Znakomite statystyki Frenkiego de Jonga na początku jego kariery w Barcelonie

Dariusz Maruszczak

9 października 2019, 20:00

Sport, LaLiga.es

16 komentarzy

Fot. Getty Images

  • Frenkie de Jong w dobrym stylu rozpoczął swoją przygodę z Barceloną
  • Holender jest w czołówce klasyfikacji Primera División i Ligi Mistrzów w zakresie skuteczności podań
  • 22-latek wyróżnia się też pracą w innych aspektach gry

Przeniesienie się do nowego klubu, zwłaszcza tak wielkiego i mającego własną filozofię jak Barcelona, często jest sporym wyzwaniem, które naraża nawet świetnych piłkarzy na wątpliwości i krytykę. Najlepszym przykładem tego jest Antoine Griezmann. Są jednak również i wyjątki od reguły, jak w przypadku Frenkiego de Jonga, który od razu przekonał do siebie Ernesto Valverde, a swoimi występami wzbudził również szacunek kolegów z drużyny i kibiców Blaugrany. Holender nie potrzebował długiego okresu adaptacji i już na początku sezonu pokazuje swoje umiejętności. 22-latek imponuje cechami ważnymi dla środkowego pomocnika, co udowadniają jego statystyki z pierwszych dziesięciu meczów w Dumie Katalonii.

Niewielu piłkarzy występujących w LaLidze może pochwalić się podobną skutecznością zagrań do De Jonga. Właściwie tylko Toni Kroos ma lepszy procent celnych podań od Holendra, ale przewaga piłkarza Realu Madryt jest nieznaczna (93,1% do 92,9%). De Jong dokładnie podawał 434 razy na 467 prób, a Niemiec – 502 razy na 539 zagrań. Pod względem liczby celnych podań 22-latek zajmuje ósmą pozycję w Primera División, a na czele tej klasyfikacji znajdują się jego koledzy z drużyny Gerard Piqué (531) i Clement Lenglet (509). 

De Jong wyróżnia się również w innych aspektach gry. Nie sposób odmówić mu zaangażowania w pracę w defensywie, gdzie ma osiem przechwytów (drugi w zespole po Sergim Roberto). W sumie 39 razy odzyskiwał on piłkę (trzeci po Piqué i Busquetsie). Ponadto miał 18 udanych dryblingów i pod tym względem zajmuje w LaLidze czwarte miejsce za plecami Denisa Suáreza (28), Nabila Fekira (23) i Martína Ødegaarda (19). W ciągu 629 minut spędzonych na boisku zdobył jednego gola i zaliczył jedną asystę.

Statystyki De Jonga w Lidze Mistrzów również klasyfikują go wśród najlepszych pomocników. Holender wykonał 161 celnych podań na 176 prób i pod tym względem zajmuje dziesiąte miejsce w rozgrywkach. Natomiast jego skuteczność wynosi 91,4% i tylko czterech piłkarzy może pochwalić się lepszą: jego kolega z Barcelony Arthur (92,1%), a także gracze Bayeru: Wendell (91,6%), Sven Bender (95,8%) i Jonathan Tah (92,1%). W Lidze Mistrzów De Jong przebiegł największy dystans spośród wszystkich zawodników Barcelony (23,121 km), a licząc zawodników z pozostałych zespołów zajmuje siedemnaste miejsce.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Najlepszy zakup obok Arthura od paru lat.

@PatrickKluivert999 Zdecydowanie, chociaż Lenglet'a również możemy dodać do tego grona.

@Brashearr umtiti gdyby nie kontuzje stanowiły teraz z lengletem podstawową parę defensorów i obaj byliby w top 5 najlepszych defensorów swiata

@Brashearr
No tak...zwłaszcza nieduże pieniądze jakie zaplacono za Lenglet'a...udowodnił że jest bardzo dobrym obrońcą.
« Powrót do wszystkich komentarzy