Ariedo Braida: Lautaro Martínez i Miralem Pjanić idealnie pasują do Barcelony

Maciej Łoś

27 maja 2020, 16:00

Mundo Deportivo

2 komentarze

Fot. Getty Images

Ariedo Braida udzielił wywiadu dziennikowi Mundo Deportivo. Były pracownik FC Barcelony skomentował aktualne ruchy transferowe klubu.

Rozmawiamy w momencie, gdy piłka nożna powoli wraca do normalności.

To bardzo trudna sytuacja, nie tylko dla piłki nożnej, ale przede wszystkim dla całego społeczeństwa. To ciężki czas dla świata.

Czy piłka nożna się zmieni?

Tak, nie mam co do tego wątpliwości. Wszyscy się zmienimy. Teraz będziemy grać z pustymi trybunami bez kibiców, nie wiadomo, jak długo to potrwa. To skomplikowana sytuacja.

A pod względem finansowym?

To problem dla wszystkich klubów. Trafia do nich mniej pieniędzy od inwestorów. Jeśli gospodarka ma kłopoty, to wszystko inne też.

Jesteś specjalistą od rynku transferowego. Czy wymiana zawodników to jedyna możliwa opcja w obecnych czasach?

Wszystkie wielkie kluby, takie jak Barcelona, Real czy Juventus, potrzebują wzmacniać się świetnymi piłkarzami. Ale jednocześnie muszą patrzeć na swoje finanse. Należy wziąć to pod uwagę, ponieważ zespoły będą generować długi i mieć problemy. Będzie mniej pieniędzy, ale znacznie więcej wydatków.

Czy gracze również na tym ucierpią?

Piłkarze z umowami na trzy, cztery lata nie powinni myśleć, że nadal będą zarabiać tyle samo. Muszą zdawać sobie sprawę, że pieniędzy będzie mniej. Płace na pewno zostaną obniżone.

To problem ogólnoświatowy.

Z tego co przeczytałem w prasie, Barcelona straci około 200 milionów. To duża suma pieniędzy, biorąc pod uwagę, jak dużo klub wydaje na pensje. Na szczęście telewizja wciąż płaci.

To będzie epoka wymian. Spójrzmy na sytuację z Lautaro Martínezem.

Bardzo mi imponuje. Ma talent, jakość piłkarską, stawia przed sobą jasne cele. Jego profil pasuje do Barcelony. Jest młody i może się jeszcze bardzo rozwinąć.

Jacy gracze mogą zainteresować Inter?

Barcelona ma bardzo dobrych piłkarzy. Jednym z kandydatów byłby Semedo. Podoba mi się także Arthur, o którym marzy Juventus.

Myślisz, że porozumienie zostanie osiągnięte?

Myślę, że to możliwe. Ta pandemia wyrządziła jednak wiele szkód społeczeństwu, a biznes piłkarski również bardzo ucierpi. Mówi się, że we wrześniu lub październiku będzie katastrofa.

Barcelona negocjuje również wymianę z Juventusem za Miralema Pjanicia.

Bośniak pasuje do Barcelony. Jest graczem o profilu Xaviego lub Iniesty. Imponuje dokładnością podań i inteligencją boiskową. Bardzo dobrze wykonuje rzuty wolne. To zawodnik obdarzony świetną techniką i ma wiele innych zalet. On i Lautaro są idealnymi kandydatami do gry w Barcelonie.

A Arthur trafi do Juventusu?

Czytałem o tym w prasie, ale nie wiem, czy to się stanie. Semedo i Junior Firpo mogą zostać wymienieni. Ale nie dziwię się, że wymienia się także Arthura w tym gronie.

Mówi się o wszystkich trzech.

Tak, ale nie o innych piłkarzach. Byłem w Barcelonie i widziałem chłopaków o wyjątkowym talencie, którzy mogą się świetnie rozwinąć. Chodzi mi o Riquiego Puiga, Alexa Collado i Monchu.

Jest jeszcze Ansu Fati.

Tak, cały świat wie o jego doskonałej jakości. Byłem bardzo zaskoczony jego dojrzałością i rozumieniem piłki nożnej. To doskonały gracz.

Byłeś obrońcą klubowej szkółki.

Znam ją bardzo dobrze. Ci piłkarze mogą zostać albo odejść, ale muszą mieć możliwość gry. Nie jest łatwo być graczem Barcelony, młode talenty potrzebują minut na boisku, aby móc się rozwijać.

W innych klubach?

Trzeba by przestudiować każdy przypadek oddzielnie, nie wszyscy są w takiej samej sytuacji.

De Sciglio również jest wymieniany w kontekście wymiany z Juventusem.

Tak, to ofensywny boczny obrońca.

A czy widzisz w Juventusie Ousmane’a Dembélé?

Jesteś pewien, czy on by tego chciał? To chłopak, który ma wiele zalet, przede wszystkim świetną szybkość. Oczywiście, że ma również wady, ale ogólnie to gracz o wyjątkowej jakości.

Czy mógłby zostać włączony w wymianę z mistrzem Włoch?

Gracz o takich umiejętnościach zawsze byłby chętnie widziany przez każdy klub. Nie mam wątpliwości, że Juventus byłby zainteresowany.

Czy Neymar wróci do Barcelony?

Barcelona będzie silna z Neymarem i bez Neymara. On zawsze będzie grał w najlepszych klubach, bo ma DNA zwycięzcy. Jest świetnym piłkarzem, ale koronawirus wszystko skomplikował. Neymar to crack, jest dobrym przyjacielem Messiego i Piqué.

Leo to prawdziwy crack.

Messi to numer jeden, najlepszy piłkarz na świecie.

Najlepszy w historii?

Nie da się go porównać z nikim innym, jest wyjątkowy.

Wiele dobrego mówi się także o Carlesie Pérezie.

Tak, przypomina Robbena. Dwa i pół roku temu miał możliwość przejścia do Bazylei. Powiedziałem Szwajcarom, że jest bardzo dobry. Zignorowali mnie, a on teraz gra w Romie. To lewonożny gracz o dużej jakości. Jest szybki, silny i umie groźnie strzelać na bramkę. Wiele klubów szuka piłkarzy o takim profilu.

Jakiego rodzaju graczy potrzebuje Barcelona?

To jest jeden z najlepszych klubów na świecie, dlatego sprowadza tylko piłkarzy o nietuzinkowych umiejętnościach. Tylko tacy mogą partnerować Leo Messiemu.

Jesteś zakochany w Barcelonie?

Barça to świetny klub, który ma wszystko. Grają tu najlepsi zawodnicy. Lubię bardzo Piqué, Ter Stegena, Piqué, Roberto i Suáreza, ale jest jeszcze jeden piłkarz, którego najbardziej podziwiam.

O kogo chodzi?

O Sergio Busquetsa. To najmądrzejszy piłkarz na świecie.

Mając taki skład…

Barcelona jest w stanie wygrać kolejną Ligę Mistrzów, ma takie możliwości.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

"Lubię bardzo Piqué, Ter Stegena, Piqué"
Haha

"De Sciglio również jest wymieniany w kontekście wymiany z Juventusem.
Tak, to ofensywny boczny obrońca."

De Sciglio i ofensywny boczny obrońca XD!