierwsze 40 sekund filmu już jest tak nieobiektywne i przepełnione opiniami autora, że nie mam ochoty słuchać dalej

6

@Bykunn Chcesz po 40 sekundach ocenic film, czy boisz sie, ze cos moze byc niewygodne i zburzyc Twoj swiatopoglad?
Come on - Ty jak naukowiec takie szybkie osady.

3

@Colon Ale co ja mam tu osądzać. Nie jestem naukowcem, ale mam podstawową wiedzę na temat co to jest wartościowe źródło. To nie jest. Nie da się tego zrobić bez opinii? Bez "biurokratów" "arbitralnych opinii" "zabierania pieniędzy obywatelom, w tym Polski" Przecież po obejrzeniu 30sekund wiem jakie poglądy ma autor i jaki będzie wniosek. Czy o to chodzi w materiale wartościowym naukowo?
Porównaj ten materiał do dowolnego materiału Nauka to lubię czy Naukowego Bełkotu

2

@Bykunn Spoko nikt Cie do ogladania nie zmusza, jesli wiesz lepiej. Wazne, ze nie czujesz wewnetrznej sprzecznosci.

0

@arasz1819 Nie jestem antyunijny,ale odgórne regulacje dla pańśtw typu zakaz sprzedaży papierosów mentolowych w całej UE(weszło 2 dni temu) jest słabe imo.

2

@Colon nie czuje absolutnie. Podeślij jakiś obiektywny materiał to chętnie

6

@Bykunn ale po co mam dalej wysylac materialy, ktore sa duzo trudniejsze, po angielsku lub niemiecku , duzo dluzsze, czlowiekowi , ktory jest po prostu uprzedzenony.
Zreszta to nie jest pierszy raz, gdy w dyskujach zostalo to Tobie zarzucone.

Umowmy sie inaczej - nie uzywaj w dyskujach tak czesto slow "nauka" "sciFun zrodlo", "badania", "tolerancja" wtedy bedzie od razu jasne, ze rozmaiwamy na poziomie swiatiopgladowym - i zarzutow bedzie tez mniej.
Czesto jest tak, ze lewica uwaza sie za grupe otwarta, tolerancyjna, ale widac, ze nawet w kwestiach naukowych czy ekonomiczych, nie chce przeskoczyc pewnego poziomu wiedzy.
NIe pisze o oczywiscie o calej lewicy.
Spor keynsizm i hayek trwa przeciez caly czas - o czym moze niedlugo napisze.

Lubisz po prostu dyskutowac dla samej dyskusji i miec racje, ale niekoniecznie poszerzac wiedze. A ten filmik byl dopelnieniem dyskusji.
Zreszta nie jest jedyny na tym kanale.

ps kiedys wyslalem link do Human Action Misesa, to tez napisales, ze nie masz czasu czy cos

0

@Colon Nie skorzystam.

1

@Chwytliwy To moze nawet lepiej. Fajny miales avatar - Major Suchodolski.

0

@Colon No i co z tego?

3

@michal26 fundusze z programów operacyjnych są bezzwrotne. Są one finansowane z bieżących składek państw członkowskich i redystrybuowane na różne państwa członkowskie, przy czym kwoty dla poszczególnych krajów są ustalane na podstawie wielu kryteriów, takich jak PKB, liczba mieszkańców, a nawet gestosc sieci drogowej. Im gorsze współczynniki, tym przysługują większe kwoty. Zatem Polska z UE dostawała więcej niż wkładała głównie dlatego, że była na poziomie niższym od większości państw, więc przysługiwało jej więcej środków. Dlaczego bogate państwa dokładają do biednych państw w Unii? Bo stanowią one dodatkowe bezclowe rynki zbytu dla ich rozwiniętych gospodarek. Typowy układ win-win.

