Quique Setien: Nie przekonacie mnie, że spisywaliśmy się źle

Julia Cicha

7 lipca 2020, 13:42

37 komentarzy

Fot. Getty Images

Quique Setien odpowiedział na pytania dziennikarzy na konferencji prasowej przed jutrzejszymi derbami z Espanyolem.

[Marc Brau, Barça TV] Czy odnosisz wrażenie, że derby i to, co one oznaczają, mogą być jutro ważniejsze niż sytuacja w tabeli obu drużyn?

Tak, z pewnością. Wszystkie derby nie mają nic wspólnego z formą ani z klasyfikacją. Każdy stara się dać z siebie wszystko i skupia się na odniesieniu zwycięstwa. Te mecze są dla wielu piłkarzy bardzo ważne. Będzie pełno emocji, choć to prawda, że nasza sytuacja sportowa nie jest taka sama. Zawsze jednak pojawia się jakaś niepewność. Wszyscy dadzą z siebie wszystko.

[Ramon Salmurri, Catalunya Radio] Josep Maria Bartomeu pochwalił dobrą grę w meczu z Villarrealem oraz zapewnił, że zostaniesz na stanowisku na kolejny sezon. Też uważasz, że zapewnienie sobie przyszłości w klubie jest zależne od utrzymania tych dobrych wrażeń?

Jesteśmy dość zadowoleni. Mówiłem już, że jedną rzeczą są wyniki, a inną odczucia. Nasza efektywność i płynność w odnajdywaniu bramki rywala w meczu z Villarrealem była lepsza niż wcześniej, ale w przeszłości też byliśmy zadowoleni z wielu rzeczy. Wymagania zawsze są maksymalne. Każde spotkanie jest inne, skupiamy się na tym, co trzeba poprawić, i na tym, co robimy dobrze.

[Marta Ramon, RAC1] Prezydent powiedział dziś rano, że masz pewne stanowisko na kolejny sezon. Dodaje ci to pewności siebie czy traktujesz to z przymrużeniem oka, wiedząc, jak wygląda świat piłki?

Przed poprzednim spotkaniem nie czułem, że coś się może zmienić. Od dawna znam ten cyrk, w którym żyjemy. Ograniczam się do wykonywania swojej pracy. Klub jest zadowolony z naszej pracy, my w dużej mierze też. Na tym się skupiam. Nie oceniam jednego wyniku w taki sposób. Staram się patrzeć na wszystko z perspektywy.

[Adria Albets, Cadena SER] Czy to dobrze, że prezydent publicznie wypowiedział się na temat złego używania systemu VAR? Czy to może mieć jakieś dobre konsekwencje dla klubu?

Nie wydaje mi się złe, gdy ktoś wyraża swoją opinię, wszyscy możemy to robić z odpowiednim szacunkiem. Nie słyszałem dokładnie słów prezydenta, ale uważam, że nie zabrakło tam szacunku. Wszystkich nas dziwi sposób używania VARu. Czasem taką samą akcję się sprawdza, a czasem nie. Mamy świetne narzędzie, ale moim zdaniem nie jest ono jednakowo wykorzystane. Trzeba to wszystko wyjaśnić, bo często pojawia się zamieszanie. Potrzeba zunifikowania kryteriów. Jeśli pojawia się kontakt, to ogląda się wszystko albo nic.

[Helena Condis, Cadena COPE] Bartomeu powiedział, że VAR faworyzuje jeden zespół. Uważasz, że jeśli Real zdobędzie mistrzostwo, zrobi to dzięki temu systemowi?

Czasem faworyzuje się jeden zespół, a czasem inny. Czasem podejmuje się prawidłową decyzję, a czasem nie. Są drużyny, które czują się pokrzywdzone, i takie, które korzystają. Tak jest zawsze.

[Alfredo Martínez, Onda Cero] Cztery kolejki, cztery punkty straty. Wciąż wierzysz, że możecie zdobyć mistrzostwo?

Oczywiście, że tak, matematyka to pokazuje. Na pewno nie będzie łatwo, ale trzeba mieć nadzieję do samego końca. Musimy skupić się na naszej pracy, wygrywaniu, rozwoju, a nie patrzeć na rywali. Jeśli nie uda się w tych rozgrywkach, niech cała ta praca przyda się nam w kolejnych, które też są bardzo ważne.

