10 najgorszych transferów Barcelony w XXI wieku [FELIETON]

Marcin Poreda

15 października 2019, 16:47

174 komentarze

Fot. Getty Images

Dzisiejszy futbol na najwyższym poziomie to mnóstwo pieniędzy. Tam gdzie są one, jest również ryzyko związane z inwestycjami w nowych piłkarzy. Czasami błysnąć potrafi wychowanek, ale wcale nierzadkie są sytuacje, w których grube miliony idą na zmarnowanie. Jak z tą problematyką potrafiła radzić sobie FC Barcelona w nowym tysiącleciu? Patrząc na poniższe zestawienie, wcale nie najgorzej. Brak w klubie z Katalonii koszmarnych wpadek w stylu Denilsona w Realu Betis, Kaki w Realu Madryt czy Andy’ego Carrolla w Liverpoolu. Z drugiej jednak strony nagromadzenie fatalnych inwestycji w jednym czasie na początku XXI wieku doprowadziło klub do ogromnego kryzysu instytucjonalnego i piłkarskiego, z którego ten podnosił się przez kilka lat. Czas na zestawienie dziesięciu najgorszych transferów FC Barcelony w nowym millenium.

Kryteria

Na początek małe wyjaśnienie przyjętych kryteriów. Brałem pod uwagę kilka czynników, z którymi możecie zapoznać się poniżej:

  1. Bilans finansowy – ile kosztował dany zawodnik oraz za ile klubowi udało się go sprzedać. Im różnica jest bardziej oddalona od zera, tym gorzej oceniałem kupno gracza. Należy przy tym pamiętać o realiach finansowych w danych czasach. Dziesięć milionów euro obecnie to kwota kilkukrotnie mniej obciążająca budżet klubu niż choćby 20 lat temu.
  2. Oczekiwania względem piłkarza – ile według klubu i kibiców powinien z siebie dać dany zawodnik. Bardziej surowo oceniałem osoby, które miały w drużynie pełnić wiodącą rolę lub były określane jako duży talent.
  3. Bilans liczbowy – ile sezonów spędził w klubie zawodnik, ile rozegrał meczów i minut oraz czy dał drużynie wymierne liczby w postaci goli lub asyst. Im mniejszy wkład w grę, słabsza forma i pustki w najważniejszych statystykach, tym transfer jest gorzej oceniany.

Zestawienie

Miejsce 10. Marc Overmars

Długo zastanawiałem się nad jego kandydaturą, ale nie mogłem go pominąć. Holender był w 2000 roku określany mianem jednego z najlepszych lewoskrzydłowych świata. Został kupiony przez Joana Gasparta za kosmiczną jak na ówczesne realia kwotę 40 mln euro. Trudno stwierdzić jednoznacznie, że Marc zawiódł, ale na pewno nie spełnił pokładanych w nim nadziei. Miał zastąpić Luisa Figo, a zamiast tego nie potrafił wejść na swój najwyższy poziom choćby w pojedynczych meczach. Odbiło się to na dyspozycji całego zespołu, notującego coraz większą degrengoladę. Overmars jest jednym z jej symboli. Cztery sezony, wiele tysięcy minut na koncie i tak przeciętne statystyki są smutnym podsumowaniem kariery Holendra na Camp Nou.

Bilans transferowy: -40 mln euro

Statystyki: 4 sezony, 8500 minut, 141 meczów, 19 goli, 19 asyst

Szkoda, że takich występów Marc nie zanotował w Barcelonie zbyt wielu.

Miejsce 9. Thomas Vermaelen

Fot. Getty Images

Z przyjściem doświadczonego Belga na Camp Nou wiązano dość spore nadzieje. W Arsenalu potrafił grać na poziomie, który kwalifikował go do bycia topowym stoperem świata. Wszyscy trzymali kciuki, żeby wreszcie zdrowie dopisało jednemu z najbardziej utalentowanych obrońców na świecie. Niestety nic nie poszło po myśli Thomasa. Jego kariera w Katalonii była usłana ciągłymi kontuzjami, przez które nigdy nie mógł wejść na najwyższy poziom. Na jego obronę może działać fakt, że jeśli już był zdrowy, to przeważnie nie zawodził. Finalnie jednak trudno jego transfer uznać za udany.

