Trener Griezmanna z Realu Sociedad: Antoine już za młodu potrafił się dostosować do gry na różnych pozycjach

Radek Koc

9 października 2019, 18:30

Catalunya Radio

9 komentarzy

Fot. Getty Images

Były opiekun Griezmanna w czasach gry w Realu Sociedad Martín Lasarte udzielił wywiadu w programie "Tot Costa" na antenie Catalunya Radio. Urugwajski szkoleniowiec wypowiedział się na temat aktualnej sytuacji Francuza w Barcelonie. 

Wiem, że byłeś dość niedawno w Barcelonie, i wyobrażam sobie, że miałeś okazję do spotkania z Griezmannem.

Pojechałem do Barcelony, aby uczestniczyć w treningach. Rozmawiałem z Ernesto Valverde i Luisem Suárezem. Z uwagi na to, że to była akurat poprzednia przerwa reprezentacyjna, nie widziałem się z Antoine'em. On przebywał akurat na zgrupowaniu reprezentacji Francji.

W każdym razie miałeś możliwość wybadania środowiska Barcelony. Jakie wrażenia miałeś, jeśli chodzi o adaptację Griezmanna w katalońskim klubie?

Spędziłem tam mało czasu. Na tyle, na ile mogłem się zorientować, wrażenia były jak najbardziej pozytywne. W Barcelonie są zadowoleni z Griezmanna. Przypominam, że to było trochę ponad miesiąc temu. Antoine wciąż był wtedy na etapie adaptacji. Zagrał kilka dobrych spotkań i kilka mniej udanych. Można odnieść wrażenie, że to, co najlepsze, jest dopiero przed nim. Wydaje się, że ekipa zaczyna się odnajdywać i szczególnie ci najwięksi gracze zaczynają grać na swoim najwyższym poziomie. Antoine powinien się znaleźć w tym gronie.

Przekonuje cię pozycja, na której do tej pory Valverde wystawiał Griezmanna? Mam na myśli lewą stronę linii ataku.

W futbolu jest tak, że trenerzy posiadający bardzo dobrych piłkarzy w kadrze marzą o grze 12-13 graczami w polu. Wiadomo, że to jest niemożliwe. Znalezienie najbardziej odpowiedniej pozycji dla gracza, który niedawno dołączył do zespołu, nie jest łatwe. Zwłaszcza że w kadrze są inni topowi zawodnicy z większym stażem. Mam wrażenie, że w Barcelonie wciąż poszukuje się najlepszego ustawienia w celu wykorzystania całej jakości i talentu obecnych tam piłkarzy.

Kiedy Griezmann debiutował u ciebie w Realu Sociedad, występował właśnie na lewej stronie. Wraz z upływem czasu wydaje się, że być może nie na tej pozycji Francuz może zaoferować najwięcej.

No tak. Ja ustawiałem Griezmanna na lewej stronie, bo tak wówczas grał. Potrzebowaliśmy skrzydłowego grającego po lewej stronie boiska w sezonie przygotowawczym i przysłali mi Antoine’a. Zachwycił nas i rozwijaliśmy jego umiejętności właśnie na tej pozycji. Zawsze mówiłem, że Antoine już jako młody zawodnik wyróżniał się tym, że był w stanie dostosować się do gry na innych pozycjach. Potrafił podejmować bardzo dobre decyzje. Jest jeszcze jedna rzecz. Wiem, że taki klub jak Barcelona nie wydaje tak dużych pieniędzy na takiego piłkarza jak Griezmann, żeby ten tylko biegał i pracował na innych. Z punktu widzenia trenera, akurat ta cecha wydaje mi się jednak bardzo korzystna. Mianowicie chodzi mi o to, że kiedy Griezmann ma słabszy dzień i nie błyszczy aż tak bardzo, przynajmniej pracuje na boisku i współpracuje z innymi zawodnikami. To też jest ważne w takiej grze zespołowej, jaką jest piłka nożna.

Latem mówiłeś, że Griezmann powinien móc otrzymać swobodę gry po lewej stronie, a Messi po prawej. Czy po tym, co widziałeś w ostatnich meczach, pozycja środkowego napastnika również byłaby odpowiednia dla francuskiego piłkarza? Wtedy, kiedy Suárez będzie musiał odpocząć albo nie będzie w dobrej formie.