3

@Colon Dobra teraz wytrzymałem do 3 minuty.
0:00-0:15 pytanie sugerujące odpowiedź
0:15-0:20 kolejne pytanie sugerujące odpowiedź
0:28 określenie sugerujące emocje
0:38 kolejne takie określenie
0:44 następne
0:50 domniemanie
0:55 następne określenie zabarwione emocjonalnie
1:08 i kolejne
1:1001:25 cała tyrada opinii, a nie faktów, podparta półprawdą
2:30 kłamstwo
1:30-3:00 cały ten fragment jest nie na temat
Dalsza część była kontynuowana w charakterze porównania indywidualnego przedsiębiorcy (!!!!) do Unii Europejskiej czego porównać nie można bo to nie wiem jakby porównywać samochód osobowy do wieżowca na Manhatanie... Nie dość, że skala nie ta, to jeszcze nie ma w ogóle pola do porównania bo obie rzeczy są zupełnie czym innym

A te Twoje tyrady w moim kierunku są bardzo słabe. Śmianie się z nauki również. Ja bardzo chcę poszerzać wiedzę, ale ze źródeł, a nie z filmików prezentujących opinie. Podałem Ci przykłady kanałów popularnonaukowych które prezentują takie treści. Ty mnie wyśmiałeś, że nie będziesz mi szukał bardziej ambitnych treści. No ok jak chcesz. Tylko potem nie każ się traktować jak poważnego dyskutanta.

2

@Bykunn Kilka dni temu napisalem kilka cieplych slow o Tobie, ze odrozniach sie od typowych lewicowcow na tej stronie - to tak a propos wysmiewania.
NIe skresalm Cie, ale uwazam, ze ciezko bedzie teraz bedzie podejsc do Twoich postow bez uprzedzenia, ktore wlasnie nabylem.
Dalsze odnoszenie sie do Twojej wypowiedzi nie ma wiec sensu.

Akceptuje, ze uwazasz ten material wideo za glupote i manipulacje.

6

@Colon Ja nic nie uważam. Ten materiał przemawia sam za siebie, opiniami, półprawdami i manipulacją. Bo trzeba być strasznym ignorantem żeby organizm UE albo nawet organizm państwowy porównywać do przedsiębiorstwa. I sugerować no, że przedsiębiorcy to działają tak żeby wypracować zyski a UE ani pojedyncze państwa to nie. Wow no nie takie są zadania państw i organizacji międzynarodowych. Gdyby tak było to nie mielibyśmy publicznych dróg, służby zdrowia, sieci energetycznych czy wodociągowych itd. No bo jak to przecież państwa "zabrane nam pieniądze" przeznacza na coś co nie przynosi zysku.

Możesz myśleć o moich wypowiedziach co chcesz, też miałem Cię za wartościowego rozmówcę

5

@Bykunn jesli tak zarzucasz temu materialowi brak przekazu informacji, a jedynie manipulacje emocjonalna - to po co piszesz

""Możesz myśleć o moich wypowiedziach co chcesz, też miałem Cię za wartościowego rozmówcę"
przeciez to na kilometr pachnie okresleniem sugerujacym emocje i to tylko dlatego bo napisalem wyzej, ze ciezko bedzie do Ciebie podejsc bez uprzedzenia (ekonomia stereotypu).

"Obejrzales" ten material w zbyt duzych emocjach, i oceniles go z duzym uprzedzeniem, ale spoko na pewno nie Ty jedyny tak reaguje, gdy cos jest niezgodne z jego swiatopogladam (pamietam, jak mowiles, ze nie ogarniasz wierzacych naukowcow)
.Gdy podesle Tobie ksiazki oraz wykaldy, ktore mowia o tym samy tylko bez ulatwiajacych zrozumienie obrazkow.. to i tak sie z tym nie zapoznasz. Wiec bez sensu.

Tak jak napisalem wyzej - nie ma sensu kontynuwac, bo tracimy czas.
Czules sie zmaniupulowany (moze to jeszcze jakis spisek`? - uwaga uszczypliwosc), to widocznie material sluzyl do manipulacji widza, bo tak ostrzega przed tym kodeks SciFuna.