Bilans transferowy: -19 mln euro

Statystyki: 4 sezony, 3613 minut, 53 mecze, 1 gol, 1 asysta

Miejsce 8. Dmytro Czyhryński

Fot. Getty Images

Jeden z pierwszych wynalazków Pepa Guardioli, którego zaletą na pewno nie był nos do dobrych transferów. Ukrainiec został sprowadzony do Barcelony za grubą gotówkę jako potencjalny następca Puyola, ale zupełnie nie podołał oczekiwaniom. Był wolny, mało zwrotny i nie ustawiał się najlepiej. Krótko mówiąc, brakowało mu wszystkiego, żeby odnieść sukces w Katalonii. Na jego korzyść działa fakt, że nie pełnił w klubie wiodącej roli i nie było wielkiego ciśnienia na jego rozwój. Plusem jest również to, że został sprzedany za dość znaczącą kwotę, która w dużej mierze pokryła koszty jego wcześniejszego zakupu.

Bilans transferowy: -10 mln euro

Statystyki: 1 sezon, 1031 minut, 14 meczów, 0 goli, 0 asyst

Miejsce 7. Arda Turan

Fot. Getty Images

Turek został sprowadzony na wyraźne życzenie Luisa Enrique, który liczył na waleczność, zaangażowanie i uniwersalność gracza Atlético. Niestety okazało się, że Arda wcale nie jest takim pracusiem, nie bardzo ogarnia grę w środku pola, a dobrze czuje się tylko na pozycji lewoskrzydłowego, na której notował najlepsze występy na Camp Nou. Im dalej w las, tym było gorzej. Turan z każdym tygodniem grał coraz mniej, brakowało mu motywacji i sprawiał wrażenie sytego niedźwiedzia, któremu zależy wyłącznie na pieniądzach spływających na konto. Po odejściu na wypożyczenie rozpoczął się jego błyskawiczny piłkarski zjazd. Z drugiej strony musiałem pamiętać o jego dobrych występach oraz o konkurencji, z którą musiał się mierzyć. Dlatego nie jest wyżej w zestawieniu.

Bilans transferowy: -34 mln euro

Statystyki: 2 sezony, 3047 minut, 55 meczów, 15 goli, 11 asyst

Miejsce 6. Alex Song

Kameruńczyk był szykowany do roli „nowego Mascherano”. Defensywnego pomocnika przemianowanego na stopera, który da siłę, odbiór, ale także technikę i świetne wyprowadzanie piłki. Niestety to zagranie okazało się pudłem. Song nie dość, że zupełnie nie potrafił przystosować się do gry w obronie, to jeszcze na swojej nominalnej pozycji w środku pola pokazywał się z fatalnej strony, będąc o kilka klas gorszym od Busquetsa. Do tego we znaki dawały się jego problemy z motywacją i kondycją fizyczną. Często w meczach wyglądał niczym zawodnik wyjęty żywcem z presezonu. Na korzyść Alexa świadczą niewielkie oczekiwania oraz bycie niejako królikiem doświadczalnym. Stąd tylko szóste miejsce.

Bilans transferowy: -19 mln euro

Statystyki: 2 sezony, 4113 minut, 65 meczów, 1 gol, 2 asysty

Z tej "akcji" Song był najbardziej znany wśród culés.

Miejsce 5. Alaksandr Hleb

Fot. Getty Images

Określany mianem najbardziej utalentowanego piłkarza w dziejach białoruskiej piłki. Jego kariera na tyle dobrze rozkwitła w Arsenalu, że postanowiła się po niego zgłosić Barcelona. Białorusin był szykowany na Camp Nou jako ważny i uniwersalny zawodnik rotacji, który nie będzie miał problemów z zastąpieniem Iniesty oraz Henry’ego. Niestety Hleb totalnie zatrzymał się w rozwoju. Na boisku był przewidywalny, mało kreatywny i leniwy. Na tyle osiadł na laurach, że klub już po jednym sezonie postanowił się go pozbyć. Po kilkuletnich pobytach na wypożyczeniach odszedł za darmo. W jego obronie można wspomnieć, że musiał konkurować z piłkarzami Barcelony Sześciu Pucharów – to na pewno mu nie pomogło.