[Josep Capel. Radio Nacional] Odnosisz wrażenie, że tridente w końcu zaczęło funkcjonować i lepiej się rozumieć?

Wszyscy odnosicie takie wrażenie. Ja widziałem to już wcześniej w konkretnych momentach. Ostatnio akcje kończyły się bramkami lub groźnymi akcjami. Zazwyczaj nie jest to tak ewidentne jak tamtego dnia. Nie patrzę jednak tylko na jeden mecz. Potrzeba perspektywy, analizy, biorąc pod uwagę zmienne. Gra z Espanyolem. Atlético, Villarrealem czy Celtą to nie to samo. Przeciwnicy też mają wpływ na to, co się dzieje, nie wszystko zależy od nas.

[Alejandro Segura, Radio Marca] Pjanić zagrał ostatnio od pierwszej minuty w Juventusie, a Arthur zniknął ze składu Barcelony. Jaka jest teraz jego sytuacja?

Nie jest dokładnie taka sama jak wcześniej. Wciąż jednak trenuje, ma chęci i entuzjazm. Stara się robić wszystko jak najlepiej. Ja podejmuję decyzję o wystawieniu go lub nie, to zależy od wielu innych rzeczy: taktyki, kolegów…

[Laura Brugues, TV3] Ustawienie z rombem i Messim na pozycji mediapunta przyniosło efekty. Zakładam, że będziemy oglądali je częściej, również w kontekście Ligi Mistrzów?

Właśnie na to odpowiedziałem. Ostatnio wszystko wyszło dobrze, ale pojawią się drużyny, które dużo bardziej się zamkną i uniemożliwią nam robienie tego, co robiliśmy przeciwko Villarrealowi. Każdy mecz jest inny. Mamy różne opcje. Zawsze staram się znaleźć rozwiązanie trudności sprawianych przez przeciwników. Chce, by zawodnicy dobrze rozumieli, czego chcemy, i dzięki swojej mądrości robili to, co ostatnio. Griezmann strzelił piękną bramkę po wspaniałej asyście Leo. Będziemy pracować i szukać rozwiązań.

[Achraf Ben Ayad, BeIN Sports] Frenkie de Jong wrócił do treningów. Będzie mógł zagrać z Realem Valladolid?

Byłoby idealnie, zobaczymy. Dziś trenował, choć niezbyt intensywnie. Czuje się coraz lepiej i zobaczymy, czy jego rekonwalescencja pozwoli na powołanie na kolejny mecz.

[Ivan San Antonio, Sport] 17 lipca Barça B pojedzie do Málagi na playoffy o awans do Segunda A. Czy jej piłkarze powoływani obecnie na mecze pierwszego zespołu będą mogli wziąć udział w tamtych spotkaniach?

Oczywiście weźmiemy to pod uwagę. Postaramy się jak najbardziej im to ułatwić. Trzeba będzie podjąć decyzję, patrząc na resztę grupy. Ocenimy to.

[Jordi Batalla, Mundo Deportivo] Czy na nowej pozycji, nieco bliżej środka, Griezmann może błyszczeć i pokazać swoją najlepszą wersję?

Oby tak było. To prawda, że ostatnio świetnie się spisał, ale nie przypisywałbym tego tylko do pozycji. Griezmann jest zdolny pokazywać swoje umiejętności tak jak ostatnio. Przeciwko Villarrealowi trójka zawodników w środku bardzo dobrze współpracowała, a do tego stwarzaliśmy zagrożenie na skrzydłach. Wkład Sergiego Roberto była bardzo ważny.

[Jamie Easton, BeIN Sports USA] Real uważa, że zasługuje na pozycję lidera. A czy wg ciebie Barcelona zasługuje na więcej, na lepszą pozycję? A może prowadzi najlepsza drużyna?

Ja ocenię tylko nas. W kilku meczach nie zagraliśmy tak dobrze jak z Villarrealem, ale np. po pierwszych 30 minutach z Sevillą powinniśmy byli wygrywać. Pierwsze pół godziny przeciwko Celcie też było świetne, wynik na pewno powinien być dużo lepszy. Czasem pojawiały się momenty, w których graliśmy naprawdę dobrze, i zabrakło nam tego, co pokazaliśmy ostatnio. To, czy piłka wpadnie do bramki, zależy od wielu czynników. Poza bramkami robimy wiele rzeczy, z których jesteśmy zadowoleni. Do tej pory Atlético najbardziej utrudniło nam zadanie. Rzeczy nie zaczynają wychodzić przez jedną małą zmianę taktyczną, jest za tym wiele aspektów. Największe znaczenie mają wg was wygrane i gole.