Do zobaczenie w innej dyskusjia ala dejavu.

0

@Colon Nie ten materiał jest manipulacją bo nie stosuje powszechnie przyjętych reguł, które powinien spełnić materiał informacyjny na jakiś temat, a jedną z najważniejszych z tych reguł jest BEZSTRONNOŚĆ autora ;)
Cześć

2

@Bykunn Dla Ciebie wyrazem rozwoju jest niższe PKB per capita? Idź proszę do biblioteki i wypożycz jakąś książkę.

0

@sebasek99 To jest artykuł sprzed półtora roku. W połowie 2019- Rumunia i Węgry nadal były na podium w Europie jeśli chodzi o wzrost gospodarczy.

0

5

@Colon Lewica ma to do siebie, że jest ograniczona. Wystarczy podać bardzo drażliwe tematy jak: aborcja, adopcja dzieci przez pary homoseksualne- tu kwestie światopoglądowe lub: likwidacja podatku dochodowego- tu kwestie ekonomiczne i to wystarczy, żeby każdej "lewicującej" osobie udowodnić jej podstawowe braki w wiedzy z zakresu: biologii, historii czy ekonomii.

0

@(L)iBarca No tak to jest najlepszy wskaźnik rozwoju jaki mamy dostępny i który da się zastosować do wszystkich państw. Można też porównać różnicę między tym PKB między krajami na przestrzeni czasu. Jeśli znasz lepszy sposób oceny rozwoju to proszę podaj
@Colon Dzięki, niestety nie znam niemieckiego. Po angielsku chętnie posłucham

0

@arasz1819 Komuna to najgorszy syf, ale lata 90 kiedy to już na nas łapy nie trzymali, a unii jeszcze nie było, był to czas kiedy ludzie bystrzy budowali dom za gotówke w 2 lata i kto mądrzejszy ustawił dzieci na aktualne biurokratyczne złodziejstwo w którym zwykły szarak co najwyżej wpier... sie w kredyt po piach i niczego sie nie dorobi.

0

@Colon Myślę, że i tak większość nie obejrzy w całości albo jak co niektórzy wyłączą po 30 sekundach. Myślę, że w tym gronie (z wyjątkami) nie ma co się produkować, bo tutaj większość nie ma podstawowej wiedzy z liceum.

1

@Bykunn Wzrost gospodarczy wyraża się w procentowym przyroście PKB- najczęściej rok do roku. To, że Rumunia ma niższe PKB per capita o około 3k USD nie oznacza, że nie może się rozwijać lepiej od Polski. Poza tym- polecam zapoznać się z zagadnieniem parytetu siły nabywczej i odnieść to do PKB per capita w obu państwach.

3

@(L)iBarca Tez w sumie zaluje, ze to wrzucilem - nie chca rozumiec ekonomii, doksztalcac sie, to ich strata, tylko ze potem wypominaj tzw pisowcoom to samo czyli latwosc w poddaniu sie manipulacji.

Na tej stronie mozna sie czesto przekonac, ze to bardzo uprzedzeni ludzi. Oczytani, inteligenti, potrafiacy dyskutowac, ale uprzedzeni.
Staram sie nie wrzucac do jednego wora, ale latwe to nie jest.

Ostatnio wrzucilem nawet wpis, ktory mial polaczyc sily, docenil prace Sekielskich to naskoczyli, ze chwale dokument z TVP. Duzy znak zapytania powstal wtedy w mojej glowie. Chociaz teraz wiem, ze to tylko przez moj avatr ten wpis zostal tak potraktowany.

Tak samo bylo z wielkimi haslami o tolerancji, a gdy od dluzszego czasu jeden uzytkownik byl srogo poddany mobbingowi , to nikt sie za nim nie wstawil (oprocz chyba Lukasza) inni sobie dla beczuni czytali.
To juz inny temat.

Dyskuje na LR staly sie bardzo jalowe i powtarzalne, bo dalismy sie podzielic na lewice i prawice ze wszystkim mozliwymi stereotypami i mysleniem, jaki tylko mozna sobie wyobrazic.

