Jak Hiszpania radzi sobie z koronawirusem?

Łukasz Lewtak

17 marca 2020, 18:13

El País, La Vanguardia, lamoncloa.gob.es

26 komentarzy

Fot. Getty Images

Minął niespełna tydzień od momentu podjęcia decyzji o zawieszeniu LaLigi z powodu koronawirusa. W tym momencie nic nie zapowiada rychłego wznowienia rozgrywek. Sytuacja epidemiologiczna w Hiszpanii zmienia się dość szybko, niestety na gorsze.

Dziś hiszpańskie służby sanitarne podały, że liczba osób zarażonych koronawirusem w tym kraju wynosi 11 178. Są to dane z oficjalnego komunikatu z wtorku 17 marca, z dnia na dzień zarażeń na pewno będzie więcej, przynajmniej w obecnym tygodniu. W ciągu ostatniej doby koronawirus wykryto u kolejnych prawie dwóch tysięcy osób. 5100 zarażonych jest w szpitalach, z czego 563 na oddziałach intensywnej terapii. Liczba zgonów z powodu koronawirusa przekroczyła już pół tysiąca. Dobrą wiadomością jest to, że nieco ponad tysiąc osób wyzdrowiało.

Włochy i Hiszpania mają największe problemy z koronawirusem ze wszystkich krajów w Europie. W sobotę premier Hiszpanii Pedro Sánchez, którego żona tego samego dnia została zdiagnozowana z koronawirusem, wprowadził stan alarmowy. Cały kraj został formalnie zamknięty. Nie odbywają się żadne imprezy, większe spotkania czy zgromadzenia. Obywatele mogą wychodzić z domów tylko w określonych przypadkach, m.in. do sklepu po żywność, apteki, pracy czy szpitala. Zostały zamknięte lokale usługowe. Otwarte pozostają tylko sklepy z żywnością, drogerie i apteki.

Zdecydowanie najgorsza sytuacja jest we wspólnocie autonomicznej Madrytu. Sporo zarażonych zdiagnozowano także w Katalonii, Kraju Basków i Andaluzji. Na 17 marca na godzinę 12:00 zarażonych we wspólnocie autonomicznej Madrytu było 4871, w Katalonii - 1394, w Kraju Basków - 765, a w Andaluzji - 683. Ponad pół tysiąca osób z koronawirusem zdiagnozowano także we wspólnocie autonomicznej Walencji oraz w Kastylii-La Manchy. Dotychczas najwięcej osób zmarło z powodu koronawirusa w Madrycie - 355. W Kraju Basków jest to 36 osób, a w Katalonii - 18.

Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Jak przewidują eksperci, przez najbliższe dwa tygodnie w całej Europie liczba osób zarażonych koronawirusem będzie rosnąć. Przez ten czas nie zmieni się więc sytuacja związana z ograniczeniami nałożonymi przez władze. FC Barcelona cztery dni temu zawiesiła swoją działalność sportową (oprócz e-sportu), piłkarze pozostają w domach, gdzie wykonują indywidualne plany treningowe. W zespole Blaugrany nie ma przypadków koronawirusa. Najgorsza sytuacja jest w Valencii, gdzie zarażonych jest aż 35% pracowników klubu.

O sytuacji w Hiszpanii oraz zmianach i decyzjach, które będą miały wpływ na działalność FC Barcelony, będziemy Was informować na FCBarca.com.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Zachód jakby najgorzej podszedł do sprawy...

@endriuuu2 Po prostu mają duży przemiał obcokrajowców.

