Czy kibice wrócą na stadiony jeszcze w tym sezonie Primera División?

Dariusz Maruszczak

3 czerwca 2020, 11:59

AS, Mundo Deportivo

2 komentarze

Fot. Getty Images

  • Hiszpania znajduje się w kolejnej fazie znoszenia restrykcji i pojawia się coraz więcej spekulacji dotyczących możliwego powrotu kibiców na stadiony
  • Takiej opcji nie wykluczył epidemiolog Fernando Simon
  • Wyższa Rada ds. Sportu uważa jednak, że do tego nie dojdzie, dopóki wszystkie hiszpańskie prowincje nie będą na tym samym etapie powrotu do normalności

Doktor Bonaventura Clotet ocenił powrót kibiców na stadiony w najbliższych tygodniach jako bardzo możliwy, o ile będą zachowane bezpieczne odległości między fanami i włożą oni maseczki. Według niego ryzyko zarażenia w takich warunkach byłoby mało prawdopodobne. Możliwości otwarcia trybun nie wykluczył również dyrektor ds. sytuacji kryzysowych w hiszpańskim Ministerstwie Zdrowia Fernando Simon. Po spotkaniu z ministrem zdrowia, czterema piłkarzami i Irene Lozano z Wyższej Rady ds. Sportu powiedział on: „dyskutowaliśmy na temat różnych obaw zawodników, jak obecność publiczności na trybunach. Nie udzieliliśmy żadnej ostatecznej odpowiedzi, ponieważ obecnie nie można tego zrobić. Ministerstwo jest zobowiązane do oceny ryzyka. W przypadku fazy 3 [zdejmowania restrykcji - przyp. red.], w zależności od sytuacji epidemicznej, jeśli będzie można to zrobić, zostanie to rozważone. Nie byłoby jednak sprawiedliwe, gdyby jedne obiekty były otwarte, a inne nie”.

Wcześniej bardzo optymistycznie do tematu podszedł prezes Las Palmas Miguel Ángel Ramírez, który w wywiadzie dla lokalnych mediów rozważał możliwość pojawienia się kibiców na trybunach już w następnym meczu z Gironą. Jego zapędy ostudziła jednak Irene Lozano. Szefowa Wyższej Rady ds. Sportu stwierdziła, że nie jest możliwe, aby fani wrócili na stadiony już 13 czerwca. Podkreśla ona, że nie dojdzie do tego, dopóki wszystkie prowincje nie będą w takiej samej fazie znoszenia restrykcji, aby zapewnić równość w rozgrywkach. Przytacza również przykład Bundesligi, w której kibice wciąż nie pojawili się na stadionach. Jeżeli równość, o której mówił również Simon, zostanie zapewniona, wtedy zdaniem Lozano będzie można rozważyć otwarcie trybun w zależności od rozwoju pandemii. Nie można więc wykluczyć szans na rozgrywanie meczów z udziałem publiczności jeszcze w tym sezonie, choć w pierwszych kolejkach z pewnością do tego nie dojdzie.

Ostatnio rozgłośnia Cadena COPE donosiła, że LaLiga pracuje nad wpuszczeniem kibiców na stadiony dopiero od następnego sezonu. W podobnym tonie wypowiadała się wcześniej Lozano, która nie wykluczała, że w zależności od rozwoju pandemii na trybunach będzie mógł pojawić się określony procent kibiców. Niezależnie od tego, czy już w obecnych rozgrywkach kibice będą mogli wejść na stadiony, powrót do normalności z pewnością nie nastąpi szybko. Epidemiolog Zach Binney twierdził nawet, że obiekty będą mogły się zapełnić dopiero po wynalezieniu szczepionki na koronawirusa.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Heh, Hiszpania także ma "swojego" Simona :)

Zależy jaki to cień, czy zwykły cień czy np. ostry cień mgły? ;)