[FOX Sports] Powiedziałeś, że chcesz, żeby Barça grała dobrze. Czy określiłbyś pierwsze mecze po przerwie w rozgrywkach jako presezon, a dopiero w spotkaniu z Villarrealem zobaczyłeś zespół, który ci się podoba?

Zawsze mówiłem, że chcemy zachować to, co robimy dobrze. Inne aspekty trzeba poprawić, wyeliminować pewne błędy. Myślę, że naprawdę wiele rzeczy zrobiliśmy dobrze, choć wiem, że wy patrzycie głównie na wyniki. Na podstawie tego patrzycie, czy trener zostanie na stanowisku, czy nie. Rozumiem to, ale nie przekonacie mnie, że spisywaliśmy się źle. Mam swoje kryteria wypracowane po analizie.

[Jordi Blanco ESPN] Wielu piłkarzy jest zagrożonych zawieszeniem, w tym Leo Messi, który do tej pory rozegrał komplet minut. Czy planujesz jakieś rotacje?

Ocenialiśmy to, wzięliśmy to pod uwagę. Teraz nie chcę jednak nic na ten temat mówić, chcę, by zawodnicy grali z wolnością. Jeśli kogoś stracimy, to odpocznie. Niektórych chciałbym mieć zawsze, ale jeśli stracę ich na mecz, to nic się nie stanie.

[Sergi Niñou, RKB] Czy w szatni komentuje się fakt, że możecie jutro sprawić, że Espanyol spadnie do Segunda? Czy to dodatkowa motywacja?

To nie Barcelona sprawi, że Espanyol spadnie, to kwestia długiego okresu. Spadek jest konsekwencją całego sezonu, który teraz się kończy.

[Marca Marba, BTV] Pracujesz już z dyrekcją sportową nad kolejnym sezonem? Spotkaliście się?

Oczywiście często ze sobą rozmawiamy i wymieniamy poglądy, to normalne. Daty się nieco pozmieniały, bo jest spora niepewność.

[André Linares, ESPN Brasil] Jak oceniasz ewolucję Ansu Fatiego w pierwszym zespole? Czy widać ją jeszcze bardziej na treningach niż w meczach?

Ansu radzi sobie bardzo dobrze, bardzo chce się poprawiać i poszerzać swój repertuar. Jesteśmy zadowoleni z jego pracy, jego ewolucja jest poprawna. Ma przed sobą całe życie, dobrze, że stawia małe kroki, bo to dzięki nim naprawdę się rozwinie. Trzeba dobrze tym zarządzać.

[Eugenio Salinas, Radio Agricultura Chile] Antonio Conte powiedział kiedyś, że gdyby szedł na wojnę, chciałby mieć przy sobie Vidala. Jeśli zostaniesz w Barcelonie, poprosisz o jego pozostanie?

Zgadzam się z Conte, Arturo wiele nam daje. Jest oddany i daje dużo entuzjazmu. On zawsze jest gotowy do pracy i pomocy kolegom. Mamy szczęście, że mamy takich graczy. Vidal ma duże szanse na pozostanie, ma ważny kontrakt. Liczę na niego, ale musicie go zapytać, czy zamierza zostać.

[Marcelo Bechler, Esporte Interativo] W jakiej sytuacji jest teraz Arthur?

Wiecie, że podpisał kontrakt z inną drużyną. Zostanie jednak do końca sezonu. Oczywiste jest, że sytuacja jest nieco inna, nie muszę tego wyjaśniać.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Po wznowieniu Real jest do bólu skuteczny, wygrywa po 1-0, miał wiele karnych ich gra wcale nie jest tag dobra, jak czasami tu piszą. Zarówno my, jak i oni gramy średnio. My nie potrafiliśmy przełożyć bardzo dobrych okresów z Sevillą i Celtą na komplety punktów. My kibice oceniamy przez pryzmat wyników. Każdemu z nas jest szkoda tego sezonu, bo mimo słabej gry od września byliśmy aż do czerwca liderami, została 1/4 sezonu i wypuściliśmy to z rąk na własne życzenie. To najbardziej wszystkich wkurza.

@Maker0 ....amen
« Powrót do wszystkich komentarzy