@YoungMan nie wyobrazasz sobie co siew tutaj dzialo jakies 2-3 dni przed ogloszeniem PANDEMII .
ludie wykupili wszystko po za ALKOHOLEM i rzeczami VEGANSKIMI mam porobione zdjecia.... 3 dni pozniej zostaly tylko rzeczy veganskie......

dla mnie powinni zamknac wszystko oprocz aptek !!
dlaczego wstyd sie przyznac ale zamkniety w 4 sciach przy 25 stopniach chce sie wyjsc.... sam szukam pretsktu aby pojsc do sklepu... a to sera brak ato cukru a to chleba..... oczywiscie nie jest to w 100% odpowiedzialne ale niestety tak robbie ja i inni ludzie tutaj (hiszpania)
skad wiem bo widze chłopa przede mna ze kupuje 1 cytryne......
wszystko aby wyjsc z domu .... taka prawda

@endriuuu2 mysle, ze bardzo duzy wplyw na to ma tez to, gdzie sie najpierw korona rozwijala. Teraz kazdy wiadomo, kazdy kupka w gaciach i obostrzenia ale we Wloszech pierwszy przypadek byl okolo 3 tyg wczesniej niz w PL. To duuzo czasu jesli chodzi o epidemi- Poza tym uznawany we Wloszech jako pacjent 0 , orawie na bank nim nie byl. Korona panowala juz od kilkunastu dni ale pokryla sie z sezonem grypowym.

@endriuuu2 zachód jest najsłabszy z racji prowadzonego trybu życia. Byle wirus zabija, tak slabi jesteśmy

@NKing akurat na zachodzie w większości żyją zdrowiej niż w Polsce, popatrz na Holandię - dużo ruchu i aktywności fizycznej i dobre jedzenie.

Nie masz nic mądrego do powiedzenia to milcz

@NKing dlatego jem ostatnio więcej czosnku i cebuli oraz ograniczam węglowodany na rzecz tłuszczy. Tych zdrowszych:)

@stone80 raczej widze McDonalda, dzieci zajadajace sie słodyczami, ludzi pozerajacych pizze i inne śmieci. Sam milcz jesli nie wiesz o czym mowisz

@stone80 poza tym chodziło mi o podział wschód czyli azja i zachód czyli Europa. Poczytaj trochę o świecie i wróć do dyskusji

@NKing O czym ty gadasz człowieku. Jesteś oderwany od rzeczywistości. Po 1 nawet zwykłe produkty w markecie są tam lepszej jakości niż u nas - do nas jedzie gorszy sort. Ludzie od lat zwracają uwagę na sposób odżywiania, do nas dopiero od niedawna zaczęła być taka moda i przyszła właśnie z zachodu. Po 2 ludzie inaczej spędzają czas, jest o wiele więcej ludzi uprawiających różne sporty, jeżdżących na rowerach. Zobacz trochę świata to zrozumiesz.
To u nas narodowy sport to siedzenie przed TV, kebab i jeżdżenie samochodem do marketu oddalonego o kilometr. A o zaparkowaniu gdzieś dalej w cywilizowany sposób i dojściu kilkuset metrów, a nie wpiepszeniu się 2 metry od celu to Grażyny z Januszami nie słyszeli.
Błagam, w jakim Ty świecie żyjesz. Przecież wszyscy widzą jak jest.

@stone80 w ogóle mnie nie zrozumiałes. Nie miałem na myśli Polska - zachód europy tylko azja - europa. Sam poczytaj trochę i zorientuj sie w świecie

@NKing "widzę tylko McDonalda" no dużo tu trzeba zrozumieć. W Holandii to obciach jeść w McDonaldzie. Sam się zorientuj w świecie ;) dla mnie koniec dyskusji, wyjaśniłem co i jak

@stone80 zgadza się koniec dyskusji bo sie nie zrozumiemy. Pozdrawiam

@NKing Nie, po prostu gadasz bzdury nie mające nic wspólnego z stanem rzeczy. "Tylko McDonald" to stan umysłu co najwyżej biedaków w USA, nikogo innego na całym zachodzie. Moda na zdrowe odżywianie rozpowszechniła się właśnie na zachodzie, a ty tutaj pociskasz takie pierdoły.

@stone80 mówię, że ludzie z zachodu są słabi w porownaniu np z Japonią, Koreą, czy Uzbekistanem... rozumiesz? Przejawia sie to w długości i jakości życia. To, że jest moda i część osob zyje zdrowo nie zmienia tego faktu. Znów odsyłam do sprawdzenia tych informacji i wróć do rozmowy. McDonald byl tutaj tylko przykładem.
Pozdrawiam
« Powrót do wszystkich komentarzy