1:0

RCD Espanyol

ESP

• Luis Suárez 56'

Przypominamy zasady, którymi kierujemy się podczas wystawiania ocen, zawarte w regulaminie oceniania zawodników. Pamiętajcie, że jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości lub uwagi związane z artykułem i zamierzacie zadać pytanie w komentarzu, zajrzyjcie uprzednio do działu FAQ – bardzo możliwe, że znajdziecie tam gotową odpowiedź. Życzymy owocnego zapoznawania się z tekstem oraz zachęcamy do pozostawiania komentarzy.

Oceniający: BaroPodertos

90

• 6
  • 7

Solidny występ w wykonaniu naszego portero. W 10. minucie dobrze obronił prawą nogą strzał rywala, podobnie w 41., jednak tu i tak sędzia odgwizdał przewinienie jednego z zawodników, więc akcja rywali okazała się bez znaczenia. Te dwie sytuacje pokazują, czym m.in. wyróżnia się Niemiec na tle innych bramkarzy. Znaczna ich większość stara się mimo wszystko bronić strzały z ostrego kąta rękami, a Marc często "stawia nogi ponad ręce". Dodatkowo warto zwrócić uwagę na pewną obronę niełatwego strzału z dystansu w 90. minucie. Brawa należą mu się także za zanotowanie kilka udanych podań (chociażby to z 83' do Braithwaite'a).

0 0 0 0 0 2
29 86% 0 5 0 2

46

• 5
  • 4

Rozegrał tylko jedną połowę i w ogólnej ocenie była ona co najwyżej przeciętna. W obronie spisał się przyzwoicie. W 42. minucie dobrze przeciął podanie rywala, a także odpowiednio wybijał górne piłki z własnego pola karnego (20', 45+'). Jeśli chodzi o grę ofensywną Portugalczyka, to jego obecność na połowie rywala nie odbiła się echem. Nie radził sobie z zagrywaniem piłek w pole karne Diego Lopeza, co widać m.in. w 14. czy 28. minucie - oba podania nie sprawiły problemów gościom. W nadchodzących meczach musi zagrać lepiej.

0 0 0 0 0 4
44 91% 0 1 1 3

90

• 5
  • 5

Podobnie jak Semedo - przeciętny występ. Oczywiście miał dobre momenty podczas gry, jak np. bardzo ważna interwencja we własnym polu karnym w 77. minucie. Do tego zanotował 9 odbiorów, naprawdę dobrze radził sobie w pojedynkach powietrznych, a po faulu na nim Pol Lozano zobaczył czerwoną kartkę. Niestety popełnił też sporo błędów. Począwszy od mniejszych omyłek, jak np. zbyt dalekie ustawienie względem rywala (44'), poprzez chociażby przegranie istotnego pojedynku główkowego na wysokości linii środkowej boiska (29'), skończywszy na dwukrotnym złamaniu linii spalonego (10' - groźna akcja rywali, 76'). Jest za co go pochwalić, ale i również skrytykować.

1 0 0 0 2 4
59 93% 0 5 1 9

90

• 5
  • 5

Zagrał odrobinę lepiej od Gerarda i to głównie przez mniej "okazałą" liczbę błędów. Zanotował 6 odbiorów, dopisywało mu szczęście, co widać w akcji z 44. minuty, gdzie po jego interwencji piłka zmierzała w stronę bramki, ale ostatecznie zmieniła tor lotu po odbiciu się od Ter Stegena. To, co rzuciło się w oczy, to zdecydowanie w działaniu - szybko i bezwzględnie doskakiwał do rywali i utrudniał im dalszą grę. To oczywiście może się podobać, jednak tak dynamiczne i twarde ataki trzeba przeprowadzać mimo wszystko z odpowiednim wyczuciem, ponieważ w 66. minucie przeholował i jego stopa znalazła się na wysokości głowy rywala (aż dziw bierze, że ta sytuacja skończyła się bezkartkowo). Największym błędem ze strony Francuza było przegranie przebitki z rywalem w 29. minucie tuż przed polem karnym, jednak do niczego poważnego nie doszło, gdyż natychmiast błąd kolegi naprawił Ter Stegen.

0 0 0 0 0 4
91 96% 0 2 2 6

90

• 6
  • 5

Solidny mecz w wykonaniu Hiszpana i nic więcej. Prawdopodobnie miał najmniej pracy w defensywie, a z tych wyzwań, które postawili mu rywale, wywiązał się w stopniu satysfakcjonującym. Zanotował 2 odbiory, a do tego osobiście zaimponowała mi skuteczność w blokowaniu wrzutek, co możemy zobaczyć w 60., 65. czy 85. minucie. W ofensywie jak na jego możliwości raczej cichy występ, jednak oczywiście trzeba wspomnieć o udziale w akcji bramkowej - dobre podanie w pole karne do Griezmanna. Zaglądając do statystyk, niepokój może powodować liczba strat (19), jednak nie odnotowałem żadnej utraty posiadania piłki przez Jordiego, która istotnie ułatwiłaby grę gościom.

0 0 0 0 1 19
112 87% 0 2 1 2

90

• 4
  • 5

Kreaowanie gry leżało w tym meczu i każdy z pomocników po trochu się do tego przyczynił. Zaczynając od plusów, należy umiarkowanie pochwalić Sergio za grę w defensywie. Radził sobie nieźle, dwukrotnie zatrzymał obiecujące akcje rywali dobrymi wślizgami (31', 43'). Błędy też się zdarzyły i najpoważniejszym z nich była nieudana asekuracja Alby w 10. minucie. Busi szybki nie jest, rywal po prostu mu uciekł i oddał celny strzał na bramkę Marca. Jeśli chodzi o grę do przodu, to raczej nie będzie dużym nadużyciem, jeśli stwierdzę, że praktycznie jej nie było. Grał prostymi podaniami, a gdy można było zagrać odważniej, z fantazją to po prostu brakowało zdecydowania lub wyczucia tempa. Wystarczy spojrzeć m.in. na akcję z 64. minuty, gdzie wybiegający za plecy obrońców Griezmann pokazał się do zagrania (brak próby podania), czy z 81., w której na skrzydle dobrze wybiegał Alba, jednak Busquets kompletnie spóźnił podanie.

