Legendy Barcelony, które zdobywały mistrzostwo Hiszpanii zarówno w roli trenera, jak i zawodnika

Dariusz Maruszczak

3 czerwca 2020, 21:30

Sport

3 komentarze

Fot. Getty Images

W całej historii LaLigi było tylko siedemnastu trenerów, którzy zdołali sięgnąć po mistrzostwo Hiszpanii zarówno podczas pracy w roli szkoleniowca, jak i w trakcie kariery zawodniczej. Barcelona ma kilku przedstawicieli w tym zacnym gronie.

Pierwszym z nich był Josep Samitier. Zdobył on z Barceloną pierwsze mistrzostwo Hiszpanii w sezonie 1928/1929, a podczas tej premierowej edycji LaLigi miał już 26 lat. Samitier do tej pory jest jednym z najlepszych strzelców w historii klubu, mając na koncie 184 gole w 232 występach we wszystkich rozgrywkach. Ponadto to właśnie on ma w dorobku najwięcej bramek w Barcelonie w Pucharze Króla, a Messiemu brakuje do niego jedenastu trafień. W 1932 roku Samitier przeniósł się do Realu Madryt, a karierę zakończył w Nicei. Szybko rozpoczął też pracę szkoleniową, a prowadził Atlético i Niceę. W 1944 roku został trenerem Barcelony i już w pierwszym sezonie zdobył z katalońskim klubem drugie mistrzostwo w jego historii. Kibice Blaugrany długie szesnaście lat czekali na tytuł, a oba te sukcesy łączy osoba Samitiera, który był szkoleniowcem Dumy Katalonii do 1947 roku.

Jeszcze dłużej trzeba było czekać na kolejną wielką postać, która zdobyłaby dla Barcelony mistrzostwo Hiszpanii w roli piłkarza i trenera. Odcisnęła ona jednak piętno nie tylko na klubowej gablocie z trofeami, ale także na filozofii klubu. Johan Cruyff trafił na Camp Nou w 1973 roku i już w pierwszym sezonie wygrał z Barceloną LaLigę. Co ciekawe, było to dla niego jednocześnie ostatnie takie trofeum w roli zawodnika, a w 1978 roku opuścił Blaugranę. Wrócił do niej po dziesięciu latach jako trener. Tym razem na sukcesy trzeba było poczekać, ale było warto. Cruyff nie tylko zdobył cztery mistrzostwa Hiszpanii z rzędu (od sezonu 1990/1991) jako jedyny szkoleniowiec w dziejach Barcelony, ale także wywalczył pierwszy Puchar Mistrzów w historii klubu (1991/1992). Stworzył słynny Dream Team, a pracował do 1996 roku.

Filozofię Cruyffa udoskonalił jego podopieczny Pep Guardiola. Jako piłkarz reprezentował Barcelonę w latach 1990-2001 i w tym czasie zdobył sześć mistrzostw Hiszpanii. Wydaje się jednak, że jeszcze większy wpływ na Dumę Katalonii wywarł na ławce trenerskiej. Guardiola pierwszą drużynę przejął w 2008 roku i już w pierwszym sezonie wygrał wszystkie możliwe trofea. Łącznie w ciągu czterech lat pracy zdobył trzy mistrzostwa Hiszpanii. Jego zespół stał się na lata punktem odniesienia.

Mistrzostwo na boisku i ławce trenerskiej zdobył również Luis Enrique. W 1996 roku trafił do Barcelony z Realu Madryt, a do 2004 roku zdołał dwukrotnie zwyciężyć w LaLidze. Zachęcona sukcesami Guardioli Barça w 2014 roku zdecydowała się zatrudnić swojego kolejnego byłego piłkarza i znów trafiła w dziesiątkę. Luis Enrique już w pierwszym sezonie sięgnął po tryplet, a w ciągu trzech lat pracy zdobył dwa mistrzostwa Hiszpanii.

Najwięcej mistrzostw Hiszpanii w roli piłkarza i trenera zdobyła legenda Realu Madryt Miguel Munoz, który cztery razy sięgnął po tytuł jako zawodnik i dziewięć razy w trakcie kariery szkoleniowej. Z grona siedemnastu postaci, którym udało się wygrywać LaLigę, dwie wciąż pracują w Primera División: Diego Simeone i Zinedine Zidane. Drugi z wymienionych jako ostatni dołączył do tego grona. Natomiast pierwszym piłkarzem/trenerem, który sięgnął po ten specyficzny dublet, był słynny Ricardo Zamora, były bramkarz Barcelony, który sukcesy odnosił jednak w innych klubach. Z kolei Bernd Schuster podczas kariery sportowej wygrał LaLigę z Blaugraną, ale podczas kariery trenerskiej dokonał tego już w barwach Realu Madryt.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

A teraz poprosze o ciekawostkę, trenera, ktory nie zdobył jako zawodnik żadnego trofeum, ale w pracy trenerskiej udało mu się osiągnąc ten sukces.

I tak największą legendą będzie Ernesto :)

Czy można gdzieś znaleźć całą listę?