Bilans transferowy: -13,1 mln euro

Statystyki: 1 sezon, 1685 minut, 36 meczów, 0 goli, 3 asysty

Miejsce 4. Alfonso Pérez

Prawdziwy lis pola karnego i jeden z najbardziej utalentowanych hiszpańskich snajperów lat 90. Był wychowankiem Realu Madryt, jednak w 1995 roku trafił do Realu Betis. W trzech ostatnich sezonach w Andaluzji pokazał się ze świetnej strony, strzelając aż 50 bramek. W tamtych czasach był to kapitalny dorobek. Do Katalonii trafił w wieku 28 lat jako w pełni ukształtowany piłkarz, który wraz z Kluivertem i świeżo sprowadzonym Overmarsem będzie stanowił o sile ofensywnej Barcelony. Rzeczywistość okazała się jednak katastrofą. Hiszpan zupełnie nie potrafił zaadaptować się do stylu gry, niewiele był przy piłce i praktycznie nie trafiał do siatki, co wcześniej zawsze było jego mocną stroną. Po dwóch sezonach został oddany na wypożyczenie do Marsylii i finalnie odszedł z klubu za darmo. Kwota, za którą go kupiono, była wysoka i Gaspart mocno to odczuł. Trafić na podium nie pozwala fakt, że mimo wszystko ważniejszym zawodnikiem od niego był Kluivert i to na nim ciążyła większa odpowiedzialność za wyniki.

Bilans transferowy: -16,5 mln euro

Statystyki: 2 sezony, 1544 minuty, 38 meczów, 5 goli, 1 asysta

Krótki materiał LaLigi o Alfonso. Akcji z Barcelony brak.

Miejsce 3. Keirrison

Piłkarz zagadka. Kupiony przez Laportę za wcale niemałe pieniądze ani razu nie założył bordowo granatowej koszulki. Został od razu wypożyczony i taka sytuacja powtarzała się co roku aż do wygaśnięcia kontraktu. Do tej pory culés zachodzą w głowę, komu musiał spłacać dług Laporta, że zdecydował się na przeprowadzenie tak kuriozalnej operacji. Miejsce na najniższym stopniu podium obowiązkowe.

Bilans transferowy: -14 mln euro

Statystyki: 0 sezonów, 0 minut, 0 meczów, 0 goli, 0 asyst

Miejsce 2. Philippe Christanval

Fot. Getty Images

Zmora dłuższych stażem culés. Chłopak został kupiony w 2001 roku za horrendalną wręcz jak na młodego stopera kwotę 17 milionów euro. Dał się poznać jako piłkarz zdecydowanie za mało utalentowany, popełniający sporo błędów i do tego kiepski przy wyprowadzaniu piłki. Do tego jego słabą stroną była psychika – spalał się w co trudniejszych meczach. Był na tyle zły, że w swoim drugim i ostatnim sezonie na Camp Nou nie grał już prawie nic. Zawiódł się na nim Rexach, natomiast Antić zupełnie go skreślił. Fatalny rozwój Francuza był o tyle problematyczny, gdyż szykowano go na wypełnienie luki po Miguelu Ángelu Nadalu, inwestując w niego potężne pieniądze, których potem nie udało się odzyskać.

Bilans transferowy: -17 mln euro
Statystyki: 2 sezony, 3833 minuty, 47 meczów, 0 goli, 1 asysta

