Jorge Valdano: De Jong bardzo dużo wniesie do dynamiki gry Barcelony

Radek Koc

13 sierpnia 2019, 16:00

Onda Cero

Brak komentarzy

Były argentyński piłkarz oraz trener, a obecnie współpracownik hiszpańskich mediów udzielił wywiadu w rozgłośni Onda Cero i skomentował kilka aktualnych spraw dotyczących Barcelony. 

Przywilej Messiego: Drużyna piłkarska wymaga fizycznego zaangażowania ze strony wszystkich jedenastu zawodników. Jeśli ktoś nie zapewnia takiego wkładu, oznacza to, że gwarantuje drużynie niesamowitą różnicę na placu gry. Messi może sobie na to pozwolić i biegać mniej niż jego koledzy z drużyny. Argentyńczyk zapewnia Barcelonie po 40 goli na sezon i to w sposób oczywisty musi mu pozwalać na posiadanie niektórych korzyści. W tym znaczeniu Hazard ma dwa wyjścia: albo będzie pełnić podobną rolę w Realu i będzie zwolniony z niektórych zadań, albo będzie musiał zaangażować się bardziej w grę kolektywną Realu.

De Jong: Oglądałem występy de Jonga w meczach Barcelony. To piłkarz, który kreuje grę i posiada cudowną wizję, niezwykły przegląd pola. Zawsze patrzy do przodu, pozbywa się piłki z dużą szybkością i precyzją. To piłkarz, który wniesie bardzo dużo, jeśli chodzi o dynamikę gry Barcelony. Bardzo mi się podobał w Ajaksie. Myślę, że świetnie się wpasuje do projektu Valverde. To bardzo interesujący i atrakcyjny piłkarz.

Analizowanie gry przez de Jonga w samolocie po meczu z Napoli: To jest dość normalne. Dużo się słyszy o tym, że wielu piłkarzy nie lubi futbolu. Są tacy zawodnicy, którzy wyjątkowo interesują tym sportem. Są niesamowitymi profesjonalistami i kochają piłkę. Mają poczucie bezpieczeństwa, kiedy mogą obejrzeć raz jeszcze swoje akcje i poprawiać swoją grę. Inni mają potrzebę oddalenia się od piłki, aby się za bardzo nie niepokoić. Nigdy nie przywiązywałem do tego zbyt dużej wagi. Takie analizowanie gry po meczu jest jednak znakiem profesjonalizmu i zawsze podoba się kibicom.

Neymar: Nie wydaje mi się, aby transfer Neymara był najbardziej odpowiedni dla Realu Madryt. Ta drużyna musi się wzmocnić w innych strefach. Trzeba jednak powiedzieć, że przyjście Brazylijczyka wywołałoby ogromne poruszenie i wymusiłoby reakcję drużyny.

DONOSTIA KULTURA/CC BY-SA 2.0

Poleć artykuł