1

@(L)iBarca Tak tylko dużo lepiej porównuje się pod względem PKB per capita bo bierze to pod uwagę ilość mieszkańców. Ale nawet biorąc pod uwagę wzrost PKB procentowo to wystarczy porównać wykres dla Polski i Rumunii żeby zobaczyć że co prawda gospodarka Rumunii rozwija się skokowo ale nieprzewidywalnie. Natomiast wykres dla Polski jest bardzo stabilny. Jeśli jesteś takim wspaniałym znawcą gospodarki to powinieneś wiedzieć, że każdy przedsiębiorca wybierze stabilny rozwój bez niespodzianek, od nagłych skoków w górę i w dół.

A jeszcze znalazłem to dorzucę kamyczek do ogródka. Skumulowany wzrost PKB w latach 2008-2019
Polska 47,4%
Rumunia 36,3%
Niestety nie mogę znaleźć wcześniejszych danych.

1

@(L)iBarca No spoko, ale co samo tempo wzrostu PKB realnie mówi o sile gospodarki i tempie rozwoju*? Nie za dużo, bowiem oznaczałoby to, że największa potęgą pieniężną jest Rwanda notująca w poprzednim roku wzrost o 10.9%.
Tak więc trzeba zajrzeć głębiej, w inne wskaźniki i tam już nie jest aż tak kolorowo. Nie jest kompletnie tragicznie, ale to nadal kraj drugiej kategorii w UE i właściwie bez jej pomocy nie uda się wygrzebać z kilku problemów. Rumunia bowiem nadal nie radzi sobie z problemem korupcji, deficytu w budżecie, stabilnością sektora bankowego. Ryzykowny jest gwałtowny wzrost wynagrodzeń, który trochę sztucznie został napompowany przez rządową podwyżkę płacy minimalnej. Ponadto mimo bycia "Tygrysem Wschodniej Europy", to po tych latach gwałtownego wzrostu nadal cienko przędą we wskaźnikach HDI.

*Nawet zresztą zostając przy tym wyznaczniku, to akurat Węgry i Rumunia nie są na podium (nie łapią się wywalając nawet nieaktualny Lichtenstain): http://prntscr.com/slwo7f

2

@(L)iBarca wojujacy ateizm - to okreslenie nie wzielo sie z powietrza.

2

@arasz1819 Bardzo ciekawe podejście, czyli jak staniemy się płatnikami to wychodzimy z Unii? To, jak w tym momencie działa UE jest typowym socjalizmem, który hejtujecie w przypadku PiSu. Po Traktacie Lizbońskim ta Wspólnota przestała być tylko wspólnotą, a stała się tworem będącym prawnie ponad prawem krajowym. Według mnie to absurdalne, ale to już kwestia gustu czy wolicie być pod okupacją czy też być suwerennym państwem.

3

@Bykunn @sebasek99 @(L)iBarca
Niestety ustroj, ktory proponuje Unia ma to do siebie, ze tworzy problemy, potem bohatersko z nimi walczac. Wielu lewicowcow zrozumialo to dopiero, gdy do wladzy dostal sie PiS - Stowrzyc problem - a potem udawac, ze sie go pokonalo lub sie z nim wlasnie walczy - takze same ramy dyskusji ulegaja czasem znieksztalceniu.

Wy (Bykun, Sebasek, CHwytliwy, MarioVeb itd.) jestescie keynesistami, ale ze sie tematem nie intersujecie, to nie mogliscie tego wiedziec.

Spor miedzy hayekowcami (Londyn) i keynesistami (Cambridge) trwa, to dwa umysly , ktore zdominowaly ekonomiczyn swiat. Keynesistą blizej do kultu panstwa, a tym od Hayeka do wolnego rynku. Rzadom jest blizej do Kaynsa, a Hayekom do spoleczenstwa jako zbioru jednostek i wolnego rynku.
I wlasciwie tyle.

ps tak na marginesi - Tych dwoc panow nieslychnie mocno i agresywnie ze sobe dyskutowalo, ale prywatnie bardzo sie lubili.

ps. a przyklad uprzedzenia i niekonswkwencji - w glownym poscie widzeic znamiona merytoryki, a w fimiku o UE manipulacje.