Miejsce 1. Geovanni

Fot. Getty Images

Wybór pierwszego miejsca nie był prosty. Pomimo wszystkich niewypałów transferowych w Barcelonie trudno wskazać w tym tysiącleciu jakąś totalną kompromitację klubu, która kosztowała krocie, a nie dała zespołowi praktycznie niczego. Uznałem jednak, że Brazylijczyk powinien odebrać tytuł najgorszego transferu Barcelony w XXI wieku. Głównym powodem jest idealny mix udziału wszystkich kryteriów w jego osobie. Przede wszystkim Geovanni był traktowany jako jeden z najbardziej utalentowanych skrzydłowych w Brazylii w tamtym czasie. W 2000 roku wystąpił na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney w barwach Canarinhos, a w 2001 roku brał udział w Copa América. W związku z tym jego przyjście było traktowane jako duża nadzieja dla klubu, który pomimo transferu Overmarsa wciąż cierpiał. Dodatkowo Brazylijczyk przychodził do Katalonii za bardzo duże pieniądze – 21 milionów euro. Dość powiedzieć, że w tym samym roku do PSG trafił z Grêmio za 5 mln euro pewien całkiem niezły zawodnik powszechnie znany jako Ronaldinho. To idealnie kontrastuje z transferem Geovanniego. Na sam koniec warto wspomnieć o samej grze wychowanka Cruzeiro w Barcelonie, która było godna pożałowania. Zupełnie nie potrafił sprostać oczekiwaniom. Nie odnajdował się w europejskiej intensywności, kiepsko pracował w defensywie i był bardzo ubogi taktycznie. Poza naturalną szybkością i dryblingiem nie prezentował żadnych interesujących cech. Okazał się idealnym przykładem, jak przeskok pomiędzy kontynentami może być trudny dla młodych Latynosów. Najgorsze jest jednak to, że właśnie pieniądze wydane na niego, Overmarsa, Christanvala oraz Alfonso (niemal 100 mln euro), z których nie zwróciło się choćby jedno euro, w dużym stopniu przyczyniły się do sięgnięcia przez Barcelonę dna, którym były występy w ówczesnym Pucharze UEFA.

Bilans transferowy: -21 mln euro
Statystyki: 2 sezony, 1650 minut, 43 mecze, 3 gole, 3 asysty

A gdzie Gomes i Douglas?

Odpowiadając na pytanie – nie załapali się. Portugalczyk w żadnym momencie nie skompromitował się w Barcelonie i dodatkowo klub odzyskał znaczną część pieniędzy za niego. Brazylijczyk zaś był bardziej ciekawostką za grosze, która nie wypaliła, niż brzemiennym w skutkach błędem. Podobnie brak innych zawodników jest spowodowany tym, że nie obciążyli oni budżetu klubu w znaczącym stopniu lub pomimo niespełnienia do końca pokładanych w nich nadziei potrafili strzelić dla klubu wiele goli. Tu mam na myśli Saviolę, Zlatana oraz Fàbregasa.

A co wy sądzicie o powyższym zestawieniu? Zachęcam do dyskusji pod artykułem.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

A prawda jest taka ze to zarzad i ludzie odpowiedzialni za transfery powinni bic sie w piers i to oni ponosza najwieksza odpowiedzialnosc za te wtopy, i niestety do tej pory tak jest, transfery powinny byc gleboko analizowane przedewszystkim pod katem przydatnosci do systemu gry ktorym gra barca, powinny byc konsultowane z trenerami ktorzy powinni konkretnie okreslac kogo potrzebuja i dlaczego, a tego w Barcie chyba brak, i jak ktos tu slusznie zauwazyl powinien byc tez ranking trenerow, bo prawda jest taka ze nie zatrudniani sa trenerzy z doswiadczeniem i haryzma tylko nowicjusze mam tu na mysli takze HGuardiole!! Od czasow Van Gala brak konkretnego i twardo rekiego trenera ktory poustawialby gwiazdy

Ciekawe kiedy będzie felieton "10 najgorszych trenerów w historii Barcy". Tutaj dopiero są zagadki.

Autor za bardzo skupił się na przeszłości zapominając o teraźniejszości. Overmars... Gdyby Cou grał w połowie tak dobrze jak on nie mielibyśmy problemu na tej stronie. Powtarzam kolejny raz suche statystyki z flashscore nie grają.

Swietny artykuł,brawo Panie Redaktorze.Niniejszym brakuje mi tam tandemu "świetnych" golkeaperów-Rustu i przede wszystkim Richarda Dutruela.Od biedy można by też dorzucić Bonano :)

Brakuje Fabio Rochembacka i Daniego.

Na 1 miejscu powinien byc Coutinho.

Fajna sprawa taki ranking. Wg mnie, obecnosc Overmarsa podlega dyskusji, bo nie byk wcale, aż taki tragiczny. Miewal tez naprawde dobre okresy w swojej przygodzie z Barca.
Ciekawe jak wygladalby ranking, najlepszych transferow Barcelony w 21 wieku, o ile takiego nie przegapilem.

