Oficjalnie: Sandro Rosell uniewinniony!

Julia Cicha

24 kwietnia 2019, 12:09

Marca, El Pais, Sport, MD

108 komentarzy

Krajowy Sąd Karny i Administracyjny uniewinnił byłego prezydenta FC Barcelony Sandro Rosella. Wcześniej poprzednik Josepa Marii Bartomeu spędził 21 miesięcy w areszcie tymczasowym, co jest rekordem w Hiszpanii.

Sąd orzekł dziś, że nie udało się potwierdzić przestępstw zarzucanych przez prokuraturę. W przypadku takich wątpliwości należy kierować się zasadą in dubio pro reo, a więc działać na korzyść oskarżonych. Po zakończeniu przewodu sądowego prokuratura obniżyła wymiar kary, którego domagała się dla Rosella, z 11 do 6 lat pozbawienia wolności. Obecnie rozważana jest apelacja.

Obok byłego prezydenta FC Barcelony na ławie oskarżonych zasiedli również jego żona Marta Pineda oraz Joan Besolí, Shahe Ohannessian, Andrés Ramos i Josep Colomer. Byli oni oskarżeni o pranie pieniędzy i przynależność do organizacji przestępczej. Za pierwsze przestępstwo groziło im do sześciu lat więzienia, a za drugie - do ośmiu. Źródłem oskarżeń było podejrzenie o pranie pieniędzy z nienależnych prowizji za sprzedaż praw telewizyjnych do meczów organizowanych przez Brazylijską Konfederację Piłkarską (CBF). Dziś wszyscy oskarżeni zostali jednak uniewinnieni.

FC Barcelona od początku utrzymywała, że Rosell jest niewinny. Josep Maria Bartomeu już rok temu publicznie skarżył się na traktowanie swojego poprzednika: − Uważam za absolutnie niesprawiedliwe, że bez żadnych uzasadnionych podstaw Sandro przebywa od ponad roku w areszcie prewencyjnym bez wyroku. To barbarzyństwo, które musi się natychmiast skończyć. Mówię to po konsultacjach, jakie odbyłem w ostatnich tygodniach z prawnikami i ekspertami w tej dziedzinie. Nie ma żadnego dowodu na popełnienie przestępstwa ani żadnego działania, które mogło zostać uznane za czyn karalny. Wnoszę o wolność dla Sandro Rosella i oczekuję, że pomogą w tym zmiany, do których dochodzi w ostatnim czasie. Potrzeba sprawiedliwości i zdrowego rozsądku, żeby rozwiązać sytuację, w której od ponad roku znajduje się Sandro, oddzielony od swojej rodziny i przyjaciół.

Powiązane artykuły

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

albo zapłacił gruby hajs za to że go uniewinnili,albo szykuję się jeszcze większa afera niebawem

Jak mogli go wypuścić wcześniej, gdy w Polsce jest łamana konstytucja?

Toć to Mascherano za 10 lat.

21 miesięcy ?!? Co to jest w porównaniu z tym, jak w Polsce łamana jest Konstytucja. To z pewnością próba odwrócenia uwagi od sytuacji w kraju.

OMG, to się chłop nasiedział za niewinność :)

Z punktu widzenia kibica Barcelony dobrze, ze go uniewinniono. Zawsze troszkę brudu do klubu by przyległo niezależnie od wszelkich okoliczności.

brak mi słów. A Rossel na tym zdjęciu wygląda na 20 lat więcej niż ma. Efekt aresztu..;/

Klasyk. Uniewinniony, bo przez te 2 lata doszli do tego kogo jego zeznania mogłyby udupić, a sięgało to na pewno do czołowych postaci hiszpańskiej polityki.

Serio wierzycie że gość jest niewinny bo tak sąd orzekł? To wymaga grubszego przemyślenia. Dowody dowodami udało mu się, ale musi być coś na rzeczy skoro trzymali go tyle czasu i nie chcieli puścić. Biura sledcze mają swoich szpiegów i dobrze wiedzą co robią, a jak dla mnie to uniewinnienie to albo naprawdę ujowa praca śledczych, prokuratury czy sądu, albo dali sie wkoncu przekupić. Nie wierzę że gość z tyloma zarzutami, również w kierunku jego rodziny za pranie pieniędzy jest czyściutki jak łza.

Od początku to było wiadome xDDD

Dziwne prawo, siedzieć 2 lata i teraz uniewinniony.

Poczekajcie trochę ze swoimi wnioskami bo z tekstu wynika, że wyrok nie jest ostateczny a prokuratura może apelować do wyższej instancji.

Ja się pytam, a gdzie była UE przez ten czas?
G9

Ale maja przerypane z odszkodowaniem XD

Tylu ilu go wtedy skazywalo tak teraz tylu żąda dla niego odszkodowania:) śmieszne trochę...:)

To jest pier***ony SKANDAL
siedział prawie 2 lata, bo tak, a teraz go uniewinnili?

Jak pisałem, żeby Rosella jeszcze za kratki nie sadzać to wielu kibiców na tej stronie wiedziało swoje. Teraz się okazało, że jednak prokuratura nie ma żadnych dowodów winy a były prezydent klubu przesiedział szmat czasu w areszcie. O aspektach wizerunkowych nie wspomnę, gdzie większość mniej rozwiniętych ludzi twierdziło, że winna jest też Barcelona.

W Hiszpanii sędziowie na boisku to kpina ale jak widać ci z wymiaru sprawiedliwości również

Ten pan ma lepkie łapska....