0 0 1 0 0 11
98 89% 0 1 0 5

90

• 5
  • 5

Dwa oblicza Sergiego w tym meczu. W pierwszej, jak i w drugiej połowie poradził sobie w defensywie, natomiast gra ofensywna do przerwy była zachowawcza i stonowana. Nie wyszedł wyraźnie przed szereg w kreowaniu gry, a co najwyżej kilka razy przeniósł ciężar gry na drugą stronę boiska czy spróbował gry kombinacyjnej z Jordim. W drugiej części spotkania zastąpił Nelsona na prawej obronie i jego gra do przodu uległa poprawie. Był bardziej bezpośredni i zdecydowany, co przełożyło się na dwa kluczowe zagrania w pole karne rywali. W 54. minucie dobrze wrzucił piłkę na głowę Griezmanna, a w 68. celnie zagrał futbolówkę do Messiego, który oddał silny strzał z woleja.

0 0 3 0 1 4
99 96% 3 5 0 4

91

• 4
  • 4

Bez większych zarzutów pod względem gry w obronie - w tym aspekcie trójka pomocników nie zeszła poniżej "pewnego" poziomu. Inaczej się to ma, jeśli chodzi o kreowanie gry. Rakitić był kolejnym zawodnikiem, który nie miał pomysłu na zaskoczenie rywali, a skupił się głównie na wymianie podań z najbliższymi zawodnikami i niekiedy przerzuceniu piłki do skrzydła. Zanotował jedno kluczowe podanie, jednak nie z gry, a z rzutu rożnego (wrzutka na głowę Pique w 27. minucie). Dlaczego nie pokusił się o podanie górą do wybiegającego Griezmanna w 70. minucie? To wie tylko on sam, ale m.in. takich zagrań trzeba próbować przeciwko zespołom grającym defensywnie.

0 0 0 0 1 9
109 94% 1 4 0 4

90

• 6
  • 6

Porządny mecz Leo. Zanotował kilka dobrych podań do swoich kolegów (9' - prostopadłe do Suareza, 14', 60' czy 75'). Do tego w 14. minucie oddał ciekawy strzał prosto z rzutu rożnego, w 56. uderzył piłkę w kierunku Diego Lopeza, a chwilę później do zablokowanej futbolówki dopadł Suarez i strzelił gola. W 68. minucie świetnie złożył się do woleja, jednak bramkarz był na posterunku. Mecz jak najbardziej na plus, szkoda tylko, że jest to kolejne spotkanie, w którym Argentyńczyk nie może umieścić piłki w siatce. Może z Realem Valladolid?

4 1 5 1 3 18
87 86% 0 2 0 0

82

• 5
  • 5

Strzelił jedynego gola w meczu, który dał Barcelonie 3 pkt., jednak summa summarum nie był to dobry mecz Urugwajczyka. W 25. minucie dostał dobrą piłkę, ale zbyt długo czekał z oddaniem strzału i akcja skończyła się tylko na rzucie rożnym. Do tego zanotował kilka strat, których można było uniknąć. Tracił posiadanie piłki: czy to przez złe przyjęcie (1'), czy po zagraniu prosto pod nogi rywala (61'), z czego i tak najgorsza była utrata futbolówki z 44. minuty, po której gracze Espanyolu wyszli z groźnym kontratakiem. W dużym stopniu ocenę podbija zdobyta bramka, choć obraz gry Luisa nie był wcale zadowalający.

3 1 0 2 1 6
21 71% 0 1 0 0

Antoine Griezmann

71

• 6
  • 6

Dobry mecz Francuza, jeden z lepszych zawodników na boisku. Miał kluczowy udział przy bramce Suareza, poprzez świetne wycofanie futbolówki piętą do Leo Messiego. Do tego w 25. minucie dobrze podał piłkę w pole karne do Suareza, jednak ten nie zdołał oddać strzału na bramkę. Nie wszystko mu wychodziło (m.in. niegroźna strata po zbyt dalekim wypuszczeniu sobie piłki w 6' czy zbyt głęboka wrzutka w pole karne do Roberto w 32'), jednak należy go pochwalić za pokazywanie się do górnych podań za linię obrony Espanyolu (64', 70'), ale ani Busquets, ani Rakitić nie decydowali się na takie zagrania. Zszedł w 71. minucie meczu.

1 0 1 0 2 6
42 88% 2 0 0 0

Anssumane Fati

44

• 1
  • 2

No co tu dużo mówić - szybka i słuszna czerwona kartka za ostry faul na Fernando Calero. Brak złych intencji, po prostu nieprzemyślana próba przejęcia piłki.

0 0 0 0 0 1
1 0% 0 0 1 0

Arturo Vidal

19

• 4
  • 4

Zameldował się na boisku w 71. minucie, ale nie wpłynął na grę drużyny. Nie dał żadnego impulsu, kontynuował monotonne i przewidywalne rozgrywanie akcji, stąd też żadnych wartych do odnotowania podań nie ma. Często jego atutem po wejściu na plac gry była duża aktywność w ataku, jednak tym razem tego też zabrakło. Szkoda.