Geovanni, co to był za gość, w CM 01-02 sprzedawałem ten wynalazek przy starcie gry :D

Natomiast tamte złote wyjazdówki ehh, miód.

Ibrahimović powinien obowiązkowo się tutaj znaleźć. Oddaliśmy za niego Eto'o i kupę kasy, a gość przegrał rywalizację z Bojanem.

Tak samo Gomes. Nie chodzi tylko o to, ile straciliśmy finansowo na jego transferze - problem w tym, że dwóch trenerów faktycznie dawało mu grać, chociaż był fatalny. Przez dwa sezony zabierał minuty czy to komuś ze szkółki, czy innym pomocnikom, nie wnosząc kompletnie nic i nie odnajdując się na boisku.

Mam nadzieję, że Coutinho jednak nie trafi na tę listę. Nie spełnił oczekiwań, ale moim zdaniem hejt na niego za poprzedni sezon był mocno przesadzony. No i dalej możemy go sprzedać za spory hajs.

Nie zgodzę się natomiast z Vermaelenem i Overmarsem. Jeśli chodzi o Belga, to wydaje mi się, że kosztował 12-15 baniek a reszta to zmienne, które niekoniecznie zostały zapłacone. Zresztą nie jest to jakaś kosmiczna kasa. Kontuzje mocno popsuły mu karierę u nas, jednak potrafił praktycznie z miejsca wchodzić do pierwszego składu i grać na poziomie, szczególnie w sezonie 17/18 jak Umtiti miał kontuzję.

A przy Overmarsie autor nie uwzględnił "dodatkowego" kryterium, które powinno być istotne przy ocenie transferu - medialność i impakt danego gracza na kibiców. Holender po MŚ '98 był mega popularny, widziałem od groma dzieciaków w jego koszulkach. Sporo dzisiejszych kibiców Barcy, która zaczynała w latach 90, została kibicami właśnie ze względu na obecność swojego ulubionego piłkarza w klubie i z pewnością Overmars też miał na to wpływ (ostatnio nawet tutaj widziałem czyjś post, że to Marc go zainspirował).
konto usunięte

Ibra i coutinho do top 5 jak nic

Jak widzę, wielu ma swoje typy. Ale nie ma co się targować, kto powinien, a kto nie powinien się znaleźć w dziesiątce. Uważam, że kandydatów i to takich murowanych jest znacznie, ale to znacznie więcej. 50 miejsc to mogłoby być mało. Najsmutniejsze jest to, że polityka transferowa od wielu lat jest z d.... Mnóstwo kasy idzie w błoto.

Jesli trenerem dalej bedzie ev a prezesem bartek to za kilka lat ta lista bedzis sie zaczynac od Griezmanna,Coutinho i Dembele

Zlatan byl pomylka jednak zrobil jedna wazna rzecz, ktora pozniej w duzej mierze dala mistrza. Piekny gol z realem na wygraną

swietne,przypomniales mi jak kumple sie smisli ze sie zfadaja i spuszcza Barce,ale przyszedl antic i jakos sie to skonczylo

Zlatan... Były wielkie oczekiwania, kosztował krocie, a grał słabo i odszedł po konflikcie z trenerem.

Gdzie Gomes i ten prawy obronca nawet zapomnialem jak mu tam bylo..?? (zaznaczam ze nie czytalem kryteriow itp bo czasu brak...)

Bardzo subiektywne zestawienie. Umieszczenie tutaj Vermy, Overmarsa czy też Turana jest mocno dyskusyjne.

Riquelme? Rochemback? Dehu? Dutruel? Petit? Chyba inaczej bym to poustawiał.

Jak dla mnie pewne miejsce w srodku stawki ma Andre Gomes

Może teraz ranking 10 piłkarzy, którym pobyt na Camp Nou złamał karierę?
A Marc Overmars moim subiektywnym zdaniem powinien zostać wyłączony z tej listy na tej samej podstawie co trójka wymieniona na końcu. No ale niebawem Coutinho go wyrzuci z pierwszej 10 ...