2

@Colon Coś tam wspominali na studiach na ekonomii, o teoretycznych podejściach, ale wiem że lepiej sobie w internecie o tym poczytać, to poszerza horyzonty.
Pamiętam też, że wspominano o tym, że to tylko dyskusje teoretyczne i nie można ich jeden do jednego przekładać do rzeczywistości.

1

@Bykunn publikacji i ksiazek jest mnostwo. To jednen z najciekawszych i najbardziej znaczacych konfliktow naszych czasow.

1

@arasz1819
Unia tak ale tylko gospodarcza.

7

@arasz1819 co Ty gadasz? Myślisz, że te fundusze Unijne to takie morze złota? Zobacz sobie jaki to stanowi procent naszego krajowego budżetu, a potem wróć i wysnuj nowe wnioski.

Wszystkie zalety jakie wymieniłeś ma też Norwegia czy Szwajcaria, która z unią ma niewiele wspólnego.

Jedynym plusem, ale tylko w teorii (bo historia już to weryfikowała), że bliżej nam do Zachodu niż do Wschodu. W praktyce nic to nie daje, bo i tak jakby nas ktoś najechał to trzeba patrzeć na NATO a nie na UE, której państwa członkowskie wiele razy już pokazywały środkowy palec.

Jakie są wady? Pieniądze będziemy oddawać i wpłacać ich co raz więcej, a teraz otrzymujemy je, owszem, ale na określone cele. Nie możemy sobie ich wydać na co chcemy. Jak Unia powie, że na kulturę to powstają jakieś muzea, zamiast szpitali lub przedszkoli. Prawo uchwalane jest tam, odgórnie. Mamy się dostosować. W ten sposób mocno osłabili polski transport, który górował nad unijnym.

Przykład wysp brytyjskich już niedługo pokaże, że nie opłaca się być w Unii i mieć przez jej prawa wiązane ręce i nogi. Bo tak działa Unia, wiąże nogi i ręce ludziom, chcesz wypłynąć na szerokie wody biznesu, a oni Ci może rzucają ołowiane koło ratunkowe.

PS. Każdy kto zlajkował Twój wpis jest skrajnie naiwny.

0

@arasz1819 w 1992 roku byla na stole opcja uni celnej z Ukraina oraz Bialorusia i to byla propozycja Kremla. Ukraina w tym czasie byla bogatsza niz Polska.

"Dlaczego w końcu to jakiś inny naród przyjeżdza do nas do pracy, a nie tylko od nas exodus na zachód?"

Emigracja zarobkowa misu. Ja pierwszy raz z ukraincami pracowalem na truskawach w 2002, zaraz po maturze. Dla wielu to prahistoria. Dniówki mialem 30 PLN. Zasuwalem z lekarzem z Zytomierza, dla ktorego takie 300-400 USD co zarobil w miesiac to bylo kilka pensji. Mozna sie smiac z kolchoznika Lukaszenki, ale wladze w Minsku sa bardziej niezalezne niz nasza (jakakolwiek) wladza w Warszawie. Z Polski w latach 2004-2019 wyprowadzono poprzez ynzynierie podatkowa ok 500 mld €...do Holandi, Luksemburga (glownie).

"Idealna demokracja tak jak utopijny idealny komunizm istnieje tylko w podręcznikach."

Tak to jest jest jak sie gloryfikuje populistyczna demokracje, na co zwracal uwage juz Arystoteles.

Polska ma miec takie a nie inne miejsce w lancuchu dostaw i technologii oraz krancowego zysku. I do zlamania tego powinnismy darzyc.

« Powrót do wszystkich komentarzy