Przedmeczowa analiza spotkania Barcelony z Granadą według Lobo Carrasco

Radek Koc

19 stycznia 2020, 15:30

Mundo Deportivo

2 komentarze

Fot. Getty Images

Były piłkarz Barcelony, a obecnie dziennikarz Mundo Deportivo Lobo Carrasco przeanalizował najważniejsze aspekty dzisiejszego pojedynku na Camp Nou. 

1. Silnik napędzający nowe zmiany

Aby drużyna Barcelony mogła czerpać przyjemność z gry oraz bawić swoją grą kibiców zgromadzonych na stadionie, zawodnicy będą zobowiązani do starannego operowania piłką. To będzie główne założenie, ponieważ celem Setiéna będzie powrót do posiadania piłki na poziomie 60-70% na koniec każdego spotkania. Barça powinna rządzić na boisku i kontrolować przebieg wydarzeń. Będzie można to osiągnąć poprzez zdobywanie stałych lub zmiennych pozycji, które będą dawać przewagę nad rywalem. 

Analizując poprzednie doświadczenie trenerskiego Setiéna, można się spodziewać, że będzie się starał utrzymać piłkę w środkowej strefie boiska i postara się zmieniać szybkość przeprowadzania akcji na skrzydłach. Teraz ma w swoim składzie Messiego, który pomoże w osiągnięciu większej precyzji technicznej. Jestem przekonany, że Setién tak ustawi drużynę Barçy, aby kapitan zespołu cieszył się możliwie największą swobodą na placu gry, mając obok siebie kolegów zdolnych do gry z klepki. Jeśli ekipa będzie grać wysokim pressingiem bez piłki i będzie odbierać piłki na połowie rywala, jeszcze bardziej wzmocni ideę ofensywną trenera. 

2. Dobre przepisy

Granada rozegrała zaskakująco dobrą pierwszą rundę. Udało się to osiągnąć dzięki porządkowi, odwadze taktycznej (szczególnie w domu) i pewności dobrze wykonanej pracy jeszcze w trakcie sezonu, który doprowadził do awansu do Primera División. 

Diego Martínez nie przeląkł się gry w LaLidze. W pierwszym meczu z Barceloną, piłkarze Granade byli w stanie grać wysokim pressingiem i ostatecznie wywalczyli zasłużone 2:0. Zespół Granady zagra na Camp Nou najprawdopodobniej w systemie 4-2-3-1 (4-5-1 bez piłki). Nie wiemy jednak, czy od początku zagra Machis czy Vadillo, Carlos Fernández czy Azeez. Zobaczymy, czy Soldado zagra od pierwszej minuty...

Barça zrobi dobrze, poza posiadaniem piłki, jeśli uzyska przewagę numeryczną na własnej połowie. W futbolu opierającym się na dużym posiadaniu piłki, praca defensywna pomocników i bocznych obrońców będzie bardzo ważna dla środkowych obrońców. Jasny przepis: posiadanie piłki, aby zdobywać gole i przewaga numeryczna w defensywie, aby redukować wolną przestrzeń. 

3. Pierwsze miejsce w klasyfikacji poparte mocnymi argumentami

Jeśli chodzi o czynnik psychologiczny, będzie to tydzień zemsty dla Barcelony, lub tydzień wielkiego święta dla Granady. Nowy etap z Setiénem będzie odważny. Jeśli Barça nabierze pozytywnych wrażeń, skończy się tęsknotą kibiców za ładną grą. Będzie można marzyć o pięknej przyszłości. Zespół ma dużą jakość i musi grać odważnie na ostatnich metrach przed bramką. 

Obecnie nie ma zdecydowanego lidera w ligowej stawce. To kolejne wyzwanie, które powinno motywować Barçę. Kibice nie mogą się doczekać, aby zobaczyć, kim zacznie swój pierwszy mecz na ławce Quique Setién. Ciekawi również, w jaki sposób ustawi piłkarzy na boisku i jak będzie interpretować przebieg meczu. 

Ernesto Valverde należą się szczere brawa za oddanie, inteligencję i dobre wychowanie. Teraz zaczyna się sen Setiéna i przed nim pierwsza przeszkoda do pokonania. 

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

W końcu po piękną grę i wygraną. Dawno już tak nie czekałem na mecz Barcelony. Oby to była dawna piękna Barcelona ! Vamos