Wniosek ...nie kupować nikogo z Arsenalu :p

A najlepsze dopiero przed nami, Barcelońskie ich troje

Coutinho, Dembele, Griezmann (z dużym prawdopodobieństwem)

"Portugalczyk w żadnym momencie nie skompromitował się w Barcelonie" Boże widzisz a nie grzmisz.

Obawiam się, że w przyszlym roku na top 1 wskoczy Dembele...
Coutinho też niczego nie zwojował, a kosztował kolosalne pieniądze.

Powiem wam szczerze, że strasznie mnie bolało umieszczenie Marca na tej liście. Holender bym jednym z moich ulubionych zawodników w tamtych czasach. Jego transfer był dla mnie spełnieniem marzeń i niestety wszystko się tak zakończyło...

Oczywiście w pamięci pozostanie mi choćby jego gol strzelony Liverpoolowi po wymienieniu kilkudziesięciu podań, ale to tylko strzępy dobrych wspomnień.

Ogromnie żałuję, że Marc nie wszedł na wyższy poziom. Tak naprawdę po tej strasznej kontuzji już nigdy nie grał tak jak w Ajaxie - czegoś mu brakowało. Wielka szkoda.

Yyy a gdzie Valverde???
konto usunięte

4 miejsca z 10 na liście zajmują transfery z Arsenalu. Ciekawe.

Chygrynskiy, Gomes, Ibra? Douglas, Hleb, Song.... po prostu nie kazdy kontynuowala swoja dobra gre w naszym systemie.... nie wiem ale chyba kogos jeszcze pominalem

A.Gomes / Czyhryński / Dutruel / Quaresma......

A gdzie Rustu, Bogarde czy Litmanen?

Rustu przyszedł do nas po mistrzostwa,gdzie Turcja wypadła bardzo dobrze. Miał zapewnić dobry poziom na lata. Nie pamiętam,IKE kosztował,ale była to pokaźna suma, przychodził jako gwiazda. Język stanął na przeszkodzie i jedyne,czym się wyróżnił, to pomalowana twarz w każdym meczu.

Umieszczac Vermalena tu to zart ... Umiescic kogo przez zdrowie . Pytanie do osoby ktora to pisala w ktorym meczu /meczach zawalal Tomas ze sie tu znalazl ?

zamiast overmarsa wstawiłbym petit. no jeszcze bogarde, rochemback, no i oczywiscie quaresma

brakuje GK: bonano, dutruel, rustu

Gomes się nie skompromitował, ciekawe.

Kerrison - to mi sie przypomina jak w kulki lecial sobie Laporta przy transferach. Raz za razem. A jak o tym wspomnialem to dostalem po plecach...

Czemu nie ma tu Coutinho? Przyszedl jako zastepca legendarnego Iniesty, gra 1,5 roku kosztowala... ok130mln? A dal nam srednio niewiele... glownie przez Zarzad ktory go kupil majac podobnego Messiego. Barca musialaby grac takim systemem co BM i prowadzilismy dyskusje o tym, ale nie wiem czy z Messim by to zadzialalo. On w w32lat sie tam nie nadaje.
Kupna jeszcze nie ma i nie wiadomo czy bedzie, bo BM takich kwot nie wydaja...

Nie zgadzam się z 9 i 7 gdy grali nie zawodzili a że ich kariera potoczyła się jak się potoczyła to już należy winy szukać gdzie indzij.
PS. Brak Coutinho to śmiech na sali. Gość kosztował grubo ponad 100mln a kopie się po czole.

Moim zdaniem wytłumaczenie douglasa że się nie skompromitowal to jest nie fer wobec Keirissona bo przecież on też przecież się skompromitowal bo nawet żaden trener nie dał mu szansy

Śmiało można na tej liście rezerwować miejsce dla Dembele i Coutinho.

Ja bym w miejsce Vermalena dał Douglasa. Vermalen miał problem z kontuzjami Ale jak wypadł Umtiti to grał na wysokim poziomie między innymi z Realem na Santiago Bernabeu gdzie wygraliśmy 3:0

Z Vermą to ktoś poleciał. Owszem chorowity, ale o tym wszyscy wiedzieli już przy zakupie. Natomiast kiedy grał to był solidny, a nawet w pewnym momencie najlepszy z obrońców.

