Mundo Deportivo: Dziesięć wyzwań Josepa Marii Bartomeu na ostatnich dziesięć miesięcy kadencji

Maciej Łoś

3 czerwca 2020, 20:30

4 komentarze

Fot. Getty Images

Mundo Deportivo przygotowało listę wyzwań, którą Josep Maria Bartomeu będzie chciał wypełnić przed zakończeniem swojej kadencji prezydenta klubu.

1. Przedstawienie audytu PWC w sprawie afery z portalami społecznościowymi

Jest to kwestia, która cały czas nie została wyjaśniona. Jeśli okaże się, że nie doszło do naruszeń prawa, odpowiedzialny za sprawę Jaume Masferrer może otrzymać rekompensatę i odzyskać honor. Z drugiej strony, jeśli audyt ujawni nieprawidłowości, może nastąpić kolejne trzęsienie ziemi w zarządzie klubu.

2. Uzyskanie 69,5 miliona euro ze sprzedaży zawodników przed 30 czerwca

Na początku sezonu prognozowany budżet klubu wyniósł ponad miliard euro. Pandemia koronawirusa znacząco zmieniła okoliczności, przez co zarząd Barcelony musi stawiać czoła kryzysowi finansowemu. Barça ma niecały miesiąc na sprzedaż swoich zawodników, a głównym kandydatem do odejścia jest Philippe Coutinho, którym interesują się zespoły z Premier League.

3. Sprzedaż praw do nazwy Camp Nou

Barcelona zyskała uznanie opinii publicznej, gdy ogłosiła plan sprzedaży nazwy Camp Nou, z której dochód miała przekazać na walkę z koronawirusem. Był to bardzo dobry ruch wizerunkowy, jednak wciąż nie doszło w tej sprawie do żadnych konkretów. Jeśli nie uda się jej zamknąć, może to obrócić się przeciwko prezydentowi klubu.

4. Ustalenie ceny karnetów na sezon 2020/2021

Obecnie trwają spekulacje na temat tego, że kibice będą mogli wrócić na trybuny już we wrześniu i wypełnić 1/3 możliwej pojemności stadionów. Na razie jednak nie jest to nic pewnego. Faktem jest za to, że Barcelona co roku w lipcu sprzedaje około 80 tysięcy karnetów. Prezydent będzie musiał najpierw określić ceny abonamentów w tej nietypowej sytuacji. Decyzja ta nie będzie łatwa, ponieważ zbyt drogie bilety mogą wywołać niezadowolenie wśród fanów. Z drugiej jednak strony klub potrzebuje pieniędzy na naprawianie budżetu.

5. Zorganizowanie referendum na temat Espai Barca

Prace związane ze sztandarowym projektem Barcelony zostały przerwane przez pandemię, a rozpoczęcie przebudowy Camp Nou może zostać jeszcze bardziej opóźnione przez brak zgody socios na proponowane przez klub metody finansowania, które są inne niż te, które były przegłosowane podczas referendum w 2014 roku. Nowe głosowanie miało pierwotnie odbyć się w dzień meczowy 26 kwietnia, jednak z powodu przerwy w rozgrywkach zostało ono przeniesione na czas nieokreślony. 

6. Uzyskanie zgody na przedłużenie okresu rozliczeniowego Finansowego Fair Play

Pandemia koronawirusa spowodowała, że przychody klubów zostały znacząco zmniejszone, nie stało się tak w przypadku wydatków. Innymi słowy, zespoły mogą przekroczyć kwoty dozwolone przez UEFA. Kluby, które nie są własnością bogatych inwestorów i korporacji, nie będą mogły powiększyć swojego budżetu, dlatego muszą uzyskać zgodę na zmianę zasad Finansowego Fair Play. W innym przypadku Barcelona może zostać ukarana za złamanie reguł.

7. Przygotowanie budżetu na sezon 2020/2021

W pierwszym roku kadencji Josepa Marii Bartomeu budżet Barcelony wyniósł 633 miliony euro. W ubiegłym roku osiągnął on rekordowy poziom 1,046 miliarda euro. Koronawirus znacząco zmienił sytuację, przez co klub musi ratować swoje finanse. Prezydent przy ustalaniu budżetu na przyszły rok musi uwzględnić negatywne konsekwencje pandemii. Największym wyzwaniem będzie opłacenie pensji zawodników, które są obecnie największe na świecie.

8. Przedłużenie kontraktu z Leo Messim

Obecna umowa kapitana wygasa 30 czerwca 2021 roku, dlatego klub musi zaproponować mu w niedalekiej przyszłości nowy kontrakt, który nie miałby daty wygaśnięcia. Dyrekcja Barcelony uważa, że Argentyńczyk zapracował na ten warunek. Władze wierzą, że Messi pozostanie na Camp Nou do końca sezonu. 

9. Kontynuowanie zmian pokoleniowych w drużynie

W ostatnich latach zespół opuścili m.in. Valdés, Puyol, Xavi i Iniesta, a mimo to Barcelona wciąż jest na szczycie. Zwycięski cykl się jeszcze nie zakończył, ponieważ w kadrze są tacy gracze jak Messi, Piqué, Busquets, Alba czy Suárez. Nie można jednak zapominać, że piłkarze z każdym rokiem są coraz starsi i potrzebują godnych następców. Do drużyny dołączyli już Ter Stegen, Griezmann i De Jong, ale niektóre transfery nie okazały się sukcesami, jak w przypadku Coutinho i Dembélé. Następnym krokiem powinno być znalezienie nowego napastnika.

10. Pożegnanie się wygraną w Lidze Mistrzów

Josep Maria Bartomeu wygrał wybory w roku, w którym Barcelona zdobyła tryplet. Od tego momentu nie udało jej się jednak zwyciężyć ponownie w najważniejszych rozgrywkach w Europie. Obecność Messiego nie wystarczyła, a porażki w Rzymie i Liverpoolu były bardzo dotkliwe. Prezydent klubu marzy, by jego kadencja zakończyła się spektakularnym sukcesem.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Przeczytałem "Pożegnanie się Z wygraną w Lidze Mistrzów" :P

Byle do wyborów...

A co z najważniejszym wyzwaniem czyli podaniem się do dymisji?

Bartomeu walczy z problemami które w większości sam stworzyl