Niektórych tutaj bulwersuje rekordowo długi czas jaki Rosell spędził w areszcie tymczasowym - 21 miesięcy. W Polsce to taki "staż" to pikuś. Normą jest, że u nas domniemani przestępcy spędzają po kilka lat w oczekiwaniu na wyrok. Żeby daleko nie szukać:

"W sprawie Czesława Kowalczyka areszt tymczasowy był przedłużany łącznie 12 i pół roku... Ostatecznie w 2011 roku Kowalczyk został uniewinniony od zarzutu postawionego w 1999 roku".

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tymczasowe_aresztowanie

Z Cyklu jak zniszczyć człowieka. Mam nadzieje ,że dostanie ogromne odszkodowanie

Wszystko fajnie ale mam nadzieję, że ten człowiek już nigdy nie będzie związany z klubem

Pod poprzednim artykułem o Rosellu pisałem że to cyrk na kółkach i że jeszcze sie okaże że go uniewinnią i voila.

Jak widać- nie tylko w Polszy sądy to parodia. Trzymać człowieka w areszcie bez dowodów, tylko na podstawie oskarżenia- w ten sposób można posadzić każdego. Mam nadzieję, że poza odszkodowaniem odpowiedzą ludzie, którzy ewidentnie nagięli zasady i wykorzystali swoje pozycje.

Ja proponuję ogromne odszkodowanie + 21 miesięcy więzienia dla wszystkich odpowiedzialnych za to, że tyle tam siedział. Niech zobaczą jak to miło :)

A tu już La Ramblowi prokuratorzy dawno go skazali :p

No w końcu. Wracaj do klubu, pokaż jak się rządzi.

21 miesięcy... Jakby nie wystarczył zakaz opuszczania kraju. To nie jest recydywista żeby go wsadzać bez prawomocnego wyroku.
Odszkodowanko powinien z grubej rury dostać.

Javier Mascherano 30 lat później

Ale zmarniał w tym areszcie.

Chwila bo czegoś nie rozumiem, uniewinniony ale i tak mu 6 lat więzienia wlepili? ????

Z jego prezydentury nie jestem zadowolony, ale po ludzku mi go cholernie szkoda. Idealny obraz jak można zniszczyć człowieka nie mając żadnych dowodów. Nie ma takich pieniędzy na świecie, które są w stanie wynagrodzić czas z dala od rodziny, bez możliwości patrzenia jak dzieci dorastają itp, a znając Hiszpanię i fakt, że sprawa dotyczyła Katalończyka to pewnie jeszcze posypią się awanse w prokuraturze.

Abstrahując od tego czy sie go lubi czy też nie, sytuacja wydaje sie być absurdalna i powinien się domagać niebotycznego odszkodowania. Chore.

Jeśli jest niewinny to zapewne dostanie ogromne odszkodowanie. Politycy robią wałki z pieniędzmi na oczach całego świata i co... nico. A za pierdoły sądy ścigają. Siostra dostała wezwanie z sądu o niezapłacone 5 zł za jakiś papier, który na jej prośbę wydali. Nie zapłaciła za to w terminie, potem zapomniała i po miesiącu przyszło wezwanie z sądu do zapłaty 5 zł + koszty upomnienia ok 12 zł + ewentualna egzekucja komornicza ok 1000 zł. Za 5 zł ! Ogarniacie ten temat. A z OFE zabierają 24 mld i co... Dlatego nie chodzę na wybory bo kogo nie wybierze się to jest to samo. Od 30 lat

Moim zdaniem takie przetrzymywanie oskarżonego podchodzi pod łamanie praw człowieka, 21 miesięcy wyjęte z życia za same oskarżenia, bez dowodów, to chore.

Niezależnie od tego czy ma coś za uszami czy nie, to teraz powinien się domagać takiego odszkodowania, że nie będą nadążać żeby mu płacić. Skoro nic mu nie udowodnili..

Nie potrafię zrozumieć, dlaczego w dzisiejszych czasach w erze właściwie totalnej kontroli, gdzie trudno nawet pomyśleć o przestępstwie tak, żeby nikt się nie dowiedział, nadal trzeba kogoś na czas procesu przetrzymywać w areszcie, zamiast stosować jakieś środki nadzoru (zakaz opuszczania kraju + jakieś regularne stawianie się na lokalnej komendzie by moim zdaniem wystarczyły w zupełności)

Trochę taki podstarzały Mascherano

Nigdy go nie lubiłem, ale zwyczajnie mi go żal.

Jak mozna czlowieka zamknac na 21 miesiecy bez wyroku a na koncu uniewinnic ? .... to jest skandal na skale swiatowa prokuratora ppwinni zamknac za takie niszcenie zycia czlowiekowi ...

http://weszlo.com/wp-content/uploads/2019/02/IMG_9063-835x420.jpg

A tutaj zdjęcie sprzed 3-4 lat widać co musiał przeżyć. Starszy jak o 15 lat

Sandro, domagaj się jak najwyższego odszkodowania!

W tym samym czasie hiszpańskie sądy odmawiały ekstradycji do Polski poszukiwanych u nas przestępców, z uwagi na zastrzeżenia co do praworządności w RP...

Za to, co ten człowiek się naprzeżywał siedząc w areszcie bez udowodnionej winy - powinni wypłacać mu maksymalnie duże odszkodowanie. Nie przepadam za nim, ale przetrzymywanie kogoś bez procesu powinno podchodzić pod łamanie praw człowieka.

Co za cyrk.....