Bardzo fajny artykuł , czekam teraz na 10 najlepszych transferów Barcy w XXI wieku

Co wy macie z tym Ibrą 42 mecze ,22 gole i 13 asyst - nie wiem jaką trzeba mieć wyobraźnię aby uznać to za niewypał? Pozostał po nim niedosyt ale żeby to uznać za rozczarowanie? Bez jaj

A gdzie Coutinho? xD

Mega fajny artykuł chociaż Turana dałbym dużo wyżej. Przykro to przyznać ale za 8 miesięcy pierwsze miejsce zdecydowanie dla Coutinho :(

Pamiętam te transfery Geovaniego i Christanvala, piękne czasy to były jeszcze bez internetu. Newsy sprawdzało się w telegazecie i obowiązkowo co tydzień do kiosku po bravo sport. Co to artykułu to zgadzam się praktycznie w 100 %.

Ibra chyba zdecydowanie powinien wygrac. Poza tym Arda chyba w dobrej formie usiadl na lawce i juz na niej zostal

Mendieta - zdecydowanie go brakuje. Duzo kasy na niego poszlo

kto wie a może za kilka lat, na zaktualizowanej liście, będą Coutihno i Dembele.... Oby nie.

Bonano, Rustu, Riquelme, Quaresma, Milito, Ibrahimovic, Fabregas, Mathieu, Douglas, Halilovic, Coutinho, Malcom, Hleb, Czygryinsky, Gomes, Mina, Turan, Song, Affelay, Geovanni, Keirisson

A gdzie Dembele?

A co z Bonano i Detruelem? Co prawda nie pamietam za ile zostali kupieni ale szczegolnie ten drugi utkwil mi w pamieci swoimi babolami (jak ten gol Albertiniego z 35 m puszczony pod brxuchem).

Vermaelen tu nie pasuje. Odkupił wszystkie winy w swoim przedostatnim sezonie. Kto oglądał ten wie - bardzo nietrafiony wybór do tej TOP 10.

Laporta nie może wrócić.

Song jeden gol, ale z tego co pamiętam to w jego debiucie :D


Z tych wszystkisz szkoda mi turana zawsze chcialem zeby przyszedl do Barcy w Atletico byl kozak a tu taka klapa

Więc Coutinho przebił ich wszystkich swoją ceną.. obyśmy tylko ją odzyskali, radzi sobie całkiem nieźle jak Bayern go nie weźmie to może ktoś z Premier League

Mogłeś poczekać z tym materiałem 2,3 lata. Mamy wyjątkowe kandydatury na niewypały. Natomiast nie mogę się zgodzić z Vermaelenem. Każdy wiedział,że Barca kupuje szklanke i tylko wyjątkowy optymistą wierzył w uzdrowienie tego zawodnika. Natomiast,jak już wchodził na boisko, drużyna zawsze miała z niego pożytek. To był dziwny przypadek zresztą. Facet nie potrzebował czasu na wejście w rytm meczowy,dostosowanie się itd. Wchodził i grał swoje. Kosztował też niewielkie pieniądze.

Saviola, Petit - znalazłoby się paru jeszcze do takiego zestawienia

Jak już ktoś napisał. Verma chyba nie bardzo pasuje do tego zestawienia. Chłop miał pecha do kontuzji, gdyby nie to był bardzo solidnym i myślącym zawodnikiem. Brakuje za to JR Riquelme. Też nadzieje były ogromne, a przemknął przez klub jak meteor. Brakuje też gościa pozyskanego z Celty Vigo - Dutruela. W Celcie bronił jak natchniony, u nas był łamagą niczym tata Sergio Busquetsa ;) Thiago Motta też jakby większą rolę pełnił w innych drużynach niż u nas. Pamiętam też taką enigmę jak Fabio Rochemback. Półka ta sama co Christanval. No i Gaizka Mendieta - gość genialny w Valencii, moje marzenie transferowe Barcy - w naszym klubie był zwykłym statystą niestety.

Czyhryński to był kozak. Przychodził jako gwiazda Szachtara, po roku wrócił do Doniecka i już nigdy nie wywalczył sobie miejsca w pierwszej jedenastce