Zagrał już na tej pozycji i wypadł dobrze. To był chyba mecz z Betisem. Griezmann jest jednak innym typem napastnika od Suáreza. Mamy tendencję do porównywania. Oni nie są tacy sami. Mogą grać razem. Messi potrzebuje dużo swobody na boisku. Trzeba więc podzielić pozostałą część placu gry na Griezmanna i Suáreza. To tylko kolejna możliwość. Kiedy drużyna ma tak wielkich piłkarzy w składzie, oni mają umiejętność wzmocnienia całej ekipy. Griezmann posiada tę umiejętność. Na pewno obejrzymy taki mecz, w którym wszyscy trzej będą błyszczeć. W futbolu wcale nie jest tak prosto znaleźć właściwe ustawienie i odpowiednią mieszankę na boisku. Trzeba próbować i pracować nad tym. Jestem przekonany, że to się uda.

A propos Suáreza – ten piłkarz potrafi przezwyciężyć każdy zły moment.

W futbolu jest teraz tak, że kiedy grasz dobre spotkanie, jesteś wielką gwiazdą. Kiedy grasz źle, jesteś skończony. Statystyki Suáreza są niesamowite. Są tak dobre, że kiedy strzela trochę mniej, to wydaje się, że to za mało. Ostatnio strzelił wspaniałego gola i w każdym innym kontekście wszyscy by powiedzieli, że to niesamowity strzał chłopaka z Barcelony. Luis jest w dalszym ciągu ważny dla Barcelony. Trzeba jednak też powiedzieć, że jest już starszym zawodnikiem i należy dozować jego wysiłek. Trzeba go też do tego przekonać, ponieważ on zawsze chce grać i nigdy nie chce być poza składem. Zawsze chce mieć jakiś wkład w grę. Należy dać mu do zrozumienia, że powinien szanować swoje siły i zostawiać je na najważniejsze spotkania.

Masz wrażenie, że Griezmann jeszcze nie wypił wystarczająco dużo mate z Suárezem i Messim?

Tak, ale przecież on nie tak dawno przyszedł do tego klubu. Nie minęło jeszcze nawet pół roku. Wszyscy spodziewają się bardzo dużo po tej trójce napastników. Być może jeszcze nie dali nam tego, czego od nich oczekujemy. Ja jestem jednak przekonany, że z mate czy bez mate to trio będzie skuteczne i z pewnością pomoże Barcelonie osiągnąć założone cele.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

W Barcelonie jeszcze nie dostosował się do gry na żadnej i będzie raczej o to trudno.

Dalej podtrzymuje zdanie, że Griezmann, to typowy środkowy pomocnik ofensywny, taki, który strzela ale również cofa się do obrony po piłki. Nie widzę go na lewym skrzydle oraz na pozycji Suareza. Antek jeszcze jako tako wyglądał na pozycji prawego skrzydłowego, ale jednak jest on hybrydą napastnika połączonego z pomocnikiem defensywnym. Patrząc jak gra obecnie Neymar to bym wolał jego niż Griezmanna u nas. Neymar ten +, że nie musi się adaptować i wnosi różnicę na boisko.

Można mówić rózne rzeczy, ale Antek to inteligentny piłkarz dlatego jestem spokojny ,że przystosuje się do pozycji.
Wszystko kwestia czasu.

Dostosować się, a być jak najlepiej wykorzystanym to duża różnica. Prawda jest taka jak pisałem przed, w trakcie i po tym transferze - Griezmann to był zły wybór. Nie pasuje do nas na 3 napastnika i jedyne sensowne ustawienie to pozycja nr 10 za plecami Leo i Suareza lub z Suarezem w parze i Messim za plecami. Trzeba go jak najszybciej oddać PSG, wymienić go na Neymara bądź Mbappe, bo nam potrzebny jest skrzydłowy z prawą nogą i inklinacją do tworzenia przewagi na skrzydle. Dembele się nie nadaje do profesjonalnej piłki.

Szkoda, że przy genialnym taktyku Valverde tego nie widać.